نکات رانندگی در هوای بارانی 

فهرست مطالب

رانندگی در هوای بارانی با جاده‌های خیس، محدودیت‌ها و تکنیک‌های خاصی را الزامی می‌سازد که حتماً باید به آن‌ها توجه کنید و احتیاط مخصوص و لازمه را در نظر گیرید. نکات بسیار ریز و مهمی وجود دارد که رعایت آن‌ها می‌تواند در جلوگیری از تصادفات و خطرات رانندگی در هوای بارانی کمک کند. این موارد شامل مهارت و تجربه رانندگان، بحث ایمنی خودروها و سلامتی قطعات آن، بحث محدودیت دید جلو و توجه راننده وغیره می‌باشد.


به همین سبب با شروع فصل پاییز و بارندگی‌های آن، قصد داریم که در این مطلب به نکات مهم و کلیدی رانندگی در هوای بارانی بپردازیم.

۷ نکته احتیاطی رانندگی در روزهای بارانی 

۷ نکته احتیاطی رانندگی در روزهای بارانی

به دلیل این که در شرایط بارانی دید رانندگان و همچنین عابرین در خیابان‌ها و جاده‌ها بسیار ضعیف و کمتر می‌شود، این روزها از خطرناک‌ترین و پرحادثه‌ترین روزهای رانندگی می‌باشد. البته با رعایت چند نکته ضروری در رانندگی و دانستن این نکات ایمنی می‌توانید رانندگی در جاده‌های لغزنده و بارانی را ایمن‌تر انجام دهید.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

در ادامه به بیان ۷ نکته احتیاطی رانندگی در روزهای بارانی می‌پردازیم تا بتوانید بدون هیچ ایراد و خطری، سفری امن و مطمئن را تجربه کنید. اما قبل از آن از شما دعوت می‌کنیم تا ویدئوی “نکات حیاتی رانندگی در هوای بارانی” را مشاهده بفرمایید.

 

۱. تایرهای مناسب هوای بارانی 

تایرهای مناسب هوای بارانی

وظیفه اصلی تایر خودرو، عملکرد درست و حفظ اصطکاک میان اتومبیل و سطح جاده (لغزنده یا صاف) می‌باشد. اما نکته اصلی بخش‌های مجزای آج‌های تایر است. شکل‌های هندسی مختلفی (چون نوار یا دنده) که با شیار بر روی تایر از یکدیگر جدا شده‌اند، آج تایر نامیده می‌شود. آج لاستیک، قابلیت کشش بیشتر را در سطح تایر ایجاد می‌کند و در هوای بارانی با جلو رفتن خودرو، آب را از زیر لاستیک کنار می‌زند که از این طریق تایر با جاده خشک برخورد می‌کند. 

به همین دلیل نوع لاستیک‌ها و طرح آج آن برای مسیرهای بارانی و جاده‌های لغزنده بسیار مهم است. چون لاستیک‌های بدون آج  بسیار خطرناک بوده و حرکت خودرو را در جاده‌های خیس و لغزنده با مشکل مواجه خواهد کرد. اما مسئله بعدی، تاریخ تولید لاستیک‌ها است. معمولاً بعد از گذشت زمان طولانی از تاریخ تولید تایر و عدم استفاده از آن برای خودرو (انبار کردن تایرها به دلیل مشکلات گمرکی و یا دلایل دیگر) چسبندگی آن برای جاده‌های لغزنده کاهش می‌یابد و خشک‌تر می‌شود.

نکته قابل توجه در انتخاب لاستیک این است که لاستیک ها نکات فنی دارند که در برشور آن ها قابل مطالعه و بررسی است. این نکات فنی معمولا در لاستیک های خارجی قابل دسترسی است . با توجه به این نکات می توانید لاستیک مناسب فصول مختلف و شرایط مختلف رانندگی و جاده ای را انتخاب نمایید . در این مشخصات معمولا حتی نویز تولید شده حاصل از تماس لاستیک با سطح جاده نیز مشخص گردیده است .

شما می‌توانید با توجه به تاریخ تولید لاستیک‌ها که بر روی آن ثبت می‌شود، خرید مطمئنی را انجام دهید. اگر ۴ رقم بر روی لاستیک‌ها ثبت شده بود، ۲ رقم اول هفته تولیدی آن را نشان می‌دهد و ۲ رقم دوم سال میلادی را نمایش می‌دهد. به عنوان مثال اگر عدد ۱۶۰۴ بر روی لاستیک ثبت شده باشد، به این معنا است که این لاستیک در هفته ۱۶ام سال میلادی ۲۰۰۴ تولید شده است. اما اگر ۳ رقم بر روی لاستیک‌ها ثبت شده باشد، این لاستیک قبل از سال ۲۰۰۰ میلادی تولید شده است.  دقت داشته باشید که تاریخ تولید لاستیک در لاستیک های خارجی از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است چرا که این لاستیک ها ممکن است در پروسه واردات در انبارهای گمرک مدت زمان زیادی متوقف شده باشند و عملا از کیفیت آن ها به طور جدی کم شده است . این مئله می تواند باعث ایجاد مشکلاتی همچون ترکیدگی لاستیک به خصوص در شرایط آب و هو.ایی گرم و فصل تابستان گردد.

مسئله دیگر قابل ذکر در مورد تایرهای ایرانی، توجه به علامت استاندارد آن است. ۲ نوع لاستیک ایرانی در بازار عرضه می‌شود. یک نوع که مهر استاندارد در هر دو طرف لاستیک وجود دارد که نمایانگر کیفیت بالا و درجه یک بودن لاستیک است. اما اگر تنها در یک طرف لاستیک مهر استاندارد وجود داشته باشد، بیانگر کیفیت پایین‌تر لاستیک می‌باشد. علت این امر نیز به خاطر ایجاد وقفه قطع برق در حین تولید لاستیک‌ها می‌باشد که در نوع درجه دو قرار می‌گیرد. بنابراین اولین نکته برای رانندگی در هوای بارانی، وجود تایرهای مناسب خودرو مخصوص جاده‌های لغزنده و بارانی است.

۲. تعویض به موقع روغن ترمز خودرو

همان طور که گفتیم در هوای بارانی و جاده‌های خیس، چسبندگی تایرها کمتر می‌شود. به همین دلیل احتمال خیس شدن لنت‌های ترمز، قفل شدن چرخ‌ها و کاهش قدرت آن وجود دارد. می‌توانید با تعویض به موقع روغن ترمز خودرو و استفاده از لنت‌های باکیفیت و استاندارد، تأثیرات منفی بارندگی را بر قدرت لاستیک‌ها و ترمز خودرو کاهش دهید.

۳. چک کردن سیستم برف‌پاک‌کن و شیشه‌شور 

قبل از آغاز رانندگی در روزهای بارانی، حتماً عملکرد موتورهای برف‌پاک‌کن و شیشه‌شور را چک و کنترل کنید. چرا که سیستم برف‌پاک‌کن اتومبیل نقش بسیار مؤثری در ایجاد دید بهتر شما در هوای بارانی دارد. سعی کنید قبل از این که دید جلوی شما کاملاً بسته شود، برف‌پاک‌کن را روشن کنید. متأسفانه برخی از رانندگان زمانی که دید جلو کاملاً بسته و مغشوش بشود، تازه برف‌پاک‌کن را روشن می‌کنند. سعی کنید که به هیچ وجه این کار را نکنید؛ چون استفاده کمتر از سیستم برف‌پاک‌کن کرده هیچ سودی برای شما ندارد، اما می‌تواند خطرات جدی را به وجود آورد.

سعی کنید در صورتی که تصمیم به مسافرت دارید مقدار کافی محلول شیشه شور اضافه در صندوق عقب خودروی خود نگه دارید . علاوه بر این اگر قصد سفر به مناطق سرد در فصل زمستان را دارید بهتر است از کمی محلول ضد یخ و یا الکل در مخزن آب شیشه شور استفاده کنید تا با یخ زدگی روبرو نشوید.

۴. چک کردن چراغ‌ها و سیستم روشنایی خودرو 

چک کردن چراغ‌ها و سیستم روشنایی خودرو

چهارمین نکته احتیاطی برای رانندگی در روزهای بارانی، کنترل کردن عملکرد استاندارد و صحیح چراغ‌های خودرو است. البته قابل ذکر است که استفاده از چراغ‌های زنون یا هدلایت که امروزه نظر رانندگان زیادی را جلب کرده است، علاوه بر اینکه باعث افزایش دید رانندگان نخواهد شد ، می تواند باعث ایجاد خطرات جدی گردد.

در واقع نور سفید این چراغ‌ها اگر چه بازتاب نور بیشتری را دارد، اما در اصل باعث کاهش دید رانندگان در جاده‌های بارانی خواهد شد. به همین دلیل سعی کنید که از چراغ‌های استاندارد خودرو برای روزهای بارانی استفاده کنید تا مشکلی از این بابت رخ ندهد.

۵. روشن کردن سیستم بخار زدایی شیشه‌های خودرو 

در هوای بارانی، به خاطر افزایش رطوبت هوا و وجود اختلاف دمای داخل اتومبیل و بیرون آن، شیشه‌های خودرو خیلی سریع پوشیده از بخار خواهد شد. به همین دلیل برای حفظ دید راننده و تسلط کامل به جلو، حتماً سیستم بخار زدایی شیشه و همچنین سیستم تهویه مطبوع اتومبیل را روشن کنید.

۶. رعایت سرعت مجاز در جاده‌های بارانی 

رعایت سرعت مجاز در جاده‌های بارانی

همان طور که می‌دانید نوع رانندگی شما در هوای بارانی کاملاً متفاوت از رانندگی در هوای گرم و جاده‌های خشک است. به همین دلیل اول این که سرعت مطمئنه و مجاز را حتماً رعایت کنید تا خطر از دست رفتن کنترل اتومبیل کاملاً از بین برود. البته سرعت‌های مجاز تعیین شده برای جاده‌ها مخصوص شرایط آب‌وهوای مساعد و جاده‌های خشک می‌باشد. پس حتماً برای تسلط بیشتر بر خودرو، سرعت خود را کمتر از حد مقرر شده تعیین کنید. این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که سرعت کم خودرو برای رانندگی در هوای بارانی تأثیر به سزایی در جلوگیری از سوانح رانندگی دارد.

همچنین از شتاب‌گیری‌های لحظه‌ای و ترمز گرفتن‌های شدید نیز اجتناب کنید. ترمز گرفتن آنی و با شدت در جاده‌های لغزنده، باعث لیز خوردن و انحراف شما از مسیر خواهد شد. البته اگر خودروی شما مجهز به سیستم‌های ترمز ABS و EBD نباشد، مطمئناً وضعیت خیلی بحرانی‌تر خواهد شد. بنابراین با سرعت مطمئنه جاده‌های لغزنده حرکت نمایید تا مجبور نشوید که در یک لحظه برای توقف کامل خودرو ترمز کنید.

 دوم اینکه فاصله مناسب خود را از اتومبیل‌های جلو و کناری رعایت کنید. چرا که قدرت ترمزگیری اتومبیل در جاده‌های خیس به شدت کاهش پیدا می‌کند، به همین خاطر از سبقت‌گیری‌های پرخطر و رانندگی با سرعت بالا اجتناب کنید. کاهش سرعت و رعایت فاصله زیاد خودرو خود با سایر اتومبیل‌ها، بهترین روش رانندگی در هوای بارانی است.

سوم اینکه همیشه رانندگی در هوای بارانی و با دقت بیشتری انجام دهید ممکن است با کوچک‌ترین اشتباهی کنترل خود را از دست بدهید اتفاقات ناخوشایندی رخ دهد. همچنین با وجود مهارت‌ها و تجربه بالای رانندگی خود، همیشه این فرض را در نظر بگیرید که شاید راننده خودروی کناری شما مبتدی باشد، پس حتماً موارد احتیاطی را مدنظر قرار بدهید.

۷. بالاتر بردن دقت و تمرکز در رانندگی

بالاتر بردن دقت و تمرکز در رانندگی

رانندگی در هوای بارانی بسیار دشوارتر از رانندگی در روزهای دیگر است. چرا که زاویه دید محدود برای رانندگی، وجود سرعت کم در جاده، خیس بودن زمین و چسبندگی بسیار کم لاستیک‌ها به سطح زمین می‌تواند خیلی سریع حوصله و طاقت هر راننده‌ای را از بین ببرد. پس سعی کنید که برای جلوگیری از وقوع هر نوع پیشامد ناگواری، دقت خود را برای رانندگی در این روز خاص بارانی بیشتر کنید. همچنین مطلقاً از تلفن همراه در حین رانندگی و یا هر چیزی که باعث حواس‌پرتی شما می‌شود، در این مورد خاص استفاده نکنید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

نکات مهم رانندگی در برف و یخ با خودروهای دنده ای و اتوماتیک

متوسط کارکرد خودرو در یک سال چقدر است؟

اساس کارکردن پمپ هیدرولیک خودرو چیست

چک لیست بررسی سلامت فنی خودرو

چرا خرید خودروی کارکرده و حتی صفر به کارشناسی نیاز دارد؟

بخاری خودرو و هر آنچه که در مورد نحوه کارکرد ، نگهداری و عیب یابی آن باید بدانید

خرید خودروی کارکرده؛ فرصت یا تهدید؟

نکات مهم فروش خودرو کارکرده

ecu خودرو چیست و چگونه متوجه خرابی آن شویم؟

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها