قطعا تا به حال برای شما نیز پیش آمده است که شاهد روشن شدن چراغ‌هایی در پشت آمپر خودروی خود شده باشید و با مراجعه به مکانیک، وی در وهله اول ecu ماشین را چک کرده باشد.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

اما ecu چیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟ آیا امکان خرابی آن وجود دارد؟ چگونه خرابی آن شویم؟ آیا قطعه‌ای تعمیرپذیر است یا باید تعویض شود؟ با مجله همراه مکانیک ما همراه باشید تا اندکی بیشتر با این قطعه آشنا شویم.

ecu خودرو چیست و چگونه متوجه خرابی آن شویم؟
نمونه از یک ECU

Ecu چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی، در تمامی صنایع کنترلرهای مکانیکی کم کم جای خود را به کنترلرهای الکترونیکی داده‌اند. این تکنولوژی‌ها در صنعت خودروسازی و در داخل خودروها نیز خود را به نمایش گذاشته‌اند به نحوی که روزبه‌روز بر تعداد این کنترلرها و ریزپردازنده‌ها در داخل خودروها افزوده می‌شود. کنترل این ریزپردازنده‌ها توسط مغز متفکر خودرو یعنی (ecu (Electronic Control Unit انجام می‌پذیرد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

Ecu که تحت عنوان کامپیوتر خودرو نیز شناخته می‌شود همانند کامپیوترهای شخصی یا لب‌تاپ‌ها نبوده و ورودی و خروجی دارای تفاوت‌هایی است. ورودی‌های این کامپیوتر سنسورهایی هستند که در سرتاسر خودو نصب شده‌اند و خروجی‌های آن نیز دستورهایی جهت چراغ‌ها و یا سایر پردازنده‌ها هستند.

ecu خودرو چیست و چگونه متوجه خرابی آن شویم؟
سنسورهای تحت کنترل ECU

تاریخچه ecu

آلودگی‌های زیست‌محیطی یکی از مهم‌ترین مشکلاتی بشری بوده و البته کماکان نیز این مشکل وجود داشته و روزبه‌روز بر وخامت آن افزوده می‌شود. در اواسط قرن 21ام بود که این موضوع، توجهات ویژه‌ای را به خود جلب نمود. ایالت متحده آمریکا برنامه‌ای تحت عنوان هوای پاک را جهت کاهش آلایندگی‌های زیست‌محیطی تدوین نمود. این برنامه، کمپانی‌های خودروسازی را وادار به استفاده هر چه بیشتر از کنترلرهای الکترونیکی جهت افزایش بازدهی احتراق سوخت کرد.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

واضح است که افزایش کارآیی سوخت به معنای کاهش آلایندگی‌های زیست‌محیطی خواهد بود. در اولین گام، کمپانی‌های خودروسازی به سراغ کنترل احتراق و انفجار در سیلندرها رفتند و تجهیزی تحت عنوان Engine Control Unit را طراحی نمودند. از همین روی است که برخی گهگاه ecu را همان Engine Control Unit می‌دانند در حالی که ecu‌های امروزی پا را فراتر گذاشته و صرفا به خود را به کنترل موتور محدود نکرده‌اند.

شبکه ناحیه‌ای کنترلر

روزبه‌روز بر تعداد آپشن‌های خودروها افزوده می‎شود و اتفاقا در برخی مواقع پرچمداران کمپانی‌های مختلف فقط در چند آپشن جزیی با همدیگر فرق دارند. افزایش این آپشن بر تعداد ریزپردازنده‌ها و کنترلرها می‌افزاید و علاوه بر پیچیدگی‌های فنی، سیم‌کشی‌های آن‌ها نیز سخت خواهد بود. به همین منظور و جهت کاهش این پیچیدگی‌ها رابرت بوش شبکه ناحیه‌ای کنترلر (Controller Area Network) را طراحی و معرفی نمود.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

در این پروتوکل از یک اینترفیس دوسیمه استفاده می‌شود که هم تعداد ماژول‌های تحت کنترل را افزایش می‌دهد و هم مقدار سیم‌کشی را کاهش می‌دهد. در این سیستم به جای آنکه سیگنال‌ها توسط یک سیم هدایت شوند،  بر روی شبکه دوسیمه تسهیم می‌شوند. شکل زیر نمونه‌ای از این شبکه را برای یک خودرو نمایش می‌دهد.

ecu خودرو چیست و چگونه متوجه خرابی آن شویم؟
دیاگرام CAN

هر کدام از باکس‌های نمایانگر ماژول خاصی می‌باشند که اغلب آن‌ها نیز برای شما شناخته‌شده بوده و شاید هم‌اکنون بر روی خودرو شما نیز وجود دارد. به عنوان مثال GPS جهت سیستم موقعیت‌یاب، ABS جهت ترمزهای ضدقفل، ACM جهت ماژول تهویه هوا و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. پروتوکل فوق سرعت انتقال داده‌ها را تا 500 کیلوبیت در هر ثانیه رسانده است.

اجزای ECU

ecu خودرو چیست و چگونه متوجه خرابی آن شویم؟
نمونه ای از یک ECU

با وجود ظاهر کوچک، ECU از اجزای بسیار زیادی تشکیل شده است. مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده ECU عبارتند از:

مبدل‌های آنالوگ به دیجیتال (A to D): این مبدل‌ها، خروجی‌های سنسورهایی نظیر سنسور اکسیژن را قرائت می‌نمایند. خروجی سنسور اکسیژن، اختلاف پتانسیل آنالوگی بین 0 تا 1.1 ولت است. ریزپردارنده این سیگنال آنالوگ را تبدیل به سیگنال دیجیتال نموده که حاصل کار یک عدد 10 بیتی خواهد بود.

خروجی‌های دیجیتال High Level: در بسیاری از خودروهای مدرن، ECU وظیفه ارسال دستور جرقه‌زنی، باز و بسته نمودن مسیر تزریق سوخت و روشن و خاموش کردن فن خنک‌کننده را بر عهده دارد. تمامی این کارها نیازمند خروجی‌های دیجیتال است که بایستی توسط  ECU فراهم گردد.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

مبدل‌های دیجیتال به آنالوگ (D to A): گهگاه جهت تجریک و کنترل برخی اجزای موتور نیاز به سیگنال‌های آنالوگ است. از آنجا که ریزپرازنده به صورت دیجیتالی هستند لذا نیاز به این مبدل‌های D to A وجود دارد.

کاندیشنر سیگنال (Signal Conditioner): برخی اوقات بر روی ورودی‌ها و خروجی‌های ECU باید تغییراتی انجام گیرد تا تطابق لازم با شرایط سیستم را داشته باشد. به عنوان مثال مبدل A to D، خروجی سنسور اکسیژن را قرائت می‌نماید که ممکن است تنظیمات آن بر روی 0 تا 5 ولت باشد در حالیکه خروجی سنسور اکسیژن بین 0 تا 1.1 ولت است. کاندیشنرها مداراتی هستند که جهت تنظیم سطح سیگنال ورودی و خروجی به کار برده می‌شوند.

چیپ‌های ارتباطی: همانطور که از اسمشان پیداست، ارتباطات بین ورودی‌ها و‌ خروجی‌ها از طریق این چیپ‌ها برقرار می‎‌شود. پروتوکل ارتباطی بین آن‌ها نیز همان سیستم CAN است که در سطور فوق بدان اشاره شده است.

خروجی‌های ECU

برخی از خروجی‌های ECU بر روی پشت آمپر و به واسطه روشن شدن برخی چراغ‌ها قابل ملاحظه است. روشن شدن این چراغ‌ها به احتمال زیاد حاکی از آن است که سیستمی در خودرو دچار مشکل شده است. به عنوان مثال شاید ساده‌ترین این موارد، چراغ‌های مربوط به درب‌ها باشد که در صورت باز بودن چراغ‌ها، روشن می‌گردد. برخی از خروجی‌ها نیز به این سادگی‌ها قابل مشاهده و درک نیست و در واقع ورودی یکی دیگر از سیستم‌های خودرو است.

ecu خودرو چیست و چگونه متوجه خرابی آن شویم؟
پورت ODB

خرابی و خطای ECU

همانطور که در بند قبل اشاره شد برخی خروجی‌های ECU به وضوح قابل مشاهده است مانند چراغ‌هایی که در پشت آمپر گهگاه روشن می‌شوند. ولیکن احتمالا برای شما هم پیش آمده است که به عنوان مثال درب را کاملا بسته‌اید و با این حال چراغ مربوط به درب‌ها خاموش نشده است.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

این موارد می‌تواند نشانگر خطا در ECU و یا در مکانیزمی باشد که وضعیت درب را به ECU منتقل می‌نماید. تشخیص این امر که این خطا ناشی از کدامیک از موارد پیش‌گفته است به این سادگی‌ها نبوده و باید به یک کارشناس ماهر و باتجربه مراجعه نمایید.

ecu خودرو چیست و چگونه متوجه خرابی آن شویم؟
نمونه ای از یک دیاگ

رفع خطای ECU

بسیاری از خطاهای ECU با تنظیم مجدد آن برطرف می‌شوند که این کار از طریق دستگاهی تحت عنوان دیاگ انجام می‌شود. برای دسترسی به ECU پورت‌هایی تحت عنوان ODB (On- Board- Diagnostic) وجود دارد که عمدتا نیز در زیر فرمان قرار دارد. با استفاده از این پورت و دیاگ، می‌توانید به ECU دسترسی داشته و در صورت نیاز آنرا بازنشانی کرده و خطاهای موجود را حذف نمایید. شایان ذکر است که این امر از عهده هر کسی برنیامده و نیاز به دانش و تجربه تخصصی دارد.

ecu خودرو چیست و چگونه متوجه خرابی آن شویم؟
محل پورت ODB

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

روشن نشدن خودرو به چه دلایلی ممکن است اتفاق بیافتد

خودرو هیبریدی چیست؟

سیبک خودرو چیست و علائم خرابی آن کدامند؟

ترک بلوک سیلندر خودرو چیست

لاستیک تیوب لس چیست و چه مزایایی نسبت به سایر لاستیک‌ها دارد

جعبه فیوز پراید و راهنمای وظیفه هر فیوز

اساس کارکردن پمپ هیدرولیک خودرو چیست

نحوه فعال کردن کلید ایربگ در خودروهای مختلف

با ویژگی های کلاچ برقی بیشتر آشنا شوید

جعبه فیوز پراید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

[…] ecu خودرو چیست و چگونه متوجه خرابی آن شویم؟ […]