تویوتا پریوس بخریم یا سوناتا هیبرید؟

فهرست مطالب

تویوتا پریوس و سوناتا هیبرید از رقبای سرسخت یکدیگر در سطح بین المللی هستند. به همین دلیل اکثر افرادی که قصد خرید خودرو در این کلاس را دارند، در انتخاب یکی از خودروهای مزبور دچار تردید و حتی سردرگمی می‌شوند.

[inbound_button font_size=”17″ color=”#0286ea” text_color=”#ffffff” icon=”check-square-o” url=”https://t.me/officialhamrahmechanic” width=”” target=”_blank”]کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی[/inbound_button]

در اینجا قصد داریم شما را با خصوصیات هر کدام از این خودروها آشنا سازیم. در واقع هدف ما این است که به پرسش تویوتا پریوس بخریم یا سوناتا هیبرید پاسخ دهیم تا راهنمایی برای شما در هنگام خرید باشد. ما در انجام تحقیق خود به نتایجی که خودروهای مزبور در آزمایشات معتبر سطح جهانی کسب کرده‌اند و همچنین متریال مورد استفاده در ساخت اجزای گوناگون آن‌ها تکیه کرده‌ایم.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

پس اگر قصد خرید یکی از این خودروها را دارید، اما در میان آنها مردد مانده‌اید، با ما در مجله همراه مکانیک همراه باشید تا شما را بیشتر با این خودروها آشنا سازیم.

قابلیت اتکا

قابلیت اتکا

در پاسخ به این پرسش که آیا تویوتا پریوس بخریم یا سوناتا هیبرید باید بگوییم که: یکی از مواردی که در هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشیم، قابلیت اتکای خودرو است.

در تحقیقی که درباره کیفیت ابتدایی انجام شده و صاحبان جدید خودروها در آن شرکت داشته‌اند آمار قابل توجهی به دست آمده است. در این آمار مشخص شده که خودروهای هیوندای از کیفیت ابتدایی بهتری نسبت به خودروهای تویوتا برخوردارند. در این تحقیق محصولات هیوندای در رتبه سوم کیفیت ابتدایی جای گرفتند، یعنی بالاتر از سطح میانگین صنعت خودروسازی.

[inbound_button font_size=”17″ color=”#88b71e” text_color=”#ffffff” icon=”check-square-o” url=”https://www.hamrah-mechanic.com/car-sell/” width=”” target=”_blank”] کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی [/inbound_button]

این در حالی است که طبق آمار، در هر 100 خودرو تویوتا، تعداد 22 مشکل بیشتر وجود داشت داشت، و به این ترتیب برند تویوتا توانست تنها جایگاه 17م را به دست آورد، یعنی پایین‌تر از سطح میانگین صنعت خودروسازی.

در تحقیق مزبور مالکان خودروهای با سن 3 سال یک آمار قابل اعتماد به دست دادند که خودروهای هیوندای قابلیت اتکای بیشتری از خودروهای تویوتا دارند.

ایمنی

سطح ایمنی یکی دیگر از مواردی است که در هنگام پاسخ دادن به این سؤال که تویوتا پریوس بخریم یا سوناتا هیبرید، باید مورد توجه قرار گیرد. لازم است اشاره کنیم که از نظر متریال، پلاستیک باک بنزین سوناتا هیبرید از قابلیت سختی و تأثیر فرو روندگی بدون نشتی بالاتری برخوردار است. همین خصوصیت موجب پایین آمدن احتمال آتش‌سوزی می‌شود.

هر دو خودرو سوناتا و هیبرید و پریوس به کیسه هواهای سرنشین جلو و راننده، جانبی جلو، زانوی راننده، جانبی محافظ سر، کمربندهای جلو، کمربندهای شانه جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع، ترمزهای ضد قفل چهار چرخ، کنترل کشش، سیستم‌های پایداری الکترونیک برای جلوگیری از لغزیدن، چراغ‌های روشنایی در روز، دوربین‌های دید عقب، سیستم‌های هشدار خروج از خط و سنسورهای پارک عقب مجهز هستند.

همچنین در بخش ایمنی پاسخ به سؤال تویوتا بخریم یا سوناتا هیبرید باید به مسئله وزن خودروها اشاره کنیم. وزن هیوندای سوناتا هیبرید حدود 190 تا 250 کیلوگرم از تویوتا پریوس بیشتر است. در اینجا لازم است اشاره کنیم که سازمان ملی مدیریت ایمنی رفت‌وآمد در بزرگراه‌های ایالات متحده توصیه می‌کند که در هنگام تصادف خودروهای سنگین‌تر از رقبای سبک‌تر خود ایمن‌تر هستند. همچنین باید در نظر داشت که خودروهای سبک بیشتر تحت تأثیر وزش باد قرار می‌گیرند.

[inbound_button font_size=”17″ color=”#0286ea” text_color=”#ffffff” icon=”check-square-o” url=”https://www.hamrah-mechanic.com/cars-for-sale/” width=”” target=”_blank”] با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!![/inbound_button]

لازم است گفته شود که مؤسسه بیمه برای ایمنی بزرگراه‌ها آزمایش‌های مختلفی از قبیل تصادف از روبرو در طرف راننده، تصادف از جلو، طرفین، عقب و چپ شدن بر روی این خودروها انجام داده است. باید گفت که سوناتا هیبرید با آپشن سیستم جلوگیری از تصادف از روبرو، کسب امتیاز “خوب” در آزمایش تصادف از طرف سرنشین و کسب امتیاز “خوب” برای عملکرد چراغ‌های جلو توانست بالاترین رتبه را به دست آورد. مؤسسه بیمه برای ایمنی بزرگراه‌ها در سال 2018 امتیاز “Top Pick Plus” را به سوناتا هیبرید داد، رتبه‌ای که تنها به 28 خودرو مورد آزمایش این مؤسسه اعطا شده بود. اما تویوتا پریوس تنها در سال 2017 موفق شد امتیاز “Top Pick” را به دست آورد.

موتور

موتور

یکی دیگر از مواردی که در بررسی پرسش تویوتا پریوس بخریم یا سوناتا هیبرید باید مورد توجه قرار گیرد، مسئله موتور و عملکرد آن است. لازم به اشاره است که سوناتا هیبرید استاندارد 4 سیلندر 2.0 DOHC  به مقدار 72 اسب بخار از پریوس 4 سیلندر 1.8 DOHC بیشتر تولید می‌کند (193 اسب بخار سوناتا در برابر 121 اسب بخار پریوس).

مصرف سوخت

تویوتا پریوس بخریم یا سوناتا هیبرید؟ برای پاسخ دادن به این سؤال لازم است میزان مصرف سوخت این خودروها را نیز بررسی کنیم. از این نظر، باید گفت که حجم باک سوناتا هیبرید در حدود 20 لیتر بیشتر از تویوتا پریوس است (72 لیتر سوناتا در برابر 52 لیتر پریوس).

[inbound_button font_size=”17″ color=”#0286ea” text_color=”#ffffff” icon=”check-square-o” url=”https://www.hamrah-mechanic.com/quick-car-sell/” width=”” target=”_blank”] تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی[/inbound_button]

ترمز و توقف

از نظر ترمز و توقف باید اشاره کرد که روتورهای ترمز سوناتا هیبرید بزرگ‌تر از روتورهای پریوس هستند. نباید فراموش کرد که این خصوصیت موجب افزایش قدرت ترمز می‌شود.

نام خودرو

سوناتا

پریوس

روتورهای جلو

12 اینچ

10 اینچ

روتورهای عقب

2/11 اینچ

2/10 اینچ

لاستیک‌ها و چرخ‌ها

لاستیک‌ها و چرخ‌ها

لاستیک و چرخ یکی دیگر از مواردی است که باید برای پاسخ دادن به اینکه تویوتا پریوس بخریم یا سوناتا، مورد بررسی قرار داد. در این مورد نیز لاستیک‌های استاندارد سوناتا هیبرید پهن‌تر از لاستیک‌های پریوس هستند.

همچنین، به منظور رانندگی و کنترل بهتر و نیز خنک‌سازی ترمزها، در سوناتا هایبرید از چرخ‌های 16 اینچی استفاده شده است. این در حالی است که پریوس از چرخ‌های کوچک‌تر 15 اینچی استفاده می‌کند.

سیستم تعلیق و اداره خودرو

سوناتا هیبرید به شوک‌های گازسوز جلو و عقب مجهز شده است تا در جاده‌های ناهموار کنترل بهتری داشته باشد. ولی شوک‌های گازسوز در سیستم تعلیق پریوس وجود ندارند. همچنین سوناتا، به منظور اداره بهتر و پایدارتر رانندگی، از چرخ‌هایی به میران 1/4 اینچ بزرگ‌تر از پریوس استفاده می‌کند.

در نهایت، برای این بخش از پاسخ سؤال تویوتا پریوس بخریم یا سوناتا لازم است به یک مورد دیگر اشاره کنیم. برای اداره و پایداری بهتر خودرو، عرض سوناتا هیبرید (فاصله بین محورها) به میزان 5/3 اینچ از جلو و 3/3 اینچ از عقب بیشتر از پریوس است.

فضا برای سرنشینان

فضا برای سرنشینان

فضای سرنشینان سوناتا هیبرید حدود4 متر مکعب بیشتر از پریوس است. فضای بیشتر سوناتا هیبرید نسبت به پریوس به شیوه زیر در بین قسمت‌های مختلف کابین خودرو تقسیم شده است:

  • 1 اینچ فضای بیشتر برای سر در صندلی‌های جلو
  • 2/3 اینچ فضای بیشتر برای زانوها در صندلی‌های جلو
  • 9/1 اینچ فضای بیشتر برای نشیمنگاه در صندلی‌های جلو
  • 9/2 اینچ فضای بیشتر برای شانه‌ها در صندلی‌های جلو
  • 6/0 اینچ فضای بیشتر برای سر در صندلی‌های جلو
  • 2/2 اینچ فضای بیشتر برای زانو در صندلی‌های جلو
  • 2/4 ایچ فضای بیشتر برای نشیمنگاه در صندلی‌های جلو
  • 5/3 اینچ فضای بیشتر برای شانه‌ها در صندلی‌های جلو

فضای بار

یکی از موارد بسیار مهمی که باید در بررسی موضوع تویوتا پریوس بخریم یا سوناتا هیبرید مورد توجه قرار گیرد، قسمت فضای بار این خودروها است. به ویژه خانواده‌ها به این مسئله اهمیت خاصی می‌دهند.

در این مورد باید گفت که فضای بار سوناتا هیبرید از تویوتا پریوس بیشتر است. همچنین، وقتی که دست‌هایتان کاملاً با باری که به داخل خودرو می‌آورید، بسته است، کافی است فقط چند ثانیه در پشت سوناتا بایستید. خواهید دید بدون اینکه از دست استفاده کنید، درب صندوق عقب خودرو به صورت خودکار باز می‌شود. اما تویوتا پریوس چنین خصوصیتی را ندارد، به این ترتیب مجبور می‌شوید بار را به زمین بگذارید و به صورت دستی درب صندوق را باز کنید.

امکانات رفاهی

امکانات رفاهی

اگر در پاسخ اینکه تویوتا پریوس بخریم یا سوناتا هیبرید، به امکانات رفاهی اهمیت می‌دهید، باید بگوییم که هر دو خودرو امکانات رفاهی رضایت‌بخشی دارند. امکانات رفاهی این خودروها شامل کنترل خودکار هوا، تهویه مطبوع، پاور ویندوز، کروزکنترل، چراغ‌های نقشه، دوربین دید عقب، چراغ‌ ناحیه بار، آینه‌ نگاه کردن به خود طرف راننده، کنترل چندمنظوره، خروجی قدرت جلو، شیشه‌ پاک‌کن عقب و … می‌شود. در مجموع باید گفت که از نظر امکانات رفاهی نمی‌توان هیچ‌کدام از خودروها را بر دیگری برتری داد.

ارگونومی

سوناتا هیبرید به سیستم روشن کردن خودرو از راه دور مجهز شده است. بنابراین، راننده می‌تواند خودرو را در حالی که در خانه نشسته است، روشن کند. به این صورت راننده می‌تواند قبل از بیرون آمدن از خانه، خودرو را برای حرکت آماده کند. سیستم تهویه هوا نیز به صورت خودکار کابین خودرو را گرم یا خنک می‌سازد. ولی تویوتا پریوس از چنین امکاناتی برخوردار نیست.

[inbound_button font_size=”17″ color=”#88b71e” text_color=”#ffffff” icon=”check-square-o” url=”http://hamrah-mechanic.com/hm.apk” width=”” target=”_blank”] با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.[/inbound_button]

همچنین، وقتی که دو راننده مختلف به صورت مشترک از سوناتا هیبرید لیمتد استفاده می‌کنند، سیستم حافظه صندلی‌ها و آینه‌ها استفاده از خودرو را برای هر دو راننده تسهیل می‌کند. اما این سیستم در تویوتا پریوس نصب نشده است.

در میان سایر امکانات سوناتا می‌توان به مواردی از قبیل پاور ویندوز، روشن و خاموش شدن خودکار چراغ‌های جلو، چرخش خودکار چراغ‌های جلو در پیچ‌ها (سفارشی)، تهویه هوای دوگانه و … اشاره کرد.

نتیجه‌گیری

عکس زیبا از سوناتا هیبرید

خودروهای تویوتا پریوس و سوناتا هیبرید از رقبای سرسخت یکدیگر هستند. هر دوی این خودروها طرفداران خاص خود را دارند و فروش قابل توجهی را نیز در سطح جهانی تجربه کرده‌اند. اما همانطور که در بررسی سؤال تویوتا پریوس بخریم یا سوناتا هیبرید مشخص شد، محصول شرکت هیوندای از کیفیت و امکانات رضایت‌بخش‌تری برخوردار است.

این خودرو توانسته است از جوانی مختلفی از قبیل قابلیت اتکا، ایمنی، موتور، مصرف سوخت، فضا برای سرنشینان، فضای بار، ترمز و توقف، لاستیک‌ها و چرخ‌ها، سیستم تعلیق و اداره خودرو و ارگونومی کیفیت و رکوردهای بهتر و بالاتری را از خود به نمایش بگذارد. بنابراین، با توجه به تمام مستنداتی که در بالا ذکر شد، در صورتی که از ما بپرسید تویوتا پریوس بخریم یا سوناتا هیبرید، ما با اطمینان محصول شرکت هیوندای (سوناتا هیبرید) را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

عضویت در خبرنامه

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها