در این مقاله از سری مقالات معرفی خودرو همراه مکانیک قصد داریم شما را با تمامی نسل های هیوندای سانتافه آشنا کنیم. در این مقاله شما مختصری در مورد تمام نسل های هیوندا سوناتا مطالعه خواهید کرد.

هیوندای سوناتا یکی از ماشین های بابدنه سدان یا متوسط حساب می شود که در سال 1985 در کره ی جنوبی تولید شد.اولین نسل سوناتا که در سال 1985 به بازار معرفی شد. اولین نسل سوناتا که در همین سال وارد بازار شد، هیوندای استلار نام داشت که با موتوری ارتقا یافته به بازار عرضه شد اما دو سال بعد به دلیل استقبال نکردن مشتریان از بازار جمع شد.

در حالیکه این نسل از سوناتا در کره ی جنوبی تولید و به فروش رسید و تنها صادرات محدودی به کانادا و زلاند نو داشت، نسل دوم آن در سال 1988 در سطح وسیعی صادر شد.

هیوندای سوناتا با 32 سال قدمت هم اکنون در نسل هفتم خود به سر می برد.شاید بتوان سوناتا را مهمترین محصول هیوندای شمرد.در صورتیکه شما نیز از علاقمندان به این سگمنت پررقیب هیوندای هستید با ما در ادامه ی این نوشته همراه باشید.

نسل های مختلف هیوندای سوناتا در یک نگاه

در جدول زیر نسل های مختلف هیوندای سوناتا در به طور خلاصه بیان شده است:

خلاصه هفت نسل سوناتا

نسل اول هیوندای سوناتا (از سال 1985 تا 1987)

نسل اول هیوندای سوناتا

نسل اول سوناتا در رقابت با دوو رویال محصول شرکت دوو تولید شد و امکانات اصلی آن که هیوندای استلار نامیده می شد، شامل سیستم کنترل سرعت،‌ صندلی جلوی تنظیم شونده ، واشر سر چراغ، ترمز های قدرتی، آینه بغل هایی که قابلیت کنترل اتوماتیک داشتند و سپری بزرگ. سوناتا در کره با دو نوع سپر عرضه می شد: لوکس و سوپر( که نوع سوپر آن فقط باموتور دو لیتری موجود بود).در بازار داخلی شرکت هیوندا سوناتا را با شعار ” ماشینی لوکس برای مردم مهم” به فروش می رساند که البته امکانات ویژه تری نسبت به استلاری که مردم عادی استفاده می کردند نداشت

در سال 1987 هیوندا دو رنگ دیگر به سوناتا اضافه کرد که البته به دلیل کاهش فروش استلار، تولید آن در دسامبر همان سال به طور کل متوقف شد.این نسل از سوناتا در بازارهای کمی به فروش رفت و نسخه هایی نظیر استلار 2 به کشورهایی نظیر کانادا و زلاندنو صادر شد.این اتوموبیل در نوامبر 1985 در کره معرفی شد که به دلیل رعایت نکردن استانداردهای ایالت متحده ی آمریکا، هیچگاه به بازار آن راه نیافت.

به لحاظ فنی، موتورهای این نسل از هیوندای شامل موتور 1.6 لیتری میتسوبیشی(Saturn) که در بازارداخلی موجود نبود  و موتور 1.8-2 لیتری میتسوبیشی با نام sirius که از نسل موتورهای 4 سیلندری بود، بودند که این نوع دوم موتور راه خود را به نسل ها و نسخه های بعدی هیوندای نیز پیدا کرد.تقریبا می توان گفت بدنه ی استلار بدون تغییر باقی ماند.

همانطور که گفته شد این نسل از هیوندای در بازار زلاندنو (با فرمان دست راست) و موتور 1.6 لیتری میتسوبیشی که دارای گیربکس 5 سرعته که آپشنی مازادی به حساب می آمد به فروش رسید. وارد کننده ی اصلی آن گروهی از شرکت gilrtap واقع در شهر اوکلند بودند.

نسخه ی از استلار وجود داشت که به نام استلار 88 شناخته می شد و به مناسبت بزرگداشت المپیک تابستانی سال 1988 در سئول تولید شد. بعد از استلار88 هیوندا سری استلار را از بازار جمع آوری کرد و آن را به سری سوناتا تغییر داد. 

نسل دوم(Y2  1998 تا 1993

نسل دوم هیوندای سوناتا

سوناتا y2 حاصل گسترش هیوندا در آمریکای شمالی بعد از موفقیت نسبی هیوندا اکسل که با نام های هیوندا پونی یا هیوندا x2 نیز شناخته می شود؛‌ بود. Y2 در یکم ژوئن سال 1988 تولید شد و سپس در سپتامبر سال 1988 در کانادا بانام مدل 1989 و در 14 نوامبر سال 1988 در ایلات متحده ی آمریکا با همین نام به تولید رسیده و سپس در مارس 1989 در استرالیا تولید شد.در سال 1991 بعنوان اتومبیل خانواده شناخته شد و استلار در همین سال جایگاه خود بعنوان اتومبیل بزرگ خانواده را به y2 داد.

سوناتا در ژوئن 1989 در اروپا نیز تولید شد،‌بعنوان سومین مدلی که در ادامه ی تولیدات هیوندا در اروپا در سال 1982 تولید شده بود و برای خریداران هم رده ی مدل granda scorpio از شرکت فورد و از لحاظ قیمت در رقابت با ماشین های کوچکتر شرکت فورد بود.

هیوندا سوناتا توسط شرکت هیوندا طراحی شد و از امکانات فنی مهندسی میتسوبیشی استفاده کرد،‌ و شامل پلتفرم gallant 4/2 لیتری بود و میتسوبیشی موتورهایی تحت لیسانس کره طراحی کرد و کدهای هیوندا را بر روی آنها حک کرد که البته میتسوبیشی ویژگی هایی را در موتورهای خود تعبیه کرد که در مدل Sirius 4 سیلندری خود (82kw) در مدل های موجود در بازار آمریکا موجود بود.مدل موتور v6 3 لیتری میتسوبیشی بر اساس میتسوبیشی 6G72 در سال 1990 تولید شد.سایر بازارهایی که موتورهای 1.8 و 2 لیتری که توسط نسل اول استفاده می شد اما مجهز به mpi هیوندا بودند را عرضه می کردند، همتایان کربنی خود را با موتور به کار رفته در y2 جایگزین کردند.

مدل us که موتور DOHC G4CP دو لیتری را برای مدل 1992 استفاده می کرد آن را با موتور SOHC G4CP 2.4 لیتری تعویض کرد.سپرهای این مدل در دو سطح GL  و GLS ارائه شدند.

 

نسل سوم (y3– از سال 1993 تا 1998)

نسل سوم هیوندای سوناتا

این نسل از تویوتا در سال 1993 به بازار عرضه شد. موتور های این سری در بسیار از مارکت ها از نوع 2 لیتری با 77 اسب بخار قدرت از نوع Sirius l4 بودند اما در عین حال موتور 3 لیتری 6 سیلندری میتسوبیشی با 107 اسب بخار نیز در برخی بازارها موجود بود.تولید این نسل از سوناتا بعد از ورشکستگی شرکت Quebec در سپتامبر سال 1993 ادامه یافت و بعد از آن سوناتا ها تا بازگشایی کمپانی Beijing Hyundai در دسامبر 2002 در کره تولید می شد.

نسل سوم سوناتا بعنوان هیوندا Marcia بین سال های 1995 تا 1998 تولید شده و تنها در کره به فروش میرسید.

نسل چهارم (ef-  از سال 1998 تا 2005)

نسل چهارم سوناتا

مدل جدید هیوندا در سال 1998 تولید شد و با نام سری ef به بازار عرضه شد.موتورهای این سری از هیوندا 2 لیتری با 136 اسب بخار قدرت و 2.4 لیتری با 138 اسب بخار قدرت و به نام Hyundai Sirius و موتور 2.5 لیتری یا 168 اسب بخار قدرت  مدل دلتا 6 سیلندری بودند.

شرکت kia optima بر اساس پلتفرم نسل چهارم از سوناتا کار می کرد و محصولاتی عرضه کرد که بسیار شبیه این نسل از سوناتا بود.

تا به اینجا  4 نسل از نسل هاس هفتگانه ی هیوندا سوناتا را مورد بررسی قرار دادیم، سه نسل بعدی این کمپانی یعنی NF، YF و LF در داخل ایران نیز عرضه می شوند ، پس برای بررسی این سه نسل با ما همراه باشید.

نسل پنجم (NF،  از سال 2005 تا 2009)

نسل پنجم هیوندای سوناتا

نسل پنجم سوناتا در سال 2004 با پلتفرمی جدید به بازار عرضه شد ، این نسل از سوناتا که در کره تولید شد با هدف کسب جایگاه نخست در گروه ماشین هایی با بدنه یا سدان متوسط به بازار ارائه شد. این خودرو با موتور هیوندا که تتا نام داشت مجهز بود، که این موتور اولین موتور 4 سیلندری خطی هیوندا به حساب می آمد و جنس آن از آلمینیوم بود. هیوندا این نسل از سوناتا ها را به موتور 3.3 لیتری 6 سیلندری به نام لامبدا نیز مجهز کرد که توان 247 اسب بخار و 323 نیوتن بر متر گشتاور داشت. ادعای هیوندا در رابطه با این موتور صفر تا صد 6.7 ثانیه ای و حداکثر سرعت 236 کیلومتر بر ساعت اعلام شد.

نسل ششم (YF،  از سال 2010 تا 2014)  و نسل هفتم (LF، از سال 2015 تا کنون)

نسل ششم هیوندای سوناتا

نسل ششم سوناتا یعنی YF، سال 2009 در نمایشگاه خودروی لس آنجلس معرفی شداین خودرو مدلی بسیار موفق برای هیوندای بوده و همچنین معرف زبان طراحی جدید این خودروساز نیز محسوب میشد. هیوندای سال 2012 فیس لیفت ملایمی روی YF اعمال کرد. اما نسل هفتم سوناتا یعنی LF که از زبان طراحی جدیدی بهره مند است، سال 2014 در نمایشگاه بین المللی خودروی نیویورک معرفی شد

نسل هفتم هیوندای سوناتا

سه نسل اخیر هیوندا سوناتا حضور پررنگی در بازار ایران داشته اند. از نظر توانایی های حرکتی سوناتا YF رتبه اول، LF رتبه دوم و NF رتبه سوم را دارد، اما هر سه با موتور 2.4 لیتری تنفس طبیعی کم و بیش در یک حد هستند و اختلاف زیادی بین آنها مشاهده نمی شود. در حقیقت بهتر است بگوییم اگر هم اکنون صاحب سوناتا NF هستید، با خرید سوناتا YF تفاوت زیادی احساس خواهید کرد، اما اگر در حال حاضر سوناتا YF دارید، شاید خرید سوناتا LF حس یک خودروی کاملا جدید را به شما ندهد. البته اگر قصد خرید سوناتا NF را دارید، بهتر است به خرید مدل شش سیلندر 3.3 لیتری بیشتر فکر کنید که از نظر توانایی های حرکتی یک سر و گردن از YF و LF بالاتر است.

مقالات مرتبط:

ارزانترین خودروهای هیبریدی ایران

مقایسه هیوندا النترا و کیا سراتو

بررسی هیوندا النترا

با تمام نسل های هیوندای سانتافه اشنا شوید

مقایسه هیوندا النترا و مزدا 3

با بهترین شاسی بلند های دست دوم و ارزان قیمت بازار آشنا شوید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها