مقایسه تویوتا پریوس و هیوندای النترا 2017

فهرست مطالب

مقایسه تویوتا پریوس و هیوندای النترا

 اگر سری به تاریخچه‌ی بازار خرید و فروش خودرو در ایران بزنیم خودروسازی تویوتا ژاپن یکی از شرکت‌های پرطرفدار خودروسازی در ایران بوده است. خودروسازهای کره‌ای مانند هیوندای نیز اگرچه از شهرت و سابقه کمتری نسبت به شرکت‌های ژاپنی مانند تویوتا برخوردارند اما توانسته‌اند در بازه زمانی بسیار کوتاه‌تر موفقیت‌هایی را برای خود در بازارهای جهانی به ثبت برسانند. در این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک تصمیم داریم تا این دو خودروی پرطرفدار ژاپنی و کره‌ای را در مقاله‌ای به‌نام “مقایسه تویوتا پریوس و هیوندای النترا 2017” با یکدیگر مقایسه کنیم. با ما همراه باشید.

پیشینه دو کمپانی سازنده خودرو

در مقایسه تویوتا پریوس و هیوندای النترا 2017 ابتدا نگاهی به تاریخچه کمپانی دو خودرو داریم. با هم این دو تاریخچه را می‌خوانیم.

پیشینه شرکت هیوندای کره

شرکت هیوندای کره در سال ۱۹۴۷ میلادی توسط شخصی به نام چونگ جویونگ در کره جنوبی تاسیس شد. این شرکت کره‌ای فعالیت خود را در زمینه‌های مختلف مانند گسترش تکنولوژی حمل و نقل و راه آهن الکترونیک و علوم ارتباطات و سرمایه‌گذاری و ساختمان‌سازی گسترش داد. در اواخر قرن هفده‌ام میلادی شرکت هیوندای تصمیم گرفت زیر شاخه‌های خود را به شاخه فعالیت تولید خود را نیز گسترش دهد.

تولیدات مختلف در سال ۱۹۹۰ اولین نسل از خودروی هیوندای النترا توسط این شرکت تولید و به بازار عرضه گردید. تغییر در شرکت هیوندای را می‌توان جدا شدن شاخه خودروسازی این شرکت از مجموعه شرکت‌های هیوندای دانست که در سال ۱۹۹۸ اتفاق افتاد. در سال ۲۰۰۰ سومین نسل از هیوندا الانترا در برخی از کشورها عرضه شد که به هیوندای آوانته نیز شناخته می‌شد.

سال ۲۰۰۴ شرکت هیوندای توانست یک افتخار دیگر برای خود ثبت کند و آن به دست آوردن مقام دوم کیفیت اولیه خود در سطح بازارهای جهانی بود. هماهنگ با  تولیدات گسترده‌ی این شرکت نسل‌های هیوندای النترا به ترتیب پیش می‌رفت و در سال ۲۰۰۷ نیز نسل چهارم از این خودرو به بازار عرضه گردید. ۲۰۱۵ نسل ششم هیوندای النترا به بازار عرضه گردید که دارای تفاوت‌های قابل توجهی نسبت به مدل‌های قبلی این خودرو بود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

پیشینه شرکت تویوتا ژاپن

در مقایسه تویوتا پریوس و هیوندای النترا به سراغ تاریخچه پریوس جذاب می‌رویم. شرکت تویوتا در سال ۱۹۲۴ با طراحی یک دستگاه ریسندگی اتوماتیک توسط ساکیچی تویودا شروع به کار کرد و در سال ۱۹۳۳ عملاً تولید خودروی تویوتا را شروع نمود. اولین خودروهای شرکت تویوتا در سال ۱۹۳۵ به بازار عرضه شدند و پس از آن در سال ۱۹۳۷ شرکت تویوتا موتور به عنوان یک شرکت مستقل در ژاپن ثبت گردید. با شروع جنگ جهانی دوم شرکت خودروسازی تویوتا تنها به تولید کامیونت‌هایی برای ارتش امپراتوری ژاپن اقدام می‌نمود و عملاً خودروی دیگری در خط تولید این شرکت وجود نداشت.

پس از جنگ جهانی دوم شرایط خودروسازی تویوتا را در آستانه تعطیلی و ورشکستگی قطعی قرارداد؛ اما با شروع جنگ کره، ارتش آمریکا پنج هزار دستگاه خودرو به تویوتا سفارش داد که این شرکت را از نابودی حتمی نجات داد. نقش جدی شرکت تویوتا ژاپن به صورت جهانی در دهه ۱۹۶۰ با ایجاد یک مرکز تحقیق و توسعه در تایلند شروع شد و در سال ۱۹۶۳ در کشور استرالیا به زنجیره تولید رسید.به خاطر وضع گسترده‌تر تعرفه‌های سنگین وارداتی شرکت تویوتا تصمیم گرفت کارخانه‌هایی را در آمریکا تاسیس نماید تا به جای صادرات این خودرو به آمریکا تولید را در کمپانی‌های آمریکایی انجام دهد.

تویوتا در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ مجموعه‌ای به تعداد ۱۶ و نیم میلیون خودروی خود را پس گرفت. این خودروها به دلیل نقص در دکمه شیشه بالابر و سیستم شتاب آنی خودرو که اتفاق افتاده بود شرکت خودروسازی تویوتا را به پرداخت مبلغ 1.2 میلیارد دلار بابت غرامت آن وادار کرد. بازپس گیری خودروهای تویوتا و همچنین پرداخت غرامت به تمام بازارهای جهانی ثابت کرد که شرکت خودروسازی تویوتا علاوه بر فروش و کسب سود به مشتریان خود نیز اهمیت بسیار زیادی می‌دهد.

در میان این فراز و فرودهای بسیار زیاد شرکت تویوتا خودروی تویوتا پریوس در سال ۱۹۹۷ به بازار عرضه گردید . این خودرو با هدف افزایش ۵۰ درصدی راندمان با میزان بنزین ثابت به بازار عرضه گردید. نسل اول این خودرو در سال ۲۰۰۰ بازار ایالات متحده آمریکا وارد شد و به خاطر آلایندگی پایین خودرو از دو هزار دلار تخفیف مالیاتی فدرال نیز برخوردار بود که مشتریان بسیار زیادی را برای خرید این خودرو ترغیب می‌نمود.

نسل دوم خودروی تویوتا پریوس در سال ۲۰۰۳ و به عنوان خودروی مدل ۲۰۱۴ به بازارهای جهانی وارد شد این خودرو دارای ابعادی بزرگ‌تر از مدل قبلی و همچنین طراحی بود که باعث شده بود ضریب آیرودینامیک خودرو به طور چشمگیری بهبود داشته باشد. سومین نسل خودرو در سال ۲۰۱۰ و نسخه جدید کلاس سی آن در سال ۲۰۱۲ به بازار عرضه گردید. آخرین نسل این خودرو تا زمان حال حاضر نسل چهارم است که در سال ۲۰۱۶ با ظاهری کاملاً متفاوت به بازار عرضه شد و تویوتا پریوس را ۲۰ ساله کرد.

مقایسه تویوتا پریوس و هیوندای النترا از نظر طراحی

طراحی بیرونی و بدنه

در مقایسه تویوتا پریوس و هیوندای النترا 2017 از نظر طراحی باید بگوییم که خودروی هیوندای النترا یکی از زیباترین و جدیدترین طراحی‌های شرکت هیوندای کره می‌باشد. این ماشین که یک سدان کوچک با طراحی جالب و شخصیتی با وقار را به شما ارائه می‌کند ارتقا یافته و پیشرفته نسل گذشته هیوندای الانترا است. در نسل جدید چراغ‌ها و جلوپنجره تغییرات جالب توجهی داشته‌اند. جلوپنجره بزرگ‌تر ظاهری قدرتمندتر را برای جلوی خودرو فراهم آورده است.

همچنین در قسمت پشت خودرو چراغ‌های کشیده عقب ظاهری زیبا و اسپرت را برای خودرو ایجاد کرده‌اند.  خط و خم‌های روی دره‌ای خود را نیز از نظم و زیبایی بیشتری برخوردار شده‌اند. می‌توان گفت که نسل جدید خودروی هیوندای النترا یک خودروی کاملاً اسپرت و جوان پسند است که می‌تواند زیبایی‌های ویژه نسل خود را به رخ بکشد. در مقایسه خودروی تویوتا پریوس یک خودروی بسیار خاص می‌باشد که ممکن است نمای بیرونی آن کمی برای شما عجیب به نظر بیاید.

خط و  خم‌های بسیار تیز و خشن زاویه‌هایی را بر روی بدنه این خودرو ایجاد کرده‌اند. همچنین چراغ‌های جلو و عقب با طراحی خاص هماهنگ با این خم ها هستند. در طراحی این نسل از خودروی تویوتا پریوس تمام سعی کمپانی تویوتا بر خاص بودن ویژگی‌های ظاهری این خودرو متمرکز شده است.

طراحی داخلی

طراحی خاص تویوتا پریوس به داخل کابین خودرو نیز راه یافته است و در داخل خودرو با یک داشبورد و پنل جلوی خودروی کاملاً خاص و متفاوت روبرو خواهید شد. همچنین وجود کیلومتر و آمپرهای نشان دهنده در قسمت میانی خودرو یکی از ویژگی‌هایی است که به احتمال زیاد در دفعات اول شما را متعجب خواهد کرد.

مقایسه تویوتا پریوس و هیوندای النترا
طراحی داخلی هیوندای النترا

همچنین دسته تعویض دنده در خودروی تویوتا پریوس در قسمت جلوی کنسول قرار گرفته است که انتظار می‌رود کمی عقب‌تر آن را ببینید. در مقایسه با طراحی داخلی خودروی تویوتا پریوس بایستی گفت خودروی هیوندای النترا از یک طراحی داخلی به‌روز و کاملاً اسپرت برخوردار است. همه المان‌های این خودرو در عین اسپرت بودن و با آپشن های زیاد در جای خود قرار گرفتند و هیچ کدام شما را به تعجب وا نمی‌دارد. زیبایی در عین سادگی یکی از ویژگی‌های است که در خودروی هیوندای النترا به دقت رعایت شده است.

مقایسه تویوتا پریوس و هیوندای النترا از نظر فنی

مقایسه تویوتا پریوس و هیوندای النترا
مقایسه فنی تویوتا پریوس و هیوندای النترا

وضعیت فنی یکی از موارد مهمی است که در مقایسه تویوتا پریوس و هیوندای النترا 2017 باید به آن پرداخت. یک ماشین هیبریدی یا دوگانه برقی و بنزینی است که مجهز به یک موتور بنزینی ۱۸۰۰ سی‌سی و یک موتور برقی است که در مجموع توان تولید ۱۲۱ اسب بخار را در اختیار راننده قرار می‌دهد. هیوندای النترا نیز یک موتور ۲۰۰۰ سی‌سی با قدرت تولید ١۴٧ اسب بخار قدرت را دارد. برای مقایسه تویوتا پریوس و هیوندای النترا در دیگر مسایل فنی می توانید به جدول زیر مراجعه نمایید .

مدل خودرو

تویوتا پریوس

هیوندای النترا

پیشرانه

4 سیلندر 16 سوپاپه

4 سیلندر 16 سوپاپه

حجم موتور

1798 سی‌سی

1797 سی‌سی

 

حداکثر قدرت

121 اسب بخار در 5200 دور در دقیقه

 

148اسب بخاردر 6500 دور در دقیقه

حداکثر گشتاور

142 نیوتن متر در 3600 دور در دقیقه

178 نیوتن متر در 4700 دور در دقیقه

گیربکس

e-CVT

 

6 دنده خودکار تیپ ترونیک

 

مصرف سوخت (ترکیبی)

3.6 لیتر در هر صد کیلومتر

7.1 لیتر در هر صد کیلومتر

شتاب صفر تا 100

10.6 ثانیه

10.2 ثانیه

حداکثر سرعت

180 کیلومتر در ساعت

202 کیلومتر در ساعت

آپشن ها و امکانات رفاهی تویوتا پریوس و هیوندای النترا

امیدواریم تا به‌اینجای مقاله مقایسه تویوتا پریوس و هیوندی النترا 2017 مورد توجه شما قرار گرفته باشد. بحث بعدی که به آن می‌پردازیم آپشن‌ها و امکانات خودرو است. هر دو خودرو از امکانات رفاهی مناسبی برخوردار هستند خودروی هیوندای النترا از خانواده خودروهای آپشن بازار محسوب می‌شود همچنین تویوتا نیز در خودروی پریوس خود از امکانات بسیار مناسبی استفاده کرده است از آن جمله می‌توان به سیستم هدآپ دیسپلی اشاره کرد که معمولاً در خودروهای اروپایی دیده می‌شود.

تجهیزات

تویوتا پریوس

هیوندای النترا

چراغ

سیستم روشنایی- چراغ عقب با طرح سه بعدی  DRL 

روشن و خاموش شدن خودکار چراغ‌ها (سنسور نور)

سیستم‌های مولتی مدیا

سیستم صوتی JBL – صفحه نمایشگر لمسی – ورودی AUX – بلوتوث – 10 بلندگو – نویگیشن

سیستم صوتی با قابلیت پخش CD و MP3 به همره 6 بلندگو – ورودی iPod و USB و AUX – تجهیزات قابل سفارش: آمپلیفایر 360 واتی – نویگیشن به همراه صفحه نمایش 7 اینچی – بلوتوث به همراه سیستم تشخیص صدا – دکمه‌های کنترلی سیستم صوتی روی فرمان

صفحه نمایش

صفحه نمایشگر 4.2 اینچی برای اطلاعات خودرو

 

رینگ تا

رینگ های 15 اینچی

رینگ 17 اینچی

آینه

 

آینه‌های جانبی برقی به همراه گرمکن 

تهویه مطبوع

 تهویه مطبوع خودکار

سیستم تهویه مطبوع جداگانه برای سرنشینان جلو

صندلی

 

تنظیم صندلی راننده در 6 جهت- گرمکن صندلی‌های جلو – گرمکن صندلی‌های عقب – روکش چرمی فرمان و دسته دنده

شیشه

شیشه‌های ضد UV 

 

سیستم‌های هشدار دهنده

سنسور پارک در عقب – سیستم هشدار باد لاستیک تاTPMS

نشان دنده باد لاستیک‌ها 

سایر امکانات 

شارژ بدون سیم تلفن همراه – دوربین عقب – رادار نقطه کور BSM –- کروز کنترل – فرمان برقی

 

مقایسه ایمنی

در مقایسه تویوتا پریوس و هیوندای النترا 2017 می توان دید که هر دو خودرو از نظر ایمنی امکانات و ویژگی‌های مناسبی را در خود دارند خودروی تویوتا پریوس و خودروی هیوندای الانترا هر دو موفق به کسب ۵ ستاره ایمنی از موسسه حفظ تصادفات اروپا شده‌اند.

همچنین سیستم‌های ترمز چهار چرخ دیسکی مجهز به سیستم ترمز ضد قفل نیز در هر دو خودرو دیده می‌شود. به‌طور تقریبی می‌توان گفت که هر دو خودرو از ویژگی‌های ایمنی نسبتاً مناسبی برای راننده و سرنشین تا برخوردار هستند.

تجهیزات

تویوتا پریوس

هیوندای النترا

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

ABC– EBD– BAS – VSC – TRC

VSM – ESC – TCS-ABC -EBD – BA

کیسه هوا

کیسه هوای راننده – سرنشین جلو – جانبی سرنشین جلو – پرده ای – زانویی

کیسه هوای سرنشینان جلو – کیسه هوای جانبی – کیسه هوای پرده‌ای

سیستم ترمز

چهار چرخ دیسکی ABS

چهار چرخ دیسکی ABS

تجربه رانندگی در خودروی تویوتا پریوس و هیوندای النترا

اگرچه  مقایسه تویوتا پریوس و هیوندای النترا 2017 از نظر تجربه رانندگی کار بسیار مشکلی است اما می توان گفت که تویوتا پریوس دارای شرایط یک سواری نرم و کاملاً پایدار است. این خودرو به خاطر دارا بودن سیستم تعلیق بسیار مناسب نرمی و آرامش خاصی را در طول سفر به شما القا خواهد کرد.

خودروی تویوتا پریوس از نظر هندلینگ و فرمان پذیری واقعاً در سطح بسیار خوبی قرار گرفته است و می‌توانید از نظر لذت رانندگی یک تجربه خوب را داشته باشید. همچنین ترمزهای خودرو می‌تواند این اطمینان را به شما بدهد که در مواقع ضروری خودرو به‌راحتی خواهد ایستاد. در مقایسه با خودروی تویوتا پریوس که یک سواری نرم را برای سرنشینان ایجاد می‌کرد سواری هیوندای اندکی خشک و کوبنده خواهد بود. اما در موارد دیگر هندلینگ و ترمز بایستی گفت که خودروی هیوندای النترا نیز مانند تویوتا پریوس یک سواری خوب را برای شما ایجاد خواهد کرد.

تحلیل بازار

با توجه به این که هر دو خودروی تویوتا پریوس و هیوندای النترا از خودرو های خارجی سطح بازار ایران هستند بایستی گفت که افزایش پی در چی نرخ ارز شرایط مناسبی را برای هر دو ایجاد کرده و لی با توجه به اینکه تویوتا از پیشینه بسیار مناسبتری در بازارهای ایران برخوردار است این خودرو می تواند خرید مناسب‌تری به خصوص برای فروش مجدد باشد . همچنین در صورت گران‌تر شدن نرخ سوخت خودروی تویوتا پریوس به‌دلیل هیبریدی بودن دارای یک مزیت رقابتی بسیار جدی نسبت به هیوندای النترا است .

جمع بندی

به پایان مقاله مقایسه تویوتا پریوس و هیوندای النترا 2017 رسیدیم. در صورتی‌که ظاهر و طراحی خودرو برای شما از اهمیت زیادی برخوردا است احتمال اینکه تویوتا پریوس برای شما مناسب نباشد زیاد خواهد بود . ولی در مقایسه آپشن ها به این نتیجه خواهید رسید که پریوس در شرایط بسیار مناسبی قرار دارد . همچنین در صورتی که مصرف سوخت برای شما از اهمیت زیادی برخوردار است بهتر است گزینه اول خود را بر روی تویوتا پریوس متمرکز کنید .

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

معایب هیوندای النترا

مقایسه تویوتا پریوس و تویوتا CHR 

مقایسه چری آریزو 6 و هیوندای النترا 2016

مقایسه رنو سیمبل و هیوندای النترا

بررسی تمام نسل های هیوندای النترا

مقایسه هیوندای النترا و هیوندای سوناتا 2018

مقایسه هیوندای النترا و کیا سراتو مدل 2018

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
3 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها