Image default
خانه » مقالات » معرفی خودرو » معایب تمام نسل های هیوندای سوناتا
معرفی خودرو

معایب تمام نسل های هیوندای سوناتا

در این مقاله می‌خواهیم از  محصول یک برند محبوب و در عین حال شاخص بگوییم.  بله !  هیوندای سوناتا ! که از دیرباز در بازار خودرو حضور دارد. اما این بار از زاویه‌ای منتقدانه به آن نگاه می کنیم و معایب هر نسل آن تا زمان حاضر را بررسی می‌کنیم. پس با مقاله معایب تمام نسل‌های هیوندای سوناتا  در مجله خودرو همراه مکانیک با ما همراه باشید.

نگاهی بر مجموعه هیوندای

زمانی که به مجموعه‌های بزرگ و موفق صنعتی نگاه می‌کنیم متوجه یک سیر صعودی در محصولات و عملکردشان می‌شویم یعنی اگه مجموعه ای 20 سال پیش محصول بی‌کیفیتی تولید کرده به مرور عیوب این محصول را رفع کرده و محصول خود را توسعه داده است. این سیر صعودی و پیشرفتی که در طی چندین و چند سال برای یک مجموعه ایجاد می‌شود چیزی ورای مدیریت است. این اتفاق شاید یک نگرش و عقیده راسخ به یک هدف مشخص و مشترک محسوب شود که در همه اعضا و کارکنان مجموعه وجود دارد.

روحیه پیشرفت کردن و دست یافتن به توسعه نه تنها در مدیران بلکه در کارکنان مجموعه هم باید وجود داشته باشد. برند خودروسازی هیوندای نمونه‌ای از این مجموعه هماهنگ و موفق است که تا به حال کمتر در دنیا دیده شده است. یکی از سدان‌های شهری که در کشور ما از دیرباز شناخته شده است هیوندای سوناتا است. نسل اول این خودرو اولین بار در سال 1985 به مرحله تولید رسید و آخرین نسل آن مربوط به 2015 می‌باشد. هر کدام از نسل‌های هیوندای سوناتا دارای معایبی است که به مرور زمان در نسل بعدی اصلاح شده و نمونه‌ی بهتر و توسعه یافته‌تری تولید شده است.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

معایب نسل اول  هیوندای سوناتا

معایب نسل های مختلف سوناتا
نسل اول سوناتا

 مقاله معایب تمام نسل‌های هیوندای سوناتا را با بررسی اولین نسل هیوندای سوناتا آغاز می‌کنیم. این خودروی  جذاب وقتی به مرحله تولید رسید که این خودروساز کره‌ای هنوز به اندازه امروز معروف نشده بود. اولین سوناتای تولیدی حرف زیادی برای گفتن نداشت. خودرویی با بدنه بی‌کیفیت و نه چندان زیبا که نتوانست در سطح جهانی به موفقیت زیادی برسد. اولین نسل این خودرو به هیوندای استلا معروف بود که برای رقابت با خودروی دوو رویال وارد بازار شد.

در دسامبر سال 1987 به دلیل کاهش فروش، تولید این خودرو متوقف شد. این خودرو به دلیل نداشتن استانداردهای ایالت متحده ی آمریکا نتوانست به بازار خودرو این کشور راه پیدا کند. هیوندای سوناتا دارای موتور 1.6 لیتری میتسوبیشی(Saturn 4) سیلندری و دارای گیربکس 5 سرعته بود. البته شرکت هیوندای از این موتور در نسل‌های بعدی سوناتا نیز استفاده کرده است. شاید از مهمترین معایب این خودرو بتوان به طراحی نامناسب و استفاده از متریال کیفیت پایین در بدنه و کابین خودرو اشاره کرد.

معایب نسل دوم هیوندای سوناتا

معایب نسل های مختلف سوناتا
نسل دوم سوناتا

تولید نسل دوم هیوندای سوناتا با نام Y2 در اول ژوئن سال 1988 بعد از ناکامی نسل اول این خودرو آغاز شد. اما این بار توانست به بازار‌های خودرو کانادا، آمریکا، استرالیا و اروپا وارد شود. این خودرو در زمان خود از لحاظ قیمت رقیب granda scorpio محسوب می‌شد. هیوندای در این نسل هم از موتورهای میتسوبیشی بهره برده بود. البته نوع موتور استفاده شده متناسب با بازار هدف این خودرو بود. به طور مثال مدل‌های موجود در بازار آمریکا از مدل Sirius  4سیلندری (82kw) استفاده می کردند.

طراحی این خودرو توسط جورجتو جوجارو انجام شده بود. این مدل نیز در دو نوع سپر عرضه شد، GL و GLS. در نسل دوم هیوندا سوناتا روی طراحی بیشتر کار شده بود و بیشترین هدف تولید این نسل از هیوندای سوناتا وارد شدن به بازار آمریکا بود. نسل دوم نیز مانند نسل اول این خودرو از نظر کیفیت و طراحی بدنه حرف زیادی برای گفتن نداشت زیرا با وجود بهبود طراحی خارجی، همچنان با خودروهای هم رده خود قابل مقایسه نبود.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

معایب نسل سوم هیوندای سوناتا

معایب نسل های مختلف سوناتامعایب نسل های مختلف سوناتا
نسل سوم سوناتا

در ادامه مقاله معایب تمام نسل های هیوندای سوناتا باید بدانیم که نسل سوم هیوندای سوناتا در سال 1994 شروع به تولید کرد. این نسل از هیوندای سوناتا همانند دو نسل قبل خود طراحی قابل توجهی نداشت. طراحی داخلی نیز همچنان سادگی خود را حفظ کرده است اما مشکل کوچکی در طراحی کابین این خودرو دیده می‌شود. از جمله قرار گرفتن محل استراحت آرنج در جای نامناسب است.

اما به طور کلی مشخصات فنی خودرو نسبت به نسل قبل بهبود پیدا کرده است. از لحاظ ایمنی این خودرو در سطح قابل قبولی است. همچنین این خودرو جلوبندی نسبتا ضعیفی دارد که می تواند جز ضعف‌های این خودرو محسوب شود. از جمله معایب دیگر این خودرو می توان به هندلینگ پایین آن به ویژه در سرعت‌های بالا نسبت به نسل‌های دیگر اشاره کرد.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

معایب نسل چهارم هیوندای سوناتا

معایب نسل های مختلف سوناتا
نسل چهارم سوناتا

نسل جدید هیوندای سوناتا در سال 1998 با نام سری ef وارد بازار شد. موتور استفاده شده در این خودرو  2 لیتری با 136 اسب بخار قدرت و 2.4 لیتری با 138 اسب بخار قدرت و به نام Hyundai Sirius و موتور 2.5 لیتری یا 168 اسب بخار قدرت – مدل دلتا 6 سیلندری بود. این خودرو تا نسل چهارم زیاد در داخل ایران متداول نبود و از نسل پنجم کم کم بازار خود را در ایران پیدا کرد. تا نسل چهارم این خودرو پیشرفت شگرفی در این خودرو ایجاد نشده بود معایب خودرو کم و بیش ماهیت خود را حفظ کرده بودند. از جمله آن‌ها می‌توان به طراحی نسبتا ساده این خودرو اشاره کرد. گرچه مشخصات فنی هر نسل نسبت به نسل قبل بهبود می یافت.

معایب نسل پنجم هیوندای سوناتا

معایب نسل های مختلف سوناتا
نسل پنجم سوناتا

در نسل پنجم هیوندای سوناتا تحول عظیمی رخ داد. طراحی بدنه این خودرو را می توان به عنوان انقلابی برای کلیه نسل‌های هیوندای سوناتا نام برد. این نسل از سوناتا با نام NF در سال 2004 رو نمایی شد. در این خودرو از اولین موتور تمام آلومینیوم خودروسازی کره به نام تتا (Theta) استفاده شده است. مدل NF هیوندای سوناتا فیس لیفتی در سال 2008 روانه بازار کرد که از موتور  3.3 لیتری شش سیلندر V شکل به نام لامبدا (Lambda) استفاده شده بود.

از جمله معایب هیوندای سوناتا NF می‌توان به فرمان آن اشاره کرد که به اندازه کافی نرم نیست. صندلی های جلو راحتی لازم را ندارند و در صورت رانندگی طولانی باعث خستگی راننده می شوند. در این نسل از هیوندا ی سوناتا سیستم ترمز به خوبی عمل کرده و حس اطمینان را به سرنشینان القا می کند اما پدال ترمز خودرو تا حدودی سفت است و حتی در سرعت های پایین و رانندگی عادی هم به نیاز به فشار زیادی دارد تا عمل کند. امیدواریم تا به اینجای کار از مقاله معایب تمام نسل‌های هیوندای سوناتا لذت برده باشید.

معایب نسل ششم هیوندای سوناتا

معایب نسل های مختلف سوناتا
نسل ششم سوناتا

نسل ششم هیوندای سوناتا با طراحی فوق العاده‌ای که داشت باعث شگفت زده شدن همه‌ی طرفداران هیوندای شد. نسل ششم این خودرو با نام YF در سال 2009 روانه بازار شد. این خودرو مدل بسیار موفقی برای هیوندای بوده که از نظر طراحی، پیشرانه و عملکرد تحول عظیمی را ایجاد کرد. شاید به توان کابین نسبتا شلوغ آن را یک ضعف برای این خودرو در نظر گرفت، اما داشتن آپشن‌های مختلف و استفاده از متریال مناسب توانسته تا حدودی این ضعف را بپوشاند.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

از جمله معایب دیگر مدل YF هیوندای سوناتا می‌توان به فضای محدود در قسمت پشت خودرو برای سرنشینان اشاره کرد، به طوری که احتمال برخورد سر افراد قدبلند با پوشش سقف وجود دارد. به ین گونه که در صورت فشار پدال گاز تا انتها، معکوس کردن دنده به نرمی انجام نمی‌شود، که این خود یک ضعف برای این خودرو به شمار می‌آید. سوناتا YF دارای شیفتر‌های پشت فرمان است، اما این شیفترها کیفیت چندان خوبی ندارند. هیوندای سوناتا YF پیشرفت زیادی در قابلیت های دینامیکی نسبت به NF نداشته و ظاهرا هیوندا ترجیح داده به جای اینکه راحتی و نرمی هیوندای سوناتا YF را بهبود دهد. بیشتر روی هندلینگ و قابلیت‌های دینامیکی خودرو کار کند.

معایب نسل هفتم هیوندای سوناتا

معایب نسل های مختلف سوناتا
نسل هفتم سوناتا

به آخرین مورد از مقاله معایب تمام نسل‌های هیوندای سوناتا رسیدیم. نسل هفتم سوناتا با نام LF در سال 2015 در نمایشگاه لس آنجلس رونمایی شد. هیوندای تلاش کرده  در نسل جدید این خودرو را  به سمت خودرو‌های لوکس مثل برند جنسیس ببرد. طراحی این خودرو نسبتا محافظه‌ کارانه انجام شده است و تغییر زیاد در آن دیده نمی‌شود و مانند نسل های پیش این خودرو همچنان کابین احساس جادار بودن را القا نمی‌کند. در این نسل از هیوندای سوناتا نیز از شیفترهایی ضعیفی استفاده شده است همین موضوع رانندگی با آن را در شهر کمی سخت می کند. از جمله معایب دیگر مدل LF هیوندای سوناتا می‌توان به فرمان خشک آن اشاره کرد.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

جمع بندی 

با وجود تمام ایرادت و معایبی که در نسل های هیوندای سوناتا دیدیم اما نمی توان از کیفیت آن در مقایسه با خودروهای رقیب چشم پوشی کرد. سوناتا در هر نسل جدید خود مسیر بهتر شدن را انتخاب کرده  و انتظار می‌رود این روند خودرو را به جایگاهی بالاتر برساند. امیدواریم مقاله معایب تمام نسل های هیوندای سوناتا مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

مقالات مرتبط زیر را ازدست ندهید

بررسی هیوندا سوناتا از 1985 تا 2017 و امروز

5 دلیل برای اینکه هیوندای سوناتای 2018 بخرم

مقایسه هیوندای سوناتا و کیا اپتیما

مقایسه هیوندای النترا و هیوندای سوناتا 2018

مقایسه رنو تلیسمان و هیوندای سوناتا

مطالب جدید

چرا هیوندای جنسیس بخریم

هادی اشرف

مقایسه هیوندای سانتافه و هیوندای توسان ، برادر در برابر برادر!

محمد رحیمیان

سانگ یانگ هم از مشتریان درخواست ما به التفاوت کرد

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
به من اطلاع بده
با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید! نصب اپلیکیشن
+
همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید