مقایسه ساندرو استپ وی و آریزو 5

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

این مقاله مقایسه‌ای مجله همراه مکانیک را اختصاص می‌دهیم به مقایسه میان دو خودروی جمع‎وجور و تقریبا تازه‌وارد، که یکی از چین می‌آید و دیگری محصول فرانسه است. دو خودروی مورد بحث ما ساندرو استپ وی فرانسوی و آریزو 5 چینی هستند.
با ما در مقاله « مقایسه ساندرو استپ وی و آریزو 5 » همراه باشید تا فاکتورهای مختلف این دو خودرو را که در بازار کشورمان هم با قیمت‌های بالایی فروخته می‌شوند، بررسی کنیم و شما بهتر تصمیم بگیرید که کدامیک بیشتر ارزش خرید دارد.  

معرفی ساندرو استپ وی و آریزو 5

این قسمت را با معرفی خودروی چینی آریزو 5 آغاز می‌کنیم. پس از آن‌که مدیران خودرو برای مدتی محصولات کمپانی چری چین را تحت عنوان ام و ام  وارد بازار ایران ‌کرد، تصمیم گرفت برخی از خودروهای این شرکت را با همان نام اصلی خود چری و اندکی پس از آغاز تولید آن‌ها در چین وارد کشورمان کند.

دلت می‌خواد چری آریزو 5 رو کارشناسی شده و با ضمانت بخری، روی لینک زیر کلیک کن

خرید آریزو 5

در پی همین تصمیم هم آریزو 5 را به طرفداران خودروهای چینی معرفی کرد. آریزو 5 با دو نوع دنده دستی و اتوماتیک وارد شده است که البته مدل اتوماتیک پرطرفدارتر بوده و در دو تیپ اکسلنت و لاکچری عرضه شده‎است. قابل ذکر است که از آریزو 5 اکسلنت اتوماتیک یک نمونه توربو نیز در بازار وجود دارد. 

ساندرو استپ وی
ساندرو استپ وی

اما در سوی دیگر حریف فرانسوی آریزو 5 یعنی ساندرو استپ وی قرار دارد که ابتدا مدل ساندرو آن وارد کشور شد و توانست طرفداران زیادی را نیز برای خود دست‎وپا کند. پس از این موفقیت، پارس خودرو تصمیم گرفت فیس‌لیفتی جدید از این خودرو را با نام ساندرو استپ وی و البته به شکل یک کراس‌اوور هاچ‌بک جمع‎وجور، یا بهتر است بگوییم هاچ‌بک قدبلند وارد کند.

دلت می‌خواد رنو ساندرو استپ وی رو کارشناسی شده و با ضمانت بخری، روی لینک زیر کلیک کن

خرید ساندرو استپ وی

ساندرو استپ وی برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ و توسط طراحان برزیلی طراحی و از آن رونمایی شد که این مدل تغییر چندانی نسبت به ساندرو معمولی ندارد. استپ وی در حال‎حاضر تولید دومین نسل خود را آغاز کرده است؛ در حالی‎که در ایران کماکان نسل اول آن تولید می‌شود.

در حال‎حاضر باتوجه به اعمال تحریم‌های آمریکا و تبعیت فرانسه از ممنوعیت‌های معامله با ایران، شرکت رنو از ایران خارج شده است.

مقایسه ساندرو استپ وی و آریزو 5 از نظر طراحی

مقایسه ساندرو استپ وی و آریزو 5 را از مقایسه ظاهر آن‌ها شروع می‌کنیم؛ جایی که به‌نظر می‌رسد کمپانی چینی موفق‌تر بوده است و برای ویترین محصول خود بیشتر وقت صرف کرده است. به‌عنوان مثال با نگاهی به نمای جلو و چراغ‌های کشیده‌ آریزو 5 و همچنین حفظ هماهنگی با چراغ‌های عقب یا استفاده از خطوط شکسته و ترکیب آن‌ها با انحناهای جانبی، متوجه طراحی مدرن و چشم‌نواز این خودرو می‌شویم.

چری آریزو5
چری آریزو 5

 در طرف دیگر ساندرو استپ وی را داریم که در ابتدا به نظر می‌رسید فیس‌لیفت جدید نسبت به برادر خود تغییرات قابل ملاحظه‌ای داشته باشد، اما ظاهرا طراحان رنو تمایل چندانی به نوآوری و تغییر چهره نداشته‌اند و برای این محصول جدید تنها به اضافه کردن چند قطعه پلاستیکی مشکی برای بدنه بسنده کرده‌‌اند. با این اوصاف در بخش طراحی خارجی کفه‌ی ترازو به سمت خودروی چینی سنگینی می‌کند(البته لازم به ذکر است که رنو در محصولات‌ سال ساندرو استپ وی تغییرات عمده‌ای را به وجود آورده است که متاسفانه هیچ بهره‌ای از این اتفاق به ما نرسید).

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

نمای کابین آریزو5
نمای کابین آریزو 5

در ادامه مقایسه ساندرو استپ وی و آریزو 5 از نظر طراحی به کابین این دو خودرو وارد می‌شویم، که دراین بخش نیز باید عنوان کنیم که طراحان چینی موفق‌تر عمل کرده‌اند. طراحی داخلی ساندرو استپ وی چندان هیجان‌انگیز و گیرا نیست و بسیار ساده طراحی شده است؛ و متاسفانه خودروسازان یا بهتر بگوییم مونتاژکنندگان کشورمان در بخش‌های زیادی از آن همان پلاستیک خشک موجود در خودروهای داخلی را استفاده کرده‌اند که از کیفیت کابین تا حد زیادی کاسته است.

ساندرو استپ وی
ساندرو استپ وی

در حالی‌که در سوی دیگر، طراحان چینی آریزو 5 برای جذابیت و رضایت بیشتر مشتری در طراحی کابین وسواس بیشتری به خرج داده‌اند که به محض ورود متوجه آن خواهید شد. داخل کابین آریزو 5 همان خطوط شکسته و منحنی‌های قسمت‌های جانبی طراحی بدنه کاملا دیده می‌شود و می‌توان گفت، فضای داخلی این خودرو با اقتباس از ویژگی‌های خارجی آن طراحی و پیاده‌سازی شده است. اما با این‎که کابین این خودرو چندان بزرگ نیست، کوچکی ابعاد آن اصلا موجب بروز مشکلات رفاهی برای سرنشینان نشده و به خوبی قادر به تامین آرامش خاطر مسافران خود در طول سفرهای بلندمدت و استفاده‌های کوتاه درون‎شهری است.

البته در مورد فضای سرنشینان، هردو خودرو به‌خوبی عمل کرده‌اند و استپ وی نیز برای سرنشینان فضای کافی و راحتی را در نظر گرفته است.

مقایسه مشخصات فنی ساندرو استپ وی و آریزو 5

در بخش مقایسه مقایسه ساندرو استپ وی و آریزو 5 از نظر مشخصات فنی باید بگوییم که آریزو 5 از یک موتور ۱.۵ لیتری ۴ سیلندر بهره می‌برد. توان آن ۱۱۶ اسب بخار و گشتاوری معادل ۱۴۱ نیوتن بر متر دارد. گیربکس موجود در آریزو اکسلنت اتوماتیک CVT و برای مدل دستی ۵ سرعته است.

آریزو۵
آریزو 5

اما رقیب هم از یک موتور ۴ سیلندر با حجم ۱.۶ لیتری استفاده می‌کند،  توان ۱۰۵ اسب بخار و ۱۴۰ نیوتن برمتری آن هم از طریق گیربکس ۴ دنده اتوماتیک یا ۵ سرعته دستی به چرخ‌ها منتقل خواهد شد. مشخصات فنی آریزو اکسلنت اتوماتیک و استپ وی اتوماتیک را در جدول زیر مشاهده خواهید کرد.

مدل خودروآریزو 5ساندرو استپ وی 
پیشرانه ۴ سیلندر۴ سیلندر 
حجم موتور۱.۵ لیتر۱.۶ لیتر
حداکثر قدرت۱۱۶ اسب بخار۱۰۵ اسب بخار
حداکثر گشتاور۱۴۱ نیوتن بر متر۱۴۰ نیوتن بر متر
گیربکسCVT ۴ دنده اتوماتیک
مصرف سوخت(ترکیبی)۵.۷ لیتر۸ لیتر 
شتاب صفر تا ۱۰۰۱۰.۵ ثانیه ۱۱.۵ ثانیه
حداکثر سرعت۱۸۵ کیلومتر بر ساعت ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت 

مقایسه رانندگی

اکنون نوبت به بررسی رفتار این دو خودرو در جاده می‌رسد. جایی که به نظر می‌رسد مانند بخش طراحی داخلی و خارجی، آریزو 5 برنده نباشد. کیفیت بالای ساخت و مونتاژ استپ وی سبب شده است که رانندگی با کیفیتی را با آن تجربه کنید. گرچه موتور به‌کار رفته در استپ وی همان موتور ال ۹۰ و ساندرو معمولی است اما مهندسین رنو کاری کرده‌اند که با بهبود عملکرد سیستم‌های انتقال قدرت و جعبه دنده در هر دو مدل دستی و اتوماتیک ساندرو استپ وی، شاهد هندلینگ خوب، شتاب مناسب و فرمان‌پذیری بالایی باشید.

ساندرو استپ وی علاوه‌بر استفاده‌های درون‎شهری برای رانندگی‌های طولانی و جاده‌‌ها نیز خودرویی قابل اتکا است.

ساندرو استپ وی
ساندرو استپ وی

اما در مقابل آریزو 5 را داریم که با این‎که از نظر قدرت، حجم و گشتاور نسبت به استپ وی برتری دارد اما عملکرد تیم مهندسی آن برای انتقال قدرت موتور به چرخ‌ها و سیستم هدایت چندان مناسب نبوده است و همین امر سبب شده است در بخش رانندگی عملکرد خوبی نداشته باشد و حریف قدری برای ساندرو استپ وی نباشد.

مقایسه آپشن‌های استپ وی و آریزو 5

 اکنون زمان مقایسه ساندرو استپ وی و آریزو 5 از نظر آپشن‌های رفاهی این رسیده است؛ بخشی که معمولا خودروسازان چینی سعی می‌کنند در آن خوب عمل کنند. کمپانی چری در این قسمت هم نسبت به استپ وی بهتر عمل کرده است و در کنار طراحی داخلی بهتر امکانات بیشتری نیز برای آریزو در نظر گرفته است. آپشن‌های موجود در کابین این خودرو نیز به‎مراتب بیشتر از استپ وی بوده و از میان آن‌ها می‌توان به: سانروف، کلید استارت، ورود بدون سوئیچ و کروز کنترل اشاره کرد.

چری آریزو5
چری آریزو 5

اما طراحان خودروی گران‌قیمت استپ وی در این زمینه چندان موفق عمل نکرده‌اند و صرفا همان امکانات موجود در سایر محصولات رنو را در این خودرو قرار داده‌اند. به عبارتی دیگر، ساندرو استپ وی با وجود قیمت نجومی‌اش هیچ‌گونه آپشن قابل بحثی را به سرنشینانش هدیه نمی‌دهد.

مدل خودرو آریزو 5ساندرو استپ وی 
چراغچراغ مه‌شکن در جلو و عقب، چراغ هالوژنی در جلوچراغ‌های روشن در طول روز، چراغ مه‌شکن عقب، چراغ هالوژنی در جلو
سیستم های مالتی مدیا سیستم صوتی با قابلیت پخش MP3،CD ،DVD، بلوتوث،اسپیکر در جلو و عقب، USB

سیستم صوتی با قابلیت پخشDVD،MP3، بلوتوث، ۴ اسپیکر، USB

صفحه ی نمایش ۷ اینچی لمسی 
آینهآینه‌های جانبی برقیآینه‌های جانبی برقی دارای گرم کن
تهویه مطبوعسیستم تهویه مطبوع دستیسیستم تهویه مطبوع دستی
صندلی ۵ صندلی با روکش چرمی، صندلی راننده ۴ حالته دستی، صندلی سرنشین جلو ۴ حالته دستی۵ صندلی، صندلی راننده ۴ حالته دستی، صندلی سرنشین جلو ۴ حالته دستی
شیشه شیشه‌های برقی، سانروفشیشه‌های برقی
سایر امکاناتسیستم TPMS، ورود و استارت بدون کلیدصندلی تاشو یک تکه در عقب

مقایسه ساندرو استپ وی و آریزو 5 از نظر ایمنی

 نوبت به مقایسه یکی از بخش‌هایی می‌رسد که در هنگام خریداری خودرو از اهمیت زیادی برخوردار است(البته نه در بازار این ‌روزهای کشورمان که معمولا بودجه‌ی افراد بیشترین سهم را در انتخاب دارد).

آریزو 5 نیز مانند بسیاری از خودروهای چینی که یا دارای تست ایمنی و تصادف از موسسات معتبر نیستند یا دارای ستاره‌ی ایمنی از موسسات چینی هستند، موفق به کسب ۵ ستاره ایمنی از موسسه ایمنی در چین شده است. از امکانات ایمنی مثبتی که در آن به‌کار رفته است ۶ کیسه هوا(در مدل‌های فول‌آپشن)، کروز کنترل و سنسور عقب هستند.

نمای پشت آریزو5
نمای پشت آریزو 5

از سوی دیگر ساندرو استپ وی را داریم که شرایط ایمنی کمی بهتری را دارد و موفق به کسب نمره‌ی ۳ از موسسه EURO NCAP شده است. گرچه این نمره برای اثبات ایمنی بالای یک خودرو کافی نیست و به نظر می‌رسد که یکی از دلایل کاهش نمرات آن، ترمزهای عقب کاسه‌ای آن باشد.

مدل خودرو آریزو 5ساندرو استپ وی 
تجهیزات ایمنی و حفاظتسیستم کنترل پایداری، سیستم کنترل کشش، سیستم کمکی HHC، دوربین عقبدکمه ضد لغزش خودرو، کروز کنترل، دوربین عقب
کیسه هوا ۶ کیسه هوا ۲ کیسه هوا
سیستم ترمز ترمزABS،EBD، ترمز کمکی(سفارشی)ترمزABS، ترمز جلو دیسکی، ترمز عقب کاسه ای

بررسی شرایط بازار

ساندرو استپ وی
ساندرو استپ وی

استپ وی مانند بسیاری از دیگر محصولات رنو، شرایط فروش خوبی در بازار کشورمان دارد و آریزو 5 نیز مانند بسیاری از خودروهای چینی طرفداران خود را دارد. اما خدمات پس از فروش و قیمت قطعات یدکی استپ وی در شرایط بهتری قرار دارد. صحبت از قیمت قطعی هیچ‌کدام از آن‌ها در شرایط فعلی بازار ممکن نیست.  

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

جمع‌بندی مقایسه ساندرو استپ وی و آریزو 5

اما کلام آخر مقاله مقایسه ساندرو استپ وی و آریزو 5 ، با وجود آن‎که کمپانی چری یک محصول مدرن را با رویکردی جدید وارد عرصه خودروسازی کرده است، اما پشتیبانی نه چندان قوی این شرکت از محصولات‌ خود و بالا بودن احتمال بروز نقص فنی در این خودرو، آن را به گزینه‌ای نه چندان محبوب در بازار ایران تبدیل کرده و از جلب نظر مثبت منتقدان و خریداران نیز عاجز مانده است.

این در حالی است که رنو همچنان خوش‌نامی خود را از نظر کیفیت ساخت بالا، پشتیبانی دقیق و ارائه قطعات یدکی با قیمت مناسب حفظ کرده و خریداران خود را به دلیل احتمال کم بروز مشکلات فنی(از جمله استپ وی) راضی نگه داشته است.

بنابراین اگر به دنبال گزینه‌ای بادوام و با استهلاک کمتر هستید استپ وی گزینه مناسبی برای شما خواهد بود، اما اگر به هر قیمتی خواهان امکانات رفاهی بیشتر و طراحی چشم‌نوازتر هستید گزینه‌ی مناسب شما آریزو 5 است.

بیشتر بخوانید:

امتیاز شما به این مقاله ؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو

خرید خودرو با بهترین شرایط

با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو