مقایسه استپ وی و اریزو 5  مقاله مقایسه ای امروز همراه مکانیک است.مقایسه استپ وی و اریزو 5 یکی از مقالههای جذاب است چرا که با نگاهی متفاوت مقایسه فنی و سایر موارد این دو خودرو انجام خواهد شد.

در این مقاله از سری مطالب نقد خودروهای بازار ایران بر آن شدیم تا دو مورد از فرنگی‌های نسبتا تازه وارد خانواده خودروهای کشورمان را بررسی کرده و به مقایسه استپ وی با آریزو ۵  بپردازیم.


با همراه مکانیک همراه شوید تا در نگاهی کامل و جامع، به خروج رنو از ایران و جایگزین شدن محصولات چینی با تولیدات این شرکت فرانسوی اشاره کرده و در این میان از طریق مقایسه استپ وی با آریزو ۵، ویژگی‌های این دو خودروی گران قیمت را بیشتر و بهتر بشناسیم.

آریزو 5 ،یک چینی به جمع چینی‌های میهمان اضافه شد

مقایسه استپ وی و اریزو 5


آریزو ۵ محصولی است از شرکت چینی «چری»  یا به انگلیسی 
Chery  که در سال ۹۵ و اندکی پس از آغاز تولیدش در کشور چین، از طریق مدیران خودرو وارد جاده‌های ایرانی شد. «چری» در کنار برلیانس و جک، به جرگه چینی‌های مسلط شده بر بازار داخلی ایران ملحق شده و شواهد نیز گویای تمایل آن به حضور و ادامه فعالیت خود به شکلی بلند مدت در کشور دوست  و نه همسایه  یعنی ایران عزیزمان است.

حضور خودروهای چینی و قراردادهای پر منفعت مونتاژ در خاک ایران در حالی به وقوع می‌پیوندد که «رنو» فرانسوی از تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ما تحت تاثیر قرار گرفته و طی اقدامیعجیب تصمیم به قطع همکاری خود با خودروسازان داخلی‌مان گرفته است.

در حال حاضر سرنوشت محصولات رنو در ایران درهاله‌ای از ابهام بوده و فعالان این حوزه احتمال پایان کامل خط تولید این شرکت در ایران را بالا می‌دانند. اما واضح است که این اقدامات فرانسوی‌ها (پژو و رنو) به مزاج چینی‌ها خوش آمده و بلافاصله برای گرفتن تاج و تخت آن‌ها، نقشه‌های سنگینی طرح کرده‌اند.

حال اجازه دهید به هدف اصلی این مقاله یعنی مقایسه استپ وی با آریزو ۵ بازگشته و این دو رقیب فرنگی در بازار کشورمان را بیشتر بشناسیم.

 

بدنه‌ای چشم نواز در برابر پلاستیک‌های مشکی!

مقایسه استپ وی و آریزو 5


مقایسه استپ وی با آریزو ۵  از نظر بدنه حتی با نگاه کردن به تصاویر این دو خودرو نیز برنده را به وضوح معرفی می‌کند: آریزو ۵! بله، چری در طراحی بدنه آریزو به خوبی عمل کرده و با بهره‌گیری از خطوط شکسته در کنار ترکیب آن‌ها با انحناهای جانبی،  تصویری خوشایند و مدرن را در معرض نمایش قرار داده است.

بدون شک مقایسه استپ وی با آریزو ۵ از لحاظ طراحی بدنه را می‌توان تنها از روی زیبایی و چشم‌نوازی چری به نفع چینی‌ها به پایان رساند، اما این توام ماجرا نبوده و شرکت چینی چری در قسمت‌های جلویی و عقبی اتومبیل خود نیز ایده‌های مدرنی را بکار گرفته است. چراغ‌های جلویی آریزو ۵ کشیده بوده و از قسمت‌های جانبی به جلو پنجره نزدیک شده است. از سویی دیگر طراحان این خودرو همین ویژگی را به چراغ‌های عقبی نیز تعمیم داده و با ایجاد کشیدگی در آن‌ها، نوعی هماهنگی بصری در هر دو سوی این خودرو پدید آورده‌اند.

اما ساندرو استپ وی ظاهرا مفهومیتحت عنوان «نوآوری» را فراموش کرده و در طراحی بدنه خود تنها چند قطعه پلاستیکی مشکی را بکار گرفته است! این در حالی است که استپ وی با هدف ارائه نمونه‌ای بهبود یافته از ساندرو وارد بازار شده و محبوبیت اولیه فرزند بزرگتر خانواده رنو را بیش از پیش افزایش دهد.

بنابراین مقایسه استپ وی با آریزو ۵ از نظر طراحی بدنه را می‌توان به دلیل نوآوری، زیبایی و مدرنیته به نفع چری به پایان رسانده و آرزوی آشنایی بیشتر طراحان محصولات‌ رنو با مفهوم خلاقیت را داشت. (البته لازم به ذکر است که رنو در محصولات‌ سال ساندرو استپ وی تغییرات عمده‌ای را به وجود آورده است که متاسفانه هیچ بهره‌ای از این اتفاق به ما نرسید).

 

همان پلاستیک خشک، این‌بار اما داخل کابین

مقایسه استپ وی و آریزو 5


در مقایسه استپ وی با آریزو ۵، حال زمان بررسی این دو خودرو از منظر طراحی داخلی و کابین فرا رسیده است. متاسفانه ساندرو استپ وی برای وارد شدن به این بخش از مقایسه نیز نواقص بسیار زیادی داشته و انجام یک نقد منصفانه را به امری دشوار مبدل ساخته است. از آن‌جایی که خودروسازان یا بهتر است بگوییم مونتاژ کنندگان داخلی ما علاقه وافری به بهره‌گیری از پلاستیک خشک صنعتی داشته و به دنبال مکانی مناسب جهت تخلیه این روحیه هنری خود هستند، ساندرو استپ وی را مورد لطف خود قرار داده و در کلیه بخش‌های کابین آن از پلاستیک خشک محبوب‌‌شان استفاده کرده‌اند.

بنابراین توقع آپشن و امکانات رفاهی از چنین سازندگانی نیز امری غیر واقع بوده و تنها به افسوس‌های ما خریداران خواهد افزود. به عبارتی دیگر، ساندرو استپ وی با وجود قیمت نجومی‌اش هیچ‌گونه آپشن قابل بحثی را به سرنشینان‌اش ارائه نکرده و صرفا همان گزینه‌های معمولی که در سایر محصولات رنو نیز مشاهده کرده‌اید را داخل خود جای داده است.

اما چری در این زمینه نیز بسیار بهتر از رنو عمل کرده و گوی سبقت را در مقایسه استپ وی با آریزو ۵ از نظر طراحی داخلی نیز ربوده است. داخل کابین آریزو ۵ همان خطوط شکسته و منحنی‌های قسمت‌های جانبی طراحی بدنه کاملا ملموس بوده و می‌توان گفت، فضای داخلی این خودرو با اقتباس از ویژگی‌های خارجی آن طراحی و پیاده‌سازی شده. داشبورد آریزو نیز به زیبایی بخش‌‌بندی شده و تریم مناسب‌اش را نیز می‌توان دلیل اصلی جایگیری صحیح قطعات این بخش قلمداد کرد. آپشن‌های موجود در کابین این خودرو نیز به مراتب بیشتر از استپ وی بوده و از میان آن‌ها می‌توان به: سان‌روف، کلید استارت، ورود بدون سوئیچ و… اشاره کرد.

 آیا میدانید خودروهای فرانسوی نسبت به چکاب دوره ای و قطعات تعویضی تقلبی بسیار حساس میباشند و بهترین راه متوجه شدن این موضوع استفاده از یک کارشناس متخصص است

پس اگر قصد خرید خودروی فرانسوی  دارید خدمت کارشناسی تخصصی خودرو در محل را جدی بگیرید.تا از ضرر هنگفتی که در انتظار شماست جلوگیری کنید.برای استفاده از این خدمت اینجا کلیک کنید.

 از سویی دیگر کوچکی ابعاد این کابین اصلا موجب بروز مشکلات رفاهی برای سرنشینان نشده و به خوبی قادر به تامین آرامش خاطر همراهان خود در طول سفرهای بلند مدت و مصارف کوتاه شهری است. (البته لازم به ذکر است که ساندرو استپ وی نیز از این منظر در وضعیت خوبی قرار دارد).

 

برتری غافلگیرانه رنو برخلاف آن‌چه که روی کاغذ نوشته است!

مقایسه استپ وی با اریزو 5


اکنون می‌بایست مقایسه استپ وی با آریزو ۵ را به یک گام جلوتر هدایت کرده و این دو خودروی گران قیمت را از نظر تجربه رانندگی و پیشرانه‌های بکارگرفته شده در آن‌ها بررسی کرد. خوشبختانه برخلاف موارد قبلی و برتری بی‌چون و چرای آریزو بر استپ وی، این‌بار و در بخش پیشرانه و رانندگی ظاهرا رنو نیز حرف‌هایی برای گفتن داشته و ترفندهای مخصوص خود را رو خواهد کرد.

رنو همواره به کیفیت بالای ساخت و مونتاژ حرفه‌ای خود در میان ایرانیان معروف بوده و این ویژگی خود را در ساندرو استپ وی نیز به نمایش گذاشته است. گرچه پیشرانه استپ وی همان موتور بکار رفته در ال ۹۰ و ساندرو (معمولی) است، اما کاری که این سازنده و با سیستم‌های انتقال قدرت و جعبه دنده اتومات و دستی محصول خود کرده، موجب بالا رفتن کیفیت رانندگی شده و استپ وی را یک سر و گردن برتر از آریزو ۵ قرار داده است.

اگر پشت فرمان استپ وی نشسته باشید بلاشک فرمان‌پذیری، هلدینگ مناسب و شتاب قابل قبول آن توجه‌تان را به خود جلب کرده است. اما چری در این بخش از مقایسه استپ وی با آریزو ۵  حرف زیادی برای گفتن نداشته و از آن‌جایی که اطلاعات پیشرانه محصول این شرکت از استپ وی بیشتر به نظر می‌رسد، عملکرد جاده‌ای آن را می‌توان نوعی شکست قلمداد کرد.

اطلاعات موتور بکار رفته در آریزو، هم از منظر قدرت (اسب بخار) و هم از نظر حجم و گشتاور برتری فنی این خودرو را نسبت به استپ وی نشان می‌دهد؛ اما ظاهرا عملکرد تیم مهندسی این شرکت برای انتقال صحیح قدرت موتور به چرخ‌ها و سیستم هدایت کافی نبوده و نتیجه حاصل از پیشرانه آریزو ۵ در مقایسه با استپ وی اصلا قابل قبول از آب در نیامده است.

رنو بخرید تا در امان باشید

مقایسه استپ وی با اریزو 5


در پایان مقایسه استپ وی با آریزو ۵ می‌بایست به این نکته اشاره کنیم که گرچه چری یک محصول مدرن را با رویکردی جدید وارد عرصه خودروسازی کرده است، اما پشتیبانی نه چندان قوی این شرکت از محصولات‌ خود و بالا بودن احتمال بروز نقص فنی در این خودرو، آن را به گزینه‌ای نه چندان محبوب در بازار ایران تبدیل کرده و از جلب نظر مثبت منتقدان و خریداران نیز عاجز مانده است.

این در حالی است که رنو همچنان خوش‌نامیخود را از نظر کیفیت ساخت بالا، پشتیبانی دقیق و ارائه قطعات یدکی با قیمت مناسب حفظ کرده و خریداران خود را به دلیل احتمال کم بروز مشکلات فنی در محصولات خود — از جمله استپ وی — خشنود نگه داشته است.

بنابراین اگر به دنبال گزینه‌ای با دوام و با استهلاک کمتر هستید استپ وی گزینه مناسبی برای شما خواهد بود، اما اگر به هر قیمتی خواهان امکانات رفاهی بیشتر و جذابیت‌های بصری باشید، باید بدانید چینی‌ها در آریزو ۵ نکاتی که به مزاج‌تان خوش بیاید را قرار داده‌اند و این خودرو گزینه مناسبی برایتان خواهدبود.

مقایسه فنی استپ وی با اریزو 5

 

اریزو 5

استپ وی

حجم موتور

1499CC

1598CC

تعداد سیلندر/سوپاپ

4سیلندر/16سوپاپ

4سیلندر/16سوپاپ

قدرت موتور

116 اسب بخار در 6150 دور

105 اسب بخار در 5750

جعبه دنده

5 دنده دستی یا CVT

4دنده اتومات

شتاب 0تا100

11.5

حداکثر سرعت

185

170

مصرف سوخت ترکیبی(لیتر)

 

8.3

حجم باک

48

50

استاندارد الایندگی

یورو5

یورو4

استاندارد امنیت

EURONCAP4

تجهیزات ایمنی

ABS – EBA – سیستم ضد لغزش TCS – سیستم پایداری الکترونیکی ESP – سیستم کمکیHHC-کیسه هوا برای سرنشینهای جلو و پرده ای

ترمزهای جلو دیسکی و عقب کاسه ای – ترمز ضدقفل ABS بهمراه توزيع الكترونيكي ترمز-کیسه هوا فقط برای سرنشینهای جلو

تجهیزات رفاهی

قابلیت پخش MP3 – کنترل سیستم صوتی از روی فرمان – صفحه نمایش 7 اینچی لمسی-سیستم نمایش میزاد باد لاستیکهای TPMS – استارت بدون کلید – سیستم ورود بدون کلید – 4 شیشه بالابر برقی – تنظیم برقی آینهها – کروز کنترل – سانروف – روکش چرمیصندلیها – سنسور عقب – چراغهای LED – وضعیت رانندگی ECO

كنترل سيستم صوتي زير فرمان – سيستم صوتي (راديو + سي دي (پخش فشرده)+USB+4بلندگو)- رینگ 15 اینچی آلومینیومی- سيستم تهويه مطبوع با كنترل دستي – چراغ مه شكن جلو – آينههاي جانبي همرنگ بدنه


مقالات مرتبط:

بیشترین و کمترین افت قیمت خودروهای داخلی

در شرایط کنونی خرید خودروی اتومات انتخاب درستی است؟

مقایسه ساندرو و ساندرو استپ وی

خرید ساندرو به جای ساندرو استپ وی

برزخ حوالههای ساندرو و ساندرو استپ وی در بازار

1
دیدگاه بگذارید

1 تعداد نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
0 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع از

[…] مقایسه استپ وی و آریزو 5  […]