Image default
خانه » مقالات » مقایسه خودروها » مقایسه برلیانس کراس و ساندرو استپ وی ، آیا فرانسه جایگاه خود را به چین می بخشد
مقایسه خودروها

مقایسه برلیانس کراس و ساندرو استپ وی ، آیا فرانسه جایگاه خود را به چین می بخشد

برلیانس در ادامه کشور گشاییهای خود به ایستگاه ساندرو رسیده است و در این مقاله از همراه مکانیک قصد داریم که ویژگیهای فنی و اپشنهای رفاهی این دو خودرو را با یکدیگر مقایسه کنیم.

پس از خروج رنو از ایران و حاشیه‌های متعدد این رخداد، حال در همراه مکانیک بر آن شدیم تا با مقایسه برلیانس کراس و ساندرو استپ وی، مباحث پیرامون ورود برلیانس چین و خروج رنو فرانسه از بازار خودروسازی ایران را باری دیگر از نظر گذرانده و تاثیرات احتمالی این امر را بر کیفیت خرید و فروش‌های کنونی بررسی کنیم.

با همراه مکانیک همراه باشید تا در ادامه سری مقالات بررسی خودروهای بازار کشور، این بار نگاهی داشته باشیم به مقایسه برلیانس کراس و ساندرو استپ ویاز دو منشا متفاوت و یک مونتاژ کننده واحد!

برلیانس که آید به بازار، رنو شود دل‌آزار!

مقایسه برلیانس کراس با ساندرو استپ وی


پس از اعمال تحریم‌های اخیر و مباحث پیرامون آن، صحبت‌های بسیاری در ارتباط با احتمال خروج رنو از ایران شکل گرفته و این شرکت فرانسوی درهاله‌ای از ابهام حضور تجاری خود در ایران را به پایان رساند. اما خروج رنو از بازار خودروهای ایرانی، پرسش‌های بسیار زیادی را نیز در پی داشته و همه فعلان و علاقه‌مندان این حوزه را با مسائل بحث‌برانگیز متعددی مواجه کرد.

یکی از اولین و مهمترین این پرسش‌ها سرنوشت خودروهای رنو در کشورمان و چگونگی تولید و قیمت‌گذاری پس از قطع ارتباط رنو با شرکت‌های مونتاژ کننده محصولات این شرکت بود. در واقع تمام نگاه‌ها به سایپا (پارس خودرو) و ایران‌خودرو چرخیده و همه منتظر مطلع شدن از نحوه برنامه‌ریزی این خودروسازان برای دوران پسا تحریمیبودند، اما طبق روال معمول این شرکت‌ها، پاسخ درستی به مردم و نهادهای ذیربط ارائه نشده و آینده محصولات رنو تنها پس از مقایسه آمار تولید محصولات این شرکت در سال‌های اخیر آشکار شد.

برخلاف اوایل سال ۹۰ که تحریم‌های آمریکا صرفا موجب تغییر نام همکاری رنو با ایران شده و این شرکت به شکلی ناملموس همچنان به همکاری خود با ایران ادامه می‌داد، در این دوره جدید از تحریم‌ها، فعالیت خود در ایران را به صفر رسانده و از ارائه قطعات فنی محصولات خود به خودروسازان ایرانی نیز دست کشید.

این در حالی است که برلیانس، در کمین چنین فرصتی نشسته و پس از این اتفاقات، آرام آرام حضور و سلطه خود بر بازار مونتاژهای داخلی ایران را افزایش داد. به عبارتی دیگر، فرانسوی‌های خوش‌نام عرصه خودرو، جای خود را به چینی‌های غیر قابل اعتماد سپرده و بازار کشورمان را تا اطلاع ثانوی ترک گفتند. خروج رنو در حال حاضر موجب افت تولید محصولات این شرکت در ایران شده و طبق اخبار منابع موثق، این اعداد و ارقام به زودی به صفر خواهند رسید! حال اجازه دهید به مبحث اصلی این مقاله بازگشته و به مقایسه برلیانس کراس و ساندرو استپ وی بپردازیم.

 

طبق گزارشات بدست آمده از کارشناسان همراه مکانیک پس از خروج رنو از ایران و گران شدن قطعات این خودرو برخی افراد اقدام به تعویض قطعات و قرار دادن قطعات تقلبی میکنند .

با استفاده از خدمت کارشناسی تخصصی خودرو در محل همراه مکانیک ضمن رهایی از هزینههای اضافی پس از خرید ،لذت یک خرید مطمن را تجربه کنید

رقابت اینهاچ‌بک‌ها خیلی زود به پایان رسید

 

مقایسه برلیانس کراس با ساندرو استپ وی


مقایسه برلیانس کراس و ساندرو استپ وی را می‌بایست در چارچوبهاچ‌بک‌های مرتفع بازار ایران جای داده و از همین منظر مورد بررسی و کنکاش قرار داد. در حال حاضر این دو خودرویهاچ‌بک یکی از موارد معدود این حوزه از خودروسازی کشورمان شناخته شده و در همین مدت نسبتا کوتاه جدال‌شان، مباحث متعددی را نیز به وجود آورده‌اند.

مقایسه برلیانس کراس و ساندرو استپ وی به ما نشان می‌دهد که این دوهاچ‌بک پتانسیل بسیار مناسبی برای رقابت در عرصه نه چندان داغهاچ‌بک‌های داخل ایران داشته و حرف‌هایی برای گفتن نیز داشتند. اما حال که خروج رنو از ایران به احتمال قوی موجب قطع تولید محصولات این شرکت خواهد شد، مشاهده آینده‌ای پر رنگ برای رقابتی عادلانه میان برلیانس کراس و ساندرو استپ وی اندکی دشوار است.

مشابه اما همچنان متفاوت

مقایسه برلیانس کراس با ساندرو استپ وی


مقایسه برلیانس کراس و ساندرو استپ وی مملو از مشابهت‌های ظاهری و فنی بوده و شاید به همین دلیل است که منتقدان معتقدند تولیدکنندگان داخلی قصد جایگزینی برلیانس کراس با رنو استپ وی را در سر می‌پرورانند. بررسی و مقایسه برلیانس کراس و ساندرو استپ وی در همان نگاه اول به ما می‌گوید که طراحی بدنه و حتی شاسی این دوهاچ‌بک شباهت‌هایی را در بر داشته و به راحتی می‌توان آن‌ها را در دسته‌‌ای یکسان قرار داد.

البته برلیانس کراس به دلیل جدیدتر بودن طراحی و مراحل ساخت خود، از برخی مزایای طراحی بدنه امروزی بهره گرفته و با نگاهی اجمالی به ظاهر و ترکیب بخش جلو و عقب آن می‌توان اذعان داشت که نسبت به رنو ساندرو استپ وی جلوه مدرن‌تری را به نمایش می‌گذارد.

گرچه ساندرو استپ وی تفاوت‌های فاحشی را از نظر ساختار و طراحی بیرونی با برلیانس کراس تجربه نمی‌کند، اما به هر روی نزدیکی قیمت این دو خودرو نقش بسیار پررنگی در مقایسه برلیانس کراس و ساندرو استپ وی داشته و جزئیات کوچکی چون مدرن‌تر جلوه کردن یکی نسبت به دیگری را مؤثرتر از پیش کرده است.

مقایسه برلیانس کراس و ساندرو استپ وی از نظر کابین و فضای داخلی نیز بسیار مشابه به بدنه بوده و وجود برخی آپشن‌های بیشتر در برلیانس کراس آن را اندکی پیش‌تر از استپ وی قرار داده است. البته آپشن‌های مذکور در رنو استپ وی نیز وجود داشته و برای خریداران در دسترس است، اما برای داشتن آن‌ها خریداران موظف به پرداخت پول بیشتری هستند که در واقع یک امتیاز منفی بسیار بزرگ برای اینهاچ‌بک فرانسوی محسوب می‌شود.

تریم دو رنگ برلیانس کراس و طراحی مدرن داشبورد در کنار ارائه آپشن‌هایی چون صفحه نمایش لمسی و دکمه‌های هدایت‌گر روی فرمان، همگی موجب برتری این خودرو در مقایسه برلیانس کراس و ساندرو استپ وی شده و آن را یک سر و گردن بالاتر از رقیب فرانسوی‌ خود قرار داده است.

این در حالی است که رنو استپ وی هیچ‌گونه خلاقیتی را نسبت به مدل‌های پیشین رنو در طراحی داخلی از خود جلوه نداده و همچنان از پلاستیک خاکستری و خشک پر سر و صدای همیشگی و مورد علاقه خودروسازان ایرانی در طراحی داشبورد و فضای جانبی کابین بهره گرفته است.

پیشرانه‌ای که دست‌کاری شد و پیشی گرفت

مقایسه برلیانس کراس با ساندرو استپ وی


از آن‌جایی که مبحث پیشرانه‌ در ایران جذابیت چندانی نداشته و تمامیمواردی که مور
د دست‌کاری خودروسازان ایرانی قرار گرفته‌اند به یک شکست نا امید کننده مبدل شده‌اند، این بخش از مقاله را با اطلاعاتی تکراری و به درد نخور اشغال نخواهیم کرد.

در مقایسه برلیانس کراس و ساندرو استپ وی از نظر موتور بکارگرفته شده در قلب‌شان می‌بایست به این نکته اشاره کنیم که کراس چینی پس از آخرین تنظیمات اعمال شده از سوی سازندگان بر روی پیشرانه این مدل، تغییرات قابل قبولی را تجربه کرده و از منظر سرعت، شتاب و قدرت از استپ وی پیشی گرفت.

در حال حاضر پیشرانه بهبود یافته برلیانس کراس ۱۵۴ نیوتن متر گشتاور داشته و با ۱۱۴ قدرت اسب بخار از رقیب با سابقه خود که ۱۴۰ نیوتن متر گشتاور و ۱۰۵ اسب بخار نیز قدرت دارد، جلوتر است!

گیربکس برلیانس کراس ۴ دنده بوده و گرچه یک دنده از رنو استپ وی کمتر دارد، اما هماهنگی مناسب موجود میان سیستم‌های هدایتی و انتقال قدرت، تجربه رانندگی با آن را به مراتب دلچسب‌تر کرده و رضایت‌بخش است. البته رانندگی با رنو ساندرو استپ وی نیز خالی از لطف نبوده و اگر تاثیر منفی طراحی کابین بر کیفیت و لذت رانندگی را در نظر نگیریم، می‌توان قدرت و چسبندگی این خودروی فرانسوی در وضعیت مناسبی تعریف کرد. 

مقایسه فنی برلیانس کراس و ساندرو استپ وی

 

برلیانس کراس

رنو ساندرو استپ وی

حجم موتور

1654CC

1598CC

قدرت موتور

114 اسب بخار

105 اسب بخار در 5750 دور

تعداد سیلندر/سوپاپ

4 سیلندر 16 سوپاپ

4/16

جعبه دنده

CVT

4 سرعته اتومات

شتاب صفر تا صد(ثانیه)

11.5ثانیه

ماکزیمم سرعت KM/H

170

170

مصرف سوخت ترکیبی لیتر

7.5 لیتر

8.3

حجم باک

55 لیتر

50 لیتر

تجهیزات ایمنی و امنیتی

دیسکی تهویه شونده جلو/عقب دیسکی

ترمزهای جلو دیسکی و عقب کاسه ای – ترمز ضدقفل ABS بهمراه توزيع الكترونيكي ترمز-


كيسه هواي راننده و سرنشین جلو

 

امکانات رفاهی

سیستم الکتریکی تهویه مطبوع و تنظیم باد ورودی-سانروف برقی و سنسور دنده عقب-قابلیت تنظیم صندلی راننده در 8 جهت و با قابلیت تنظیم گودی کمر-کیسه هوا-شیشه بالابر برقی-کنترل صوتی روی فرمان-کروز کنترل-ورود به فرمان بدون سوئیچ-سوئیچ استارتر KEY LESS-سیستم تاشو برای صندلی عقب-میل ضربه گیر جانبی-باز شدن اتومات درهای خودرو موقع تصادف-سوئیچ ضد سرقت-صندلی عقب با پشتیبانی ایزو فیکس(صندلی کودک)-کامپیوتر سافاریپلیر با قابلیت AUX و USB

كنترل سيستم صوتي زير فرمان – سيستم صوتي (راديو + سي دي (پخش فشرده)+USB+4بلندگو)- رینگ 15 اینچی آلومینیومی- سيستم تهويه مطبوع با كنترل دستي – چراغ مه شكن جلو – آينههاي جانبي همرنگ بدنه

چه کسی پیروز میدان است؟ فرانسوی‌های خوش‌نام یا چینی‌های تازه وارد؟

مقایسه برلیانس کراس و ساندرو استپ وی از منظر طراحی خارجی، داخلی و مشخصات فنی گویای برتری نسبی برلیانس چینی نسبت به ساندرو فرانسوی بوده و از آن‌جایی که احتمال کاهش کیفیت قطعات یدکی رنو نیز در سال‌های اخیر قابل اغماض نیست، می‌توان اذعان داشت که خرید برلیانس کراس برای خریداران ایرانی انتخابی به مراتب عاقلانه‌تر خواهد بود.

گرچه رنو به کیفیت بالای مونتاژ محصولات خود در بازار ایران مشهور بوده و طی سال‌های اخیر رضایت بخش کثیری از مشتریان خود را نیز جلب کرده است، اما شواهد حاکی از پایان دوران حکومت این شرکت بر تولیدات داخلی ایران بوده و هم‌اکنون حضور پررنگ برلیانس در کشورمان نیز نشانه‌ای از تغییرات بزرگ رخ داده در بدنه اقتصادی و صنعتی خودروسازی ایران است.

با امید به مفید واقع شدن این مطلب، و با آرزوی توفیق روزافزون برای شما همراهان گرامیهمراه مکانیک.

 بر اساس تجربیات بدست امده در همراه مکانیک 50 درصد از کارشناسیهای انجام شده منجر به قرار داد و معامله خودرو میشود.

اگر نمی خواهید هزینه زیادی برای کارشناسی متعدد خودرو بپردازید. نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده بهترین انتخاب برا شما است.

برای مشاهده خودروهای نمایشگاه اینجا کلیک کنید.

مقالات مرتبط:

مقایسه برلیانس کراس و لیفان X50

مقایسه H30 کراس و برلیانس کراس

مقایسه ساندرو استپ وی و جک S3 ، جک و ساندرو استپ وی نسبتا سحر آمیز

خرید ساندرو به جای ساندرو استپ وی

مقایسه ساندرو و ساندرو استپ وی

مقایسه استپ وی و اریزو

مقایسه ساندرو استپ وی و جک S3 ، جک و ساندرو استپ وی نسبتا سحر آمیز

 

مطالب جدید

قیمت رنو های تولید داخل در بازار

طرح جایگزینی محصولات برلیانس شرکت سایپا اعلام شد

معرفی فیس‌لیفت رنو کولئوس مدل 2020

محمد رحیمیان

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
به من اطلاع بده
با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید! نصب اپلیکیشن
+
همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید