راهنمای خرید آریزو 5 دست دوم

فهرست مطالب

خرید خودرو دست دوم از آن جنس موضوعاتی است که در ایران طرفدار زیادی دارد. کاهش قدرت مصرف‌کننده از یک سو و قیمت پایین این خودروها، باعث شده تا هر روز تمایل مشتریان برای خرید آنها بیشتر شود. چرا که با این کار آنها می‌توانند صاحب یک خودرو به نسبت خوب شوند. در حالی که خرید آن خودرو در حالت نو بسیار پرهزینه‌تر خواهد بود.

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

البته نباید نادیده گرفت که نوسانات قیمت خودرو در چند وقت اخیر باعث شده تا بسیاری از دلالان نیز در این بازار فعال شوند که بیشتر به دنبال نوسان‌گیری از شرایط حاکم بر بازار هستند. اما در بازار خودرو چند سالی است که خرید و فروش خودروهای خارجی نیز رونق زیادی گرفته است. خودروهای چینی به علت جذابیت ظاهری، امکانات و آپشن‌های متعدد و از همه مهم‌تر بخاطر قیمت مناسبی که ارائه می‌‌دهند یک گزینه بسیار خوب برای مشتریان ایرانی به حساب می‌آیند.

از همین رو می‌توان ادعا کرد که خرید این نوع خودروها در بازار دست دوم خودروهای خارجی بیشتر از سایر خودروها طرفدار دارد. یکی از این خودروها که در بازار ایران نیز طرفداران زیادی دارد، آریزو 5 توربو است.

در این مقاله از مجله همراه مکانیک قصد داریم تا ضمن معرفی کوتاه این خودرو، به بیان نکاتی در خصوص خرید دست دوم آن بپردازیم. اهمیت این موضوع از آنجا بوده که اگرچه خرید خودرو دست دوم دارای مزیای زیادی است، اما انجام این کار بنا به دلایل زیادی همراه با ریسک فراوانی است. اطلاع از برخی موارد و اطلاعات، به افراد کمک زیادی در خرید دست دوم خودرو می‌کند.

آیا خرید آریزو 5 معقولانه است؟

خرید آریزو 5

شرکت چری یکی از سازندگان مهم اتومبیل در چین به شمار می‌رود. محصولات این شرکت در بسیاری از کشورهای جهان به فروش می‌رسد. محصولات مختلف این شرکت هم‌اکنون در ایران وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها آریزو 5 توربو است. این خودرو در سال 2015 طراحی شده، دارای موتور 4 سیلندر 16 سوپاپه، حجم موتور 1499 سی‌سی، حداکثر قدرت 116 اسب بخار در 6150 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور 141 نیوتن متر در 3800 دور در دقیقه است. خودرو مذکور در سال 1396 توسط شرکت مدیران خودرو در ایران مونتاژ و به بازار عرضه شد.

در همین مدت کوتاه این محصول چینی توانست در دل بسیاری از مشتریان ایرانی جا باز کند. به گونه‌ای که اکنون نه تنها نمونه‌های نو آن، بلکه موارد دست دوم نیز طرفدار زیادی در بین ایرانی‌های دارد.

موارد اختصاصی خودرو آریزو 5 توربو

در اینجا ابتدا به برخی موارد اشاره می‌کنیم که بیشتر مختص به خرید خودرو آریزو 5 توربو خواهد بود. چرا که این خودرو بعد از مدتی امکان دارد که در پاره‌ای از موارد دچار مشکل شود که به هنگام خرید باید به آنها دقت کرد. در انتها مواردی را ذکر می‌کنیم که برای خرید هر نوع خودرو دست دومی لازم و ضروری خواهد بود.

قدرت خودرو را امتحان کنید

خرید چری آریزو 5

قبل از خرید آریزو 5 دسته دوم باید به یک سری نکات توجه ویژه‌ای داشته باشید. یکی از انتقاداتی که به آریزو 5 توربو وارد می‌شود، داشتن شتاب کم است. هر چند که برخی این انتقاد را قبول نداشته و قدرت موتور آن را قابل‌قبول می‌دانند. برای اطمینان از این موضوع بهتر است که مقداری با آن رانندگی کنید و وضعیت شتاب صفر تا 100 خودرو را بررسی کنید. حتی می‌توان قدرت آن را در برخی از مسیرها نیز امتحان کرد. قدرت موتور از آن دست موضوعاتی است که کاملا سلیقه‌ای بوده و ممکن است قدرت یک خودرو برای شما کاملا قابل‌قبول اما برای دیگران اینگونه نباشد. با این حال، رانندگی با این محصول چینی قبل از خرید، می‌تواند دید خوبی به شما بدهد.

به سالم بودن برخی از قطعات بیشتر دقت کنید

برخی از مالکان آریزو 5 توربو ادعا دارند که بعد از مدتی رانندگی با آن، برخی از قطعات نیاز به تعویض یا تعمیر دارند. از جمله آنها می‌توان کمک‌فنرها را نام برد. بنا به اظهارات برخی مالکان سیستم تعلیق و کمک‌فنرهای خودرو مذکور بعد از مدتی ممکن است دچار خرابی شده و نیاز به تعویض داشته باشند. به همین علت به هنگام خرید دست دوم ممکن است این نوع از قطعات دارای ایراد باشند. برای اطمینان می‌توان از فروشنده در خصوص این قطعات سوال پرسید.

البته رانندگی با خودرو قبل از خرید نیز می‌تواند به شناسایی قطعات معیوب کمک کند. از دیگر قطعات معیوب احتمالی، می‌توان وسایل و قطعات داخل کابین را نام برد. چرا که کیفیت مواد به کار رفته در ساخت آنها چندان بالا نبوده و امکان دارد برخی از آنها نیاز به تعویض داشته باشند.

سیستم ایمنی فراموش نشود

اگرچه بررسی سیستم ایمنی و خصوصا ترمزها به هنگام خرید خودرو دست دوم بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد، اما بنا به دلایلی این کار برای خرید دست دوم آریزو 5 توربو باید با حساسیت بیشتری دنبال شود. چرا که گویا در برخی از نمونه‌ها سیستم ترمز به خوبی عمل نمی‌کند. این موضوع معمولا رانندگان را در سرعت‌های بالا یا مسیرهای پر پیچ‌وخم دچار دردسر اساسی خواهد کرد.

میزان نفوذ صدا به کابین

کابین آریزو 5

یکی از موارد اساسی در رانندگی با هر خودرویی داشتن آرامش حتی در سرعت‌های بالا است. در چند سال اخیر یکی از انتقاداتی که به خودروهای چینی برخی اوقات وارد می‌شود، نفوذ صدا به داخل کابین است. این صدا هم می‌تواند صدای موتور ماشین و هم صدای محیط اطراف باشد که معمولا در سرعت‌های بالا بیشتر خواهد بود. هر چند که این مشکل برای تمام خودروهای چینی در بازار صدق نمی‌کند و از طرفی، میزان آن نیز می‌تواند بسیار متفاوت باشد. بنابراین بهتر آن است که قبل از خرید، مقداری با آن رانندگی کرده و وضعیت خودرو را از این لحاظ بسنجید.

توجه کنید که می‌توان خودرو را در سرعت‌های مختلف از این لحاظ امتحان کرد. یا آنکه ممکن است صدای باد در برخی مواقع به داخل کابین نفوذ کند که به آن نیز باید دقت کرد. علاوه بر این، این خودرو ممکن است که در برخی از مدل‌ها دارای کوبش باشد که باید به آن توجه نمود. این مشکل نیز معمولا ناشی از عملکرد ضعیف سیستم تعلیق و همچنین کمک‌فنرها خواهد بود.

موارد عمومی در خرید آریزو 5

برخی از نکات هستند که به هنگام خرید هر نوع خودرویی و فارغ از مدل آن باید به آنها دقت کرد. هر چند که موارد فوق نیز امکان دارد در خرید بسیاری از خودروهای دست دوم صدق کند.

بررسی کارکرد خودرو

بررسی کارکرد چری آریزو 5

میزان استفاده از ماشین می‌تواند حاوی نکات زیادی برای خریدار باشد. به هر اندازه که یک خودرو کارکرد بیشتری داشته باشد، احتمال فرسوده بودن یا مستهلک شدن برخی از قطعات آن نیز وجود دارد. هر چند که برخی اوقات امکان دارد که متقلبین با استفاده از روش‌های مختلف کارکرد خودرو را دستکاری کنند، اما با استفاده از ترفندهای دیگر که در ادامه اشاره می‌کنیم می‌توان به کارکرد خودرو پی برد.

رنگ بدنه یکی از نکات اصلی در خرید آریزو 5

از قدیم‌الایام این ضرب‌المثل رواج داشته که آنچه که عیان است چه حاجت به بیان است! این مثل ایرانی در خرید خودرو دست دوم بسیار کاربرد دارد. میزان رنگ‌خوردگی خودرو نشان می‌دهد که تا چه اندازه با سایر خودروها برخورد داشته یا آنکه کارکرد آن به چه صورت است. هر چند که برخی از افراد ممکن است خودرو خود را رنگ کرده باشند. اما با بررسی دقیق می‌توان به آسانی به این نکته پی برد. از جمله آنکه می‌توان با مشاهده رنگ پیچ‌های کاپوت یا مشاهده خودرو در زیر نور به آن پی برد.

مدارک حقوقی خودرو

اوراق هویتی و اسناد حقوقی در هر معامله‌ای اهمیت زیادی برای طرفین دارد. از آنجا که در بازار دست دوم خودرو بسیاری از افراد دلال و گاها حتی متقلب وجود دارد، بنابراین باید به اسناد هویتی خودرو دقت کامل شود. از جمله این اسناد می‌توان به معاینه فنی معتبر، کارت خودرو سالم و همچنین قانونی، برگه خرید خودرو از نمایندگی یا برگه قولنامه خرید از فرد، کارت گارانتی، کارت سوخت، کارت مشخصات فنی خودرو، بیمه‌نامه خودرو و برخی موارد دیگر اشاره کرد. معمولا چون تعداد اینگونه موارد زیاد بوده، بسیاری از خریداران دقت کافی برای بررسی آنها را ندارند که می‌تواند در آینده برای آنها به دردسری بزرگ تبدیل شود.

وجود قطعات در بازار

آریزو 5

کمبود قطعات و گرانی آنها در بازار در چند سال اخیر به دغدغه بسیاری از مالکان خودرو تبدیل شده است. به همین علت آنها به هنگام خرید دست دوم معمولا به وجود قطعات در بازار توجه می‌کنند. کمبود قطعات در بازار نه تنها باعث گرانی آنها خواهد شد، بلکه مالکان را برای فروش دوباره خودرو به دردسر خواهد انداخت و کمتر کسی ترغیب به خرید این نوع خودروها می‌شود. این مساله خصوصا برای خودروهای خارجی و همچنین خودروهای چینی در بازار نیز معمولا وجود دارد که حتی در برخی از موارد نیز بیشتر است. برای بررسی این موضوع می‌توان قبل از خرید خودرو دست دوم به بازار لوازم یدکی مراجعه کرده و از وضعیت قطعات مربوط به آن خودرو اطلاع کسب کنید.

جمع بندی خرید آریزو 5

به موارد متعدد به هنگام خرید خودرو آریزو 5 توربو اشاره شد. با این حال برخی دیگر از نکات وجود دارند که باید قبل از خرید هر نوع خودرویی به آنها دقت کرد. از جمله این موارد می‌توان به باطری خودرو، شاسی آن و البته از همه مهم‌تر نحوه برخورد و شخصیت فروشنده اشاره کرد. بسیاری از افراد معمولا به هنگام خرید از کارشناسان خودرو یا برخی از دوستان و آشنایان که اطلاعات بیشتری دارند استفاده می‌کنند.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

مقایسه جک j4 و چری آریزو 5

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
مهدی
1398-09-12 07:52

بنده خودرو آریزو مدل نود و شش خریدم، ابتدا فکر میکردم کوبش کمک ها و اومدن صدای خلاصی و تق در کمکهام طبیعیه، برای گارانتی که بردم هر اعلام کردم و نمایندگی هر دو کمکم رو رایگان تعویض کرد و صدای چالی یا خلاصی حل رفع شد