مقایسه رنو داستر و سانگ یانگ تیوولی

فهرست مطالب

مقایسه رنو داستر و سانگ یانگ تیوولی روایتی از جنگ دو غول قدرتمندبا  فاصله جغرافیایی زیاد و موضوع‌ این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک است؛ تیوولی خودرویی از شرکت کره ­ای سانگ یانگ هست که توانسته است با وارد کردن  کراس اوور موفق خودش در بازار ایران، تیوولی را خودرویی پرفروش در بازار مریض خودرویی ایران بسازد.

روی دیگر مقایسه رنو داستر است ، شاسی­ بلند کوتاهی که با قدرت خود، برخلاف ارتفاعش، آوازه­ ای بلند در بازار ایران داشته است و جزو محبوب­ترین خودروهای بازار ایران محسوب می­شود. البته این تمام ماجرا نیست و ب­جز کره و فرانسه، هند نیز وارد این جنگ می­شود زیرا تکنولوژی ساخت سانگ یانگ تیوولی از هند آمده است. حال در ادامه با همراه مکانیک همراه شوید تا به مقایسه رنو داستر و سانگ یانگ تیوولی بپردازیم.

مقایسه طراحی، داستر همیشه بازنده

بررسی طراحی بیرونی رنو داستر و سانگ یانگ تیوولی 

در مقایسه رنو داستر و سانگ یاگ تیوولی تنها قسمتی که رنو داستر هیچ حرفی برای گفتن ندارد، بخش طراحی هست که جذابیتی در طراحی این غول فرانسوی دیده نمی­شود. بر خلاف رنو داستر، سانگ یانگ تیوولی از کیفیت طراحی بالایی بهر­مند هست و در همه قسمت­های یک خودرو، از رقیب فرانسوی خود چند سر و گردن بالاتر هست.

سانگ یانگ تیوولی
سانگ یانگ تیوولی

در قسمت جلویی خودرو، سانگ یانگ تیوولی، با چراغ­های بی­نظیر و نسبتا ساده خود، برای بینندگان این خودرو دلبری می­کند و با جلوپنجره­ای با ضخامت کم و لوگوی سانگ یانگ، ظاهری بی­نظیر را می­توان از این خودرو مدنظر داشت. روی دیگر مقایسه رنو داستر هست که چراغ­های عجیبش نتوانست علاقه­مندانی را به سمت خود سوق دهد و تنها نکته مثبت آن جلوپنجره­ ای بزرگ آن هست که ظاهری آفرودی به این غول فرانسوی می­دهد. البته جاگذاری چراغ­های مه­ شکن در داستر نیز بد نبوده و می­توان امتیاز متوسطی به آن داد.

در قسمت کناری فرق زیادی بین این دو خودرو دیده نمی­شود و با ظاهر ساده خود، هیچکدام امتیاز خوبی را در مقایسه رنو داستر و سانگ یاگ تیوولی نمی­توانند بگیرند اما رینگ­های مشکی تیوولی امتیازی­ست که داستر فاقد آن هست و می­توان نماینده سانگ یانگ را برنده این قسما از مقایسه رنو داستر و سانگ یاگ تیوولی از لحاظ ظاهر معرفی کرد.

داستر
داستر

نگاهی به پشت خودروها بیندازیم؛ قسمتی که هر دو خودرو با ریسک مدیران تصمیم گرفتند ظاهری عجیب و تازه را برای قسمت پشتی داشته باشند. البته با توجه به کراس اوور بودن تیوولی، این ظاهر عجیب بیشتر مورد لطف مردم قرار گرفت و بر خلاف آن نماینده رنو فرانسوی، کمترین امتیاز ممکن را برای این بخش بهره می­برد و مهم­ترین نقطه­ضعف داستر را می­توان چراغ­های عقب عمودی این خودرو دانست.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

مقایسه فضای داخلی

در مقایسه رنو داستر و سانگ یانگ تیوولی وقت ان است که نگاهی به داخل خودروها بیندازیم، قسمتی که رویه موفقیت این دو خودرو مانند فضای بیرونی این دو غول هست. این به منظور موفقیت و کسب امتیاز بیشتر سانگ یانگ تیوولی هست اما با این تفاوت که دیگر هیچ نکته مثبتی از داستر پیدا نمی­شود و نماینده سانگ یانگ به­اصطلاح در این بخش می­تازد. در ادامه با همراه مکانیک همراه شوید تا در مقایسه رنو داستر و سانگ یاگ تیوولی برای فضای داخلی ریزبین شویم :

فضای داخلی تیوولی
فضای داخلی تیوولی

سانگ یانگ تیوولی برای فضای داخلی خود ب­قدری موفق بوده است که می­تواند با خودروهای گران قیمت بازارهای جهانی مقایسه شود. هماهنگی رنگ روکش­های صندلی و قسمت داخلی درب­ها، هماهنگی بی­نظیری دارد که هیچ ایرادی به آن وارد نیست. طراحی داشبورد نیز بی­نقص بوده است و ظاهر مدرن خود را به رخ رقبا می­کشد. از رویی دیگر نمایشگر سانگ یانگ تیوولی در کنار دکمه­ های فشرده در زیر نمایشگر، ظاهر عالی به تیوولی داده است.

فضای داخلی رنو داستر
فضای داخلی رنو داستر

آخرین قسمتی که می­توان به آن اشاره کرد فرمان و صفحه کیلومترشمار هست که مدرن بودن این موارد نیز در کنار سایر ویژگی­ها باعث می­شود امتیاز بالایی برای این کراس اوور کره ­ای هندی کنار گذاشت. البته کیفیت متریال استفاده شده برای فضای داخلی این خودرو، ضعیف­تر از رنو داستر هست. اما رنو داستر از طراحی داخلی خوبی بهره­مند نیست و با ظاهر ساده و نه چندان زیبای خود امتیازی در این بخش نخواهد گرفت.

در کل در مقایسه رنو داستر و سانگ یاگ تیوولی برای ظاهر بیرونی و داخلی، بدون شک سانگ یانگ تیوولی موفق­تر بوده است و آن را می­توان پیروز این جنگ دانست.

مقایسه فنی، رقابتی سخت و نفس­گیر

مقایسه فنی
مقایسه فنی

در مقایسه رنو داستر و سانگ یانگ تیوولی باید بدانید رنو داستر برخلاف ظاهر نچندان موفق­ش از ویژگی­های فنی نسبتا خوبی بهره می­برد اما در مقایسه با سانگ یانگ تیوولی حرفی برای گفتن ندارد و در همه قسمت­های فنی که به مقایسه بپردازیم، این کراس اوور کره­ای هندی هست که توانسته است عملکرد بهتری داشته باشد که نقطه اوج این قضایا گیربکس بهتر آن نسبت به رقیب فرانسوی خود، رنو داستر هست و در بین رقبای دیگر خود نیز یک سر و گردن بالاتر است. در ادامه با ما همراه شوید تا به مقایسه رنو داستر و سانگ یانگ تیوولی برای قسمت فنی بپردازیم :

مدل خودرو رنو داستر سانگ یانگ تیوولی
پیشرانه چهار سیلندر چهار سیلندر
حجم موتور 1998 سی سی 1597 سی سی
حداکثر قدرت 135 اسب بخار 128 اسب بخار
حداکثر گشتاور 195 نیوتون متر 160 نیوتون متر
گیربکس 4 سرعته اتوماتیک 6 سرعته اتوماتیک تیپ ترونیک
مصرف سوخت (ترکیبی) 8.2 لیتر در هر صد کیلومتر 5.7 لیتر در هر صد کیلومتر*
شتاب صفر تا 100 11 ثانیه 13 ثانیه
حداکثر سرعت 172 کیلومتر بر ساعت 175 کیلومتر بر ساعت

مصرف سوخت سانگ یانگ تیوولی ب­قدری خوب و به صرفه هست که نمی­توان از آن گذر کرد و خود این مسئله برتری بزرگی را نسبت به رنو داستر دربر خواهد داشت. البته همان­طور مطالعه فرمودید، قدرت و گشتاور رنو داستر بهتر از سانگ یانگ تیوولی بوده است که نشان دهنده رقابت سنگین بین این دو غول بازار ایران هست که رقابت را از قبل سخت­تر و سخت­تر می­کند.

مقایسه تجهیزات رفاهی و آپشن­ها، برنده بی چون و چرا، تیوولی

آپشنهای تیوولی
آپشنهای تیوولی

به بخش بررسی آپشنها در مقایسه داستر و تیوولی میرسیم.خودروهای فرانسوی مخصوصاً محصولات رنو در اکثر مواقع در مقایسه تجهیزات رفاهی و آپشن­ها در مقابل با رقبا، حرفی برای گفتن ندارند. رنو داستر نیز به همین شکل هست و با آپشن­های کم خود توان رقابت با سانگ یانگ پر از تجهیزات رفاهی و آپشن­های بی­نظیر را ندارد. حال برای مقایسه رنو داستر و سانگ یانگ تیوولی در بخش تجهیزات رفاهی، توجه شما را به جدول تهیه شده توسط تیم همراه مکانیک جلب می­نماییم :

تجهیزات سانگ یانگ تیوولی رنو داستر
چراغ تنظیم ارتفاع نور چراغ­های جلو، دی­لایت چراغ­های اسپرت به همراه دی­لایت
صفحه نمایش صفحه نمایشگر 7 اینچی لمسی صفحه نمایشگر 7 اینچی لمسی
رینگ ها 18 اینچی آلومینیومی 16 اینچی آلومینیومی
آینه آینه­های برقی تاشو، حساس به نور آینه­های برقی
تهویه مطبوع سیستم دستی سیستم دستی
صندلی صندلی­های چرمی، گرمکن صندلی­های جلو روکش پارچه­ای صندلی­ها
شیشه شیشه­ های ضد اشعه، برقی، شیشه ­های دودی عقب برقی، شیشه­ های عقب مجهز به گرمکن
سیستم های هشدار دهنده سنسور برف، سنسور باران، مدیریت برق باطری، سنسور دنده عقب، سنسور پارک دوربین دنده عقب
سایر امکانات   باربند

همان­طور که در جدول بالا مشاهده کردید، سانگ یانگ تیوولی توانسته است امتیاز بیشتری در این بخش کسب کند و اگر خواهان یک خودرو با آپشن­ها و تجهیزات رفاهی مناسب هستید، سانگ یانگ تیوولی گزینه بهتری نسبت به رنو داستر هست. البته رنو داستر در این قسمت به قدری ضعیف کار کرده است که در مقایسه با سایر رقبا نیز حرفی برای گرفتن نداشته است.

مقایسه ایمنی، دو خودروی مطمعن برای شما

ایمنی تیوولی
ایمنی تیوولی

در مقایسه  داستر و تیوولی برای بخش ایمنی، هردو خودرو موفق بوده ­اند و از همین رو خیال شما را برای ثبت لحظات در کنار امنیت بالا، راحت کرده است. البته سانگ یانگ تیوولی مانند بخش­های دیگر، حرف بیشتری برای گفتن دارد و از امکانات ایمنی بیشتری بهره می­برد. از همین رو است که این کراس اوور پیشرفته توانسته است 5 ستاره موجوود در تست­های ایمنی را کسب نماید و از رقیب خود، رنو داستر تا حدی موفق­تر نیز بوده است. حال برای مقایسه رنو داستر و سانگ یانگ تیوولی بصورت دقیق می­توانید به جدول تهیه شده توسط همراه مکانیک نگاهی بیندازید :

تجهیزات سانگ یانگ تیوولی رنو داستر
تجهیزات ایمنی و حفاظتی قفل فرمان برقی، سیستم کمی حرکت در سربالایی، سیستم ضد لغزش خودرو در شتاب­گیری، سیستم ضد هرزگردی، مه­شکن مه­شکن
کیسه هوا 6 کیسه­ هوا که در 10 نقطه تعبیه شده 2 کیسه­ های هوا برای سرنسینان جلو
سیستم ترمز ترمز دیسکی برای هر 4 چرخ،  ABS، EBD ترمز جلو دیسکی رده­ای خنک شونده، ABS

تجربه رانندگی، شروع سرفرازی رنو داستر

رنو داستر
رنو داستر

تا الان به هر موردی که پرداخته شد یا تیوولی موفق­تر بوده و یا در یک حد و اندازه به رقابت پرداختد، اما مقایسه  داستر و  تیوولی برای بخش تجربه رانندگی، مقایسه­‌ای هست که رنو داستر در آن حرف­هایی برای گفتن دارد و از رقیب‌های خود حتی بهتر کار کرده است. با توجه به بلند بودن ارتفاع رنو داستر و سیستم تعلیق این غول فرانسوی، خودرویی ایده ­آل برای کسانی هست که عشق به آفرود دارند و در پستی­ بلندی­ های خیابان­ها متوجه هیچ برآمدگی یا تو رفتگی از خیابان نمی­شوید. در مقابل تیوولی نیز همانند سایر بخش­ها بی­نقص بوده است اما در حد و اندازه رنو داستر ظاهر نشده است.

تیوولی
تیوولی

البته لازم به ذکر است که هر دو خودرو توانسته‌­اند  استاندارد آلایندگی یورو 5 را بگیرند تا در کنار لذت شما از رانندگی، خیالتان بابت محیط زیست نیز راحت باشد که در اوضاع کنونی کلان­شهرهای تهران، نکته­ای مهم و مثبت از این دو خودرو هست.

تحلیل شرایط بازار

اگر به دنبال خودرویی با امکانات زیاد هستید بدون شک سانگ یانگ تیوولی بهترین گزینه برای شماست و اگر با توجه به علاقه شما به آشپن­ها، رنو داستر را انتخاب کنید با توجه به هزینه بالای این خودروی فرانسوی، ارزشی برای شما نخواهد داشت. اما اگر خودرویی با ابعاد بزرگ مدنظر شماست که با آن به مسافرت و گشت و گذار بگذارنید، رنو داستر گزینه بهتری برای شماست.

اگر قصد خرید خودرو فرانسوی را دارید مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

مقایسه رنو داستر و پژو 2008

مقایسه داستر و هایما S7

مقایسه سوزوکی گرند ویتارا و رنو داستر

مقایسه رنو داستر و جک S5

مقایسه رنو داستر و رنو کپچر

مقایسه رنو داستر و چری تیگو 7

مقایسه سانگ یانگ تیوولی و پژو 2008

مقایسه سانگ یانگ تیوولی و هایما S5

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها