چگونه عمر صفحه کلاچ خود را افزایش دهیم؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

سیستم کلاچ در خودرو به عنوان یکی از کلیدی‌ترین و مهم‌ترین قطعه برای انتقال قدرت به حساب می‌آید. بنابراین عملکرد صحیح آن در خودرو می‌تواند کارکرد خودرو و تمام قطعات مربوط به موتور و قدرت اتومبیل را تحت تأثیر قرار دهد.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

در واقع صفحه کلاچ جزو پرمصرف‌ترین و البته پرکاربردترین قطعه در خودرو است. به همین دلیل عمر مفید صفحه کلاچ در خودرو کم است و باید در دوره‌های زمانی خاص آن را تعویض کنید تا مشکلات دیگری را به وجود نیاورد. درواقع سلامت و درست کار کردن صفحه کلاچ بر شتاب و کشش خودرو تأثیر خواهد داشت و رانندگی را راحت‌تر و روان‌تر خواهد کرد.یکی دیگر از مسایلی که باعث افزایش اهمیت این قطعه مصرفی شده است گران بودن صفحه کلاچ به خصوص با افزایش قیمت‌ها در سال های گذشته است. علاوه بر این دستمزد تعویض صفحه کلاچ نیز معمولا مبلغ قابل توجهی است.

با توجه به اهمیت دیسک و صفحه کلاچ در این مطلب از مجله همراه مکانیک قصد داریم که به نکات و موارد جزئی و خاصی اشاره کنیم تا پاسخی برای سؤال اکثر رانندگان در مورد افزایش عمر مفید صفحه کلاچ خودرو باشد.

افزایش عمر صفحه کلاچ خودرو

افزایش عمر صفحه کلاچ خودرو

انتقال نیرو از موتور خودرو به جعبه دنده گیربکس کلاچ صورت می‌گیرد و شما با کلاچ کردن می‌توانید بین جعبه دنده و موتور خودرو ارتباط برقرار سازید. کنترل کلاچ خودرو به این صورت است که شما با قرار دادن پای خود و فشار دادن پدال چپ کف خودرو کلاچ را غیرفعال می‌کنید و سپس با برداشتن و آزاد کردن پدال خودرو آن را فعال و درگیر می‌کنید. درواقع با این امر می‌توانید دنده‌های خودرو را تعویض و از خوردگی دنده‌ها با یکدیگر جلوگیری کنید.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

اصل عملکردی صفحه کلاچ در خودرو به همین صورت است. اما در برخی از اوقات شرایطی به وجود می‌آید که صفحه کلاچ می‌لغزد. لغزش صفحه کلاچ علاوه بر بالا بردن استهلاک این قطعه باعث کاهش شتاب و سرعت خودرو و همچنین افزایش مصرف سوخت گردد. منظور از لغزش صفحه کلاچ  به این معنا که اگر در جاده قدرت زیادی به موتور وارد شود و یا در سربالایی‌ها خودرو با حجم و سنگینی زیاد حرکت کند این امر به وجود می‌آید. معمولاً این لغزش‌های صفحه کلاچ می‌تواند موجب ساییدگی و کاهش طول عمر قطعه شود. البته قابل ذکر است که صفحه کلاچ نیز مانند ترمزها و لاستیک‌های خودرو جزو قطعات مصرفی هستند و گارانتی خودروهای جدید مشمول این موارد نخواهد شد.

یک وضعیت دیگر که می‌تواند موجب کاهش عمر صفحه کلاچ خودرو شود، وارد کردن فشار بیش‌ازحد و مستمر در صفحه کلاچ است. اگر پای شما زیادی به پدال کلاچ نزدیک است و فضای کافی برای قرار دادن پای چپتان برای شرایطی دور از صفحه کلاچ را ندارید، می‌توانید با تنظیم صندلی موقعیت را قدری بهتر کنید. همچنین می‌توانید پایتان را در پشت پدال قرار دهید. درست است که این شرایط، قدری سخت خواهد بود و رانندگی را مشکل می‌کند اما از خرابی سیستم کلاچ در زمان‌های کوتاه جلوگیری خواهد کرد. سعی کنید برای پای چپ خود جایی دور تر از پدال کلاچ در نظر بگیرید.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

بسیاری از خودرو های جدید در کنار پدال کلاچ یک جای مناسب برای قرار گرفتن پای راننده بدون افزایش خستگی و همچنین جلوگیری از آسیب به صفحه کلاچ در نظر گرفته شده است. سعی کنید پای خود را به این قسمت عادت دهید.

۵ نکته مهم برای افزایش عمر مفید صفحه کلاچ خودرو

  1. عدم استفاده بی‌مورد از صفحه کلاچ خودرو در رانندگی

عدم استفاده بی‌مورد از صفحه کلاچ خودرو در رانندگی

همان‌طور که می‌دانید تا زمانی که صفحه کلاچ خودرو بالا نیامده است به معنای استفاده از صفحه کلاچ می‌باشد. به همین دلیل بعد از تعویض دنده در رانندگی پای خود را از روی پدال به طور کامل بردارید. توجه به این نکته به حدی مهم است که باید بگوییم هر چقدر این زمان فشردن و رها کردن صفحه کلاچ در زمان تعویض دنده کم باشد، باعث افزایش عمر مفید صفحه کلاچ خودرو خواهد شد.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

در برخی موارد درگیر بودن نصفه و نیمه در حین رانندگی باعث ایجاد آسیب بر روی صفحه کلاچ خودروی شما خواهد شد تا جایی که در بسیاری از موارد بوی سوختگی مانند بوی لنت داغ شنیده خواهد شد.

  1. تعویض دنده خودرو به صورت درست

درمورد روش تعویض دنده که باعث آسیب به صفحه کلاچ خودرو می‌شود باید بگوییم که در موقعیت‌هایی چون تعویض دنده بدون فشار وارد کردن به پدال کلاچ و یا آزاد کردن کلاچ قبل از جا افتادن کامل دنده باعث کاهش عمر صفحه کلاچ خودرو خواهد شد. البته تکمیل نکردن تعویض دنده قبل از غیرفعال کردن صفحه کلاچ نیز می‌تواند باعث فرسودگی و خرابی زودهنگام صفحه کلاچ خودرو و به خصوص بی‌ثباتی و کج شدن دیسک شود. توصیه کلی در مورد تعویض دنده این است که در زمان رانندگی و بعد از تعویض دنده، صفحه کلاچ را غیرفعال کرده و پای خود را از روی ان بردارید. تماس مستمر شما در حین رانندگی با پدال کلاچ باعث درگیر شدن صفحه کلاچ شده که در آخر باعث کاهش عمر آن خواهد شد.

  1. حمل بارهای سنگین و سوزاندن صفحه کلاچ خودرو

حمل بارهای سنگین و سوزاندن صفحه کلاچ خودرو

حمل‌ونقل بارهای سنگین با خودرو و به خصوص رفت‌وآمد در جاده‌های سربالایی با این میزان بار سنگین خودرو باعث فشار آمدن و وارد شدن حداکثر آسیب به صفحه کلاچ می‌شود. اگر ناگزیر به جابجا کردن بارهای سنگین هستید، توصیه می‌کنیم که با سرعت متوسط حرکت کنید و دنده‌ها را به آرامی تعویض نمایید تا حداقل فرسودگی صفحه کلاچ رخ دهد. همچنین تیکاف کردن (به حرکت درآوردن درجا خودرو و لاستیک‌های اتومبیل) نیز به مرور عمر صفحه کلاچ را کم می‌کند و باعث فرسودگی آن می‌شود. برای جلوگیری از این مساله سعی کنیذ به میزان ظرفیت و توان خودروی خود دقت نمایید. علاوه بر این بکسل کردن خودرو های دیگر نیز از مسایلی است که میتواند به صفحه کلاچ شما آسیب جدی وارد نماید.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

در صورتی که مجبور به انجام بکسل شدید بهتر است با سرعت کم حرکت کرده و بسیار آرام و با شیب ملایم حرکت خود را آغاز نمایید. چرا که کشیده شدن به عقب توسط وزن خودروی در حال بکسل نیز فشار و آسیب جدی به صفحه کلاچ شما وارد می کند. علاوه بر این به راننده خودروی عقبی تذکر بدهید که ضمن حفظ فاصله ایمنی از ترمز های بی جا خودداری نماید چرا که باعث ایجاد فشار مضاعف بر روی خودروی شما خواهد شد.

  1. متوقف کردن خودرو در مسیرهای سربالایی رانندگی

زمانی که در مسیر رانندگی خود در سربالایی‌ها ناچار به توقف هستید و در ترافیک گیر کرده‌اید، برای جلوگیری از حرکت خودرو به عقب، عادت دارید که با کمی فشار پدال کلاچ این امر را انجام دهید. اما باید بگوییم که این کار به مرور باعث خرابی صفحه کلاچ خواهد شد. به همین دلیل در این شرایط می‌توانید از ترمزدستی برای متوقف کردن خودرو در سربالایی‌ها استفاده کنید.

  1. نوع رانندگی در جاده‌های درون‌شهری و برون‌شهری

معمولاً با توجه به نوع رانندگی در جاده‌های درون‌شهری و برون‌شهری، طول زمان استفاده از صفحه کلاچ و استاندارد عمر مفید آن متفاوت است. به طور مثال برای رانندگی در جاده‌های درون‌شهری و با توجه به ترافیکی که وجود دارد، می‌توان به طور حدودی تا 45000 کیلومتر این استاندارد زمانی را ایجاد کرد. البته با رانندگی مناسب و کم شتاب این رقم حتی تا 70000 کیلومتر نیز قابل افزایش خواهد بود.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

اگر در حین رانندگی متوجه شده‌اید که خودرو شتاب خوبی ندارد اما زیاد گاز می‌خورد، باید به فکر تعویض صفحه کلاچ خودرو خود باشید. چون همان‌طور که در مقدمه مطلب نیز بیان کردیم، صفحه کلاچ در حرکت و سرعت خودرو تأثیر به سزایی خواهد داشت و شتاب خودرو را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ نیز توجه داشته باشید که  از جنس مرغوب و باکیفیت استفاده کنید و یک تعمیرکار آشنا و خوب این کار را برای شما انجام دهد. چرا که به دلیل وجود بی‌شمار صفحه‌ها و دیسک بی‌کیفیت چینی معمولاً بعد از استفاده از این محصولات مجبور خواهید بود که در زمان‌های کوتاه ولو در 20 هزار کیلومتر صفحه کلاچ را تعویض کنید.

تعویض یا تعمیر صفحه کلاچ

تعویض یا تعمیر صفحه کلاچ

در بسیاری از موارد دیده می شود که برخی از تعمیرکاران خودرو با توجه به گران بودن صفحه کلاچ به دارندگان خودرو توصیه می کنند تا به جای تعویض صفحه کلاچ و پرداخت هزینه های زیاد با هزینه کمتری اقدام به تعمیر این قطعه نمایند. تفاوت مبلغ بین تعویض و تعمیر دیسک و صفحه کلاچ معمولا فریبنده است و می تواند بسیاری از افراد را متقاعد نماید تا صفحه کلاچ خود را تعمیر نمایند. اما به این نکته توجه داشته باشید که تعمیر صفحه کلاچ اگر چه با قیمت پایین تری انجام می شود اما معمولا با کیفیت بسیار پایین تری نیز روبرو است. در این شرایط معمولا شما نمی توانید عملکرد مناسب و مشابهی را با صفحه کلاچ فابریک انتظار داشته باشید. همچنین این کار می تواند به ایجاد آسیب در قطعات دیگر خودروی شما منجر گردد و هزینه های اضافه تری را برای شما ایجاد نماید. بنابراین سعی کنید تعویض صفحه کلاچ را مانند دیگر قطعات و لوازم مصرفی خودرو جدی گرفته و با شرایط مناسب انجام دهید تا متحمل هزینه های مضاعف نشوید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

متوسط کارکرد خودرو در یک سال چقدر است؟

اساس کارکردن پمپ هیدرولیک خودرو چیست

چک لیست بررسی سلامت فنی خودرو

چرا خرید خودروی کارکرده و حتی صفر به کارشناسی نیاز دارد؟

بخاری خودرو و هر آنچه که در مورد نحوه کارکرد ، نگهداری و عیب یابی آن باید بدانید

خرید خودروی کارکرده؛ فرصت یا تهدید؟

نکات مهم فروش خودرو کارکرده

ecu خودرو چیست و چگونه متوجه خرابی آن شویم؟

امتیاز شما به این مقاله ؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو

خرید خودرو با بهترین شرایط

با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو