شرایط معامله خودرو هنگام تعطیلی مراکز تعویض پلاک

فهرست مطالب

از آغاز شیوع و همه‌گیری کرونا، فعالیت‌های اجتماعی بسیاری با اختلال روبه‌رو شده و این موضوع، حتی بسیاری از مراکز مانند مدرسه و دانشگاه و… را به وضعیت نیمه‌تعطیل کشانده است. با شروع موج چهارم این بیماری، بار دیگر محدودیتی دوهفته‌ای در کشور اجرا شده که تعطیلی مراکز تعویض پلاک را نیز در پی داشته است. طبق آخرین اخبار، این تعطیلی به مدت یک هفته نیز تمدید شده است.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

یکی از سؤالات مهمی که ذهن فعالان و مشتریان بازار خودرو را به خود مشغول کرده، این است که شرایط معامله خودرو در زمان تعطیلی مراکز تعویض پلاک به چه صورت است. ازاین‌رو و با توجه به اهمیت مسئله، در این مقاله از مجله همراه مکانیک، به بررسی معضلات تعویض پلاک خودرو در دوران کرونا خواهیم پرداخت. لطفا در ادامه همراه ما باشید.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

شرایط معامله خودرو در تعطیلات کرونایی

با توجه به تعطیلی مجدد مراکز تعویض پلاک خودرو، آشنایی با شرایط و راه‌های خریدوفروش امن خودرو، امری مهم و ضروری به نظر می‌رسد. در چنین شرایطی، از دو راه می‌توان برای معامله خودرو اقدام کرد: نخست، فروش خودرو با استفاده از وکالت تعویض پلاک و دوم، فروش خودرو با استفاده از وکالت کامل فروش که در ادامه، به بررسی شرایط و ریسک‌های هر روش خواهیم پرداخت.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

فروش خودرو با استفاده از وکالت تعویض پلاک

در این روش، پس از نوشتن مبایعه‌نامه یا قولنامه، طرفین معامله برای نوشتن وکالت تعویض پلاک باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند. در دفترخانه، وکالت تعویض پلاک مدت‌دار از سوی فروشنده به خریدار واگذار می‌شود. درواقع، فروشنده با دادن وکالت تعویض پلاک، مسئولیت کلیه مراحل تعویض پلاک و مسائل حقوقی پس از آن را به طور کامل به خریدار واگذار می‌کند.

تعریف وکالت تعویض پلاک

بر اساس این سند محضری، فروشنده به خریدار وکالت می‌دهد که بدون حضور او برای تعویض پلاک خودرو به مراکز شماره‌گذاری مراجعه کند. تنظیم سند نهایی خودرو، بعد از فرایند تعویض پلاک انجام خواهد شد.

ریسک‌های فروش خودرو با وکالت تعویض پلاک

فروش خودرو با وکالت تعویض پلاک، خالی از مخاطره نیست. در ادامه، به برخی از این مخاطرات اشاره خواهیم کرد:

وجود شکایت روی پلاک خودرو و توقیف خودرو در زمان تعویض پلاک

درصورتی‌که شکایتی برای خودرو در سامانه راهنمایی رانندگی ثبت‌شده باشد، هنگام مراجعه به مراکز تعویض پلاک، خودرو توقیف خواهد شد که در چنین شرایطی، خریدار یقیناً با مشکل مواجه می‌شود.

اتمام مدت وکالت و مسائل اخذ مجدد وکالت

اعتبار وکالت‌نامه تعویض پلاک، به درخواست فروشنده تنظیم می‌شود. درصورتی‌که خریدار در مدت‌زمان اعتبار وکالت‌نامه برای تعویض پلاک مراجعه نکند و تاریخ انقضا وکالت‌نامه فرارسد، دیگر امکان تعویض پلاک وجود ندارد. لازم به ذکر است که فروشنده می‌تواند محدودیتی را برای زمان این وکالت‌نامه مشخص نکند که البته بنا به نظر کارشناسان، اشتباه است؛ زیرا در صورت عدم مراجعه خریدار برای تعویض پلاک در مدت‌زمان طولانی، فروشنده به درد‌سر خواهد افتاد. تمدید زمان اعتبار وکالت‌نامه، از سوی فروشنده امکان‌پذیر است.

عدم پرداخت مابقی قیمت خودرو توسط خریدار

ازآن‌جایی‌که ممکن است فرایند تعویض پلاک با مشکلاتی مواجه شود، اغلب خریداران مبلغی را بابت تعویض قطعی پلاک نگه می‌دارند و مبلغ خودرو را به‌صورت کامل با فروشنده تسویه نمی‌کنند. عدم پرداخت مابقی قیمت خودرو توسط خریدار بعد از تعویض پلاک نیز، از مشکلاتی است که می‌تواند کام فروشنده را تلخ کند.

فروش خودرو با استفاده از وکالت کامل فروش

در این روش، فروشنده به خریدار وکالت می‌دهد که علاوه بر تعویض پلاک خودرو، انجام امور نهایی ثبت سند خودرو را نیز به‌تنهایی انجام دهد. در این روش نیز به‌محض واگذاری وکالت کامل فروش، تمامی مسئولیت خودرو به خریدار واگذار شده و تمامی مسئولیت‌های خودرو از فروشنده سلب می‌شود.

نکات مهم در ارتباط با فروش خودرو با وکالت کامل فروش

  • هزینه این وکالت‌نامه، از وکالت‌نامه تعویض پلاک بیشتر است.
  • توصیه می‌شود فروشنده هنگام تنظیم وکالت‌نامه فروش، از اعطای حق توکیل به خریدار خودداری کند.
  • در این روش، فوت فروشنده نیز منجر به ابطال وکالت‌نامه نمی‌شود.
  • دریافت وکالت کامل، به معنای فروش قطعی خودرو است و در این روش، تمامی مدارک و مبالغ بین طرفین معامله ردوبدل می‌شود.

ریسک‌های فروش خودرو با وکالت کامل فروش

این روش، هیچ‌گونه ریسک قانونی را برای طرفین در پی نخواهد داشت. تنها در صورت پایان زمان وکالت‌نامه و عدم مراجعه خریدار برای تعویض پلاک و ثبت سند در دفتر اسناد رسمی، نیاز به تمدید مجدد وکالت‌نامه وجود دارد. در صورت نیاز به تمدید وکالت‌نامه، هزینه آن برای بار دوم برعهده خریدار است.

سخن پایانی

تا پیش از همه‌گیری کرونا نیز استفاده از روش‌های بالا، به‌عنوان روش‌هایی رایج در معامله خودرو شناخته می‌شد و موضوعی پیچیده و جدید نیست. وکالت تعویض پلاک یا وکالت فروش، فروشنده را از مراجعه به مراکز شماره‌گذاری معاف کرده و در کل، کار را برای فروشنده راحت‌تر می‌کند. هم‌چنین با توجه به شرایط جدید مراکز شماره‌گذاری در ایام کرونا و نیاز به نوبت‌گیری اینترنتی، برای کسب اطلاعات بیشتر به نوبت‌دهی تعویض پلاک اینترنتی در سال 1400 مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید

 

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها