مراحل حقوقی در خرید و فروش خودرو

فهرست مطالب

با توجه به افزایش روزافزون معاملات صورت گرفته در زمینه خریدوفروش خودرو مطمئنا اطلاعات جامع‌تری در زمینه مراحل تنظیم سند و مقررات موجود نیاز خواهید داشت. در این مقاله از سری مقالات مجله همراه مکانیک مراحل حقوقی در خریدوفروش خودرو و جزئیات آن‌را برایتان شرح خواهیم داد. در ادامه مقاله همراه ما باشید.

مراحل حقوقی در خرید و فروش خودرو
مراحل حقوقی در خرید و فروش خودرو

[inbound_button font_size=”17″ color=”#0286ea” text_color=”#ffffff” icon=”check-square-o” url=”https://t.me/officialhamrahmechanic” width=”” target=”_blank”]کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی[/inbound_button]

تنظیم قرارداد (مبایعه‌ نامه)

​اولین گام در انجام یک معامله نوشتن قرارداد بین خریدار و فروشنده است که هر طرف قرارداد موظف هستند تا نسبت به‌موارد توافق شده تعهد داشته باشند. توجه داشته باشید که تمام جزئیات خودرو مانند مدل، رنگ، وسایل موجود در خودرو، تک یا دوگانه سوز بودن آن و… باید در قولنامه ذکر شود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

علاوه‌بر تعهدات طرفین، در قولنامه باید نحوه پرداخت هزینه از سوی خریدار، زمان تحویل خودرو، بیمه و کارت سوخت از سوی فروشنده، زمان و نحوه تعویض پلاک، نحوه پرداخت عوارض و مالیات، جرائم و دریافت تائیدیه عدم خلافی خودرو و همچنین توافقات برای زمان حضور در دفترخانه تعیین شود.

مراکز تعویض پلاک خودرو

بهترین روش برای انتقال مالکیت خودرو این است که طرفین قرارداد پیش از حضور در دفتر اسناد رسمی در مراکز تعویض پلاک حضور یافته و با ارائه مستندات اقدام به فک پلاک قبلی خودرو و نصب پلاک جدید برای خریدار کنند. مدارکی که در این مراکز ارائه می‌شود عبارتند از:

[inbound_button font_size=”17″ color=”#88b71e” text_color=”#ffffff” icon=”check-square-o” url=”https://www.hamrah-mechanic.com/car-sell/” width=”” target=”_blank”] کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی [/inbound_button]

 • مدارک شناسائی فروشنده و خریدار
 • برگ سبز خودرو
 • بنچاق به‌نام فروشنده (بنچاق قطعی منقول) و برگ کمپانی
 • معاینه فنی
 • ارائه مدارک مربوط به احراز آدرس و محل سکونت خریدار (نظیر سند منزل یا اجاره‌نامه با کد رهگیری و قبوض برق و تلفن)

در زمینه تعویض پلاک توجه به موارد زیر ضروری است:

مراحل حقوقی در خرید و فروش خودرو
مراحل حقوقی در خرید و فروش خودرو
 • درصورتی‌که یکی از طرفین معامله یا هر دو آن‌ها قادر به حضور همزمان در مراکز تعویض پلاک نباشند، می‌توانند در دفترخانه، نسبت به تنظیم وکالت‌نامه جهت تعویض پلاک اقدام کنند.
 • درصورت استفاده از وکالت تعویض پلاک، خریدار با استفاده از وکالتی که از فروشنده گرفته‌است به مرکز تعویض پلاک مراجعه می‌کند (بدون نیاز به حضور فروشنده). پس از تعویض پلاک، خریدار باید به‌منظور تنظیم سند قطعی خودرو همراه فروشنده به دفترخانه مراجعه کند.

[inbound_button font_size=”17″ color=”#0286ea” text_color=”#ffffff” icon=”check-square-o” url=”https://www.hamrah-mechanic.com/cars-for-sale/” width=”” target=”_blank”] با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!![/inbound_button]

نکته حقوقی

با توجه به امتیازات منفی که در قوانین جدید برای صاحب پلاک خودرو در نظر گرفته می‌شود، توصیه می‌کنیم که درصورت استفاده از وکالت‌نامه، فروشنده مهلت تعویض پلاک را در وکالت‌نامه درج کند و همچنین درصورت امکان از اعطای حق توکیل به خریدار، خودداری شود. اگرچه وکالت‌نامه از نظر اعتبار دارای محدودیت‌هایی است، اما توصیه می‌شود تا حتی‌المقدور از خریدوفروش وکالتی خودداری کنید. علاوه‌بر این درصورت استفاده از وکالت‌نامه سعی کنید هر چه سریع‌تر نسبت به قطعی کردن مورد وکالت اقدام شود.

دفاتر اسناد رسمی‌

طبق قانون، پس از تعویض پلاک خودرو طرفین معامله باید با حضور در دفاتر اسناد رسمی نسبت به تنظیم سند قطعی خودرو اقدام کنند. مدارک موردنیاز جهت تنظیم سند عبارتند از:

 • برگ سبز جدید (شناسنامه خودرو) و تائیدیه نقل و انتقال خودرو (صادره در مراکز تعویض پلاک)
 • بنچاق قبلی یا برگ کمپانی (به‌نام فروشنده)
 • اصل مدارک شناسائی فروشنده و خریدار
 • بیمه‌نامه شخص ثالث و کارت سوخت
 • برگ مفاصا حساب پرداختی عوارض سالانه شهرداری (تا پایان سال قبل، برای سواری‌ها و وانت‌های دوکابین)

[inbound_button font_size=”17″ color=”#0286ea” text_color=”#ffffff” icon=”check-square-o” url=”https://www.hamrah-mechanic.com/quick-car-sell/” width=”” target=”_blank”] تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی[/inbound_button]

نکات حقوقی

توجه کنید که دفاتر اسناد رسمی تکلیفی در زمینه استعلام مالیات مشاغل و عدم خلافی خودرو ندارند؛ بنابراین فروشنده باید پیش از مراجعه به دفتر اسناد نسبت به دریافت این موارد و ارائه آن‌ها به خریدار اقدام کند.

هزینه‌های تنظیم سند خودرو با توجه به نوع خودرو متغیر است، اما براساس یک جدول مالیاتی در سراسر کشور یکسان است. طبق عرف موجود در کشور، پرداخت سهم دولت به‌عهده فروشنده و پرداخت حق دفترخانه برعهده دو طرف معامله است؛ مگر این؛که فروشنده و خریدار توافقی غیر از این داشته باشند.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

چطور خودروی خود را بدون دردسر بفروشم؟

بهترین زمان فروش خودرو ، چه وقتی است؟

روش‌های رایج کلاهبرداری خرید و فروش خودرو

دلالان خودرو نیز بروز شده اند

کلاه برداران خودرو هم به روز شده‌اند

پیشنهاد همراه مکانیک، 10 روش پیشگیری از سرقت خودرو

خودروی صفر با یک گلگیر تعویضی !!

مصاحبه خواندنی با اولین کارشناس خودرو همراه مکانیک 

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
4 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
سحر نصیری
۱۳۹۸-۰۷-۲۸ ۱۴:۵۱

برای ماشین هایی که چند دست گشته و فقط تعویض پلاک شده یعنی فقط بزگ سبز دارد و برگه کمپانی.. اگر خریدار نهایی بخواهد سند قطعی تهیه کند چه کار میتواند بکند؟

محمد رحیمیان
۱۳۹۸-۰۷-۲۹ ۰۸:۱۴
پاسخ به  سحر نصیری

باید برید نفرات قبلی رو تا اون کسی که سند دستش هست رو پیدا کنید و سند رو نفر به نفربه نام بزنید و جابجا کنید اگر هم حاضر نشدن بیان برای انجام کار انتقال سند باید شکایت کنید ازشون

نوید
۱۳۹۹-۱۰-۰۹ ۱۸:۱۲

از سال گذشته تنظیم سند تو دفاتر اختیاری هستش و هیچ اجبار قانونی برای تنظیم سند وجود نداره و تعویض پلاک و دریافت برگ سبز کفایت میکنه.

محسن داودی
۱۴۰۰-۱۲-۰۹ ۱۳:۴۸

سلام هزینه تعویض پلاک (شامل صدور برگه سبز و پلاک جدید) بر عهده خریدار است یا فروشنده؟