پیگیری پلاک خودرو صفر یکی از مواردی است که اگر قصد خرید خودرو صفر کیلومتر را دارید می‌توانید برای صدور هر چه سریع‌تر پلاک خودرویتان از آن بهره‌ بگیرید. درصورتی‌که برای اولین‌بار خودرویی را خریداری می‌کنید ممکن است از نحوه پیگیری پلاک خودرو صفر مطلع نباشید، اهمیت این موضوع ما را بر این داشته تا در این مقاله  به پرسش‌های شما در زمینه استعلام پلاک خودرو پاسخ دهیم تا اگر با ابهامی در این زمینه روبه‌رو شده‌اید رفع شود.

«پیگیری پلاک خودرو صفر یکی از مراحلی است که با خرید یک خودرو صفر با آن مواجه می‌شوید. همان‌طور که هویت هر شخصی با یک شناسنامه منحصربه‌فرد تعیین می‌شود، هر خودرو نیز پلاک مختص به خود را دارد؛ بنابراین پیگیری وضعیت پلاک خودرو را جدی بگیرید تا بعدها با مشکلات جبران‌ناپذیری مواجه نشوید.»

دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌هارو برات داریم.

پلاک خودرو چیست؟

پلاک خودرو یک صفحه فلزی است در رنگ‌های مختلف که شماره روی آن حک شده و بر روی وسیله ‌نقلیه نصب می‌شود. پلاک خودرو دارای یک شناسه ثبت منحصربه‌فرد است (شماره پلاک هر خودرو منحصربه خودش است و آن شماره روی ماشین دیگری مشاهده نمی‌شود)، که از یکسری اعداد و یک حرف الفبایی تشکیل شده‌است. به همه خودروهای تولیدی (ساخت کشور) و وارداتی، یک پلاک منحصربه‌فرد اختصاص داده می‌شود.

صدور پلاک خودرو صفر چه مدت طول می‌کشد؟

پیگیری پلاک خودرو صفر چگونه است؟

این امر شاید دغدغه افرادی باشد که به تازگی ماشینی خریداری کرده‌اند و اطلاعی از تخصیص، مدت زمان تحویل و آخرین وضعیت پلاک خودرو خود ندارند.

بعد از خرید خودرو، یک شماره پلاک منحصربه‌فرد به شما اختصاص داده می‌شود. پلاک جدید در طی بازه زمانی خاص به مالک ماشین تحویل داده می‌شود، بنابراین خریدار باید تا زمان مقرر شده صبر کند.

برای آن دسته از مالکان که می‌خواهند وضعیت صدور پلاک خودروی صفر خود را پیگیری کنند، باید بگوییم: «تنها یک روش برای این کار وجود دارد!»؛ آن هم پیگیری پلاک خودرو صفر از طریق کد ملی است. شما با در دست داشتن شماره کارت ملی و رجوع به وب‌سایت راهور به نشانی http://www.rahvar120.ir می‌توانید وضعیت پلاک خود را پیگیری کنید.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

پیگیری وضعیت پلاک خودرو

پرسش و پاسخ در مورد پلاک خودرو صفر

خریداران ماشین‌های صفر اغلب با مسائل و پرسش‌های بی‌جواب زیادی مواجه می‌شوند، ما در زیر به برخی از این مشکلات اشاره می‌کنیم، اگر در این زمینه سوالی دارید یا در این زمینه فعالیت می‌کنید می‌توانید از طریق کامنت با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

در زمان دریافت پلاک خودرو صفر چه مشکلاتی وجود دارد؟

به‌طور کلی مسائل مربوط به دریافت پلاک صفر به شرح زیر هستند:

  • عدم تحویل خودرو یا پلاک
  • دیر ارسال شدن پلاک
  • عدم ثبت شدن پلاک در سامانه
  • تحویل زودتر ماشین و پلاک و عدم ارسال کارت خودرو

آیا می‌توانم خودروی جدید خود را بدون پلاک بفروشم؟

پلاک خودرو صفر به نام خریدار ثبت شده‌است و این پلاک با هربار خرید و فروش دوباره ماشین، در نزد مالک باقی می‌ماند؛ همچنین برای فروش خودرویی که هنوز پلاک آن نیامده است، نیاز به کارهای اداری و فک پلاک است. پس زمانی‎که به مراکز تعویض پلاک می‌روید، بدون داشتن پلاک خودروی جدید خود، نمی‌توانید ماشین را بفروشید، اما بلافاصله بعد از دریافت پلاک می‌توانید برای فروش خودرو اقدام کنید.

آیا تا زمان دریافت پلاک خودرو صفر می‌توان رانندگی کرد؟

طبق دستور پلیس راهور ناجا، هیچ وسیله نقیله‌ای اجازه تردد بدون پلاک در خیابان را ندارد. این دستور شامل افرادی که تازه خودرو خریده‌اند و منتظر پلاک خود هستند نیز صادق است. تردد ماشین بدون پلاک، عواقب مالی و حقوقی به‌همراه دارد.

چه مشکلاتی باعث می‌شود پلاک صفر دیر به دست مشتری برسه؟

  • مغايرت در اطلاعات شخصی مشتری
  • مشکل در احراز سكونت مشتری
  • عدم وجود مجوز پلاک
  • نبود فلز پلاک
  • وجود مشکل در سيستم شماره‌گذاری خودرو صفر

اگر پلاک صفر در سامانه ثبت نشده باشد چه باید کرد؟

در زمان پیگیری پلاک خودرو صفر، اگر پلاک در سامانه ثبت نشده باشد، ضروری است با نمایندگی تماس بگیرید و از مشکل مطلع شوید. اما در بیشتر موارد، مشکل اصلی مربوط به اطلاعات شخصی و احراز سکونت متقاضی است.

پلاک خودرو صفر را باید چگونه دریافت کرد؟

اگر نمایندگی، ماشین را پلاک شده تحویل ندهد باید زمانی را برای گرفتن پلاک منتظر بمانید. بعد از طی‌شدن زمان مشخص، با در دست داشتن مدارک موردنیاز به تعویض پلاک رفته و در همان‌جا پلاک ماشین خود را دریافت و نصب می‌کنید.

آیا پلاک خودرو صفر به محض تحویل قابل انتقال به غیر است؟

پلاک ماشین به نام خریدار ثبت می‌شود و امکان واگذاری آن به افراد دیگر به‌هیچ‎وجه مقدور نیست. با هر بار تعویض خودرو، پلاکی که به نام شما ثبت شده باشد بر روی خودرو نصب می‌شود.

نحوه تخصیص پلاک خودرو صفر به معلولان به چه صورت است؟

روند تحویل پلاک‌های عمومی، دولتی، جانبازان، معلولين و تاكسی‌ها، شبیه ‎به خودروهای شخصی است، با این تفاوت که متقاضیان این پلاک‌ها نیاز به ارائه مدارک خاصی دال‌بر معلولیت، جانبازی یا مدارک مربوط‌‌ به سازمان تاکسیرانی یا حمل‌و‌نقل شهری دارند.

آیا با نداشتن کارت خودرو می‌توان برای پلاک کردن ماشین اقدام کرد؟

کارت خودرو به آدرس محل زندگی خریدار ارسال می‌شود که راهی برای احراز سکونت او است. بنابراین اگر به هر دلیلی ماشین و پلاک آن ارسال شده‎ ولی هنوز کارت خودرو ندارید، باید مراحل عدم دریافت کارت را از طریق نمایندگی پیگیری کنید تا ببینید مشکل دقیقاً در کجا است!

پلاک ماشین صفر چند روزه میاد؟

معمولا ارسال پلاک صفر به خریداران زمان‌بر خواهد بود، برخی بعد از هفت روز پلاک خود را دریافت می‌کنند و برخی دیگر ممکن است تا یک ماه منتظر پلاک خود باشند.

برای دریافت پلاک ماشین صفر چه مدارکی لازم است؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت پلاک خودرو صفر شامل سند مالکیت ملک، فیش برق، آب یا قول‌نامه اجاره ملک است؛ همچنین سند و فاکتور فروش خودرو نیز باید همراه مالک باشد.

احراز سکونت برای پلاک خودرو صفر شامل چه مواردی است؟

احراز محل سکونت خودرو صفر، فقط شامل تغییر شهر است و تغییر آدرس، کوچه، پلاک خانه، واحد مسکونی متقاضی در همان شهر محل زندگی، شامل این مورد نخواهد بود.

فرایند شماره‌گذاری و تخصیص پلاک به چه صورتی است؟

فرآيند شماره‌گذاری و تخصيص پلاک به‎صورت سیستمی است و پس از 48 ساعت از تاريخ صدور فاكتور ثبت می‌شود، اما این روند در صورت وجود مغايرت در اطلاعات متقاضی، با زمان بیشتری در سیستم ثبت و به مشتری تحویل داده می‌شود.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.


اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
19 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
مهدی قانعی
۱۳۹۹-۰۳-۲۱ ۱۵:۵۸

با عرض سلام خسته نباشی
آیا برای دریافت پلاک خودرو صفر از نمایندگی باید هزینه ارسال پلاک از تهران به شهرستان توسط مشتری پرداخت شود یا خود نمایندگی…
ممنون

کیوان محمدحسین زاده
۱۳۹۹-۰۸-۲۷ ۱۹:۲۴
پاسخ به  مهدی قانعی

با سلام در 11 آبانماه 98 مدارک احراز سکونت را تحویل نمایندگی دادم وارسال شد به پلیس راهور ناجا ولی هنوز خبری از پلاک خودرو نشده است.

فرهاد اسماعیلی
۱۳۹۹-۰۴-۰۷ ۱۱:۵۱

درود و خدا قوت بر شما مدت 17 روز هست که خودرو من در نمایندگی مستقر هست ولی هنوز پلاک نیامده است . چرا؟

سردبیر
۱۳۹۹-۰۴-۰۸ ۱۰:۰۵

این مورد رو باید از خود نمایندگی پیگیر بشید که ایا اطلاعات شما را بدرستی وارد کرده اند یا خیر

شادي
۱۳۹۹-۰۴-۰۸ ۱۷:۳۴

سلام پلاك ساندرو استپ وي كي مياد سال ٩٩

احمد
۱۳۹۹-۰۵-۱۵ ۱۶:۰۸

با عرض سلام چه مدتی بعد ازتحویل گرفتن خودرو پلاک خودرو باید تحویل بگیریم الان من مدت یکماه خودرو تحویل گرفتم ولی پلاک نیومده

رضا
۱۳۹۹-۰۵-۱۵ ۲۲:۴۰

سلام زمانیکه خودرو صفر درتعویض پلاک مستقردر کارخانه خودرو سازی پلاک گذاری شود برای صاحب خودرو پلاک اختصاص یافته پیامک ارسال نمیشود

رستمی
۱۳۹۹-۰۷-۲۳ ۱۹:۵۶

سلام.ماشین من 5روزه فاکتورشده وپیغام احرازسکونت اومد دیروز رفتم انجام دادم وسریع توسیستم ثبت کردم .حالا کی ماشین من توشرکت پلاک میشه؟/؟؟؟؟؟

علیرضا
۱۳۹۹-۰۸-۱۷ ۲۲:۴۸

سلام من ماشین صفر امروز تحویل گرفتم یعنی تاریخ ۱۷ آبان ۹۹ قبلا هم پلاک فعال نداشتم تو سیستم. چرا با اینکه پلاک تازه به من تخصیص داده شده تاریخ درج شده روی پلاک مربوط به سال ۹۷ برج ۵ هست؟

کیوان
۱۳۹۹-۰۸-۱۹ ۰۸:۳۲

باسلام ماشین من در تاریخ 99/07/10 فاکتور شد و در تاریخ 99/08/11 برگه احرا سکونت را به نمایندگی تحویل دادم ولی هنوز خبری از پلاک خودرو نشده است . باید چطور پیگیری نمایم .

اکبر
۱۳۹۹-۰۸-۲۰ ۰۰:۲۶

با سلام و خسته نباشید بنده یه پلاک فعال دارم البته فروختم به داداشم ولی سند نزدیم خودم هم یه سال پیش خودرو ثبت نام کردم الان دعوتنامه اومده پلاک فعال دارم بازم لازمه احراز هویت بگیرم ممنون میشم راهنمایی کنید

مرتضی
۱۳۹۹-۰۸-۲۲ ۱۹:۳۳

من برگه احراز سکونت را 11 آبان بردم نمایندگی چرا هنوز پلاک برام ثبت نشده

مجید
۱۳۹۹-۰۸-۲۵ ۱۹:۵۳

سلام و خسته نباشید
اگه شخصی مستاجر باشه برای دریافت پلاک خودرو باید چه کار کند

کیوان محمدحسین زاده
۱۳۹۹-۰۸-۲۷ ۱۹:۲۲

با سلام در 11 آبانماه 99 مدارک احراز سکونت را تحویل نمایندگی دادم وارسال شد به پلیس راهور ناجا ولی هنوز خبری از پلاک خودرو نشده است.

Dariush sadeghi
۱۳۹۹-۱۰-۱۸ ۰۷:۵۱

سلام اتومبیلی از سایپا خریدم و هنگام تحویل به من پلاک داشت .آیا باید آن پلاک را تعویض کنم ؟

سعید مکاری
۱۳۹۹-۱۰-۲۹ ۱۰:۱۴

سلام خسته نباشین من ماشینم فاکتور شده منتظر پلاکم از قبل پلاک داشتم خواستم بدونم همونو اختصاص میدن یا پلاک جدید بهم میدن؟

رحمت اله قاسمی
۱۳۹۹-۱۱-۱۳ ۱۴:۵۴

باسلام بخاطر خودرو ثبت نامی از سایپا برای فرزندم پیامی مبنی بر احراز محل سکونت از سامانه پیاکی۹۸۱۰۰۰۳۰۰۶۶ بدستم رسید و با کلی مراجعه و تماس گفتند باید احراز سکونت انجام شود و بعد انجامش معلوم شد که خودرو پلاک شده و مسکلی نداشته حالا خسارت ناشی از بی توجهی مسیولین راهور و گرفتن هزینه احراز محل سکونت را چگونه پس بگیرم

ناهید
۱۳۹۹-۱۲-۱۰ ۰۲:۵۶

سلام وقت بخیر
یه پلاک آزاد دارم که برای خودروی قبلی بوده اگر بخواهم همان پلاک رو روی ماشین صفر کارخانه که برای بعد از عید میاد نصب کنم چه کار باید کنم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

مرحمت نصراله نژاد
۱۳۹۹-۱۲-۱۴ ۲۳:۰۷

باسلام من ده روزه احراز محل سکونت رو گرفتم و به نمایندگی تحویل دادم ولی هنوز پلاک ندادند

Last edited 1 month ago by مرحمت نصراله نژاد