پلاک خودرو یک صفحه فلزی یا پلاستیکی است که برای شناسایی جهت اهداف رسمی، روی وسیله‌نقلیه نصب می‌شود. پلاک خودرو دارای یک شناسه ثبت منحصربه‌فرد است(شماره پلاک هر خودرو منحصربه خودش است و آن شماره روی ماشین دیگری مشاهده نمی‌شود) که از یکسری اعداد و یک حرف الفبایی تشکیل شده‌است. به همه خودروهای تولیدی(ساخت کشور) و وارداتی، یک پلاک منحصربه فرد اختصاص داده می‌شود. بنابراین، وقتی افراد خودرویی صفر را خریداری می‌کنند باید نسبت‌به صدور پلاک آن، پیگیری‌های لازم را انجام دهند. اما این‌که پیگیری پلاک خودرو صفر چگونه است و خریداران برای انجام آن چه کارهایی را باید انجام دهند؟ پرسش‌هایی هستند که در این مقاله پاسخ داده خواهند شد.

تابحال به فروش خودرو خودت بدون یک ثانیه اتلاف وقت فکر کردی، اینجا کلیک کن تا با بالاترین سود ممکن خودروی خودت رو بفروشی

پیگیری پلاک خودرو صفر چگونه است؟

بعد از خرید خودرو صفر، یک شماره پلاک منحصربه‌فرد به شما اختصاص داده می‌شود. پلاک جدید در طی بازه زمانی خاص به مالک ماشین تحویل داده می‌شود، بنابراین خریدار باید تا زمان مقررشده صبر کند. برای آن دسته از مالکان که می‌خواهند وضعیت صدور پلاک خودروی صفر خود را پیگیری کنند، باید بگوییم: «تنها یک روش برای این کار وجود دارد!»؛ شما با در دست داشتن شماره کارت ملی و رجوع به وبسایت راهور به نشانی http://www.rahvar120.ir می‌توانید پیگیر پلاک ماشین خود باشید.

پیگیری پلاک خودروی صفر چگونه است؟
سایت راهبر

نکته: این بخش از سایت راهور آفلاین است(نیاز به اینترنت ندارد) و همان‌طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، به‌صورت هفتگی به‌روزرسانی می‌شود.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

پرسش و پاسخ در مورد پلاک خودرو صفر

خریداران ماشین‌های صفر اغلب با مسائل و پرسش‌های بی‌جواب زیادی مواجه می‌شوند، اما ما در زیر به برخی از این مشکلات اشاره می‌کنیم:

در زمان دریافت پلاک خودرو صفر چه مشکلاتی وجود دارد؟

به‌طور کلی مسائل مربوط به دریافت پلاک صفر به شرح زیر هستند:

  • عدم تحویل خودرو یا پلاک
  • دیر ارسال شدن پلاک
  • عدم ثبت شدن پلاک در سامانه
  • تحویل زودتر ماشین و پلاک و عدم ارسال کارت خودرو

آیا می‌توانم خودروی جدید خود را بدون پلاک بفروشم؟

پلاک خودرو صفر به نام خریدار ثبت شده‌است و این پلاک با هربار فروش و خرید دوباره ماشین، در نزد او باقی می‌ماند. همچنین برای فروش خودرویی که هنوز پلاک آن نیامده است، نیاز به کارهای اداری و فک پلاک است. پس زمانی‎که به مراکز تعویض پلاک می‌روید، بدون داشتن پلاک خودروی جدید خود، نمی‌توانید ماشین را بفروشید. اما بلافاصله بعد از دریافت پلاک می‌توانید برای فروش خودرو اقدام کنید.

آیا تا زمان دریافت پلاک خودروی صفر می‌توان رانندگی کرد؟
پلاک خودرو سمند

آیا تا زمان دریافت پلاک خودرو صفر می‌توان رانندگی کرد؟

طبق دستور پلیس راهور ناجا، هیچ وسیله نقیله‌ای اجازه تردد بدون پلاک در خیابان را ندارد. این دستور شامل افرادی که تازه خودرو خریده‌اند و منتظر پلاک خود هستند نیز صادق است. تردد ماشین بدون پلاک، عواقب مالی و حقوقی به‌همراه دارد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

چرا پلاک خودرو برای برخی افراد زودتر و برای بعضی دیگر دیرتر ارسال می‌شود؟

معمولاً ارسال پلاک صفر به خریدارن زمان‌بَر خواهد بود، برخی بعد از هفت روز پلاک خود را دریافت می‌کنند و برخی دیگر ممکن است تا یک ماه منتظر پلاک خود باشند. اما مشکلات اساسی که باعث می‌شوند پلاک صفر خیلی دیرتر به مشتری تحویل داده شود، شامل موارد زیر هستند:

  • مغايرت در اطلاعات شخصی مشتری
  • مشکل در احراز سكونت مشتری
  • عدم وجود مجوزِ پلاک
  • نبود فلز پلاک
  • وجود مشکل در سيستم شماره‌گذاری خودرو

اگر پلاک صفر در سامانه ثبت نشده باشد چه باید کرد؟

در زمان پیگیری پلاک خودرو صفر، اگر پلاک در سامانه ثبت نشده باشد، ضروری است با نمایندگی تماس بگیرید و از مشکل مطلع شوید. اما در بیشتر موارد، مشکل اصلی مربوط به اطلاعات شخصی و احراز سکونت متقاضی است.

برای دریافت پلاک ماشین صفر چه مدارکی نیاز است؟

به دلیل آن‌که خودرو به خود مالک تحویل داده می‌شود، مدارک مورد نیاز برای دریافت پلاک باید نشان‌دهنده سکونت مالک در آن شهر باشد. این مدارک می‌تواند شامل سند مالکیت ملک، فیش برق یا آب و یا قول‌نامه اجاره ملک باشد تا شرایط احراز سکونت به درستی انجام شود و پلاک در زمان کوتاه‌تر به مشتری تحویل داده شود. همچنین باید سند و فاكتور فروش شركت نیز همراه مالک خودرو باشد.

نکته: احراز محل سکونت فقط شامل تغییر شهر است و تغییر آدرس، کوچه، پلاک خانه، واحد مسکونی متقاضی در همان شهر محل زندگی، شامل این مورد نخواهد بود.

پیگیری پلاک خودرو صفر
پلاک استاندار خودروهای ایران

پلاک خودرو صفر را باید چگونه دریافت کرد؟

اگر نمایندگی، ماشین را پلاک شده تحویل نداد باید زمانی را برای گرفتن پلاک منتظر بمانید. بعد از طی‌شدن زمان مشخص، با دردست داشتن مدارک مورد نیاز به تعویض پلاک رفته و در همان‌جا پلاک ماشین خود را دریافت و نصب می‌کنید.

آیا پلاک خودرو صفر رو به محض تحویل قابل انتقال به غیر است؟

پلاک ماشین به نام خریدار ثبت می‌شود و امکان واگذاری آن به افراد دیگر به‌هیچ‎وجه مقدور نیست. با هر بار تعویض خودرو، پلاکی که به نام شما ثبت شده باشد بر روی خودرو نصب می‌شود.

فرآيند شماره‌گذاری و تخصيص پلاک به چه صورتی است؟

فرآيند شماره‌گذاری و تخصيص پلاک به‎صورت سیستمی است و پس از 48 ساعت از تاريخ صدور فاكتور ثبت می‌شود. اما این روند در صورت وجود مغايرت در اطلاعات متقاضی، با زمان بیشتری در سیستم ثبت و به مشتری تحویل داده می‌شود.

برای محاسبه عوارض خودرو کلیک کن

نحوه تخصیص پلاک خودرو صفر به معلولان به چه صورت است؟

روند تحویل پلاک‌های عمومی، دولتی، جانبازان، معلولين و تاكسی‌ها، شبیه‎به خودروهای شخصی است، با این تفاوت که متقاضیان این پلاک‌ها نیاز به ارائه مدارک خاصی دال‌بر معلولیت، جانبازی یا مدارک مربوط‌‌به سازمان تاکسیرانی یا حمل‌و‌نقل شهری دارند.

پیگیری پلاک ماشین صفر
پلاک خودرو پراید

آیا با نداشتن کارت خودرو می‌توان برای پلاک کردن ماشین اقدام کرد؟

کارت خودرو به آدرس محل زندگی خریدار ارسال می‌شود که راهی برای احراز سکونت او است. بنابراین اگر به هر دلیلی ماشین و پلاک آن ارسال شده‎است ولی هنوز کارت خودرو ندارید، باید مراحل عدم دریافت کارت را از طریق نمایندگی پیگیری کنید تا ببینید مشکل دقیقاً در کجا است!.

جمع‌بندی

هر زمان که خودروی جدیدی خریداری کردید، می‌توانید جهت پیگیری پلاک از طریق وبسایت راهور اقدام کنید. تحویل پلاک بسته، به برند ماشین‌(داخلی یا وارداتی)، شرایط فروش خودرو در نمایندگی و نحوه خرید‌(لیزینگی، مستقیم از کارخانه، خرید حواله) بستگی دارد. به هرحال، پلاک خودروی شما دیر یا زود به دست‌تان می‌رسد، بنابراین نیازی نیست نسبت‌به این مورد نگرانی به دل راه بدهید. همچنین از اطلاعاتی که در مورد پلاک ماشین در این مقاله شرح داده شد نیز جهت افزایش آگاهی‌های خود بهره ببرید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
6 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
مهدی قانعی
۱۳۹۹-۰۳-۲۱ ۱۵:۵۸

با عرض سلام خسته نباشی
آیا برای دریافت پلاک خودرو صفر از نمایندگی باید هزینه ارسال پلاک از تهران به شهرستان توسط مشتری پرداخت شود یا خود نمایندگی…
ممنون

فرهاد اسماعیلی
۱۳۹۹-۰۴-۰۷ ۱۱:۵۱

درود و خدا قوت بر شما مدت 17 روز هست که خودرو من در نمایندگی مستقر هست ولی هنوز پلاک نیامده است . چرا؟

سردبیر
۱۳۹۹-۰۴-۰۸ ۱۰:۰۵

این مورد رو باید از خود نمایندگی پیگیر بشید که ایا اطلاعات شما را بدرستی وارد کرده اند یا خیر

شادي
۱۳۹۹-۰۴-۰۸ ۱۷:۳۴

سلام پلاك ساندرو استپ وي كي مياد سال ٩٩

احمد
۱۳۹۹-۰۵-۱۵ ۱۶:۰۸

با عرض سلام چه مدتی بعد ازتحویل گرفتن خودرو پلاک خودرو باید تحویل بگیریم الان من مدت یکماه خودرو تحویل گرفتم ولی پلاک نیومده

رضا
۱۳۹۹-۰۵-۱۵ ۲۲:۴۰

سلام زمانیکه خودرو صفر درتعویض پلاک مستقردر کارخانه خودرو سازی پلاک گذاری شود برای صاحب خودرو پلاک اختصاص یافته پیامک ارسال نمیشود