کارت خودرو چیست؟ حتما همه شما می‌دانید که وقتی خودرویی را خریداری می‌کنید، اطلاعات مربوط به آن در کارتی ثبت می‌شود که با آن مالکیت شما نسبت به ماشین خریداری شده اثبات می‌شود. اگر تا به‌حال خودرویی را خریداری کرده باشید حتما می‌دانید که وقتی کارت ماشین را برای اولین بار در دست می‌گیرید چه حس لذت‌بخشی را تجربه می‌کنید.

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

اما اگر در این پروسه گرفتن کارت خودرو، وقفه‌ای بیفتد یا کارت دیر به دست شما برسد قطعا حس خوشایندی نخواهید داشت. ما در این مقاله قصد داریم تا صفر تا صد پیگیری کارت خودرو و مدارک ماشین را برای شما شرح بدهیم. امیدواریم تا اگر شما هم هنوز منتظر دریافت کارت خودروی خود و تجربه آن حس شگفت‌انگیز هستید، این مطلب بتواند راهنمای مناسبی برای حل مشکل شما باشد.

کارت خودرو چیست؟

همان‌طور که می‌دانید کارت خودرو همان کارتی است که شامل تمام اطلاعات و مشخصات خودرو مانند: شماره پلاک، شماره VIN، نوع و مدل خودرو، رنگ و مشخصات فنی خودرو، و هم‌چنین مشخصات مالک خودرو ازقبیل: نام، کد ملی، نام پدر و کدپستی است. کارت ماشین نشان‌دهنده مالکیت شما است که باید تا زمانی‌که از خودرو خود استفاده می‌کنید به همراه داشته باشید.

کارت خودرو
کارت خودرو

به همراه داشتن دائمی کارت ماشین باعث می‌شود تا شما در هر لحظه قادر به احراز هویت خودرو و مالک آن باشید. مخصوصا زمانی‌که تخلفی صورت گرفته و پلیس از شما می‌خواهد تا مدارک ماشین را ارائه دهید؛ اگر کارت خودرو را همراه نداشته باشید قطعا دچار دردسر خواهید شد. درصورتی‌که خودروی شما توقیف شده و به پارکینگ فرستاده شده باشد، برای ترخیص خودرو ارائه کارت ماشین الزامی‌است. ذکر این نکته هم لازم است که اگر این کارت گم‌شود یا المثنی آن صادر شود، هنگام فروش خودرو قطعا با افت قیمت قابل توجهی مواجه خواهید شد.

اما این کارت مهم، زمانی‌که خودرو را خریداری می‌کنید بلافاصله صادر نمی‌شود و برای این‌که به دست شما برسد باید مراحلی را طی کند. در ادامه به نحوه‌ی پیگیری کارت خودرو خواهیم پرداخت.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

راهنمای خرید خودرو دست دوم

تعویض پلاک خودرو

 

مدت زمان صدور کارت خودرو

صدور کارت خودرو تقریبا ده روز زمان لازم دارد؛ هرچند که ممکن است بیشتر از این طول بکشد. تجربه نشان داده که حتی ممکن است پروسه رسیدن کارت ماشین به دست مالک آن تا دو ماه هم به طول بیانجامد.

نحوه پیگیری کارت خودرو

اگر در فضای اینترنت گشتی بزنید متوجه می‌شوید که نحوه پیگیری کارت خودرو و چگونگی دریافت آن یکی از موضوعات پرجستجوی امروز است. این مساله مخصوصا برای کسانی‌که برای اولین بار صاحب خودرو شده‌اند بسیار پردغدغه است. معمولا در این مواقع همه به دنبال یافتن راه‌های موجود برای حل مشکل خود هستند. پس ما هم برای شما راه‌های پیگیری کارت خودرو را شرح می‌دهیم:

اگر قصد خرید خودرو داری ولی وقت کافی برای پیدا کردن خودرو مناسب اونم با گارانتی رو نداری کافیه اینجا کلیک کنید و فرم ثبت خرید سفارشی رو پر کنید

پیگیری کارت خودرو از طریق سایت اداره پست

ارسال کارت خودرو توسط اداره پست انجام می‌شود. این کار باعث می‌شود تا داده‌های بانک اطلاعاتی پلیس راهور نیز تصحیح و تایید شود. چراکه شما موظف هستید برای دریافت کارت ماشین خود، اطلاعات دقیقی از محل سکونت خود را ثبت کنید. اگر بپرسید که بهترین راه برای دریافت آسان کارت خودرو چیست؟ به شما می‌گوییم وارد کردن دقیق و بی‌نقص اطلاعات خود در فرم درخواست کارت خودرو بهترین راه برای جلوگیری از هرگونه دردسر است. زمانی‌که به مراکز تعویض پلاک مراجعه می‌کنید، باید اطلاعاتی شامل آدرس محل سکونت و کدپستی را در فرم درخواست کارت خودرو وارد کنید. لطفا آدرس خود را بدون کوچک‌ترین اشتباه و ابهامی، با ذکر دقیق خیابان، کوچه، پلاک و کدپستی درج کنید. خریدار در این مراکز باید هزینه پست را پرداخت، تا کارت خودرو را در آدرس پستی خود دریافت کند.

پیگیری کارت خودرو از طریق اداره پست
پیگیری کارت خودرو از طریق اداره پست

 

پس متوجه شدیم که ارسال کارت ماشین توسط اداره پست انجام می‌شود. شاید فکرکنید که برای رهگیری کارت خودروی خود باید به اداره پست مراجعه کنید؛ اما صبر کنید. قبل از این‌که برای رفتن به اداره پست آماده شوید یک امکان دیگر هم برای شما مهیا است. اداره پست مدت زیادی است که فعالیت خود را در زمینه ارائه خدمات اینترنتی آغاز کرده‌است. برای استفاده از این خدمات باید وارد سایت اداره پست به آدرس http://post.ir شوید. در این سایت خدمات زیادی ازجمله پیگیری کارت خودرو ارائه می‌شود.

وقتی وارد این سایت شدید در قسمت راست صفحه و در ستون “خدمات الکترونیکی پست” باید بر روی “رهگیری مرسولات سازمانی” کلیک کنید. از طریق سامانه رهگیری مرسولات سازمانی، می‌توان موارد زیادی مثل کارت سوخت، گواهینامه، شناسنامه، ابلاغیه‌ها و مرسولات مختلف را پیگیری کرد؛ که در این‌جا ما به دنبال پیگیری کارت خودرو هستیم. پس از وارد شدن به این سامانه، در قسمت جستجو باید گزینه ” کارت خودرو ” را انتخاب کنید. مرحله بعدی وارد کردن شماره پلاک خودرو است که با درج کردن آن و وارد کردن کد کپچا(کد امنیتی) می‌توانید از روند ارسال کارت ماشین خود مطلع شوید.

پیگیری کارت خودرو از طریق سایت اداره پست
پیگیری کارت خودرو از طریق سایت اداره پست

خودرو خودت رو بدون دغدغه و چونه زدن با دلال به مشتری واقعی در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بفروش اینجا کلیک کن

پیگیری کارت خودرو از طریق تماس با اداره پست

اگر به هر دلیلی نتوانستید از طریق سایت اداره پست نسبت به رهگیری کارت خودروی خود اقدام کنید؛ می‌توانید با برقراری تماس نیاز خود را برطرف کنید. برای این منظور با شماره تلفن 84470000-021 واحد ارتباط با مشتریان شرکت پست تماس بگیرید و کار خود را پیگیری کنید.

پیگیری کارت خودرو از طریق کد دستوری USSD

شما می‌توانید از طریق شماره‌گیری کد دستوری (#110*)، مرسولات سازمانی مربوط به پلیس+10 و ناجا را پیگیری کنید.

پیگیری کارت خودرو از طریق پیامک(SMS)

اگر شما هم دنبال شماره‌ای هستید تا از طریق ارسال پیامک بتوانید کارت خودروی خود را پیگیری کنید، باید بدانید که چنین شماره‌ای وجود ندارد. برای انجام خدمات زیادی شماره پیامکی اعلام شده‌است(مانند خدمت استعلام خلافی خودرو)؛ اما برای پیگیری کارت ماشین چنین شماره‌ای وجود ندارد. درنتیجه برای انجام این کار باید یکی از روش‌های موجود را انتخاب کنید.

پیگیری کارت خودرو از راه پیامک ممکن نیست
پیگیری کارت خودرو از راه پیامک ممکن نیست

برگشت خوردن کارت خودرو

در بالا اشاره کردیم که در ثبت آدرس و اطلاعات خود بسیار دقت کنید تا بسته پستی بدون دردسر به دست شما برسد. اما اگر کارت خودرو به هر دلیلی به دست مالک آن نرسید چه می‌شود؟ در این حالت کارت ماشین برگشت می‌خورد و کارت شما اصطلاحا برگشتی شود. اگر آدرس پستی شما دقیق نباشد یا زمانی‌که مامور پست به آدرس شما مراجعه می‌کند، شخصی در محل حضور نداشته باشد؛ پستچی تا 3 بار موظف است مرسوله را به همان آدرس ببرد. اگر بعد از سه بار ارسال باز هم بسته برگشت بخورد، تا 3 ماه در اداره‌پست نگهداری خواهد شد. در این مدت شما باید فقط با مراجعه حضوری به باجه‌های معطلعه‌ی اداره پست نسبت به دریافت کارت خودروی خود اقدام کنید.

اگر در این مدت سه ماهه کارت خود را دریافت نکنید دیگر اداره پست پاسخگوی شما نخواهد بود و مجبور هستید تا از طریق ناجا پیگیری کنید. برای این‌کار باید به یکی از ادارات پلیس+10 مراجعه کرده و از وضعیت کارت ماشین خود مطلع شوید.

پیگیری کارت خودرو از طریق پلیس+10
پیگیری کارت خودرو از طریق پلیس+10

بنابر گفته‌های معاون فني مهندسي و خدمات ترافيك پليس راهور ناجا، اگر از زمان صدور سندی کمتر از 6 ماه گذشته باشد؛ مجدد چاپ و توسط پست به آدرس مربوطه ارسال می‌شود. اما اگر این زمان بیشتر از 6 ماه باشد، باید مالک یا نماینده قانونی او به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کند(در گذشته این کار از طریق مراجعه به شهرک آزمایش انجام می‌شد). در زمان مراجعه به این مراکز، مالک باید وسیله نقلیه و مدارک مالکیت و احراز آدرس خود را به همراه داشته باشد.

قبلا آدرس مراکز تعویض پلاک استان تهران را در مقاله‌ای به تفصیل بیان کرده‌ایم.

اما این مدارک لازم برای احراز آدرس مالک(سکونت یا فعالیت) چیست؟

مدارک احراز آدرس خریدار خودرو

شما برای احراز محل سکونت یا فعالیت خود می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید و با ارائه آن‌ها نسبت‌به دریافت پلاک، سند و کارت خودروی خود اقدام کنید:

 • اگر مالک خودرو به نام خود صاحب منزل مسکونی است، می‌تواند با ارائه سند مالكيت خود همراه با یکی از قبوض آب، برق یا گاز به تاریخ روز نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
 • اگر مالک خودرو مستاجر است، با ارائه سند اجاره نامه(سند با كد رهگيری و هولوگرام ) منزل مسكونی به نام خود همراه با یکی از قبوض آب، برق یا گاز به تاریخ روز نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
 • اگر مالک خودرو دارای جواز کسب معتبر است، می‌تواند با ارائه اصل جواز كسب به خود همراه با یکی از قبوض آب، برق یا گاز به تاریخ روز نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
 • ارائه گواهي اشتغال به تحصيل فرزندان مالک ماشین با ذكر آدرس محل سكونت والدين كه آموزش و پرورش منطقه آن را تائيد کرده‌است.
 • اگر مالک خودرو کارمند نیروهای مسلح یا کارمند دولت است، می‌تواند از محل خدمت خود معرفی‌نامه معتبر همراه با آدرس دقیق محل سکونت خود را برای ارائه تهیه کند.
 • اگر مالک خودرو در منزل والدين ساکن است، می‌تواند با ارائه سند (ملكی، استيجاری) به نام پدر يا مادر همراه با یکی از قبوض آب، برق یا گاز به تاریخ روز نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
 • اگر مالک خودرو در منزلی ساکن باشد که به نام همسر او است، می‎تواند با ارائه سند واحد مسكونی به نام همسر خود همراه با یکی از قبوض آب، برق یا گاز معتبر به تاریخ روز نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
 • اگر هیچ یک از مدارک فوق قابل ارائه نبود، مالک می‌تواند بر اساس محل صدور شناسنامه خود همراه با یکی از قبوض آب، برق یا گاز به تاریخ روز نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
 • علاوه‌بر تمامی راه‌های ذکر شده، مالک می‌تواند با دفترچه تامین اجتماعی معتبر مربوط به شهرستان محل اخذ کد پلاک همراه با یکی از قبوض آب، برق یا گاز به تاریخ روز نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
 • اگر خریدار خودرو ساکن یکی از شهرها و روستاهای مرزی است که در زمان جنگ به شهرهای دیگر منتقل شده‌ و با محل تولد آن‌ها مغایر است؛ می‌تواند با تایید شورای محل/ روستای مربوطه نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
 • اگر خریدار خودرو ساکن یکی از منازل اوقافی و روستایی است با تایید شورای محل/ روستا؛ و همچنین با نامه رسمی از ادارات عشایر و امور روستایی سازمان جهاد کشاورزی برای عشایر، می‌تواند نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
 • برای سازمان‌ها، كارخانجات و شركت‌ها نیز بر طبق مندرجات اساسنامه و بريده روزنامه رسمي(باید حداكثر دو سال از تاريخ ثبت در روزنامه سپری شده باشد) می‌توان نسبت به احراز آدرس اقدام کرد.

تابحال خرید خودرو دست دوم با گارانتی اونم از بزرگترین نمایشگاه آنلاین خودرو در کشور رو تجربه کردی؟ برای کسب تجربه بی نظیر اینجا کلیک کن

علاوه‌بر تمامی مطالب گفته شده، تغییر آدرس محل سکونت نیز مشکل دیگری است که شاید برای شما به‌وجود آمده باشد. سالانه بسیاری از آدرس‌های محل سکونت یا فعالیت مردم به‌دلیل جابجایی تغییر می‌کند. در این مواقع این سوال پیش می‌آید که آدرس جدید را باید کجا و از چه طریقی اعلام کرد؟ یا حتی کسانی‌که هنگام ثبت اطلاعات خود اشتباه کرده‌اند دنبال راهی برای اصلاح آن هستند. برای این عزیزان باید بگئییم که جای نگرانی نیست؛ چراکه در سایت پلیس راهور گزینه‌ای برای اصلاح و ویرایش اطلاعات شما وجود دارد. شما می‎توانید با مراجعه به این سایت تمامی اطلاعات خود ازجمله آدرس و کدپستی را اصلاح کنید؛(توجه داشته‌باشید که هنگام ورود به سایت پلیس راهور از فیلترشکن استفاده نکنید).

پیگیری کارت خودرو از طریق سایت پلیس راهور
پیگیری کارت خودرو از طریق سایت پلیس راهور

 

اما برای کارت‌های مفقود شده باید چه اقدامی کرد؟ اگر شما به هردلیلی کارت خودروی خود را گم کردید باید درخواست صدور المثنی بدهید. برای درخواست کارت المثنی حضور مالک خودرو (یا نماینده قانونی او) همراه با خودرو الزامی است. اما مدارکی هم برای گرفتن کارت المثنی لازم است که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

مدارک لازم برای صدور کارت المثنی خودرو

 • اصل مدارک شناسایی مالک خودرو شامل: کارت ملی و شناسنامه (اصل وکالتنامه برای نماینده قانونی او همراه با مدرک شناسایی معتبر)
 • اصل سند فروش کارخانه سازنده، برای خودروهای تولید داخل
 • اصل سند مالکیت خودرو که توسط پلیس راهور ناجا صادر شده‌است
 • در صورت عدم پرداخت وجوه جرائم معوقه توسط مالک، ارائه گواهی مفاصا حساب اجرائیات الزامی است
 • واریز فیش بانکی با مبلغ تعیین شده به شماره حساب 0100801426004 بانک ملی بابت هزینه صدور کارت المثنی
 • پرداخت هزینه پستی با مبلغ تعیین شده بابت ارسال کارت خودرو به آدرس مالک
 • اخذ تعهد کتبی از مالک خودرو (یا نماینده قانونی او)

مدارک لازم برای صدور سند المثنی خودرو

 • اگر شما به هردلیلی سند خودروی خود را گم کردید باید درخواست صدور المثنی بدهید. برای درخواست سند المثنی حضور مالک خودرو (یا نماینده قانونی او) همراه با خودرو الزامی است. اما مدارکی هم برای گرفتن سند المثنی لازم است که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:
 • اصل مدارک شناسایی مالک خودرو شامل: کارت ملی و شناسنامه (اصل وکالتنامه برای نماینده قانونی او همراه با مدرک شناسایی معتبر)
 • اصل سند فروش کارخانه سازنده، برای خودروهای تولید داخل
 • اصل کارت مشخصات خودرو
 • مالک خودرو بایستی یک نوبت آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار مبنی بر فقدان شناسنامه مالکیت خودرو خود را درج کند؛ و تا 10 روز پس از تاریخ انتشار آگهی صبر کند.(مالک باید در این مدت تمام مسئولیت کشف فساد احتمالی را بپذیرد).
 • در صورت عدم پرداخت وجوه جرائم معوقه توسط مالک، ارائه گواهی مفاصا حساب اجرائیات الزامی است
 • واریز فیش بانکی با مبلغ تعیین شده به شماره حساب 0267006700007 بانک ملی بابت هزینه صدور سند المثنی

 

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید:

 خلافی خودرو

استعلام تعویض پلاک

شرایط و مراحل معاینه فنی

مدارک و شرایط نقل و انتقال خودرو

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

2
دیدگاه بگذارید

1 تعداد نظرات
1 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
2 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع از
مهدی

من میخوام ادرس محل سکونت رو عوض کنم چون خونه رو عوض کردیم حالا چطور میتونم ادرس رو عوض کنم؟البته بنده یه خودروی صفر گرفتم و کارتش رو ندارم که vin کارت رو در سایت راهور۱۱۰ وارد کنن

ببینید برای این امور فکر میکنم باید به پلیس +10 مراجعه کنید