نحوه ثبت نام سامانه سخا برای تعویض پلاک 1402

فهرست مطالب

مدارک احراز محل سکونت یکی از مدارک ضروری برای تعویض پلاک است که به‌تازگی دریافت آن کمی پیچیده شده و تنها از طریق ثبت نام سامانه سخا امکان‌پذیر است.

قوانین و مدارک موردنیاز برای خدمات دولتی دائم در حال تغییر است. به همین دلیل آن‌هایی که با این خدمات زیاد سروکار دارند توصیه می‌کنند که پیش از مراجعه به مراکز دولتی، حتماً یک بار قوانین مربوطه را کامل بررسی کنید تا چیزی از قلم نیفتد و مجبور به دوباره‌کاری و اتلاف وقت مجدد نشوید. یکی از این تغییرات جدید، مربوط به نحوه احراز محل سکونت برای تعویض پلاک می‌شود که خریدار برای دریافت مدرک مربوط به آن باید نسبت به ثبت نام در سامانه سخا اقدام کند.

در این مقاله با نحوه ثبت نام و احراز سکونت برای تعویض پلاک در سامانه سخا آشنا می‌شوید.

 

ثبت نام سامانه سخا برای کدام خدمات ضروری است؟

سخا مخفف سامانه خدمات انتظامی است و هنگام شیوع ویروس کرونا، استفاده از آن به عنوان راهکاری برای کاهش مراجعه حضوری به مراکز دولتی و انتظامی در نظر گرفته شد. ثبت نام سامانه سخا برای تعویض پلاک و موارد زیر ضروری است:

 • دریافت خدمات مربوط به مشمولان خدمت سربازی
 • نوبت‌دهی معاینه فنی
 • ثبت نام در سامانه یکپارچه قرعه‌کشی خودرو
 • دریافت خدمات مربوط به گذرنامه
 • استعلام و پرداخت خلافی
 • دریافت خدمات آگاهی
 • پیگیری صدور و تمدید گواهینامه رانندگی

همچنین ممکن است ثبت نام سامانه سخا برای ایران‌خودرو، سایپا و ثبت نام در سایت سایر تولیدکنندگان و واردکنندگان خودرو (به منظور احراز سکونت برای پلاک خودرو) نیز اجباری باشد.

نحوه ثبت نام در سامانه سخا چگونه است؟

برای احراز سکونت سامانه سخا، باید ابتدا نسبت به ثبت نام در این سامانه اقدام کنید. مراحل ثبت نام در سامانه سخا را در ادامه می‌بینید:

 1. ابتدا وارد آدرس اینترنتی sakha.epolice.ir شوید. در صورت کلیک روی ثبت نام سامانه سخا تعویض پلاک و استعلام خلافی سایت راهور نیز وارد این لینک خواهید شد. همچنین می‌توانید عبارت «سامانه سخا» را در گوگل جستجو و روی اولین نتیجه کلیک کنید.
 2. پس از ورود به سایت سخا، پنجره زیر را می‌بینید. در این پنجره روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

ثبت نام سامانه سخا مرحله دوم

 1. پس از آن پنجره زیر برایتان باز می‌شود که از شما کد ملی می‌خواهد. بعد از وارد کردن کد ملی، کد تصویر را نیز وارد کنید و روی ادامه بزنید.

ثبت نام در سامانه سخا مرحله سوم

 1. در مرحله بعد باید شماره موبایلی که با کد ملی همخوانی دارد را وارد کنید. بعد دکمه تأیید را بزنید.

ثبت نام سامانه سخا مرحله چهارم

 1. در مرحله آخر باید رمز عبور انتخابی خود را 2 بار وارد کنید. پس از آن یک کد به شماره موبایلی که وارد کرده‌اید ارسال می‌شود. این کد را هم در فیلد آخر وارد کنید و ثبت نام را بزنید تا وارد صفحه کاربری خود در سامانه سخا شوید.

 

احراز سکونت برای تعویض پلاک در سامانه سخا چگونه انجام می‌شود؟

احراز سکونت سامانه سخا برای خریدار خودرو اجباری است. این شخص پیش از گرفتن نوبت تعویض پلاک باید نسبت به انجام این کار اقدام کند؛ چون فرایند آن زمان بر است و بازه زمانی دقیقی برای آن وجود ندارد.

اگر می‌خواهید خودروی جدیدی بخرید و قبلاً نسبت به احراز سکونت برای تعویض پلاک اقدام کرده‌اید، لازم نیست مجدداً این فرایند را طی کنید. فقط برای اطمینان بیشتر به سامانه سخا و بخش «احراز اطلاعات فردی و آدرس» مراجعه کنید. اگر در بخش ویرایش سطح تأیید آدرس شما «تأیید توسط پست» یا «تأیید راهور» بود، خیالتان راحت باشد. البته حواستان باشد که سطح تأیید راهور فقط تا یک سال بعد از آخرین تعویض پلاک قابل‌مشاهده است و بعد از آن باید مجدداً نسبت به احراز سکونت برای خودرو اقدام کنید.

فرایند احراز سکونت برای پلاک خودرو، تعویض پلاک و خدمات مشابه به شرح زیر است:

 1. پس از ورود به سامانه سخا و حساب کاربری خود، ابتدا وارد بخش احراز اطلاعات فردی و آدرس شوید و روی ویرایش آدرس کلیک کنید تا پنجره زیر باز شود:

احراز سکونت برای تعویض پلاک مرحله اول

 1. در این پنجره روی دکمه ویرایش که در پایین صفحه (سمت چپ) وجود دارد کلیک کنید.
 2. در مرحله بعد یک فرم جدید باز می‌شود که از شما کد پستی محل سکونتتان را می‌خواهد. این کد پستی را باید دقیق وارد کنید تا آدرس محل سکونت شما نمایش داده شود. در صورت مغایرت آدرس نمایش داده شده، باید به نزدیک‌ترین اداره پست یا سایت این شرکت مراجعه کنید.

احراز سکونت برای تعویض پلاک مرحله سوم

 1. اگر آدرس شما به رنگ قرمز یا زرد بود و بعد از چند دقیقه تغییر نکرد، باید در همان صفحه ویرایش آدرس روی احراز نشانی از طریق پست کلیک کنید. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که در صورت قرمز بودن آدرس، فقط احراز سکونت برای خودرو (تعویض پلاک) امکان‌پذیر نیست و سایر خدمات قابل ارائه است.
 2. پس از کلیک روی احراز نشانی از طریق پست، وارد سایت اداره پست می‌شوید. در این صفحه باید روی احراز نشانی مشتریان کلیک کنید.

احراز سکونت برای تعویض پلاک مرحله پنجم

 1. بعد از آن پنجره ای باز می‌شود که در این پنجره باید روی اینجا اول کلیک کنید.

احراز سکونت سامانه سخا مرحله ششم

 1. در مرحله بعد، باید درخواست خود را ثبت کنید. در پنجره جدید تیک گزینه متقاضی استفاده از سرویس احراز نشانی هستم را بزنید و تمامی 4 مرحله زیر را طی کنید:

احراز سکونت سامانه سخا مرحله هفتم

 1. بعد از آن یک کد رهگیری به شماره موبایل شما ارسال می‌شود که تا زمان مراجعه مامور پست برای احراز هویت، باید آن را نزد خود نگه دارید. برای احراز محل سکونت هنگام تعویض پلاک، رسیدی که مامور پست به شما می‌دهد را حتماً نزد خود نگه دارید.
 2. بعد از مراجعه مامور پست، به نشانی gnaf.post.ir/reseller/VPostCode/Tracking مراجعه کنید تا ببینید که درخواستتان در چه وضعیتی قرار دارد. یک نمونه از نتیجه استعلام وضعیت در آدرس فوق را در ادامه می‌بینید:

احراز سکونت برای خودرو مرحله نهم

 1. پس از دریافت تاییدیه پست، مجدداً وارد پروفایل خود در سامانه سخا شوید و در قسمت ویرایش آدرس روی استعلام وضعیت آدرس کلیک کنید تا به رنگ سبز در بیاید.

 

 

به جز ثبت نام سامانه سخا، چه روش‌های دیگری برای احراز محل سکونت وجود دارد؟

درصورتی‌که پس از ثبت نام سامانه سخا تعویض پلاک موفق به احراز محل سکونت خود نشدید، می‌توانید از راه‌های زیر نسبت به این کار اقدام کنید:

 • ارائه نامه کارگزینی از ادارات دولتی
 • دفترچه تأمین اجتماعی
 • معرفی‌نامه آموزش‌وپرورش محل سکونت (درصورتی‌که فرزند شما به مدرسه می‌رود)
 • ارائه جواز یا قبض خدماتی محل کسب
 • اساسنامه و آگهی روزنامه رسمی ثبت شرکت که بیشتر از 2 سال از تاریخ آن نگذشته باشد.

در انتها هم ذکر این نکته ضروری است که احراز نشانی محل سکونت تنها برای تعویض پلاک اجباری نیست. به عنوان مثال در صورت عدم ثبت نام سامانه سخا برای ایران‌خودرو یا سایپا، برای دریافت پلاک خودروی صفر خود با مشکل مواجه خواهید شد. پیش از مراجعه به این سامانه برای احراز محل سکونت، کمی وقت بگذارید و این مقاله یا فایل‌های راهنمای ارائه شده توسط خود سامانه سخا را مطالعه کنید تا به مشکل بر نخورید.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
6 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
نرگس
1402-11-29 12:27

میشه بگین هزینه ثبت نامش چقدره؟من رفتم کافی نت ۱۵۰ تومن ازم گرفت میخوام بدونم زیاد گرفت یا نه

رضوانی
1402-11-18 13:39

سلام چرا برای تکمیل اطلاعات و قبل از مرحله پرداخت میزنه شما 3بار از کدپستی استعلام گرفتین و نمیتونم ادامه بدم باید چیکار کنم

Mmd
1402-11-16 02:50

سلام واسه گرفتن پلاک تهران فقط احراز سکونت کافیه یا مدارک دیگم لازمه

محدثه
1402-11-09 14:23

سلام من وارد سامانه سخا میشم اما کد رو قبول نمیکنه و فراموشی رمز رو هم ک میزنم میزنه رمز قبلی رو هم وارد کنید
من اگ رمز قبلی یادم می‌بود ک همونو میزدم چرا اینجوری میکنه؟

نظام الدین ریسی
1402-11-12 14:53
پاسخ به  محدثه

سلام رمز قبلی ارسال شده منطورشه همون جدید داده بهت

امید
1402-11-14 12:22
پاسخ به  محدثه

از طریق گزینه ورود از پیشخوان دولت من در پایین صفحه و شماره همراهی که به نامتان باشد می توانید به راحتی اقدام به ورود به سامانه نمایید.