در این مقاله مواردی مانند فک پلاک خودرو، استعلام پلاک خودرو، پیگیری پلاک خودرو و … را باهم بررسی می‌کنیم. همچنین در جدولی ساده پلاک شهرهای مختلف ایران را به شما معرفی می‌کنیم تا مانع از سردرگمی شما شویم.

از زمان پلاک‌های لیزری و قدیمی‌تر از آن‌که نام شهر را بر روی خود یدک می‌کشیدند تا امروز که پلاک‌های جدید که البته چندین سال است که جایگزین نمونه‌های موسوم به لیزری شده‌اند و به‌جای شهر نام کشورمان را بر روی خود دارند، پلاک خودرو به‌عنوان شناسنامه‌ی آن شناخته می‌شود. نه‌تنها در ایران بلکه به هر گوشه‌ی جهان ‌که سفر کنید، باوجود حکم‌فرمایی قوانین مختلف و اشکال مختلف پلاک، وظیفه‌ی این تیکه فلز در همه‌ی کشورها یکسان است. همان‌طور که گرفتن شناسنامه برای نوزادی تازه متولدشده، قوانین مخصوص به خود را دارد و همان‌گونه که اگر شناسنامه‌ی خود را گم کنید باید با طی مراحل قانونی اقدام به گرفتن المثنی کنید، پلاک که به‌عنوان شناسنامه‌ی خودرو شناخته می‌شود هم ضوابط مربوط به خود را دارد.

 

فک پلاک خودرو چیست ؟

فک پلاک خودرو چیست

در گذشته و در زمان پلاک‌های لیزری و قبل‌تر از آن، خبری از فک پلاک خودرو نبود و پلاک متعلق به خودرو بوده و پس از فروخته شدن خودرو به شخص دیگر هم پلاک خودرو بر روی آن باقی می‌ماند؛ اما از زمانی که پلاک‌های جدید وارد چرخه‌ی قانونی کشور شدند، شرایط جدیدی به وجود آمد و برنامه فک پلاک خودرو به مراکز تعویض پلاک ابلاغ شد. در سال‌های گذشته پلاک به شخص مالک تعلق‌گرفته است. این یعنی اگر شخصی تصمیم به فروش خودروی خود می‌گیرد، باید به همراه خریدار درزمانی که بین خود تعیین کرده‌اند به مراکز تعویض پلاک خودرو مراجعه کنند و پس از طی مراحل مربوطه، پلاک فروشنده از روی خودرو برداشته می‌شود و پلاک خریدار بر روی خودروی جدیدش پرچ می‌شود. به این پروسه تعویض پلاک می‌گویند. به برداشتن پلاک مالک سابق خودرو به‌اصطلاح فک پلاک خودرو می‌گویند که پس‌ازآن اگر صاحب پلاک مایل باشد می‌تواند آن را بر روی خودروی جدیدش یا هر خودروی دیگری با طی مراحل قانونی نصب نماید، در غیر این صورت پلاک در انبار مراکز تعویض پلاک نگه‌داری می‌شود.لذا خواهشمندیم که فک پلاک را جدی بگیرید چرا که در صورت فروش خودرو و یا خرید ان اگر فک پلاک صورت نگیرد هر نوع خلاف که با خودرو صورت بگیرد و یا اگر قتلی انجام شود به پای شما زده خواهد شد و شما مجرم هستید پس اگر دلتان نمیخواهد چنین اتفاقی برای شما بیوفتد بعد از معامله خودرو حتما فک پلاک خودرو را انجام دهید.

استعلام پلاک خودرو با کارت ملی

استعلام پلاک خودرو با کارت ملی

چیزی از استعلام پلاک خودرو به گوشتان خورده است؟ آیا می‌دانید چرا باید این کار را انجام دهید. اگر شما قصد خرید خودروی کارکرده را دارید و اطلاعی از مالک قبلی خودرو ندارید انجام این کار از اوجب واجبات است. شما نمی‌خواهید خودرویی سرقتی بخرید و خود را وارد مخمصه‌ای کنید که پایانش معلوم نیست. برای استعلام پلاک خودرو عموم مردم با مراجعه به سایت راهور و دفاتر و با استفاده از کد ملی کار را پیش می‌برند؛ اما نکته اینجاست که استعلام پلاک خودرو با کارت ملی فقط اطلاعاتی در مورد پلاک‌های فک شده به شما می‌دهد. اگر می‌خواهید از سرقتی نبودن خودروی آینده‌تان مطمئن شوید، تنها کاری که می‌توانید بکنید، استعلام پلاک خودرو از طریق تماس با پلیس 110 است. خواهشمندیم این بخش را پشت گوش نیندازید. فردی که بخواهد ماشین سرقتی به شما بفروشد و پولی به جیب بزند، قطعاً کار خود را بلد است و سعی می‌کند با چرب‌زبانی شما را فریب دهد. تحت هیچ شرایطی تماس با 110 را برای استعلام پلاک فراموش نکنید.البته از آن جایی که پیگیری پلاک فک شده هم مهم است ما آن را هم برای شما قرار داده ایم تا نکته ای ناگفته باقی نمانده باشد.

پیگیری پلاک خودرو با کد ملی

پس از انجام مراحل تعویض پلاک کاربران قادر هستند وضعیت پلاک خود را از طریق سایت پلیس راهور پیگیری کنند. برای این منظور ابتدا به سایت www.rahvar120.ir مراجعه کرده و در پایین صفحه اصلی گزینه وضعیت پلاک فک شده را بزنید

استعلام پلاک خودرو

  در صفحه ی باز شده بعد از وارد کردن اطلاعات خواسته شده دکمه جستجو را بزنید

استعلام پلاک خودرو


در صفحه باز شده که اگر شما پلاک فک شده ای داشته باشید اطلاعات آن را به شما نمایش میدهد. البته متاسفانه صفحه خروجی مناسبی ندارد و در برخی از مرورگرها هم اصلا جدولی نمایش داده نمی شود

استعلام پلاک خودرو

پلاک تهران در شهرستان

چطور پلاک  تهران بگیریم؟!

شاید عجیب باشد اما در کشور ما نه. عجیب است که پلاک تهران خواهان بسیار بیشتری نسبت به دیگر شهرها دارد. حتی در برخی موارد دیده‌شده که اگر پلاک تهران بر روی خودرویی باشد باقیمت بالاتری فروخته می‌شود، هرچند ناچیز. مشخص نیست که به چه دلیل پلاک تهران این‌چنین محبوب است. البته نمی‌توان گفت که مشخص نیست، اما خوب جایی در موضوع ما ندارد که بخواهیم به آن بپردازیم و بررسی این مقوله را به جامعه‌شناسان می‌سپاریم.

ما در این قسمت می‌خواهیم بررسی کنیم که افرادی که ساکن‌ شهرها و شهرستان‌های دیگر هستند، چگونه می‌توانند پلاک تهران داشته باشند.

برای داشتن پلاک تهران و یا هر شهر دیگری یا باید شناسنامه‌تان صادره از مرکز ثبت‌احوال آن شهر باشد، یا اینکه ساکن آن شهر باشید. به همین جهت کار برای اکثر افرادی که از شهرهای دیگر متقاضی پلاک تهران هستند بسیار راحت می‌شود. جدا از محبوبیت پلاک تهران، شناسنامه‌ی صادره از تهران هم سال‌ها است که جزو عوامل باکلاسی محسوب می‌شود، به همین جهت خیلی از افرادی که در شهرهای نزدیک به پایتخت سکونت دارند، شناسنامه‌ی فرزندان خود را صادره از تهران می‌گیرند.

راه دیگری که می‌توانید پلاک تهران بر روی خودروی‌تان نصب کنید، سکونت در تهران است؛ اما خوب همه‌ی غیر تهرانی‌هایی که پلاک تهران دارند هم ساکن تهران نیستند و حتی شاید سال‌به‌سال هم وارد تهران نشوند. خوب اصل مسئله این است که کافی است تا دوست و آشنایی در تهران داشته باشید تا بتوانید آدرس محل سکونت او را به‌جای آدرس خودتان ارائه دهید. به همین راحتی و باکمی دوزوکلک پلاک تهران صادر می‌شود. البته قانون حکم می‌کند که در صورت انتقال دائمی محل سکونت از تهران به شهرستان باید تعویض پلاک صورت گیرد. انگار کسی خبر ندارد که خیلی از پلاک تهران‌ها هیچ‌وقت ساکن تهران نبودند.

البته پیشنهاد میکنیم فقط برای پلاک تهران چنین ریسکی نکنید چرا که اسناد خودرو از جمله کارت خودرو به آدرس ثبتی شما ارسال می شود و در صورتی که در منزل حضور نداشته باشید و یا این ادرس اشتباه باشد وارد مراحل بسیار پیچیده ای می شوید.

 

شماره پلاک شهرهای ایران

همان‌طور که گفتیم برای جلوگیری از گیج شدن شما جدولی به ساده‌ترین شکل ممکن آماده کرده‌ایم تا شماره پلاک شهرهای ایران را به شما معرفی کنیم. در این جدول پس از عدد نام استان و شهر مربوطه آورده شده است.

*منظور از حومه شهرهای کوچک اطراف مراکز استان هستند

پلاک خودرو در استان های مرکزی

شماره پلاک

استان

شهر

13

اصفهان

اصفهان

23

اصفهان

حومه

43

اصفهان

حومه

53

اصفهان

اصفهان

67

اصفهان

68

البرز

کرج

21

البرز، تهران

کرج، ورامین

38

البرز، تهران

ورامین، کرج

10

تهران

تهران

11

تهران

تهران

20

تهران

تهران

22

تهران

تهران

33

تهران

تهران

44

تهران

تهران

55

تهران

تهران

66

تهران

تهران

77

تهران

تهران

78

تهران

حومه

88

تهران

تهران

99

تهران

تهران

87

زنجان

زنجان

97

زنجان

حومه

86

سمنان

سمنان

96

سمنان

حومه

79

قزوین

قزوین

89

قزوین

حومه

16

قم

قم

49

کهگیلویه و بویر احمد

یاسوج، حومه

47

مرکزی

اراک

57

مرکزی

حومه

18

همدان

همدان

28

همدان

حومه

54

یزد

یزد

64

یزد

حومه

74

یزد

یزد

71

چهارمحال و بختیاری

شهرکرد

81

چهارمحال و بختیاری

حومه

پلاک خودرو در استان های شمالی

شماره پلاک

استان

شهر

15

آذربایجان شرقی

تبریز

17

آذربایجان غربی

ارومیه

25

آذربایجان شرقی

مرند

27

آذربایجان غربی

حومه

35

آذربایجان شرقی

تبریز، مرند

37

آذربایجان غربی

حومه

46

گیلان

رشت

56

گیلان

حومه

59

گلستان

گرگان

62

مازندران

ساری

69

گلستان

حومه

72

مازندران

حومه

76

گیلان

حومه

82

مازندران

حومه

91

اردبیل

اردبیل، حومه

92

مازندران

حومه

پلاک خودرو در استان های شرقی

شماره پلاک

استان

شهر

12

خراسان رضوی

مشهد

26

خراسان شمالی

بجنورد، اسفراین، شیروان

32

خراسان رضوی

حومه

36

خراسان رضوی

مشهد، حومه، نیشابور، سبزوار، کاشمر، تربت‌حیدریه

42

خراسان

حومه

52

خراسان جنوبی

85

سیستان و بلوچستان

زاهدان

95

سیستان و بلوچستان

حومه

پلاک خودرو در استان های غربی

شماره پلاک

استان

شهر

19

کرمانشاه

کرمانشاه

29

کرمانشاه

حومه

51

کردستان

سنندج

61

کردستان

حومه

98

ایلام

ایلام، حومه

31

لرستان

خرم‌آباد

41

لرستان

حومه

پلاک خودرو در استان های جنوبی

شماره پلاک

استان

شهر

14

خوزستان

اهواز

24

خوزستان

حومه

34

خوزستان

حومه

39

کرمان

حومه

45

کرمان

کرمان

48

بوشهر

بوشهر

58

بوشهر

حومه

63

فارس

شیراز

65

کرمان

حومه

73

فارس

حومه

75

کرمان

حومه

83

فارس

حومه

84

هرمزگان

بندرعباس

93

فارس

شیراز، حومه

94

هرمزگان

حومه

مقالات مرتبط:

مراکز تعویض پلاک تهران

مرکز تعویض پلاک میثم

مرکز تعویض پلاک اتحاد

مرکز تعویض پلاک الغدیر

 

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

1
دیدگاه بگذارید

1 تعداد نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
0 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع از

[…] پلاک خودرو ، شناسنامه ای فلزی برای خودرو شما […]