Image default
نکات حقوقی

وکالت خرید و فروش خودرو

در این مقاله از سری مقالات حقوقی همراه مکانیک قصد داریم در مورد وکالت خرید و فروش خودرو اطلاعات مهمی را به شما همراه گرامی ارائه بدهیم.با همراه مکانیک همراه شوید تا در این مقاله ببینیم چه نکات مهمی را در معامله خودرو باید در نظر بگیریم

وکالت خرید و فروش خودرو ، در نگاه کم اهمیت در عمل حیاتی و مهم

ایشان وکالت فروش خودرو رو به بنده سپردند. از طرف آقای X وکالت خرید خودرو دارم. وکالت فلان دارم، وکالت بیسار دارم و … . لزوماً نیازی نیست که ماشین خریدوفروش کرده باشید، به‌احتمال‌زیاد چنین عباراتی را به‌کرات شنیده‌اید.
برخی وکالت فروش دارند و برخی وکالت خرید. معمولاً افرادی که مشغله‌ی زیادی دارند و یا به هر دلیل دیگری دلشان نمی‌خواهد که در خریدوفروش خودروی‌شان دخالت داشته باشند، این کار را با سپردن وکالت بر دوش افراد دیگر می‌گذارند.
یا با دادن دستمزد و یا رفاقتی و یا هر شکل دیگری که هر دو طرف رضایت داشته باشند. این مقاله راجع به ‌وکالت خریدوفروش خودرو و مسائل حقوقی مربوط به این کار است. با همراه مکانیک همراه باشید تا همه‌ی ابهامات این موضوع را برای شما برطرف کنیم. ابتدا بیایید ببینیم وکالت چیست؟
 


اگر قصد خرید خودروی کارکرده را دارید مطالعه مقاله نکات حقوقی خرید خودروی دست دوم را از دست ندهید.

 

وکالت خرید و فروش خودرو چیست؟

وکالت خرید و فروش خودرو
وکالت خرید و فروش خودرو

 

وکالت ازنظر لغوی به معنای واگذار نمودن است. در قضایای حقوقی وکالت دادن یعنی با عقد قراردادی بین دو طرف، یکی از طرفین انجام کاری را به‌طرف دیگر واگذار می‌کند. به‌عبارت‌دیگر فردی که کاری دارد، فرد دیگری را نایب خود برای انجام کار می‌کند. به شخصی که وکالت را بر عهده دارد، وکیل می‌گویند. برای داشتن وکالت نیازی به داشتن مدرک دانشگاهی حقوقی نیست و تنها وجود اعتماد بین طرفین کافی است.

در عقد قرارداد بین طرفین به‌موجب سپردن وکالت، هر طرف موظف به انجام مسئولیت‌هایی می‌شود که در متن وکالت‌نامه ذکر می‌شود

وکالت انواع مختلفی دارد که از موضوع مقاله‌ی ما خارج است و به همین جهت به آن نمی‌پردازیم. اکنون قصد داریم ‌وکالت خرید و فروش خودرو را بررسی کنیم.

وکالت خرید خودرو چیست ؟

برخی از افراد مشغله‌ی زیادی دارند. برخی از افراد هم بااینکه مشغله‌ی زیادی ندارند اما بی‌حوصله هستند. به‌هرحال برخی از افراد به هر دلیلی نمی‌خواهند که وارد پیچ‌های موجود در مسیر معاملات خودرو شوند. این افراد دلشان می‌خواهد در انتهای مسیر منتظر رسیدن خودروی جدیدشان باشند. راه‌حلی که برای این دسته از افراد وجود دارد، دادن وکالت خرید خودرو به شخص دیگر است.

بالاتر اشاره کردیم که وکالت به چه معناست. وکالت خرید خودرو یعنی شما برای خرید خودرو، تعویض پلاک، انتقال سند و هر فعالیتی مربوط به معامله‌ی خودرو فردی را به‌عنوان وکیل خود انتخاب کنید. این انتخاب باید به‌صورت رسمی و در محضر انجام شود تا مراجع قانونی هم فرد منتخب را بشناسند.

وکیلی که انتخاب‌شده حق امضا و اقدام دارد. به این معنی که هم می‌تواند خودروی موردنظر شمارا انتخاب کند و هم پس از انتخاب با امضای مدارک، خودرو را به مالکیت شما دربیاورد.

اما آیا سپردن وکالت خرید خودرو به شخصی دیگر کار درستی است؟

در ادامه به این موضوع می‌پردازیم اما قبل از آن در مبحث وکالت خرید و فروش خودرو به وکالت فروش خودرو می پردازیم

اگر قصد خرید خودرو دست دوم دارید مطالعه مقاله نکات حقوقی خرید خودرو دست دوم را از دست ندهید.

 

وکالت فروش خودرو چیست ؟

 

خرید و فروش وکالتی خودرو
خرید و فروش وکالتی خودرو

همان‌ آدم‌های بی‌حوصله و یا پرمشغله وقتی بخواهند خودرویی که مالکش هستند را بفروشند هم کار را به دست وکیل مورد اعتمادشان می‌سپارند. با دادن وکالت فروش خودرو تمام‌کارهای فروش خودرو اعم از پیدا کردن مشتری، سروکله زدن با بازدیدکننده‌هایی که قصد خرید ندارند، مراجعه به مراکز تعویض پلاک و … همه به عهده‌ی فردی است که وکالت را قبول کرده است.

البته از انصاف که نگذریم دردسرها و گرفتا‌ری‌های زیادی در این مسیر وجود دارد و شاید نباید زیاد به افرادی که وکالت خرید ‌و یا وکالت فروش خودرو را به دیگران می‌سپارند، ایراد گرفت.

اما آیا راه بهتری وجود ندارد تا از دست طی این مراحل اداری که در کشور ما تا حد زیادی عذاب‌آور است، خلاص شد؟

دادن وکالت به خریدار خودرو

خرید و فروش وکالتی خودرو
خرید و فروش وکالتی خودرو

در بحث وکالت خرید و فروش خودرو باید بدانیم که نوع دیگری از وکالت وجود دارد که درست یا غلط بودن آن را در ادامه بررسی نمی‌کنیم و همین‌جا می‌گوییم که اشتباه است خیلی هم اشتباه است. حتی اگر خریدار خودروی‌تان آشنای شما هم باشد که این مورد هم در کل کم‌تر از حالت خریدار غریبه است، بازهم توصیه نمی‌شود.

وکالت دادن به خریدار خودرو یعنی اینکه شما به فرد مذکور اختیار تام می‌دهید تا خودرو را به مراکز تعویض پلاک ببرد، فک پلاک و نصب پلاک کند، سند را به نام خودش بزند و دیگر کارهای مربوط به انتقال خودرو را بدون حضور شما انجام دهد.

تا زمانی که پلاک شما بر روی خودرو باشد، هر تخلف و حتی جرمی که با خودرو انجام شود، مسئولیتش با شماست. اگر خدایی نکرده خریدار تصادف منجر به مرگی داشته باشد، قتل بر گردن شماست. اگر مواد مخدر جابه‌جا کند، شما قاچاقچی هستید و به همین ترتیب شما گناه‌کار هر جرم هستید. از قتل تا نبستن کمربند.

اگر هم در شرایط بسیار ضروری مجبور به دادن چنین وکالتی شدید، مدت‌زمان آن را کوتاه و نهایتاً دوروزه تعیین کنید.

مشکلات خریدوفروش وکالتی خودرو

خرید و فروش وکالتی خودرو
خرید و فروش وکالتی خودرو

کار اداری در ایران را خدا نصیب گرگ بیابان نکند. این جمله به‌تنهایی وخامت شرایط را بیان می‌کند؛ اما انصافاً خریدوفروش خودرو اگر روند اداری راحتی نداشته باشد، زیاد پیچیده هم نیست. مشکلاتی از قبیل قطعی سیستم، نبودن مسئول مربوطه به خاطر مغایرت بازمان ناهار و … کم‌تر در این پروسه دیده می‌شود؛ اما به‌هرحال کار اداری است و بعضی از مردم هرچقدر هم که روند راحت‌تر باشد، شاید به دلیل خاطرات بدی که دارند، به دادن وکالت روی می‌آورند.

دادن وکالت را اگر میانبر بنامیم، باید ذکر کنیم که این میانبر خاکی است و به‌شدت خطرناک که حتی گاهی ممکن است به دره ختم شود.

در نظر بگیرید که هرچقدر هم که به وکیل انتخابی خود اعتماد داشته باشید، بازهم ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید که به‌راحتی برای شما دردسرساز شود. حتی اگر پسرتان وکیلتان باشد، ممکن است خواسته یا ناخواسته خودروی شمارا به خریدار نامناسبی بفروشد و یا خودرویی را بخرد که به‌هیچ‌عنوان باب میل شما نباشد.

اگر هم درصدی در انتخاب وکیل خود اشتباه کنید، ممکن است حق اقدام و امضای خود را به شخصی بدهید که تمام اندیشه‌اش برداشتن کلاه شما باشد.

البته خدایی نکرده ما نمی‌خواهیم بگوییم که همه‌ی افرادی که وکالت خرید خودرو یا وکالت فروش خودرو را بر عهده می‌گیرند، افرادی نابلد و شیاد هستند، بلکه لازم می‌دانیم شمارا از خطراتی که در این مسیر به‌اصطلاح میانبر وجود دارد آگاه کنیم.

هزینه وکالت خریدوفروش خودرو چقدر است و به عهده چه کسی است ؟

هزینه وکالت خریدوفروش خودرو مسئله‌ای است بین طرفینی که قرارداد را امضا می‌کنند. شاید حق حسابی از قدیم وجود داشته باشد و قرار باشد تا با انجام این وظیفه حساب صاف شود.

شاید وکالت شمارا فرزندتان بر عهده داشته باشد و قرار نباشد پولی ردوبدل شود.

اگر قرار باشد پولی جابه‌جا شود بسته به نوع خودرو مبلغ متفاوت است. همان‌گونه که هزینه انتقال سند بنز با پراید تفاوت فاحشی دارد، هزینه وکالت مربوط به خریدوفروش این دو خودرو هم فرق می‌کند.

هزینه‌ی انتقال سند، تعویض پلاک و مسائلی از این قبیل بر عهده‌ی خریدار است و هزینه‌هایی مانند خلافی و عوارض شهرداری با فروشنده است.

آیا می دانید با همراه مکانیک بدون حتی پاسخ گویی به یک تماس و بدون هیچ دغدغه ای می توانید خودرو خود را به صورت سفارشی بفروشید.
صفحه ثبت فروش سفارشی خودرو
 

مقالات مرتبط:

مراحل حقوقی در خرید و فروش خودرو

راهنمای خرید خودرو- نکات حقوقی

چرا خرید خودروی کارکرده و حتی صفر به کارشناسی نیاز دارد؟

این خودروها را هرگز نخرید!

چگونه خرید سفارشی خودرو، تصور ما را از خرید خودرو تغییر می دهد؟

مطالب جدید

با این افراد به هیچ وجه معامله نکنید! (سری سوم)

میناوند

فروش خودرو به ارزش کارشناسی، بدون هزینه و بدون پاسخگویی به حتی 1 تماس تلفنی!

میناوند

چگونه می توان با یک اشتباه، حداقل 8 میلیون تومان ضرر کرد؟

میناوند

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
به من اطلاع بده
همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید