وکالت فروش خودرو یکی از مدارکی است که در بسیاری از معاملات خودرویی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. از همین رو در این مقاله از سری مقالات «مجله خودرو همراه مکانیک» به سراغ وکالت فروش خودرو رفته‌ایم و قصد داریم شما مخاطبین عزیز را بیش از پیش با جزئیات آن آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا همه چیز را درباره وکالت فروش خودرو و هزینه وکالت فروش خودرو با شما در میان بگذاریم.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

اهمیت وکالت خرید و فروش خودرو  در معاملات

اگر سابقه خرید و فروش خودرو داشته باشید، مطمئنا تاکنون درباره وکالت‌نامه خرید و فروش خودرو چیزهایی شنیده‌اید. در معاملات خودرویی برخی وکالت فروش دارند و برخی وکالت خرید؛ معمولا افرادی که مشغله‌ زیادی دارند یا به هر دلیل دیگری نمی‌توانند در زمان خرید و فروش خودرویشان حضور داشته باشند، این کار را با سپردن وکالت بر دوش افراد دیگر می‌گذارند.
این مقاله راجع به ‌وکالت خرید و فروش خودرو و مسائل حقوقی مربوط به این کار است. با مجله همراه مکانیک همراه باشید تا همه‌ ابهامات این موضوع را برای شما برطرف کنیم. ابتدا بیایید ببینیم وکالت چیست؟
 

 

وکالت خرید و فروش یا تعویض پلاک خودرو چیست؟

وکالت خرید و فروش خودرو
وکالت خرید و فروش خودرو

وکالت در اصطلاح حقوقی به معنای قراردادیست که به موجب آن یک طرف قرارداد، طرف دیگر را به عنوان وکیل خود منصوب می‌کند. در چنین قراردادهایی به شخص دیگری اختیار داده می‌شود تا عمل مشخصی را از جانب موکل خود انجام دهد. در هر وکالت‌نامه طرف اول که اختیار انجام کار را به فرد دوم می‌سپارد موکل و طرف دوم که انجام کارها به ایشان محول می‌ِشود به عنوان وکیل شناخته می‌شود. برای داشتن وکالت نیازی به برخورداری از مدرک دانشگاهی حقوقی نبوده و تنها وجود اعتماد بین طرفین کافیست.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

در عقد قرارداد بین طرفین به‌موجب سپردن وکالت، هر طرف موظف به انجام مسئولیت‌هایی می‌شود که در متن وکالت‌نامه ذکر شده است. وکالت انواع مختلفی دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها وکالت خرید و فروش خودرو یا وکالت تعویض پلاک خودرو است.

وکالت خرید خودرو چیست؟

برخی از افراد مشغله‌ زیادی دارند، برخی از افراد هم به دلایل مختلف ترجیح می‌دهند که شخصا وارد  مراحل معاملات خودرو نشده و انجام این کار را بر عهده شخص باتجربه‌تری بسپارند. بهترین راه‌‌حلی که برای چنین افرادی وجود دارد این است که با تنظیم وکالت خرید خودرو یا وکالت تعویض پلاک مسئولیت انجام کلیه امور مربوط به معامله یا تعویض پلاک را به شخص دیگری محول کنند.

وکالت خرید خودرو یعنی شما برای خرید خودرو، تعویض پلاک، انتقال سند و هر فعالیتی مربوط به معامله‌ خودرو، فردی را به‌ عنوان وکیل خود انتخاب کنید. این انتخاب باید به‌ صورت رسمی و در محضر انجام شود تا مراجع قانونی هم فرد موردنظر را به رسمیت بشناسند. وکیلی که انتخاب‌شده حق امضا و اقدام دارد. به این معنی که شخص وکیل می‌تواند خودرو موردنظر شما را انتخاب کرده و  پس از آن با امضای مدارک، خودرو را به مالکیت شما دربیاورد.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

وکالت فروش خودرو چیست ؟

خرید و فروش وکالتی خودرو
خرید و فروش وکالتی خودرو

همان‌ آدم‌های بی‌حوصله یا پرمشغله زمانی که بخواهند خودرویی که مالکش هستند را به فروش برسانند هم کار را به دست وکیل مورد اعتمادشان می‌سپارند. با دادن وکالت فروش خودرو تمام‌ کارهای فروش خودرو اعم از پیدا کردن مشتری، سروکله زدن با بازدیدکننده‌هایی که قصد خرید ندارند، مراجعه به مراکز تعویض پلاک و … همه به عهده‌ فردیست که وکالت را قبول کرده است.

البته از انصاف که نگذریم دردسرها و گرفتا‌ری‌های زیادی در این مسیر وجود دارد و شاید نباید زیاد به افرادی که وکالت خرید یا وکالت فروش خودرو را به دیگران می‌سپارند، ایراد گرفت. حال سوالی که اینجا مطرح خواهد شد این است که آیا سپردن وکالت خرید و فروش خودرو به شخص دیگری کار درستی است؟

 

اگر قصد خرید خودرو دست دوم دارید مطالعه مقاله نکات حقوقی خرید خودرو دست دوم را از دست ندهید.

دادن وکالت به خریدار خودرو

خرید و فروش وکالتی خودرو
خرید و فروش وکالتی خودرو

در بحث وکالت خرید و فروش خودرو باید بدانید که نوع دیگری از وکالت هم وجود دارد که وکالت دادن به خریدار خودرو است؛ در طی سال‌های گذشته این نوع وکالت در بازار کشور ما به موضوعی بسیار رایج تبدیل شده، اما کارشناسان همراه مکانیک به هیچ عنوان چنین وکالتی را پیشنهاد نمی‌کنند. حتی اگر خریدار خودرویتان آشنای شما هم باشد، باز هم توصیه نمی‌شود.

وکالت دادن به خریدار خودرو یعنی اینکه شما به فرد مذکور اختیار تام می‌دهید تا خودرو را به مراکز تعویض پلاک ببرد، فک پلاک و نصب پلاک کند، سند را به نام خودش بزند و دیگر کارهای مربوط به انتقال خودرو را بدون حضور شما انجام دهد.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

تا زمانی که پلاک شما بر روی خودرو باشد، هر تخلف و حتی جرمی که با خودرو انجام شود، مسئولیتش با شماست؛ بنابراین اگر خدایی نکرده خریدار تصادف منجر به مرگی داشته باشد، قتل بر گردن شماست و در واقع شما گناه‌کار هر جرمی هستید که ایشان مرتکب شوند؛ از قتل گرفته تا نبستن کمربند!

نکته: اگر هم در شرایط بسیار ضروری مجبور به دادن چنین وکالتی شدید، مدت‌زمان آن را کوتاه و نهایتا دو روزه تعیین کنید.

مشکلات خریدوفروش وکالتی خودرو

خرید و فروش وکالتی خودرو
خرید و فروش وکالتی خودرو

به دلیل وجود ضعف‌های فراوانی که زیرساخت‌های فنی و قانونی بسیاری از ادارات کشور دارد، انجام اغلب کارهای اداری می‌تواند با مشکلات فراوانی همراه باشد، اما انصافا اگر خرید و فروش خودرو روند اداری راحتی هم نداشته باشد، زیاد پیچیده نیست. با این وجود اغلب افراد به دلیل تجربه نسبتا ناگواری که از انجام چنین کارهای اداری دارند، حاضر می‌شوند با پرداخت هزینه وکالت‌نامه خرید و فروش یا هزینه وکالت‌نامه تعویض پلاک، انجام چنین کارهایی را به شخص دیگری محول نمایند.

در نظر بگیرید که هرچقدر هم که به وکیل انتخابی خود اعتماد داشته باشید، باز هم ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید که به‌راحتی برای شما دردسرساز شود؛ بنابراین حتی اگر فرزندتان را هم به عنوان وکیل خود انتخاب کنید، ممکن است خواسته یا ناخواسته خودرو شما را به خریدار نامناسبی بفروشد یا خودرویی را بخرد که به‌ هیچ‌ عنوان باب میل شما نیست. اگر هم درصدی در انتخاب وکیل خود اشتباه کنید، ممکن است حق اقدام و امضای خود را به شخصی بدهید که تمام اندیشه‌اش برداشتن کلاه شما باشد!

البته هدف از نگارش چنین مطالبی این نیست که بخواهیم بگوییم، همه‌ افرادی که وکالت خرید خودرو یا وکالت فروش خودرو را بر عهده می‌گیرند، افراد نابلد و شیادی هستند؛ بلکه لازم می‌دانیم شما را از خطراتی که در این مسیر به‌ اصطلاح میانبر وجود دارد آگاه کنیم.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

هزینه وکالت خرید و فروش خودرو چقدر است و به عهده چه کسی است؟

هزینه وکالت خرید و فروش خودرو توافقی است که بین طرفین معامله انجام می‌شود؛ اگر قرار باشد پولی جابه‌جا شود بسته به نوع خودرو، این مبلغ متفاوت است. همان‌گونه که هزینه انتقال سند بنز با پراید تفاوت فاحشی دارد، هزینه وکالت مربوط به خرید و فروش این دو خودرو نیز با یکدیگر متفاوت است.

به طور معمول و در واقع عرف معاملات خرید و فروش خودرو در اغلب مناطق کشور هزینه‌ انتقال سند، تعویض پلاک و مسائلی از این قبیل بر عهده‌ خریدار و هزینه‌هایی مانند خلافی و عوارض شهرداری با فروشنده است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

8
دیدگاه بگذارید

5 تعداد نظرات
3 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
6 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع از
حسن

این همه گفتید اما از هزینه وکالت فروش در دفترخانه نگفتید

مهراد

باسلام- ماشین من به اسم پدرم است و میخواهم ماشین را بفروشم. اما خریدار در شهر دیگری است و پدر سختشان است که بیایند در آن شهر.
آیا میتوان با تنظیم وکالت فروش، ماشین را بدون حضور ایشان ، به نام خریدار بزنم و تعویض پلاک و انتقال سند قطعی بزنم؟ آیا در این صورت باید دو بار هزینه محضر بدهیم؟ خیلی ممنون اگر پاسخ بدهید…

مهدی

سلام من ی ماشین میخوام بخرم سند ب اسم ی نفره اون صاحاب اولی وکالت تام داده ب نفر دوم نفر دومم هنوز سند نزده وکالتشو داره میخواد ماشینو بده ب من آیا میتونه وکالتشو بزن ب اسم من یا دوباره باید از صاحاب سند وکالت بگیرم؟خرج دیگه ای داره دوباره؟نفر دومم ک وکالت گرفت فوت کرد.حالا من باید چیکار کنم ماشینو میخوام از برادرش بخرم

میلاد طهماسبی

سلام من به پدرم برای فروش ماشین وکالت دادم ماشین به نام خودمه خواستم ببینم سند ماشین دست خودمه آیا میتونه با وکالت ماشین منو توقیف کنه یه نا

آرش

سلام من ماشین برادرم و خریدم و باهاش کار میکنم بدون اینکه سند بنام بزنیم میخواستم ببینم اگه وکالت فروش ازش بگیرم بازم اس ام اسایی که در مورد خلافی و غیره بیاد بازم به شماره ایشون میاد و اگه با همین وکالت فروش با اینکه ماشین دست بنده هست جرمی از طرف من اتفاق بیوفته باز برا ایشون ثبت میشه یا خودم