وکالت فروش خودرو یکی از مدارکی است که در بسیاری از معاملات خودرویی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. از همین رو در این مقاله از سری مقالات «مجله خودرو همراه مکانیک» به سراغ وکالت فروش خودرو رفته‌ایم و قصد داریم شما مخاطبین عزیز را بیش از پیش با جزئیات آن آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا همه چیز را درباره وکالت فروش خودرو و هزینه وکالت فروش خودرو با شما در میان بگذاریم.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

اهمیت وکالت خرید و فروش خودرو  در معاملات

اگر سابقه خرید و فروش خودرو داشته باشید، مطمئنا تاکنون درباره وکالت‌نامه خرید و فروش خودرو چیزهایی شنیده‌اید. در معاملات خودرویی برخی وکالت فروش دارند و برخی وکالت خرید؛ معمولا افرادی که مشغله‌ زیادی دارند یا به هر دلیل دیگری نمی‌توانند در زمان خرید و فروش خودروی خود حضور داشته باشند، این کار را با سپردن وکالت بر دوش افراد دیگر می‌گذارند.
این مقاله راجع به ‌وکالت خرید و فروش خودرو و مسائل حقوقی مربوط به این کار است. با مجله همراه مکانیک همراه باشید تا همه‌ ابهامات این موضوع را برای شما برطرف کنیم. در ابتدا بیایید ببینیم وکالت چیست؟
 

 

وکالت خرید و فروش یا تعویض پلاک خودرو چیست؟

خرید خودرو دست دوم

وکالت در اصطلاح حقوقی به معنای قراردادی است که به موجب آن یک طرف قرارداد، طرف دیگر را به عنوان وکیل خود منصوب می‌کند. در چنین قراردادهایی به شخص دیگری اختیار داده می‌شود تا عمل مشخصی را از جانب موکل خود انجام دهد. در هر وکالت‌نامه طرف اول که اختیار انجام کار را به فرد دوم می‌سپارد موکل و طرف دوم که انجام کارها به ایشان محول می‌ِشود به عنوان وکیل شناخته می‌شود. برای داشتن وکالت نیازی به برخورداری از مدرک دانشگاهی حقوقی نبوده و تنها وجود اعتماد بین طرفین کافی است.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

در عقد قرارداد بین طرفین به‌موجب سپردن وکالت، هر طرف موظف به انجام مسئولیت‌هایی می‌شود که در متن وکالت‌نامه ذکر شده است. وکالت انواع مختلفی دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها وکالت خرید و فروش خودرو یا وکالت تعویض پلاک خودرو است.

وکالت خرید خودرو چیست؟

برخی از افراد مشغله‌ زیادی دارند، برخی از افراد هم به دلایل مختلف ترجیح می‌دهند که شخصا وارد  مراحل معاملات خودرو نشده و انجام این کار را برعهده شخص باتجربه‌تری بسپارند. بهترین راه‌‌حلی که برای چنین افرادی وجود دارد این است که با تنظیم وکالت خرید خودرو یا وکالت تعویض پلاک مسئولیت انجام کلیه امور مربوط به معامله یا تعویض پلاک را به شخص دیگری محول کنند.

وکالت خرید خودرو یعنی شما برای خرید خودرو، تعویض پلاک، انتقال سند و هر فعالیتی مربوط به معامله‌ خودرو، فردی را به‌ عنوان وکیل خود انتخاب کنید. این انتخاب باید به‌ صورت رسمی و در محضر انجام شود تا مراجع قانونی هم فرد موردنظر را به رسمیت بشناسند. وکیلی که انتخاب‌شده حق امضا و اقدام دارد. به این معنی که شخص وکیل می‌تواند خودرو موردنظر شما را انتخاب کرده و  پس از آن با امضای مدارک، خودرو را به مالکیت شما دربیاورد.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

وکالت فروش خودرو چیست ؟

همان‌ آدم‌های بی‌حوصله یا پرمشغله زمانی که بخواهند خودرویی که مالکش هستند را به فروش برسانند هم کار را به دست وکیل مورد اعتمادشان می‌سپارند. با دادن وکالت فروش خودرو تمام‌ کارهای فروش خودرو اعم از پیدا کردن مشتری، سروکله زدن با بازدیدکننده‌هایی که قصد خرید ندارند، مراجعه به مراکز تعویض پلاک و … همه به عهده‌ فردی است که وکالت را قبول کرده است.

البته از انصاف که نگذریم دردسرها و گرفتا‌ری‌های زیادی در این مسیر وجود دارد و شاید نباید زیاد به افرادی که وکالت خرید یا وکالت فروش خودرو را به دیگران می‌سپارند، ایراد گرفت. حال سوالی که اینجا مطرح خواهد شد این است که آیا سپردن وکالت خرید و فروش خودرو به شخص دیگری کار درستی است؟

 

اگر قصد خرید خودرو دست دوم دارید مطالعه مقاله نکات حقوقی خرید خودرو دست دوم را از دست ندهید.

دادن وکالت به خریدار خودرو

 خرید و فروش خودرو دست دوم

در بحث وکالت خرید و فروش خودرو باید بدانید که نوع دیگری از وکالت هم وجود دارد که وکالت دادن به خریدار خودرو است؛ در طی سال‌های گذشته این نوع وکالت در بازار کشور ما به موضوعی بسیار رایج تبدیل شده، اما کارشناسان همراه مکانیک به هیچ عنوان چنین وکالتی را پیشنهاد نمی‌کنند. حتی اگر خریدار خودرویتان آشنای شما هم باشد، باز هم توصیه نمی‌شود.

وکالت دادن به خریدار خودرو یعنی اینکه شما به فرد مذکور اختیار تام می‌دهید تا خودرو را به مراکز تعویض پلاک ببرد، فک پلاک و نصب پلاک کند، سند را به نام خودش بزند و دیگر کارهای مربوط به انتقال خودرو را بدون حضور شما انجام دهد.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

تا زمانی که پلاک شما بر روی خودرو باشد، هر تخلف و حتی جرمی که با خودرو انجام شود، مسئولیتش با شما است؛ بنابراین اگر خدایی نکرده خریدار تصادف منجر به مرگی داشته باشد، قتل بر گردن شما است و در واقع شما گناه‌کار هر جرمی هستید که ایشان مرتکب شوند؛ از قتل گرفته تا نبستن کمربند!.

نکته: اگر هم در شرایط بسیار ضروری مجبور به دادن چنین وکالتی شدید، مدت‌زمان آن را کوتاه و نهایتا دو روزه تعیین کنید.

مشکلات خریدوفروش وکالتی خودرو

خرید و فروش خودرو دست دوم

به دلیل وجود ضعف‌های فراوانی که زیرساخت‌های فنی و قانونی بسیاری از ادارات کشور دارد، انجام اغلب کارهای اداری می‌تواند با مشکلات فراوانی همراه باشد، اما انصافا اگر خرید و فروش خودرو روند اداری راحتی هم نداشته باشد، زیاد پیچیده نیست. با این وجود اغلب افراد به دلیل تجربه نسبتا ناگواری که از انجام چنین کارهای اداری دارند، حاضر می‌شوند با پرداخت هزینه وکالت‌نامه خرید و فروش یا هزینه وکالت‌نامه تعویض پلاک، انجام چنین کارهایی را به شخص دیگری محول کنند.

در نظر بگیرید که هرچقدر هم که به وکیل انتخابی خود اعتماد داشته باشید، باز هم ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید که به‌راحتی برای شما دردسرساز شود؛ بنابراین حتی اگر فرزندتان را هم به عنوان وکیل خود انتخاب کنید، ممکن است خواسته یا ناخواسته خودرو شما را به خریدار نامناسبی بفروشد یا خودرویی را بخرد که به‌ هیچ‌ عنوان باب میل شما نیست. اگر هم درصدی در انتخاب وکیل خود اشتباه کنید، ممکن است حق اقدام و امضای خود را به شخصی بدهید که تمام اندیشه‌اش برداشتن کلاه شما باشد!.

البته هدف از نگارش چنین مطالبی این نیست که بخواهیم بگوییم، همه‌ افرادی که وکالت خرید خودرو یا وکالت فروش خودرو را برعهده می‌گیرند، افراد نابلد و شیادی هستند؛ بلکه لازم می‌دانیم شما را از خطراتی که در این مسیر به‌ اصطلاح میانبر وجود دارد آگاه کنیم.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

هزینه وکالت خرید و فروش خودرو چقدر است و به عهده چه کسی است؟

هزینه وکالت خرید و فروش خودرو توافقی است که بین طرفین معامله انجام می‌شود؛ اگر قرار باشد پولی جابه‌جا شود بسته به نوع خودرو، این مبلغ متفاوت است. همان‌گونه که هزینه انتقال سند بنز با پراید تفاوت فاحشی دارد، هزینه وکالت مربوط به خرید و فروش این دو خودرو نیز با یکدیگر متفاوت است.

به طور معمول و در واقع عرف معاملات خرید و فروش خودرو در اغلب مناطق کشور هزینه‌ انتقال سند، تعویض پلاک و مسائلی از این قبیل بر عهده‌ خریدار و هزینه‌هایی مانند خلافی و عوارض شهرداری با فروشنده است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
43 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
حسن
۱۳۹۸-۰۵-۲۶ ۱۷:۳۶

این همه گفتید اما از هزینه وکالت فروش در دفترخانه نگفتید

مهراد
۱۳۹۸-۰۷-۱۲ ۰۸:۳۷

باسلام- ماشین من به اسم پدرم است و میخواهم ماشین را بفروشم. اما خریدار در شهر دیگری است و پدر سختشان است که بیایند در آن شهر.
آیا میتوان با تنظیم وکالت فروش، ماشین را بدون حضور ایشان ، به نام خریدار بزنم و تعویض پلاک و انتقال سند قطعی بزنم؟ آیا در این صورت باید دو بار هزینه محضر بدهیم؟ خیلی ممنون اگر پاسخ بدهید…

مهدی
۱۳۹۸-۰۸-۰۵ ۰۱:۵۰

سلام من ی ماشین میخوام بخرم سند ب اسم ی نفره اون صاحاب اولی وکالت تام داده ب نفر دوم نفر دومم هنوز سند نزده وکالتشو داره میخواد ماشینو بده ب من آیا میتونه وکالتشو بزن ب اسم من یا دوباره باید از صاحاب سند وکالت بگیرم؟خرج دیگه ای داره دوباره؟نفر دومم ک وکالت گرفت فوت کرد.حالا من باید چیکار کنم ماشینو میخوام از برادرش بخرم

میلاد طهماسبی
۱۳۹۸-۱۰-۱۵ ۲۰:۵۸

سلام من به پدرم برای فروش ماشین وکالت دادم ماشین به نام خودمه خواستم ببینم سند ماشین دست خودمه آیا میتونه با وکالت ماشین منو توقیف کنه یه نا

آرش
۱۳۹۸-۱۰-۲۹ ۱۹:۳۱

سلام من ماشین برادرم و خریدم و باهاش کار میکنم بدون اینکه سند بنام بزنیم میخواستم ببینم اگه وکالت فروش ازش بگیرم بازم اس ام اسایی که در مورد خلافی و غیره بیاد بازم به شماره ایشون میاد و اگه با همین وکالت فروش با اینکه ماشین دست بنده هست جرمی از طرف من اتفاق بیوفته باز برا ایشون ثبت میشه یا خودم

میثم گودرزی
۱۳۹۸-۱۱-۰۲ ۱۸:۰۵

سلام وقتی فروشنده ب خریدار وکالت فروش میده خریدار موقع سند قطعی هزینه ای باید پرداخت کنه؟؟لطفا جواب بدید

اشکان
۱۳۹۸-۱۱-۰۸ ۰۵:۴۵

به قول آقا این همه توضیح دادین آخرش اصل قضیه رو نگفتین که، بالاخره حدودی چقدر هزینه وکالت فروش یا چند درصد هزینه خود سند هستش؟ خلاصه از یه راهی محاسبه میشه دیگه

امید
۱۳۹۸-۱۱-۲۵ ۰۲:۰۸

سلام
مشاوره حقوقی دارید در مورد همین خرید و فروش ماشین با وکالت اگه دارید لطف میکنید شماره تلفنش رو بگید.

ممنون

محسن
۱۳۹۸-۱۲-۱۳ ۱۹:۱۹

سلام ماشین خریدم وکالت ده روزه داده ۱۲/۴وکالت داده میخوام بدونم چهاردهم میتونم برم تعویض پلاک

یوسف
۱۳۹۸-۱۲-۲۰ ۲۳:۳۳

سلام من ۴ اسفند خودرو خریداری کردم و در وکالتم خورده ۲۰ روز کاری می خواستم بدونم روز های تعطیل مثل جمعه هم در این ۲۰ روز حساب میشه؟

محمد
۱۳۹۹-۰۱-۱۷ ۱۸:۴۲

سلام…پلاک ماشین با نمره خاص به اسم پدرم هست و تمایل دارم روی خودروی بنده که میخوام تازه بخرم باشه…شرایطی هست که سند ماشین به اسم بنده باشه ولی پلاک به اسم ایشون ؟ یا طبق اون قانونی که میشه سند رو به اسم چند نفر کرد و پلاک به اسم یکیشون…وکالت نامه ای هست که هم تو خرید و هم تو فروش برای ماشین های مختلف بشه از پدرم بگیرم که هربار لازم نباشه بیاد ؟ ( از اسناد پرسیدم گفت فقط برای خرید میشه…ولی نمیتونی بفروشی…مگه اینکه فقط برای خرید یه مورد جداگانه این وکالت نامه رو بگیریم،… بیشتر »

علی
۱۳۹۹-۰۱-۲۵ ۱۴:۱۱

با عرض سلام و احترام خدمت همه ی عزیزان،پیشاپیش تشکر میکنم بابت جوابدهی ایشان،بنده یک خودرو میخوام بخرم میخواستم بدونم اگر سند نزنیم و وکالت بلاعزل بگیرم مشکلی پیش نمیاد برام،یعنی برای فروش خودرو در آینده دردسر ساز نمیشه،و یا اینکه با فوت صاحب قبلی خودرو چه بلایی بر سر سند و ماشین میاد؟

مرتضی جهانگیری
۱۳۹۹-۰۱-۳۰ ۲۳:۵۰

سلام و خسته نباشید.
قصد خرید خودرویی که خود مالک برگه سبز در حین خرید فروش نیست و مالک به شخص اولی که ماشین رو قولنامه کرده و وکالت داده را دارم ینی من از شخص اول ماشین رو میخام قولنامه کنم و شخص اول به من وکالت برای انجام کارهای تعویض پلاک و ثبت مالکیت میخاد بده.آیا از نظر حقوقی چنین کاری درسته یا نه؟مشکلی که پیش نمیاد چون میخام کل پول رو پرداخت کنم و وکالت رو بگیرم و برم دنبال کارای ماشین.

مهدی
۱۳۹۹-۰۲-۱۱ ۲۱:۳۹

سلام ما یک‌ خودرو پراید از دلال گرفیتم
ایشون وکالت فروش به نام بنده زدن به صورت قطعی
آیا هزینه سند دولتی رو دوباره از بنده می گیرن؟
با تشکر

سحر
۱۳۹۹-۰۲-۱۲ ۱۰:۰۸

سلام وقت بخیر.آخرسال ۹۸ خودرویی رو خریدم وکالت فروش بدون مدت انقضا گرفتم که متاسفانه ۲روز بعد دفاتر تعویض پلاک و دفترخونه تعطیل شده تو این مدت هم صاحب قبلی خودرو باشخصی اختلاف مالی پیدا کرده و ماشین حکم قضایی خورده آیا واسه من مشکلی ایجاد میشه؟چطور میتونم تعویض پلاک کنم؟

حمید
۱۳۹۹-۰۲-۱۵ ۰۰:۴۲

آیا اصل وکالتنامه فروش در هنگام تعویض پلاک نزد مراکز تعویض پلاک باقی خواهد ماند یا باید پس از روئیت ، اصل آن را به شخص بازگردانند؟

مهدی
۱۳۹۹-۰۲-۲۰ ۱۴:۵۴

من وکالت فروش ماشینی رو داشتم و الان فروخته شده وهزینه وکالت فروش هم خودم دادم
سوال اینجاست آیا برای انتقال سند به خریدار جدید بایددوباره هزینه سند داده شود یانه؟

داوود
۱۳۹۹-۰۲-۲۶ ۱۷:۲۱

سلام. اگر انتقال سند ماشین بصورت وکالتی انجام شده باشد و خریدار پلاک ماشین رو به نام خودش تعویض کند زمانی که میخواد ماشین رو بفروشه مشکلی پیش نمیاد.؟چون پلاک به نام یه نفر هست و سند به نام یکی دیگه.

بهروز
۱۳۹۹-۰۲-۲۷ ۱۳:۱۷

سلام من وکالت فروش یک ماهه دادم به فرد غریبه الان هر خلافی طرف انجام بده به عهده بنده میشه

محمدی
۱۳۹۹-۰۳-۰۶ ۱۹:۲۶

اینقدم سریع توقیف نمیشه . ما ماشبنی فروختیم . یعد هر چی میگفتیم بیاد پلاکو تعویض کنه به نام خودش اینکارو نمیکرد . ماشین دو سه دست خرید و فروش شد . همچنان سند به نام ما بود . ما هم رفتیم شکایت گزاشتیم . بعد از دو سال باز هم نگرفته بودنش !! اخر سر یکی از مشتریان اخر یه ما زنگ زد که میخواد پلاکو تعویض کنه . پلیش هیچ عمل خاصی انجام نداد . حتی تا دوسال ! فقط میگفتن اگه خلافی انجام بشه چون شما شکایت گزاشتین روی سند ؛ دیگه ممکنه خلاف متوجه شما نباشه… بیشتر »

محمدی
۱۳۹۹-۰۳-۰۶ ۱۹:۲۸

یه سوال دارم . ما ماشین رو به نام پدر خریدیم . حالا میخواهیم بفروشیم . برای اینکه نیاز یه حضور پدر نباشه چیکار کنیم . البته میخوایم که دو تا هزینه محضر ندیم . کم خرج ترین راه چیه . با توجه به اینکه هنوز مشتری معین نشده .و فقط میخوایم بتونیم در شهر دیگه فروش انجام بدیم . در ضمن مشکلی از بابت اعتماد به پدر نداریم .ممنون میشم جواب بدید

مسلم خانلرپور
۱۳۹۹-۰۳-۰۸ ۲۳:۱۶

سلام در طرح جدید فروش فوق العاده سایپا و ایران خودرو در سال ۹۹ امکان فروش خودرو پس از تحویل وجود داره؟

Armin
۱۳۹۹-۰۳-۲۳ ۱۱:۰۷

سلام من یه ماشین خریدم از یه نفر که وکالت فک پلاک داشت ولی وکالت سند قطعی نداشت صاحب اصلی ماشین هم تهران هست.فروشنده که وکالت فک پلاک داره به من گفت بیا پلاک رو به نام خودت فک کن.برا سند قطعی هم یه وکالت خرید به من بده تا برم تهران کاراشو انجام بدم بیام شیراز بزنم به نامت خواستم ببینم وقتی من وکالت خرید بدم میتونه اقدام کنه و ماشین رو از زیر پام در بیاره یا نه ؟؟

صفر
۱۳۹۹-۰۳-۲۸ ۲۳:۴۳

سلام وقت بخیر اقا من ماشینی خریدم قراردادی نمیدونستم سرم کلا رفت اخرین وکالت دست کسیه که ایران نیست ترکیه هست من میتونم از برادرش وکالت بگیرم اقای رحیمیان لطفا راهنمایم کنین

دیاکو
۱۳۹۹-۰۴-۱۱ ۱۴:۰۶

با سلام
من پلاک ماشینم و به اسم مادرم زدم
قرار شد ایشان وکالت فروش ماشین و به من بده
خواستم بدونم با گرفتن وکالت فروش از ایشان
درواقع همه 6دانگ فروش و اختیار ماشین در اختیار من گذاشته میشه یا نه؟
و بعد از فوت مادرم اختیار ماشین با کیه و صاحب ماشین کیه؟

مجیددلیریان
۱۳۹۹-۰۴-۱۲ ۱۱:۰۰

سلام. من پدر شرایت جسمی خوبی دیگه نداره. خودم ماشینشو خریدم. پولشم کامل دادم. حالا ماشین باید فک رهن بشه. چون برای لیزینگ بوده. کارت سوخت بگیرم. پلاک عوض کنم. سند بزنم به اسم خودم. پدر و نمیتونم ببرم چه نوع وکالتی برای همه کارهای این ماشین باید بگیرم. ممنون از شما

مجیددلیریان
۱۳۹۹-۰۴-۱۲ ۱۱:۱۵

سلام. من خودرو پدرم را خریداری کردم ولی چون پدرم وضعیت جسمانی خوبی دیگر ندارد نمیتوانم برای کارهای ماشین بیرون ببرمش.
این ماشین قبلا رهن لیزینگ بوده کاراشو کردم. حالا باید فک رهن کنم، پلاک به اسم خودم بگیرم، سند به اسم خودم بزنم…. من باید چه نوع وکالتی از پدر داشته باشم. تا مزاحم پدر نشم. ممنون از شما