وکالت خرید و فروش خودرو

فهرست مطالب

وکالت فروش خودرو یکی از مدارکی است که در بسیاری از معاملات خودرویی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. از همین رو در این مقاله از سری مقالات «مجله خودرو همراه مکانیک» به‌سراغ وکالت فروش خودرو رفته‌ایم و قصد داریم شما مخاطبین عزیز را بیش از پیش با جزئیات آن آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا همه چیز را درباره وکالت فروش خودرو و هزینه وکالت فروش خودرو با شما در میان بگذاریم.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

اهمیت وکالت خرید و فروش خودرو  در معاملات

اگر سابقه خرید و فروش خودرو داشته باشید، مطمئنا تاکنون درباره وکالت‌نامه خرید و فروش خودرو چیزهایی شنیده‌اید. در معاملات خودرویی برخی وکالت فروش دارند و برخی وکالت خرید؛ معمولا افرادی که مشغله‌ زیادی دارند یا به هر دلیل دیگری نمی‌توانند در زمان خرید و فروش خودروی خود حضور داشته باشند، این کار را با سپردن وکالت بر دوش افراد دیگر می‌گذارند.
این مقاله راجع به ‌وکالت خرید و فروش خودرو و مسائل حقوقی مربوط به این کار است. با مجله همراه مکانیک همراه باشید تا همه‌ ابهامات این موضوع را برای شما برطرف کنیم. درابتدا بیایید ببینیم وکالت چیست؟

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

وکالت خرید و فروش چیست؟

خرید خودرو دست دوم

وکالت در اصطلاح حقوقی به معنای قراردادی است که به موجب آن یک طرف قرارداد، طرف دیگر را به عنوان وکیل خود منصوب می‌کند. در چنین قراردادهایی به شخص دیگری اختیار داده می‌شود تا عمل مشخصی را از جانب موکل خود انجام دهد. در هر وکالت‌نامه طرف اول که اختیار انجام کار را به فرد دوم می‌سپارد موکل و طرف دوم که انجام کارها به ایشان محول ‌می‌شود به‌عنوان وکیل شناخته می‌شود. برای داشتن وکالت نیازی به برخورداری از مدرک دانشگاهی حقوقی نبوده و تنها وجود اعتماد بین طرفین کافی است.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

در عقد قرارداد بین طرفین به‌موجب سپردن وکالت، هر طرف موظف به انجام مسئولیت‌هایی می‌شود که در متن وکالت‌نامه ذکر شده‌است. وکالت انواع مختلفی دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها وکالت خرید و فروش خودرو یا وکالت تعویض پلاک خودرو است.

وکالت خرید خودرو چیست؟

برخی از افراد مشغله‌ زیادی دارند، برخی از افراد هم به دلایل مختلف ترجیح می‌دهند که شخصا وارد  مراحل معاملات خودرو نشده و انجام این کار را برعهده شخص باتجربه‌تری بسپارند. بهترین راه‌‌حلی که برای چنین افرادی وجود دارد این است که با تنظیم وکالت خرید خودرو یا وکالت تعویض پلاک مسئولیت انجام کلیه امور مربوط به معامله یا تعویض پلاک را به شخص دیگری محول کنند.

وکالت خرید خودرو یعنی شما برای خرید خودرو، تعویض پلاک، انتقال سند و هر فعالیتی مربوط به معامله‌ خودرو، فردی را به‌‌عنوان وکیل خود انتخاب کنید. این انتخاب باید به‌ صورت رسمی و در محضر انجام شود تا مراجع قانونی هم فرد موردنظر را به رسمیت بشناسند. وکیلی که انتخاب ‌شده حق امضا و اقدام دارد؛ به این معنی که شخص وکیل می‌تواند خودرو موردنظر شما را انتخاب کرده و پس از آن با امضای مدارک، خودرو را به مالکیت شما دربیاورد.

وکالت فروش خودرو چیست ؟

همان‌ آدم‌های بی‌حوصله یا پرمشغله زمانی که بخواهند خودرویی که مالکش هستند را به‌فروش برسانند هم کار را به دست وکیل مورد اعتمادشان می‌سپارند. با دادن وکالت فروش خودرو تمام‌ کارهای فروش خودرو اعم از پیدا کردن مشتری، سروکله زدن با بازدیدکننده‌هایی که قصد خرید ندارند، مراجعه به مراکز تعویض پلاک و… همه به عهده‌ فردی است که وکالت را قبول کرده است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

البته از انصاف که نگذریم دردسرها و گرفتا‌ری‌های زیادی در این مسیر وجود دارد و شاید نباید زیاد به افرادی که وکالت خرید یا وکالت فروش خودرو را به دیگران می‌سپارند، ایراد گرفت. حال سوالی که اینجا مطرح خواهد شد این است که آیا سپردن وکالت خرید و فروش خودرو به شخص دیگری کار درستی است

دادن وکالت به خریدار خودرو

 خرید و فروش خودرو دست دوم

در بحث وکالت خرید و فروش خودرو باید بدانید که نوع دیگری از وکالت هم وجود دارد که وکالت دادن به خریدار خودرو است؛ در طی سال‌های گذشته این نوع وکالت در بازار کشور ما به موضوعی بسیار رایج تبدیل شده، اما کارشناسان همراه مکانیک به‌هیچ‌عنوان چنین وکالتی را پیشنهاد نمی‌کنند. حتی اگر خریدار خودرویتان آشنای شما هم باشد، باز هم توصیه نمی‌شود.

وکالت دادن به خریدار خودرو یعنی این‌که شما به فرد مذکور اختیار تام می‌دهید تا خودرو را به مراکز تعویض پلاک ببرد، فک پلاک و نصب پلاک کند، سند را به نام خودش بزند و دیگر کارهای مربوط به انتقال خودرو را بدون حضور شما انجام دهد.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

تا زمانی که پلاک شما بر روی خودرو باشد، هر تخلف و حتی جرمی که با خودرو انجام شود، مسئولیتش با شما است؛ بنابراین اگر خدایی نکرده خریدار تصادف منجر به مرگی داشته باشد، قتل بر گردن شما است و درواقع شما گناهکار هر جرمی هستید که راننده مرتکب شوند؛ از قتل گرفته تا نبستن کمربند!

نکته: اگر هم در شرایط بسیار ضروری مجبور به دادن چنین وکالتی شدید، مدت‌زمان آن را کوتاه و نهایتا دو روزه تعیین کنید.

مشکلات خریدوفروش وکالتی خودرو

خرید و فروش خودرو دست دوم

به‌دلیل وجود ضعف‌های فراوانی که زیرساخت‌های فنی و قانونی بسیاری از ادارات کشور دارد، انجام اغلب کارهای اداری می‌تواند با مشکلات فراوانی همراه باشد، اما انصافا اگر خرید و فروش خودرو روند اداری راحتی هم نداشته باشد، زیاد پیچیده نیست. با این وجود اغلب افراد به‌دلیل تجربه نسبتا ناگواری که از انجام چنین کارهای اداری دارند، حاضر می‌شوند با پرداخت هزینه وکالت‌نامه خرید و فروش یا هزینه وکالت‌نامه تعویض پلاک، انجام چنین کارهایی را به شخص دیگری محول کنند.

در نظر بگیرید که هرچقدر هم که به وکیل انتخابی خود اعتماد داشته باشید، باز هم ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید که به‌راحتی برای شما دردسرساز شود؛ بنابراین حتی اگر فرزندتان را هم به‌عنوان وکیل خود انتخاب کنید، ممکن است خواسته یا ناخواسته خودرو شما را به خریدار نامناسبی بفروشد یا خودرویی را بخرد که به‌‌هیچ‌‌عنوان باب میل شما نیست. اگر هم درصدی در انتخاب وکیل خود اشتباه کنید، ممکن است حق اقدام و امضای خود را به شخصی بدهید که تمام اندیشه‌اش برداشتن کلاه شما باشد!

البته هدف از نگارش چنین مطالبی این نیست که بخواهیم بگوییم، همه‌ افرادی که وکالت خرید خودرو یا وکالت فروش خودرو را برعهده می‌گیرند، افراد نابلد و شیادی هستند؛ بلکه لازم می‌دانیم شما را از خطراتی که در این مسیر به‌ اصطلاح میانبر وجود دارد آگاه کنیم.

هزینه وکالت خرید و فروش خودرو چقدر است و به عهده چه کسی است؟

هزینه وکالت خرید و فروش خودرو توافقی است که بین طرفین معامله انجام می‌شود؛ اگر قرار باشد پولی جابه‌جا شود بسته به نوع خودرو، این مبلغ متفاوت است. همان‌گونه که هزینه انتقال سند بنز با پراید تفاوت فاحشی دارد، هزینه وکالت مربوط به خرید و فروش این دو خودرو نیز با یکدیگر متفاوت است.

به‌طور معمول و درواقع عرف معاملات خرید و فروش خودرو در اغلب مناطق کشور هزینه‌ انتقال سند، تعویض پلاک و مسائلی از این قبیل بر عهده‌ خریدار و هزینه‌هایی مانند خلافی و عوارض شهرداری با فروشنده است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
60 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
حسن
۱۳۹۸-۰۵-۲۶ ۱۷:۳۶

این همه گفتید اما از هزینه وکالت فروش در دفترخانه نگفتید

مهراد
۱۳۹۸-۰۷-۱۲ ۰۸:۳۷

باسلام- ماشین من به اسم پدرم است و میخواهم ماشین را بفروشم. اما خریدار در شهر دیگری است و پدر سختشان است که بیایند در آن شهر.
آیا میتوان با تنظیم وکالت فروش، ماشین را بدون حضور ایشان ، به نام خریدار بزنم و تعویض پلاک و انتقال سند قطعی بزنم؟ آیا در این صورت باید دو بار هزینه محضر بدهیم؟ خیلی ممنون اگر پاسخ بدهید…

محمد رحیمیان
۱۳۹۸-۰۷-۱۳ ۱۲:۵۶
پاسخ به  مهراد

بله با وکالت میتونید کار خرید و فروش را انجام بدهید بله به ازای هر بار باید هزینه محضر رو پرداخت کنید

علی اریا
۱۳۹۹-۰۶-۲۶ ۲۰:۰۵
پاسخ به  مهراد

زمانی میتوانید شما که از پدر وکالت داشته باشید.اینجوری باید دوتا هزینه ای وکالت بدید یکی از پدر به شما یکی از شما به خریدار

هادی
۱۳۹۹-۱۰-۱۷ ۱۷:۴۹
پاسخ به  علی اریا

چرا دوبار
یک بار هزینه ی وکالت می ده
هزینه ی دوم رو خریدار می ده برای اینکه سند به نامش بخوره می شه یک هزینه

مهدی
۱۳۹۸-۰۸-۰۵ ۰۱:۵۰

سلام من ی ماشین میخوام بخرم سند ب اسم ی نفره اون صاحاب اولی وکالت تام داده ب نفر دوم نفر دومم هنوز سند نزده وکالتشو داره میخواد ماشینو بده ب من آیا میتونه وکالتشو بزن ب اسم من یا دوباره باید از صاحاب سند وکالت بگیرم؟خرج دیگه ای داره دوباره؟نفر دومم ک وکالت گرفت فوت کرد.حالا من باید چیکار کنم ماشینو میخوام از برادرش بخرم

مهلا
۱۳۹۹-۰۹-۲۳ ۱۶:۱۴
پاسخ به  مهدی

سلام وقت بخیر، من میخام ی ماشین بخرم تا 5نفر قبل من وکالت فروش دادن یعنی تا 5نفر قبل سند قطعی نخورده؟ الان من میتونم سند قطعی بزنم؟ یا اگ وکالت فروش بزنم مشکلی پیش نمیاد؟

میلاد طهماسبی
۱۳۹۸-۱۰-۱۵ ۲۰:۵۸

سلام من به پدرم برای فروش ماشین وکالت دادم ماشین به نام خودمه خواستم ببینم سند ماشین دست خودمه آیا میتونه با وکالت ماشین منو توقیف کنه یه نا

محمد رحیمیان
۱۳۹۸-۱۰-۱۷ ۱۶:۲۰

میتونید وکالت رو باطل کنید

آرش
۱۳۹۸-۱۰-۲۹ ۱۹:۳۱

سلام من ماشین برادرم و خریدم و باهاش کار میکنم بدون اینکه سند بنام بزنیم میخواستم ببینم اگه وکالت فروش ازش بگیرم بازم اس ام اسایی که در مورد خلافی و غیره بیاد بازم به شماره ایشون میاد و اگه با همین وکالت فروش با اینکه ماشین دست بنده هست جرمی از طرف من اتفاق بیوفته باز برا ایشون ثبت میشه یا خودم

محمد رحیمیان
۱۳۹۸-۱۱-۰۱ ۱۲:۱۳
پاسخ به  آرش

ببینید دوست عزیز خلافی کلا برای پلاک و صاحب پلاک ثبت میشه که الان برادر شما هستش شما اگر میخوای این موارد برای شما بیاد باید برید تعویض پلاک و پلاک خودتون رو بزارید

وکیل دادگستری
۱۴۰۰-۱۱-۲۸ ۲۳:۳۶
پاسخ به  آرش

خیر ولی به راحتی میتونید از طریق برنامه های متفرقه خلاقی برای شما پیامک بشه

میثم گودرزی
۱۳۹۸-۱۱-۰۲ ۱۸:۰۵

سلام وقتی فروشنده ب خریدار وکالت فروش میده خریدار موقع سند قطعی هزینه ای باید پرداخت کنه؟؟لطفا جواب بدید

محمد رحیمیان
۱۳۹۸-۱۱-۰۸ ۱۲:۱۴
پاسخ به  میثم گودرزی

بله اون هزینه جدا هستش و باید پرداخت بشه

اشکان
۱۳۹۸-۱۱-۰۸ ۰۵:۴۵

به قول آقا این همه توضیح دادین آخرش اصل قضیه رو نگفتین که، بالاخره حدودی چقدر هزینه وکالت فروش یا چند درصد هزینه خود سند هستش؟ خلاصه از یه راهی محاسبه میشه دیگه

محمد رحیمیان
۱۳۹۸-۱۱-۰۸ ۱۱:۴۷
پاسخ به  اشکان

ببینید یه سری اصول هستش که توسط وزارت صنعت و معدن سالانه تعریف میشه و براساس اون هزینه رو میدن

امید
۱۳۹۸-۱۱-۲۵ ۰۲:۰۸

سلام
مشاوره حقوقی دارید در مورد همین خرید و فروش ماشین با وکالت اگه دارید لطف میکنید شماره تلفنش رو بگید.

ممنون

محسن
۱۳۹۸-۱۲-۱۳ ۱۹:۱۹

سلام ماشین خریدم وکالت ده روزه داده ۱۲/۴وکالت داده میخوام بدونم چهاردهم میتونم برم تعویض پلاک

محمد رحیمیان
۱۳۹۸-۱۲-۱۳ ۱۹:۵۰
پاسخ به  محسن

نندازید روز آخر بهتره تجربه ثابت کرده یسری مشکلات پیش میاد و اذیتتون میکنه بهتره هر چه زودتر اقدام کنید

محمد رحیمیان
۱۳۹۸-۱۲-۱۳ ۱۹:۵۰
پاسخ به  محسن

البته فردا هم میتونید اقدام کنید

یوسف
۱۳۹۸-۱۲-۲۰ ۲۳:۳۳

سلام من ۴ اسفند خودرو خریداری کردم و در وکالتم خورده ۲۰ روز کاری می خواستم بدونم روز های تعطیل مثل جمعه هم در این ۲۰ روز حساب میشه؟

محمد رحیمیان
۱۳۹۹-۰۱-۰۹ ۱۹:۱۳
پاسخ به  یوسف

خیر وقتی خورده 20 روز کاری جمعه حساب نمیشه

محمد
۱۳۹۹-۰۱-۱۷ ۱۸:۴۲

سلام…پلاک ماشین با نمره خاص به اسم پدرم هست و تمایل دارم روی خودروی بنده که میخوام تازه بخرم باشه…شرایطی هست که سند ماشین به اسم بنده باشه ولی پلاک به اسم ایشون ؟ یا طبق اون قانونی که میشه سند رو به اسم چند نفر کرد و پلاک به اسم یکیشون…وکالت نامه ای هست که هم تو خرید و هم تو فروش برای ماشین های مختلف بشه از پدرم بگیرم که هربار لازم نباشه بیاد ؟ ( از اسناد پرسیدم گفت فقط برای خرید میشه…ولی نمیتونی بفروشی…مگه اینکه فقط برای خرید یه مورد جداگانه این وکالت نامه رو بگیریم،… بیشتر »

محمد رحیمیان
۱۳۹۹-۰۱-۱۷ ۲۲:۱۷
پاسخ به  محمد

سوالتون رو داخل مقاله مرکز تعویض پلاک میثم بپرسید کارمندهای تعویض پلاک اونجا هستن پاسخ شمارو میدن

علی
۱۳۹۹-۰۱-۲۵ ۱۴:۱۱

با عرض سلام و احترام خدمت همه ی عزیزان،پیشاپیش تشکر میکنم بابت جوابدهی ایشان،بنده یک خودرو میخوام بخرم میخواستم بدونم اگر سند نزنیم و وکالت بلاعزل بگیرم مشکلی پیش نمیاد برام،یعنی برای فروش خودرو در آینده دردسر ساز نمیشه،و یا اینکه با فوت صاحب قبلی خودرو چه بلایی بر سر سند و ماشین میاد؟

محمد رحیمیان
۱۳۹۹-۰۱-۲۶ ۱۱:۱۵
پاسخ به  علی

ببینید دوست گرامی همیشه وقتی خودرو میخرید فورا مراحل قانونی اون رو طی کنید و داخلش فاصله نندازید

مثلا همین مورد فوتی اگر اتفاق بیوفته باید انحصار وراثت انجام بشه و بعد بیان سراغ کار شما و در مورد وکالت ببینید دوست گرامی شاید در نگاه اول مهم نباشه و مشکلی پیش نیاد ولی یه تغیر بسیار کوچیک تو قانون ممکنه پیشیمونی زیادی براتون به بار بیاره

مرتضی جهانگیری
۱۳۹۹-۰۱-۳۰ ۲۳:۵۰

سلام و خسته نباشید.
قصد خرید خودرویی که خود مالک برگه سبز در حین خرید فروش نیست و مالک به شخص اولی که ماشین رو قولنامه کرده و وکالت داده را دارم ینی من از شخص اول ماشین رو میخام قولنامه کنم و شخص اول به من وکالت برای انجام کارهای تعویض پلاک و ثبت مالکیت میخاد بده.آیا از نظر حقوقی چنین کاری درسته یا نه؟مشکلی که پیش نمیاد چون میخام کل پول رو پرداخت کنم و وکالت رو بگیرم و برم دنبال کارای ماشین.

مهدی
۱۳۹۹-۰۲-۱۱ ۲۱:۳۹

سلام ما یک‌ خودرو پراید از دلال گرفیتم
ایشون وکالت فروش به نام بنده زدن به صورت قطعی
آیا هزینه سند دولتی رو دوباره از بنده می گیرن؟
با تشکر

سحر
۱۳۹۹-۰۲-۱۲ ۱۰:۰۸

سلام وقت بخیر.آخرسال ۹۸ خودرویی رو خریدم وکالت فروش بدون مدت انقضا گرفتم که متاسفانه ۲روز بعد دفاتر تعویض پلاک و دفترخونه تعطیل شده تو این مدت هم صاحب قبلی خودرو باشخصی اختلاف مالی پیدا کرده و ماشین حکم قضایی خورده آیا واسه من مشکلی ایجاد میشه؟چطور میتونم تعویض پلاک کنم؟

محمد رحیمیان
۱۳۹۹-۰۲-۱۳ ۰۷:۴۰
پاسخ به  سحر

راهش اینه که از مالک قبلی شکایت کنید که مورد قضایی خودرو را برطرف کنه

حمید
۱۳۹۹-۰۲-۱۵ ۰۰:۴۲

آیا اصل وکالتنامه فروش در هنگام تعویض پلاک نزد مراکز تعویض پلاک باقی خواهد ماند یا باید پس از روئیت ، اصل آن را به شخص بازگردانند؟

مهدی
۱۳۹۹-۰۲-۲۰ ۱۴:۵۴

من وکالت فروش ماشینی رو داشتم و الان فروخته شده وهزینه وکالت فروش هم خودم دادم
سوال اینجاست آیا برای انتقال سند به خریدار جدید بایددوباره هزینه سند داده شود یانه؟

داوود
۱۳۹۹-۰۲-۲۶ ۱۷:۲۱

سلام. اگر انتقال سند ماشین بصورت وکالتی انجام شده باشد و خریدار پلاک ماشین رو به نام خودش تعویض کند زمانی که میخواد ماشین رو بفروشه مشکلی پیش نمیاد.؟چون پلاک به نام یه نفر هست و سند به نام یکی دیگه.

بهروز
۱۳۹۹-۰۲-۲۷ ۱۳:۱۷

سلام من وکالت فروش یک ماهه دادم به فرد غریبه الان هر خلافی طرف انجام بده به عهده بنده میشه

محمد رحیمیان
۱۳۹۹-۰۲-۲۷ ۱۴:۱۵
پاسخ به  بهروز

اگر نمیتونید باهاشون تماس بگیرید و یا هیچ راه ارتباطی ندارید ازشون شکایت کنید فورا خودرو توقیف میشه و مجبورشون میکنن تعویض پلاک کنن

محمدی
۱۳۹۹-۰۳-۰۶ ۱۹:۲۶

اینقدم سریع توقیف نمیشه . ما ماشبنی فروختیم . یعد هر چی میگفتیم بیاد پلاکو تعویض کنه به نام خودش اینکارو نمیکرد . ماشین دو سه دست خرید و فروش شد . همچنان سند به نام ما بود . ما هم رفتیم شکایت گزاشتیم . بعد از دو سال باز هم نگرفته بودنش !! اخر سر یکی از مشتریان اخر یه ما زنگ زد که میخواد پلاکو تعویض کنه . پلیش هیچ عمل خاصی انجام نداد . حتی تا دوسال ! فقط میگفتن اگه خلافی انجام بشه چون شما شکایت گزاشتین روی سند ؛ دیگه ممکنه خلاف متوجه شما نباشه… بیشتر »

محمدی
۱۳۹۹-۰۳-۰۶ ۱۹:۲۸

یه سوال دارم . ما ماشین رو به نام پدر خریدیم . حالا میخواهیم بفروشیم . برای اینکه نیاز یه حضور پدر نباشه چیکار کنیم . البته میخوایم که دو تا هزینه محضر ندیم . کم خرج ترین راه چیه . با توجه به اینکه هنوز مشتری معین نشده .و فقط میخوایم بتونیم در شهر دیگه فروش انجام بدیم . در ضمن مشکلی از بابت اعتماد به پدر نداریم .ممنون میشم جواب بدید

محمد رحیمیان
۱۳۹۹-۰۳-۰۷ ۰۸:۲۸
پاسخ به  محمدی

تنها راه گرفتن وکالتنامه از پدر هستش البته راه های دیگه هم هست ولی دردسر براتون درست میکنه این کار بهترین کار هستش که وکالتنامه بگیرید

مسلم خانلرپور
۱۳۹۹-۰۳-۰۸ ۲۳:۱۶

سلام در طرح جدید فروش فوق العاده سایپا و ایران خودرو در سال ۹۹ امکان فروش خودرو پس از تحویل وجود داره؟

محمد رحیمیان
۱۳۹۹-۰۳-۱۰ ۰۸:۲۳

خیر تا یکسال حق خرید و فروش خودرو را ندارید

Armin
۱۳۹۹-۰۳-۲۳ ۱۱:۰۷

سلام من یه ماشین خریدم از یه نفر که وکالت فک پلاک داشت ولی وکالت سند قطعی نداشت صاحب اصلی ماشین هم تهران هست.فروشنده که وکالت فک پلاک داره به من گفت بیا پلاک رو به نام خودت فک کن.برا سند قطعی هم یه وکالت خرید به من بده تا برم تهران کاراشو انجام بدم بیام شیراز بزنم به نامت خواستم ببینم وقتی من وکالت خرید بدم میتونه اقدام کنه و ماشین رو از زیر پام در بیاره یا نه ؟؟

صفر
۱۳۹۹-۰۳-۲۸ ۲۳:۴۳

سلام وقت بخیر اقا من ماشینی خریدم قراردادی نمیدونستم سرم کلا رفت اخرین وکالت دست کسیه که ایران نیست ترکیه هست من میتونم از برادرش وکالت بگیرم اقای رحیمیان لطفا راهنمایم کنین

دیاکو
۱۳۹۹-۰۴-۱۱ ۱۴:۰۶

با سلام
من پلاک ماشینم و به اسم مادرم زدم
قرار شد ایشان وکالت فروش ماشین و به من بده
خواستم بدونم با گرفتن وکالت فروش از ایشان
درواقع همه 6دانگ فروش و اختیار ماشین در اختیار من گذاشته میشه یا نه؟
و بعد از فوت مادرم اختیار ماشین با کیه و صاحب ماشین کیه؟

محمد رحیمیان
۱۳۹۹-۰۴-۱۲ ۰۹:۴۷
پاسخ به  دیاکو

وقتی به شما وکالت دادن دیگه اختبار دست شما خواهدبود

مجیددلیریان
۱۳۹۹-۰۴-۱۲ ۱۱:۰۰

سلام. من پدر شرایت جسمی خوبی دیگه نداره. خودم ماشینشو خریدم. پولشم کامل دادم. حالا ماشین باید فک رهن بشه. چون برای لیزینگ بوده. کارت سوخت بگیرم. پلاک عوض کنم. سند بزنم به اسم خودم. پدر و نمیتونم ببرم چه نوع وکالتی برای همه کارهای این ماشین باید بگیرم. ممنون از شما

محمد رحیمیان
۱۳۹۹-۰۴-۱۲ ۱۱:۳۰
پاسخ به  مجیددلیریان

وکالت تام از ایشون بگیرید که برای همه موارد بتونید اقدام کنید

مجیددلیریان
۱۳۹۹-۰۴-۱۲ ۱۱:۱۵

سلام. من خودرو پدرم را خریداری کردم ولی چون پدرم وضعیت جسمانی خوبی دیگر ندارد نمیتوانم برای کارهای ماشین بیرون ببرمش.
این ماشین قبلا رهن لیزینگ بوده کاراشو کردم. حالا باید فک رهن کنم، پلاک به اسم خودم بگیرم، سند به اسم خودم بزنم…. من باید چه نوع وکالتی از پدر داشته باشم. تا مزاحم پدر نشم. ممنون از شما

عرفان
۱۳۹۹-۰۵-۱۱ ۰۹:۳۶

سلام ماشین من پلاکش به اسم منه اما سندش به اسم اقای ایکسه ، الان میخوام ماشینو بفروشم میخام سندشو بنام خریدار جدید بزنم باید اول به اسم من سند بخوره بعد به خریدار؟ یا مستقیم میشه از اقای ایکس به خریدار جدید انتقال داد؟ ممنون

میلاد عبادی
۱۳۹۹-۰۵-۱۱ ۲۳:۱۰

سلام ببخشید من یکسال پیش یه پراید از یه بنده خدایی گرفتم اونم از نمایشگاهی گرفته بود ک سندش مونده تعویض پلاک رفته بودن منم قولنامه کردم رفتیم تعویض پلاک ولی همچنان سندش مونده منم ماشینو فروختم میخواستم ببینم صاب سند بیاد میتونه وکالت فروش ب خریدار بده خودش بره کاراشو بکنه دیگ من نرم یا باید یکی ب یکی سند بزنیم ممنون میشم جواب بدید

شیرین دلدار
۱۳۹۹-۰۶-۰۹ ۱۴:۰۱

سلام
یه سوال داشتم از خدمتتون
من دو ماه پیش وکالت فروش دادم به همسرم تاریخ هم مشخص نکردیم
میخوام بدونم میشه وکالت فروش رو باطل کرد؟

کیان
۱۳۹۹-۰۶-۲۱ ۲۲:۱۴

سلام من ماشینمو فروختم خریدار برای کارای سند و تعویض پلاک میگه بهم وکالت فروش بده میخاستم بدونم هزینه این وکالت فروش به عهده منه یا خریدار که خودش میگه وکالت بده بهم

محمد
۱۳۹۹-۰۷-۲۳ ۱۳:۳۶

اگر کسی که ماشین را با وکالت بلاعزل خریده در تاریخ معین تعویض پلاک نکند چه کاری باید انجام داد؟

جوهرى
۱۳۹۹-۰۸-۲۸ ۱۰:۴۰

با سلام،
بنده يه ماشين mvmx33s گرفتم ٢ ماه قبل و الان تازه برگ فك رهن و فاكتور فروشش رسيده .
ميخواستم وكالت بگيرم از فروشنده واسه فك پلاك و زدن سند به بنام . ميخواستم بدونم چه هزينه هايى بايد پرداخت كنم .
ممنون

امید
۱۳۹۹-۱۰-۱۰ ۰۴:۳۲

سلام من ماشین لیفان ۵۲۰ خریدم سند به نام دختر کسی که به من فروخته ولی قلنامه با پدرش دارم آیا وکالت داشته باشه میتونه بفروشه

محمدرضا قدرابادی
۱۳۹۹-۱۱-۱۳ ۰۸:۴۴

سلام خسته نباشین وکالت یه موتور سیکلت خورده به نام من اما برگه وکالت خریدو فروش کم کردم میتونم دوباره از محضر بگیرم

S.A
۱۳۹۹-۱۱-۲۲ ۲۰:۰۶

سلام،وقتتون خیر،من میخواستم تریلی بخرم وشنیدم که برای بارگیری وکارای مربوط‌به بارگیری بایدخودمالک حضورداشته باشه.میخواستم بدونم‌من‌میتونم وکالت (بغیرفروش)مربوط به کارهای بارگیری بدم به کسی؟

سامی
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۰۴:۵۲

من به تازگی وکالت فروش دادم البته اول هزینه وکالت قطعی رو ازم گرفتن وپرونده تشکیل دادن وکالت فروش رو گفتن خود خریدار میده زمان تنظیم سند‌ . من خودم وکالت ۱ ماهه دادم‌ البته پلاکمو لازم نداشتم! این مشکل هم قتل وخلاف و… به نظر وقتی مبایعه نامه داشته باشید جای نگرانی نداره فقط شاید یکم ‌درگیر کارای قضایی بشید… فقط نمیدونم اگه سند نزد بعد این مدت قضیه چی‌ میشه؟!مثلا فروخت وکالتی به یه نفر دیگه واونم‌ فروخت به یه نفردیگه همینجور چرخید…. البته فک کنم تا قبل از پایان مدت باید به نام‌بزنن ؟! نمیدونم اگه میدونید… بیشتر »

بابک
۱۴۰۰-۰۲-۲۰ ۰۴:۲۷

سلام.من یک سمند lxخریدم۱۷ فروردین۱۴۰۰ و فروشنده وکالت فروش و تعویض پلاک با تاریخ ۱۴ روز داد و در دفترخانه هزینه وکالت و سند قطعی را مشترک(مبلغ ۳میلیون تومان) پرداخت کردیم.اما از ۱۸ فروردین تعویض پلاک رسما بست تا ۱۸ اردیبهشت و ۱۸ اردیبهشت من تعویض پلاک را با آن وکالت انجام دادم ولی دفترخانه گفت تعطیلی تعویض پلاک به ما ربطی نداره و باید خود فروشنده حضور داشته باشه و کل هزینه سند قطعی مجدد پرداخت شود!!!.وکالت را قبول ندارد چون تاریخ دارد می شود فروشنده را آورد ولی هزینه مجدد سند قطعی که ما جلوتر پرداخت کردیم چه… بیشتر »

مهدی
۱۴۰۰-۰۷-۱۹ ۱۰:۲۳
امتیاز دهی :
     

سلام آقا من ماشین خریدم از نمایشگاه بعد به من وکالت کاری دادن الان با وکالت کاری من میتونم برم تعویض پلاک؟

وکیل دادگستری
۱۴۰۰-۱۱-۲۸ ۲۳:۳۴
امتیاز دهی :
     

متاسفم برای اطلاعات غلط که در اختیار خوانندگان قرار میدین در هیچ جایی بیمه شخص ثالث حرف از مالک خودرو نیست و در هر شرایطی مقصر راننده عاقل و بالغ هست اینو بقالی سر کوچه هم می‌دونه فقط در صورتی مالک درگیر میشه که جرم کیفری صورت گرفته باشه با مالک شریک باشه یا ماشین به کودک و.. بده