شرایط انتقال تخفیف ‌های بیمه شخص ثالث 1400

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

بیمه شخص ثالث که نوعی بیمه‌نامه اجباری است، در گروه بیمه مسئولیت خودرو جای می‌گیرد. بر طبق قانون، اگر راننده‌ای در تصادف با خودروها یا افراد دیگر منجر به ورود خسارت مالی یا جانی به آن‌ها شود، ملزم به پرداخت خسارت وارده است.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

در چنین مواقعی، هزینه‌های خسارت بر طبق قرارداد، توسط بیمه شخص ثالث پرداخت می‌شود. شرکت‌های بیمه برای تشویق رانندگان به احتیاط بیشتر، هرساله تخفیف عدم خسارت را برای صدور بیمه‌نامه‌های جدید در نظر می‌گیرند که تا پیش‌ازاین، انتقال این تخفیف‌ها به خودروی دیگری غیرممکن بود و با فروش خودرو، عملاً سوابق بیمه به مالک جدید تعلق می‌گرفت؛ اما در حال حاضر و بر طبق قوانین جدید، فروشنده خودرو می‌تواند سوابق بیمه شخص ثالث را به خودروی جدید خود یا خودروی یکی از اعضای درجه ‌یک خانواده (پدر، مادر و فرزندان) منتقل کند.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

 در این مقاله از همراه مکانیک، همراه ما باشید تا به بررسی شرایط انتقال تخفیف‌های بیمه شخص ثالث 1400 بپردازیم.

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث

همان‌طور که در بخش قبلی گفته شد، تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث، روشی پیش‌گیرانه در جهت تشویق رانندگان به احتیاط بیشتر و رعایت بهتر قوانین راهنمایی و رانندگی است. ازاین‌رو، بنا بر ماده 18 قانون بیمه شخص ثالث در ماده 6 آیین‌نامه، تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث، هر سال پنج درصد و حداکثر هفتاد درصد اعلام‌ شده است. میزان تخفیف عدم خسارت را برحسب سال، می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

سال

بیمه شخص ثالث

بیمه حوادث راننده

1

5%

5%

2

10%

10%

3

15%

15%

4

20%

20%

5

25%

25%

6

30%

30%

7

35%

35%

8

40%

40%

9

45%

45%

10

50%

50%

11

55%

55%

12

60%

60%

13

65%

65%

14

70%

70%

لازم به ذکر است که بر اساس تبصره دو ماده 6 همین آیین‌نامه، اگر در طول مدت اعتبار بیمه‌نامه شرکت بیمه خسارتی پرداخت کند، هنگام تمدید بیمه‌نامه برحسب نوع و تعداد خسارت پرداختی، از تخفیف عدم خسارت کاسته خواهد شد. تخفیف عدم خسارت، به شرح جدول زیر است:

نوع خسارت

یک‌ بار

دو بار

سه بار یا بیشتر

خسارت مالی

%20

%30

%40

خسارت بدنی

%30

%70

%100

انتقال تخفیف‌های بیمه شخص ثالث

بر اساس ماده 6 قانون بیمه شخص ثالث، کلیه تخفیف‌های بیمه‌‌نامه به مالک خودرو تعلق دارد و در صورت فروش خودرو، مانند گذشته به خریدار منتقل نخواهد شد. هم‌چنین بر طبق این قانون، مالک خودرو می‌تواند تخفیف بیمه‌نامه خود را به خودروی دیگر خود یا خودروی یکی از اعضای درجه‌ یک خانواده (پدر، مادر و فرزندان) انتقال دهد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

شرایط انتقال تخفیف‌ بیمه شخص ثالث

فروشنده باید بعد از فروش خودرو و قبل از تاریخ سررسید اعتبار بیمه‌نامه قبلی و بیمه‌نامه خودروی جدید، اقدام به دریافت الحاقیه از بیمه‌گذار کرده و در موعد تمدید بیمه‌نامه خودروی جدید با همراه‌داشتن الحاقیه، تخفیفات را در بیمه‌نامه جدید لحاظ کند.

برای این منظور، فروشنده باید نسبت به دریافت رضایت‌نامه کتبی از خریدار اقدام کند. در این رضایت‌نامه، باید قید شود که شخص خریدار از قانون جدید عدم انتقال تخفیف بیمه به خریدار خودرو اطلاع دارد و رضایت خود را بابت حذف و انتقال بیمه شخص ثالث خودروی خریداری‌شده اعلام می‌کند. لازم به ذکر است که حتی در صورت عدم رضایت خریدار، تخفیفات بیمه شخص ثالث به او تعلق نخواهد گرفت.

انتقال تخفیف‌های بیمه، تنها به خودرویی مشابه با کاربری یکسان امکان‌پذیر است. انتقال تخفیف، به شرح زیر صورت می‌گیرد:

 • سواری به سواری
 • خودروهای ون و اتوکار به خودروهای ون و اتوکار
 • موتورسیکلت به موتورسیکلت
 • خودروهای راه‌سازی و کشاورزی به خودروهای راه‌سازی و کشاورزی
 • مینی‌بوس و اتوبوس به مینی‌بوس و اتوبوس
 • وانت‌بارها به وانت‌بارها
 • کامیونت و کامیون به کامیونت و کامیون

مدارک دریافت الحاقیه انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث

هنگام مراجعه به نمایندگی بیمه برای دریافت الحاقیه انتقال تخفیف بیمه، باید مدارک زیر را همراه داشته باشید:

 • کپی کارت خودروی قدیم
 • کپی برگ سبز خودروی قدیم
 • کپی سند خودروی قدیم (وقتی که خودرو به اسم فروشنده بود)
 • کپی بیمه شخص ثالث خودروی قدیم
 • درخواست کتبی حذف و انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث
 • رضایت‌نامه خریدار بابت انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث
 • کپی کارت ملی

مدارک لازم جهت تمدید بیمه‌نامه خودرو جدید و انتقال تخفیفات

 • بیمه‌نامه خودروی جدید
 • کارت خودروی جدید
 • گواهی‌نامه بیمه‌کننده (مالک خودرو)
 • الحاقیه انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث

نکات مهم در فرآیند انتقال تخفیفات بیمه

 • تخفیف‌های منتقل‌شده به خودروی جدید، با تخفیف‌های موجود در بیمه‌نامه خودروی مقصد جمع نمی‌شوند؛ برای مثال، چنان‌چه تخفیف ده‌ساله عدم خسارت که معادل تخفیف 50 درصدی است، به خودرویی که تخفیف 4ساله معادل (20%) عدم خسارت دارد، منتقل شود، هنگام تمدید بیمه‌نامه، تنها تخفیف 50 درصدی اعمال می‌شود.
 • هنگام فروش خودرو به‌صورت قولنامه‌ای یا وکالتی، امکان انتقال بیمه‌نامه وجود ندارد و تنها در صورت انتقال سند قطعی، انتقال تخفیف‌های بیمه شخص ثالث امکان‌پذیر است؛ لذا فروشندگانی که قصد فروش خودروی خود را به‌صورت وکالتی یا قولنامه‌ای دارند، باید این نکته را در نظر داشته باشند که در صورت ایجاد هرگونه خسارت توسط خریدار، از سابقه تخفیف بیمه‌نامه فروشنده کسر می‌شود.
 • فروشنده و مالک خودرو از لحاظ زمانی، محدودیتی برای انتقال تخفیف‌ها ندارد و سابقه وی در نزد بیمه محفوظ می‌ماند و هر زمان که خودروی جدیدی را به شرکت بیمه معرفی کند، انتقال تخفیف انجام می‌پذیرد.
 • در صورت فوت مالک خودرو، ورثه یا نماینده قانونی وراث می‌تواند نسبت به انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث اقدام کند.
 • درخصوص شرکت‌های حقوقی، تخفیف‌های خودروی فروخته‌شده را می‌توان به یکی دیگر از خودرو‌های همان شرکت انتقال داد.

بیشتر بخوانید

 

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
6 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
بهروز
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۷:۳۹

باز یک قانون جدید و یک بدبختی جدید..آخه چرا اینقدر دوست دارید ملت رو درگیر ادارات کنید؟از حالا باز هر روز درگیری بیمه و عدم رضایت خریدار بابت انتقال بیمه نامه به فروشنده و خوشحالی شرکتهای بیمه‌ای از سود سرشاری که شرکتهای بیمه از این درگیری‌ها و حذف شدن سابقه‌ی بیمه‌ها میبرند….هیج وقت اینا برای ملت کاری نمیکنند و فقط به فکر سود خودشون هستند..من ماشین خریدم با ده سال تخفیف اما مالک نتونست قبل از عید سند بنامم بزنه و الان هم میگن کل تخفیفاتت صفر شده

Last edited 1 year ago by بهروز
محمد
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۲۱:۴۷

سلام من شهریور ماه 99خودرو خریده ام و چند روز دیگر مهلت بیمه به اتمام میرسد ایا امکانی وجود دارد من بتوانم از تخفیف بیمه نامه مالک قبلی خودرو استفاده کنم

مرتضی
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۲:۲۷

رضایت نامه باید محضری باشه؟
و اگر طرف خریدار به هر دلیلی حاضر نشد رضایت نامه بده تکلیف چیست ؟

بهادری
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۳:۳۶

مسخره است برای انتقال تخفیف بیمه نامه رضایت خریدار لازم است اگر خریدار اعلام رضایت نکند تخفیفات قابل انتقال به خریدار هم نیست اولا این قانون باعث کشمکش و ایجاد تعداد زیادی شکایت حقوقی بین خریدار و فروشنده ها خواهد شد ثانیا سود زیادی به جیب شرکت های بیمه سرازیر خواهد کرد از طریق بلاتکلیف ماندن تخفیفات بیمه نامه ها
دزدی قانونی تو روز روشن

Last edited 1 year ago by بهادری
سارا بیات
۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۲۳:۳۳

سلام خودرویی رو ۱۰سال پیش از خواهرم خریده ام یعنی پلاک خودرو به نام خواهرم است اما ده سال مداوم بیمه شخص ثالث به نام بنده است بیمه ایران الان میخوام ماشین رو بفروشم میخوام بدونم میتونم تخفیفات بیمه را برای خودم بصورت معلق نگه دارم چون فعلا قصد خرید خودرو جدید ندارم و اینکه بیمه ماشین تمام شده و برای فروش حتما باید بیمه مجدد کنم اما میخواهم این تعلیق بیمه را بدانم به چه صورت میتوانم استفاده کنم

منصور
۱۴۰۰-۰۲-۲۱ ۱۰:۴۶

سلام من یک ماشین پراید با 17سال تخفیف در تاریخ 1399/08/21 خریداری نموده ام که بیمه نامه به نام شخص فروشنده بوده است وتاریخ سررسید بیمه 1400/02/22 می باشد ومن نمی توانیم از تخفیفات این خودرو استفاده کنم چون بیمه نامه به نام به نام فروشندایست که ماشین را به همراه 17 سال بیمه به من فروخته است وطبق قانون جدید من نمی توانم از ثوابق بیمه استفاده کنم حال کجا باید شکایت کنم برای کی باید شکایت کنم برای فروشنده یابرای بیمه یا برای قانون جدید ؟؟؟؟؟؟؟
عدالت دارد درست اجرا می شود