بررسی دلایل خاموش‌شدن موتور خودرو در حال حرکت

فهرست مطالب

خاموش‌شدن موتور خودرو در حال حرکت، یکی از دردسرسازترین ایراداتی است که ممکن است برای رانندگان رخ دهد. در این مقاله از سری مطالب مجله خودرو همراه مکانیک، قصد داریم نگاهی به دلایل خاموش شدن موتور خودرو در حال حرکت بیندازیم و مهمترین علل توقف ناگهانی خودرو را به اطلاع شما برسانیم.

دلایل کلی خاموش ‌شدن موتور خودرو

علت خاموش شدن ماشین در حرکت

در ادامه، به بررسی دلایل عمده دلایل خاموش شدن موتور خودرو در حال حرکت می‌پردازیم:

1. فقدان سوخت کافی در پیشرانه

اصولا موتورهای احتراقی جهت انجام وظایف خود همچون هر موجود متحرک دیگری، نیاز به تامین انرژی و خوراک دارند. البته مسلم است که منظور از خوراک یک پیشرانه احتراقی درون‌سوز، آب و غذای مرسوم در موجودات زنده نیست؛ بلکه سوخت فسیلی، خوراک اصلی موتورهای احتراقی را تشکیل می‌دهد و در صورت عدم تدارک به‌موقع و کافی آن، موتور از کار می‌افتد و موجب توقف ناگهانی خودرو خواهد شد. بنابراین، یکی از دلایل اصلی خاموش ‌شدن موتور خودرو در حال حرکت، عدم تامین و ارسال کافی سوخت به سوی محفظه احتراق سیلندر است.

2. عدم تامین هوای مورد نیاز پیشرانه

از همان دوران تحصیل ابتدایی در کتاب علوم تجربی به ما گفته شده بود که هر ماده‌ای جهت سوختن، نیاز به هوا یا اکسیژن دارد و در صورت عدم تأمین این گاز مهم، اصولا دیگر مفهوم سوختن مصداق پیدا نخواهد کرد و چیزی به نام پیشرانه درون‌سوز وجود نخواهد داشت.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

بنابراین، تامین هوای مورد نیاز پیشرانه، یکی از اصول بنیادین جهت کارکرد صحیح موتورهای درون‌سوز است و نرسیدن هوای کافی به موتور، یکی دیگر از دلایل اصلی است.

3. عدم تامین انرژی الکتریسیته مورد نیاز سیستم جرقه‌زنی و سوخت‌رسانی پیشرانه

راه‌اندازی یک موتور احتراقی در خودروهای امروزی، نیاز به انرژی الکتریسیته دارد و هر عاملی که ارسال جریان الکتریسیته به سوی بخش‌های برقی خودرو نظیر کوئل و شمع‌های موتور را قطع کند، موجب توقف ناگهانی خودرو و خاموش‌شدن پیشرانه خواهد شد.

دلایل جزئی خاموش‌شدن موتور خودرو

در مطالب فوق، سه عامل اصلی سوخت، هوا و برق خودرو را به‌عنوان دلایل کلی توقف ناگهانی موتور خودرو معرفی کردیم؛ حال در این قسمت دلایل جزئی را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

1. فعال‌شدن سوئیچ اینرسی

فعال‌شدن سوئیچ اینرسی؛ یکی از دلایل خاموش شدن موتور ماشین در حال حرکت است.

یکی از دلایل خاموش شدن موتور خودرو در حال حرکت، فعال شدن سوئیچ اینرسی است. سوئیچ اینرسی یک کلید قطع جریان برق است که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در هنگام تصادف، انفجار یا ورود ضربات شدید به خودرو، جریان برق منتهی به پمپ بنزین را قطع می‌کند تا مانع از جاری‌شدن سوخت هنگام تصادف و بروز خسارت‌های بعدی ناشی از آن شود.

گرچه این سوئیچ در حالت عادی به‌راحتی فعال نمی‌شود، اما گاهی اوقات امکان دارد که در اثر ضربات و تکان‌های ناشی از ناهمواری‌های سطح جاده نظیر دست‌اندازها و سرعت‌گیرها، سوئیچ اینرسی فعال شود و موتور خودرو در حال حرکت ناگهان از کار بیفتد. در این موارد، کاربر می‌تواند با فشردن مجدد دکمه قرمزرنگ سوئیچ اینرسی، دوباره جریان سوخت را به موتور خودرو بازگرداند و اتومبیل را روشن کند.

2. خرابی ایسیو

خرابی ecu، یکی از دلایل خاموش شدن موتور خودرو در حال حرکت است.

ای سی یو یا واحد کنترل الکترونیکی، به‌عنوان مغز خودروهای انژکتوری شناخته می‌شود و تمامی سنسورهای سیستم سوخت‌رسانی، انژکتورها و…‌ بر اثر دستورات صادره از ایسیو در قالب یک مجموعه منظم به کار می‌افتند و موجب روشن‌شدن موتور خودرو می‌شوند؛ بنابراین، اگر این مرکز فرماندهی از کار بیفتد، مسلما تمامی زیرمجموعه آن نیز از کار خواهد افتاد و موتور خودرو خاموش خواهد شد.

۳. خرابی کویل

کوئل به‌عنوان یک ترانسفورماتور افزاینده، برق دریافتی از آلترناتور را تغییر ولتاژ می‌دهد و انرژی لازم را جهت تولید قوس الکتریکی در سر شمع‌ها را فراهم می‌آورد. اگر این قطعه خراب یا برق ورودی به آن قطع شود، مسلما دیگر هیچ‌گونه برقی به سر شمع‌ها نخواهد رسید و درنتیجه، هیچ نوع جرقه‌ای نیز درون سیلندر رخ نخواهد داد. فقدان جرقه در سیلندر هم به معنای عدم انفجار سوخت درون محفظه احتراق است و درنتیجه موتور روشن نخواهد شد.

گاهی اوقات ممکن است سوکت برق‌رسانی به کویل شُل شود و هنگام حرکت، از جای خود خارج شود؛ درنتیجه، موتور خودرو خاموش خواهد شد.‌ در پاره‌ای موارد نیز کویل بر اثر کارکرد زیاد از کار می‌افتد که در این هنگام نیز موتور خودرو دیگر روشن نخواهد ماند.

۴. خرابی رله دوبل

خرابی رله دوبل یکی دیگر از دلایل خاموش شدن موتور خودرو است. رله دوبل وظیفه توزیع برق میان سنسورها و عمل‌گرهای مختلف را بر عهده دارد؛ بنابراین در صورت بروز هرگونه نوسان یا اتصال در مدار برق‌رسانی خودرو، احتمال خرابی رله دوبل وجود دارد و درنتیجه بسیاری از بخش‎های حیاتی نظیر سیستم سوخت‌رسانی و انژکتورها و… انرژی الکتریکی خود را دریافت نخواهند کرد و موتور خودرو از کار خواهد افتاد. لازم به ذکر است که در صورت خرابی رله دوبل، معمولا چراغ چک پشت آمپر نیز روشن نخواهد شد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

5. خرابی سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن وظیفه تجزیه تحلیل گازهای خروجی از اگزوز را بر عهده دارد و اطلاعات کسب‌شده را به ایسیو می‌دهد تا میزان پاشش سوخت را به طور دقیق تنظیم کند. در صورت خرابی این قطعه و ارسال اطلاعات کاملاً اشتباه به ایسیو، ممکن است فرمان‌های صادره از واحد کنترل با واقعیت‌های عملکردی خودرو هم‌خوانی نداشته باشد و درنهایت، ممکن است اتومبیل خاموش شود.

6. مسدودشدن هواکش و منیفولد هوا

همان‌طور که در ابتدا اشاره شد، اگر هوای کافی به موتور نرسد، بنزین نیز دیگر به مرحله سوختن و انفجار نخواهد رسید؛ بنابراین مسدود شدن مسیر هوای ورودی به درون موتور که شامل منیفولد ورودی نیز می‌شود، باعث خاموش شدن موتور خودرو خواهد شد‌. البته این عیب در حالت عادی بسیار دور از انتظار به نظر می‌رسد اما هنگامی که خودرو وارد مسیر پر از آب یا سیلاب می‌شود، ممکن است این ایراد به وقوع بپیوندد.

۷‌. خراب‌شدن پمپ بنزین یا سوختن فیوز آن

خراب شدن پمپ بنزین، می‌تواند سبب خاموش شدن خودرو در حال حرکت شود.

پمپ بنزین قطعه‌ای ضروری جهت ارسال سوخت از باک به درون محفظه سیلندر است که اگر از مدار خارج شود، سوخت دیگر به درون موتور راه نخواهد یافت و درنتیجه توقف ناگهانی خودرو رخ می‌دهد. معمولا این قطعه الکتریکی بعد از کارکرد‌های طولانی از کار میفتد و نیاز به تعویض پیدا می‌کند؛ اما گاهی اوقات، خرابی سوکت آن یا سوختن فیوز یا رله پمپ بنزین نیز می‌تواند دلیل ازکارافتادن این قطعه الکتریکی باشد. هم‌چنین گشادشدن درگاه فیوز نیز موجب قطع مسیر برق پمپ بنزین می‌شود. 

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

۸. خرابی دینام یا آلترناتور

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن موتور خودرو می‌تواند خرابی دینام باشد. دینام به‌عنوان یک ژنراتور، وظیفه تامین برق خودرو و شارژ باتری را بر عهده دارد. اگر این قطعه از کار بیفتد، برق اتومبیل نیز به طور کامل قطع و موتور خاموش خواهد شد. پاره‌شدن تسمه دینام و درنتیجه عدم تامین نیروی محرکه این ژنراتور هم تخلیه برق باتری و خاموش‌شدن ناگهانی خودرو را به دنبال خواهد داشت.

۹. خرابی برخی سنسورها

خرابی برخی سنسورها می‌تواند علت خاموش شدن ماشین در حرکت باشد.

وجود سنسورها به جهت جمع‌آوری اطلاعات وضعیت پیشرانه و انتقال آن به ایسیو، در خودروهای انژکتوری امروزی بسیار حیاتی و ضروری است. درنتیجه، عدم عملکرد صحیح آن‌ها موجب خاموشی موتور خواهد شد. برای مثال، می‌توان به سنسور دور موتور، حسگر فشار هوا یا مپ سنسور، حسگر فشار هیدرولیک و… اشاره کرد.

۱۰. بروز ایراد در استپر موتور یا دریچه گاز برقی موتور

اگر دریچه گاز برقی موتور دچار ایراد شود، ممکن است هوای ورودی به درون پیشرانه به صفر می‌رسد و موتور اتومبیل خاموش می‌شود. از طرف دیگر، در خودروهای انژکتوری قطعه‌ای به نام استپر موتور وجود دارد که هنگامی که پا از روی پدال برداشته شود، وظیفه تامین هوای پیشرانه را برعهده دارد؛ بنابراین اگر این قطعه با نقص مواجه شود، هوای ورودی به موتور قطع خواهد شد و درنتیجه موتور از کار خواهد افتاد.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

علاوه بر موارد فوق، هر عاملی نیز که سبب اختلال در عملکرد مکانیکی موتور شود، ممکن است به خاموش‌شدن ناگهانی خودرو بینجامد. به‌عنوان مثال، می‌توان به عدم چرخش روان میل‌لنگ ناشی از خرابی یاتاقان‌ها یا افزایش بیش از حد دمای موتور اشاره کرد که در این موارد، ایسیو با توجه به دریافت علائم خطر، جهت جلوگیری از بروز ایراد اساسی در موتور پیشرانه را در کوتاه‌ترین زمان ممکن خاموش خواهد کرد تا نسبت به رفع عیب از سوی مالک اقدام اساسی صورت گیرد.

هم‌چنین در خودروهای مجهز به سیستم تسمه تایم، پاره‌شدن این تسمه منجر به خاموشی یک‌باره موتور خودرو خواهد شد و کج‌شدن سوپاپ‌ها یکی از ایرادات محتمل در این رخداد است که تعمیر آن نیاز به دمونتاژشدن سرسیلندر و سرویس کامل آن دارد.

جمع‌بندی 

در این مطلب به بررسی دلایل خاموش شدن موتور خودرو در حال حرکت پرداختیم. اگر در این شرایط قرار گرفتید، اولین کار شما حفظ خونسردی است و بعد از آن با رعایت تمامی جوانب احتیاط، لازم است خودرو به منتهی‌الیه سمت راست جاده یا خیابان هدایت شود و با استفاده از توان اندک سیستم ترمز و با درگیرکردن دنده‌های سنگین (در خودروهای دنده‌ای)، نسبت به توقف خودرو اقدام شود.

در خودروهای امروزی، معمولاً تنها می‌توان نسبت به چک‌کردن سوکت سنسورهایی نظیر حسگر دور موتور و نیز سوکت کویل به‌علاوه فیوزهای مربوطه به‌ویژه فیوز پمپ بنزین و سایر اتصالات الکتریکی اقدام کرد. در غیر این صورت، تنها راه چاره، تماس با مراکز خدماتی و انتقال خودرو به نزدیک‌ترین تعمیرگاه مجاز جهت رفع عیب خواهد بود.

بیشتر بخوانید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
75 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
مهدی
1399-05-18 21:39

باسلام اقایون ماشین در حال حرکت اگه خاموش شد به هیچ وجه استارت نزنید شاید تسمه تایم زده باشه اول ماشین و دنده یک بذارید بعد هول بئن اگه حرکت کرد تسمه زده

حسین
1401-06-11 15:50
پاسخ به  مهدی

تیبا۲ دارم ۹۷ این مشکل پیش اومد دنده سه بزنم خاموش شد بعداز کمک ۲ساعت یدکش اومد یه نیم ساعت بیخودی وقت تعلف کرد بنزین هواگیری وغیره
یه جعبه فیض کنار باطری ماشین هست فیوض سوخته دومی کوچک هست تمام اون عوض کنید مشکل حل میشه تمام
فقط یه هزینه بیخودی میگیرن ۳۰۰تومان برای یه فیوض

مهدى محمدى
1399-10-15 19:54

با تعويض سنسور سر عت مشكل خاوش شدن كاملا مرتفع شد

ابوالفضل
1399-12-19 20:45

وقتی که ماشین به دور 3000میرسد خاموش میشود

محمد
1400-01-28 22:25
پاسخ به  ابوالفضل

ماشین درحال حرکت خاموش میشه

مرتضی
1400-01-27 11:42

سلام،
اگه سوییچ ماشین سنگین باشه احتمال داره این موضوع خاموش شدن ماشین حین حرکت از مغزی سوییچ باشه دوستان، باید مغزی سوییچ تعویض کنیم و سوییچ رو هم سبک کنین

محمد
1400-01-28 22:23

باسلام ماشین پژوپارس الیکس مدل ۹۷ دارم ماشین داغ میکنه خاموش میشه بعداز ۲۰دقیقه دوباره روشن میشه استپ موتور روعوض کردم سنسور دریچه گاز وایر شمع مغزی پمپ بنزین روهم عوض کردم بازم خاموش میشه چیکار کنم

حسن
1400-06-31 03:29
پاسخ به  محمد

خودرو من هم همین مشکل رو دارد

مهدی
1400-07-11 15:36
پاسخ به  محمد

سنسور دور موتوره یا سوکتشه

وحید
1400-07-19 15:40
پاسخ به  محمد

سنسور دور موتور رو چک کن

تقی ظهوری
1400-07-22 22:29
پاسخ به  وحید

من هم این مشکلُ داشتم سنسور میل لنگ رو عوض کردم خوب شد

محسن سعیدی
1401-02-11 10:54
پاسخ به  محمد

سنسور دور متور

بهنام
1401-02-14 16:00
پاسخ به  محمد

تو سمند یه جعبه فیوز هست به اسم کالسکه ایی اگه خراب بشه یا جاش لغ بشه وقتی ماشین داغ میکنه خاموش میشه بعد از خنک شدن روشن میشه من عوضش کردم اوکی شد

اسماعیل
1401-02-31 21:53
پاسخ به  بهنام

سلام منم اردی ۸۳ داشتم. در حین حرکت بعد ده دقه که ماشین گرم میشد خاموش میشد . یا حتی در جا هم خاموش میشد بعد گرم شدن. دوباره بعد نیمساعت که ماشین خنک میشد دوباره تک استارت روشن میشد باز دوباره که گرم میشد خاموش میشد. جعبه فیوز کالسکه ای رو چک کردم دیدم یه سیمش پوسیده شده و تعویضش کردم و مشکلم حل شد.

هدایت شکری
1401-03-30 00:18
پاسخ به  محمد

سلام منم همین مشکل رو داشتم سنسور موتور که روی گیربکس وصل میشه رو عوض کردم درست شد

ایرج
1401-05-18 18:39
پاسخ به  محمد

باسلام من آخرش خودم حل کردم پشت رله دوبل یا رله فن و یا اون اطرافارو بگرد یدونه سیم اتصالش شله و داغ که میشه قطع میشه باید دنبال سیم با اتصال ضعیف بگردی قطعه خرابی وجود نداره

نیک فلاح
1401-05-18 23:10
پاسخ به  محمد

منم همین مشکل داره مکانیک اشنا دارم فقط عیب پمپ بنزین هست عزیزان و چراغ بنزین نباید زرد شد زیاد رانندگی کنی نباید بداری زرد بشه که پمپ بنزین خودش داغ میکنه این خود پمپ چندین علت داره یا فیوز برق رسان به پمپ یا سوکت برق پمپ یا کویل پمپ یا خود پمپ من فردا میدم خود پمپ عوض کنند قیمت 129 هزار تومان پژو 405

محٺشم
1401-05-21 01:17
پاسخ به  محمد

دقیقا برا منم همینطوره گند زده اعصابم پژو۹۵خیلی تمیزه بیست روزه اینطوری شده

علی
1401-06-30 00:24
پاسخ به  محمد

استپ موتور رو عوض کن.

رها
1400-03-07 21:04

ماشینم تیبا هستش ،صفره و کاملن نو.
وقتی داخل شلوغی هستش خاموش میکنم چندبار استارت میزنم روشن نمیشه ،بعد چند دقیقه و استارت زیاد روشن میشه
بردم‌نمایندگی سیم استارتو برام تعویض کردن ،،ولی دوباره اتفاق افتاد،بنظرتون مشکل جدیه؟

حسین
1401-03-04 10:00
پاسخ به  رها

من پراید ۸۹دارم همین مشکل واسه منم پیش میاد ولی ماهی یکبار، دیگه فعلا اقدامی نکردم.

ایرج
1401-05-18 18:42
پاسخ به  حسین

سیم پوسیده داری احتمالا کنار سوکت تخم مرغی یا رله فن و اطراف رله دوبل بعد یمدت زیاد اذیتت میکنه باید خیلی حوصله کنی و سیمای پوسیده رو درست کنی

علی
1401-04-12 18:46
پاسخ به  رها

مشکل شما فقط از اتومات استارت هست به یه باتری ساز مطمعن نشون بده معمولا یه رله افتامات میذارن سر راهش مشکل حل میشه اگر نشد تعویض اتومات استارت. ولی ۹۹ درصد با یه رله حل میشه

محٺشم
1401-05-21 01:22
پاسخ به  رها

نه این ربطی به اتومات استارت نداره بنده خدا میگه اتومات استارت نیم سوز باشه ماشین استارت نمیخوره کلا شما احتمالا مشکل جعبه فیوز تو نوتوره یا یک سیم کنار رله دوبل تکی هست شل شده منم خواهرم تیبا دو صفر داره همون سیم کنار رله دوبل مشکلش بود

امیرحسین
1400-03-15 23:15

ماشینم ماکسیماست. در هنگام شتاب گیری در حد ۲ ثانیه ماشین خاموش میشه بعد خودشو پیدا میکنه. دلیلش چیه

محمد بخشی
1400-06-07 17:49
پاسخ به  امیرحسین

سلام مشکل ماشین رو پیدا کردید دقیقا همین مشکل رو من هم دارم

علی
1400-04-01 20:43

سلام ببخشید ماشین من سمند پژو موتور هستش خود به خود خاموش میشه رفتم دستگاه زدم خطای رله فن میده چراغ چکشم روشنه رو بنزین و گاز خاموش میشه گازشم مایع هستش بعد چند دقیقه هم روشن میشه البته از وقتی کولر و روشن میکنم اینجوری میشه

ع. ل
1400-04-01 21:58

به نظرم ایران ماشین تولید نکنه بهتره من یک ماشینم رو به خاطر همین مشکل فروختم خیلی هم در جای خطر ناک خاموش می کرد گفتند آل نود از همه بهتره خریدمش آنهم هر سالی دو بار وسط راه خاموش می کنه خطرناک است کاهی وسط شهر خاموش می کنه هر جایی می برم علت را نمی توانند پیدا کنن.

ح ف
1401-05-02 10:37
پاسخ به  ع. ل

سلام
منم یه ال نود دارم درحال حرکت ناگهان خاموش میشه در جاده یا توشهر فرق نمی کنه حتی تو سبقت ، خیلی خطر ناکه ، بعد باید چند بار استارت بزنم تا از حالت مرده خارج بشه و یواش یواش روشن بشه استپر را دوبار عوض کردم ( جنس اصلی ) مشکل حل نشد اگر کسی علت رو می دونه کمک کنه حتی مهندسین شرکت های خودرو ساز احساس مسئولیت کنن
متشکرم

علی
1401-05-19 11:35
پاسخ به  ح ف

سلام اگه وقتی ماشین داغ میشه در ال 90 خاموش شدن اتفاق میفتهیعنی تو سربالایی یا وقتی کولر میزنی یا حتی وقتی وقتی ماشینت خاموش تو افتاب زده و موتور ماشین وقتی پات رو پدال گاز برداری دور موتور صفر میشه و ماشین خاموش 99 درصد مشکل در ال90ه از کنستر بنزین (شیر برقی)هست

علی
1400-05-06 00:56

ماشینم پراید ۹۸ هست.
وقتی موتور داغ میکنه دیگه گاز نمیخوره و خاموش میشه.سنسور دریچه گاز و استپر و پمپ بنزین رو عوض کردم ولی بازم همین مشکل رو دارم.
کسی میتونه کمک کنه که مشکل چیه؟

محسن سعیدی
1401-02-11 10:55
پاسخ به  علی

سنسور دور متور

امین
1400-06-12 14:23

سلام دوستان. متاسفانه من دیروز. با سرعت حدود ۱۰۰ تا در اتوبان در حال حرکت بودم و. یهو ماشین خاموش شد البته نه صدایی داد. نه. صدای خرابی اومد. ماشینم ریو. هستش . حدود ۳ ماه پیش. تسمه تایم عوض کردم . چون دیروز هوا گرم بود. کولر گرفتم از ماشین. تو سرعت. بالا حالا نمیدونم دمه شده ماشین. . همون موقع دروغ نگم استارت هم. زدم ۳ بار. حتی تو. دنده هم گذاشتم هل دادم ولی روشن نشد
… بعدش جرثقیل گرفتم گذاشتمش تو پارکینگ اگه کسی میتونه راهنمایی کنه ممنون میشم

میر
1400-06-17 01:11
امتیاز دهی :
     

سلام خودروی من دنا معمولی تیپ ۲ هست زمانی که کولر روشن هست وبه یک سرعت گیر میرسم یا بخوام سرعت را به حداقل برسونم تا کلاچ رامیگیرم ماشین خاموش میشه نمیدونم علت چیه لطفا راهنمایی کنید

مهدی
1401-01-20 19:28
پاسخ به  میر

باطری ضعیف شده

حسین
1401-03-04 10:04
پاسخ به  میر

استپر خرابه، سرعت که میاد پایین نمیتونه دور موتور رو روهزار نگه داره

حسین
1400-06-19 14:00
امتیاز دهی :
     

سلام ماشین پژو پارس ۹۳دارم گاهی ماشین روشن نمیشه چند بار باید کلید ما در بیاورم درباره استارت بزنم که ماشین روشن بشه گاهی درحال حرکت ماشین چراغ چک روشن میشه و ماشین خفه کار میکنه و اگه گاز بدی خاموش میکنه اگر ۲۰ دقیقه صبر کنی دوباره روشن کنی روشن میشه یا اگرسوکت ایسییو رو یک بار باز و بست کنی ماشین استارت اول روشن میشه و چراغ چک هم خاموش هر جا بردم عیبش مشخص نشده سیمکشیشو کلا عوض کردم لطفا اگر کسی میدونه راهنمایی کنه

علی
1401-04-12 18:51
پاسخ به  حسین

استپر موتور رو تعویض کنید. البته حتما دریچه گاز شسته بشه قبل تعویض بعد هم دو مرتبه سوییچ رو باز کنید ده ثانیه صبر کنید سوییچ رو ببندید دوباره تکرار و دفعه سوم استارت. این کار برای اینه که استپر جدید با ایسیو همزمان بشه. به هیچ عنوان بعد تعویض استپر بلافاصله استارت نزنید که استپر رو باید بندازی دور.

حسن یوسفی
1400-06-31 03:26
امتیاز دهی :
     

سلام من ۲۰۶تیپ دو دارم مدتی است که در سرعت و یا در ترافیک خودرو خاموش میشود بعداستارت میزنم روشن نمیشه ولی بعداز۱۵دقیقه روشن میشود وایرشمع وخودشمع وانژکتورها را تعویض کردم پمپ بنزینم نو است اگر دوستان همراه مکانیک اطلاعاتی دارند کمکی کنید واقعا ازکاروزندگی افتادم ممنون میشم از جنابعالی درپاسخ

مجتبی
1400-08-11 23:04

سلام ماشینم در جا خوب کار میکنه ولی موقع حرکت ماشین که گرم میشه دم به دقیقه خاموش میشه با اولین استارت هم روشن میشه.

علی دادشکر
1400-11-21 23:32
پاسخ به  مجتبی

سلام خودرو پژو 206تیپ 2مدل 85
ماشین خوب کار میکرد تا اینکه هوا برفی شد که تو جاده اب جم شده بود زدم تو اب ماشین از اون روز اگه آفتابی باشه خوبه اگه برفی باشه باز اب زیره ماشین بخوره در حال حرکت خفه میشه و خاموش
سینه زیره ماشین ندارم به نظر شما از چی میتونه باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

فرزاد
1401-02-09 11:34
پاسخ به  علی دادشکر

سنسور اکسیژن رو بررسی کن

مقداد حبیب‌آبادی
1401-03-04 00:18
پاسخ به  علی دادشکر

سلام منم همین مشکل داشتم موقعی که بارندگی بود همین اتفاق برام می افتاد یه اتصالی خیلی ریز توی تقسیم برق پشت چراغ جلوسمت راننده بود پیداش کرد برام باطری سازم خوب شد.البته بگم۱روزکامل دنبالش گشتیم که پیداش کردیم ولی مشکلم حل شد شمام دوست عزیز سیم کشی ماشینتا چک کن آن شالله خوب میشد

احمدعرفان
1400-12-10 12:56

سلام ماشین من پراید.درحال حرکت خاموش شد انگار موتورخفه کنه .وقتی استارت میزنم تسمه تایم نمی چرخه

ایدین
1401-01-15 14:47

سلام چرا ماشین پیکان در حال حرکت خاموش می شود.وقتی دنده ۱.۲.۳میری خاموش میکنه بعد گاز میدی صدا تفنگ در میاره

Last edited 5 months ago by ایدین
مجتبی
1401-02-09 10:32
پاسخ به  ایدین

حتما میخواد چیزی را شکار کنه.از این پیکان هر چی بگی بر میاد.

پیمان
1401-03-13 01:38
پاسخ به  ایدین

شمعات کثیفن

مهدی
1401-02-04 22:00

آقا من یه دنا ۱۴۰۰ توربوماه اسفند دارم تازه امروز گفتم برم یه تست بزنم چشتون روز بد نبینه ماشین ۷۰ تا کار خود بخود خاموش شد زنگ زدم امداد اومد یزره بالا پائین کرد گفت من سر در نمیارم رفتبعد نیم ساعت استارت زدم روشن شد بردم نمایندگی نشون دادم یه دیاگ زدن گفتن هیچ خطایی نداره حالا نمیدونم بعدا چی بشه واسه همین دلمو زد میخوام بفروشم

مجتبی
1401-02-09 10:29
امتیاز دهی :
     

سلام من دیروزبا ماشین پژو ۲۰۶در حال حرکت بودم که یکدفعه خاموش شد.بعد چند بار استارت زدم روشن نشد مشکل چی می‌تونه باشه.پمپ بنزین را چک کردم سالم بود.

مجتبی مینو
1401-05-18 21:41
پاسخ به  مجتبی

سنسور اکسیژن رو جا به جا کنید اگر روشن بشه بلافاصله از سنسوره

یونس
1401-02-22 11:38
امتیاز دهی :
     

سلام من یه ماشین پژو پارس سال گرفتم مدل ۴۰۱ ۴روز میشه گرفتم موقعی که تومسیر میرم خوبه ولی موتور یه کمی کار بکنه دستعنداز که میرسم کلاج میگیرم موتورم خاموش میشه دوباره همون لحظه که استارت میزنم موتور روشن میشه خوب میشه حالا نمیدانم که مشکلش چی اگر راهنمای کنی ممنون میشم

اشکان
1401-04-03 14:52
پاسخ به  یونس

سلام منم ۲۰۶ تیپ ۵ دارم
دقیقاااا همین مشکله
هر کاری هم کردم رفع نشده

پدرام
1401-05-01 15:45
پاسخ به  یونس

سلام منم یه ۲۰۷ صفر ۲ روز پیش گرفتم دقیقا همین مشکل رو دارم با کولر و هر جا که بخوام سرعت کم کنم و کلاچ میگیرم خاموش میشه اگه دوستان کسی میتونه لطفا یه راهنمایی کنه.ممنون

افروز ترکی
1401-02-22 20:16
امتیاز دهی :
     

سلام.ماشین۲۰۷مدل۱۴۰۱ناگهان خاموش میشه استارت میزنیمدروشن نمیشه ولی بعد از نیم ساعت استارت بزنیم روشن میشه نمایندگی هم با دیاگ زدندتشخیص نمیده میگه مشکلی نداره

حسن ابراهیمی
1401-02-25 22:23

سلام
۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۲ دارم بعضی وقتها خاموش میشود استپر باتری کویل و شمعها رو هم عوض کردم ولی بازم درست نشد حتی بارها دیاگ زدم ولی بازم چیزی نشون نمیده دوستان کسی میتونه راهنمایی کنه ؟

علی
1401-02-29 16:32

ماشین ۲۰۶ مدل۸۴ من در حال حرکت خاموش میشه امروز کولر روشن بود اونو که خاموش کردم ماشین خاموش شد بعد بسط باتزی رو برداشتن گذاشتم روشن شد باز کمی راه اومدم دوبارع پشت چراغ قرمز که ایسادم هاموش کرد کویل شمع کویل استپر همه رو عوض کردم بازم درست نشده بسط باتری برمیدارم بعد میذارن باز روشن میشع لطفا راهنمایی کنید

محمدعلی
1401-03-06 11:15

سلام.اگر سیلو شما در هنگام حرکت خاموش میشه.قبل از همه به یک رشته سیم سوکت دار که یه سرش به کویل وصل و سر دیگرش به محفظه سیاه دلکو،ان قسمت سوکت که به محفظه سیاه دلکو وصله،محفظه سیاه را باز کنید زیرش را نگاه کنید احتمالا شاخکهای زیر محفظه سیاه کج شده و با سوراخهای سر سوکت مج نیست و برقرسانی قطع میشود.و ماسین خاموش میشود.

عبدالله
1401-03-11 12:42
امتیاز دهی :
     

سلام یه ساندورودارم توفصل گرما توترافیک تودنده 1و2خاموش میکنه لطفا بفرمایید علت چیست . خیلی ممنون

منصور
1401-04-05 12:06

سلام جای خوبی برا حل مشکلات فنی مردمه.

محمد
1401-04-09 15:07
پاسخ به  منصور

سلام ماشین من h30 در حین حرکت در سطح شهر سرعت های پایین ی دفعه خاموش نمیشه و دوباره با تک استارت روشن میشه پمپ بنزین کوئل شمع کنیسر همه تعویض شد چراغ چک هم روشن نمیشه فقط ی بار روشن شد خطای کوئل زد که تعویضکردم

آرش
1401-04-14 00:33

سلام ماشین 206 تیپ 6 مدل 83 دارم ، ماشین گرم که میشه خاموش کنی دیگه روشن نمیشه تا 10_12 ساعت بعد ، یک بار هم در حال حرکت خاموش شد
کل سیم کشی عوض شده، کویل عوض شده باتری نو هست
ممنون مکیشم راهنمایی کنید گفتن صافی بنزین عوض بشه

جهان
1401-04-18 00:40

سلام ماشینم پراید هستش بعد نیم ساعت که روشن هست در حال حرکت پا رو از گاز برمیدارم خودبخود گاز میخوره و خاموش میشه بلافاصله باید سویچ رو ببندم و دوباره استارت بزنم مجددا روشن میشه در ضمن استپر و سنسور دور موتور و باطری رو عوض کردم هنوز مشکلم حل نشده

مهدی
1401-05-12 20:15
پاسخ به  جهان

فیلتر بنزین عوض کنی درست میشه

محمد
1401-04-25 02:25
امتیاز دهی :
     

سلام من تیبا دارم وقتی کولر رو روشن میکنم بعد چند دیقه کل برق خودرو قطع میشه یعنی حتی استارتم نمیتونم بزنم، اما بعد چن دیقه خودش دوباره وصل میشه
دیروز که این اتفاق افتاد با اچار چن تا زدم رو سر باتری وصل شد
پیش تعمیرکار هم بردم گفت نمیدونم چشه
لطفا راهنمایی کنید ممنون

سردبیر
1401-04-27 23:24
پاسخ به  محمد

درود محمد عزیز
از سلامت باتری و سرباتری‌ها اطمینان دارید؟

محمد
1401-04-28 22:36

سلام .ماشین توی حرکت خاموش میشد.پمپ بنزین عوض کردم.دوباره همینجور شد.چند‌ وقت قبل سنسور کیلومتر عوض کردم بعد این اتفاق افتاد به نظر شما علت چی هست

سردبیر
1401-05-02 15:52
پاسخ به  محمد

درود محمد عزیز
دیاگ زده‌اید؟

سامیار.شیراز
1401-05-02 13:42

ماشین من رانا مدل ۹۳
یکدفعه در حرکت خاموش میشه بعد استارت میزنی روشن میشه دوبار دستگاه دیاگ گداشتم چیزی نشون نمیده ممنون میشم‌ علت رو بگین

حسام
1401-05-05 19:03

سلام دوستان من 405slx مدل 97 دارم وقتی چند ساعت باهاش حرکت میکنم و کولر روشن درجا که می ایستم در حالت خلاص خاموش میکنه راهنمایی می کنید

سعید
1401-05-15 10:27

سلام وقت بخیر
ماشین من پراید مدل ۹۴عه
گاهی اوقات ماشین یهو گاز نمیخوره و خاموش میشه
یا گاهی اوقات پدال گاز رو تا انتها فشار ک‌میدم برعکس شتاب ماشین رو با ریب زدن میگیره
رله دوبل-سنسور دور موتور-سنسور دریچه گاز-سنسور اکسیژن-پمپ بنزین-صافی بنزین-فیلتر هوا
همرو هم عوض کردم تغییری نکرده
خواهش میکنم راهنمایی کنید

حاج حسن
1401-05-16 15:56

با سلام ماشین من سانتافه ۲۰۱۴ خشک خونگیه ماشین را روشن میکنم و میزنم دنده ترمز را ول میکنم ماشین خاموش می‌شود و بعد درست میشود علتش چیه لطفا برسی کنید

میلاد
1401-06-08 14:57

سلام ماشین من پیکان هستش
روی بنزین که کار میکنه تو مسیر خاموش میشه بعضی وقتا موقع وایسادن بازم خاموش میکنه
ولی روی گاز اینجوری نیست
ممنون میشم کمک کنید مشکل چیه

حسین
1401-06-11 15:51
امتیاز دهی :
     

تیبا۲ دارم ۹۷ این مشکل پیش اومد دنده سه بزنم خاموش شد بعداز کمک ۲ساعت یدکش اومد یه نیم ساعت بیخودی وقت تعلف کرد بنزین هواگیری وغیره
یه جعبه فیض کنار باطری ماشین هست فیوض سوخته دومی کوچک هست تمام اون عوض کنید مشکل حل میشه تمام
فقط یه هزینه بیخودی میگیرن ۳۰۰تومان برای یه فیوض

شمشاد ویسی
1401-06-16 21:37
امتیاز دهی :
     

عالی است.

احسان
1401-06-26 13:45

سلام من ال ۹۰ اتومات دارم در سرعت کم یا موقع پارک کردن خاموش میشه ، دریچه گاز رو‌هم تعویض کردم ، همه چی مرتب ، هیچ خطایی هم نمیده ، بنظرتون مشکل چی هست ؟؟