نشانه های خرابی رله استارت چیست؟

فهرست مطالب

رله استارت یکی از قطعات مهم خودرو است که برق را از باتری به آهنربای استارت می‌رساند و باعث چرخیدن استارت و روشن شدن خودرو می‌شود. در صورت خرابی رله استارت مشکلاتی برای خودرو به‌وجود می‌آید که در ادامه این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک به بررسی نشانه های خرابی رله استارت خواهیم پرداخت.

البته پیش از آن‌که بخواهیم شما مخاطبین عزیز همراه مکانیک را با علائم خرابی رله استارت آشنا کنیم، قصد داریم توضیحات مختصری راجع به رله استارت برای شما بیان کنیم.

رله استارت چیست؟

رله استارت، یک قطعه الکتریکی است که وظیفه انتقال جریان از باتری به استارت را برعهده دارد تا بتواند موتور خودرو را روشن کند. این قطعه کوچک معمولاً خراب نمی‌شود، اما از آنجایی که یک مؤلفه برقی است، خرابی آن هر زمان ممکن است اتفاق بیفتد و برای دانستن این‌که چه زمانی رله استارت دچار مشکل می‌شود، باید علائم خرابی رله استارت را به خوبی تشخیص دهید.

رله استارت چیست؟

یک وسیله نقلیه، حاوی اجزای زیادی است که بعضی اوقات بسیاری از آن‌ها فراموش شده یا نادیده گرفته می‌شوند. هنگامی‌که زمان تعمیر فرا می‌رسد، توجه زیادی به قسمت‌های کوچک‌تر و کم‌تر شناخته شده، مانند رله استارت نمی‌شود؛ اما درواقع هر قسمت برای اطمینان از عملکرد صحیح خودرو مهم و حیاتی هستند. در ادامه نشانه ‌های خرابی رله استارت را شرح می‌دهیم تا در صورت مواجه شدن با هر یک از این علائم به سراغ مکانیک ماهر بروید؛ زیرا این نشانه‌ها ممکن است نشان‌دهنده اختلال در سایر قسمت‌های خودرو باشند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

نشانه های خرابی رله استارت چیست؟

از نشانه‌ های خرابی رله استارت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- خودرو روشن نمی‌شود

یکی از بارزترین نشانه های خرابی رله استارت، زمانی است که هنگام فرآیند جرقه‌زنی، خودرو روشن نمی‌شود. همان‌طور که گفته شد، کلیدهای برقی، سوئیچ احتراق دستی ندارند. بااین‌حال، پس از آن‌که کلید را بچرخانید یا دکمه استارت را فشار دهید، جریان نیرو در خودرو، یک سیگنال به رله استارت می‌فرستد. اگر هم دکمه را فشار دادید یا کلید را در سوئیچ دستی چرخاندید، ولی وسیله نقلیه روشن نشد، ممکن است مشکلی در رله استارت ایجاد شده باشد.

این مشکل ممکن است ناشی از اتصال مدار فرسوده باشد؛ بنابراین مهم نیست چند بار کلید را می‌چرخانید چون وسیله نقلیه روشن نمی‌شود. اگر مدار هنوز به‌طور کامل خراب نشده است، امکان دارد هنگام تلاش برای چرخاندن کلید، سروصدای آن را بشنوید. در هر صورت، باید با یک مکانیک حرفه‌ای تماس بگیرید تا علائم را بررسی کرده و علت دقیق آن را تشخیص دهد.

2- روشن ماندن رله استارت بعد از روشن شدن موتور

خودرو روشن نمی‌شود

وقتی خودرو روشن ‌شود باید سوئیچ یا دکمه استارت را رها ‌کنید. اگر جریان برق قطع شود، در این‌صورت باعث قطع برق در استارت موتور می‌شود. چنانچه استارت پس از احتراق موتور روشن بماند، احتمالاً اتصال‌های اصلی موجود در رله استارت، در مکانی بسته به هم وصل شده‌اند. وقتی این اتفاق بیفتد، رله استارت در موقعیتی خطرناک قرار می‌گیرد و در صورت عدم‌ رسیدگی سریع، استارت، مدار، رله و انتقال فلای‌ویل صدمه می‌بیند.

3- مشکلات متناوب هنگام راه افتادن خودرو

اگر رله استارت به‌درستی کار کند، هر بار که درگیری وجود داشته باشد، نیرو را به استارت می‌فرستد. با‌ این‌‌وجود، ممکن است که رله استارت به‌دلیل گرمای بیش‌از‌حد، گرد و غبار و مواد زائد یا سایر مواردی که ممکن است باعث عملکرد پراکنده آن شود، آسیب ببیند. اگر سعی می‌کنید ماشین خود را روشن کنید و استارت فوراً فعال نمی‌شود، اما کلید استارت را یک بار دیگر می‌چرخانید و این‌بار خودرو روشن می‌شود، به احتمال زیاد مشکلی در رله وجود دارد. در این حالت، حتما در اسرع وقت با یک مکانیک تماس بگیرید تا او بتواند آنچه را که باعث ایجاد تماس متناوب شده‌است را تشخیص دهد. در بسیاری از موارد، مشکل استارت زدن متناوب، به یک سیم اتصال خراب مرتبط است.

4- صدایی کلیک مانند (ضربات آهسته و پیوسته) در استارت

یکی از رایج‌ترین نشانه های خرابی رله استارت صدایی کلیک مانند (ضربات آهسته و پیوسته) در استارت است. وقتی که باتری، آمپر کمی داشته باشد، نشان‌دهنده عدم انتقال رله استارت است. رله شامل تمام جریان یا کلاً بدون هیچ‌گونه جریانی است؛ به این معنا که جریان الکتریکی را به‌طور کامل ارسال می‌کند یا اصلاً چیزی به استارت نمی‌فرستد! با‌این‌حال مواردی وجود دارند که یک رله استارت آسیب دیده باعث می‌شود که استارت هنگام چرخاندن کلید، صدای کلیک مانندی ایجاد کند. رله استارت، یک قسمت مکانیکی بسیار بادوام و قابل اطمینان است؛ با وجود این می‌توانید درصورت آسیب دیدن، از یک مکانیک برای جایگزینی رله استارت کمک بگیرید.

صدایی کلیک مانند (ضربات آهسته و پیوسته) در استارت

5- استارت خوردن نامنظم

استارت خوردن نامنظم، آخرین گزینه از نشانه های خرابی رله استارت است. مشکلی که در مورد رله استارت خراب وجود دارد این است که بعضی اوقات به شکلی صحیح کار می‌کند، ولی در موارد دیگر اصلاً کار نمی‌کند! رله اغلب در معرض خرابی قرار می‌گیرد؛ زیرا در محفظه موتور، بدون محافظ است، بنابراین گرما و گرد و غبار زیادی که روی آن جمع می‌شوند، می‌توانند بر عملکرد آن تأثیر بگذارند.

اگر یک بار ماشین خود را روشن کردید و بدون هیچ عیب و نقصی موتور شروع به کار کرد و دوباره آن را استارت زدید و این‌بار به‌هیچ‌وجه روشن نشد، پس با یک رله استارت معیوب سروکار دارید. هر زمان که این اتفاق می‌افتد، توصیه می‌شود در اولین فرصت، خودرو را تعمیر کنید.

علل مشکلات ناشی از خرابی رله استارت

علل مشکلات ناشی از خرابی رله استارت

در بخش قبل به بررسی نشانه های خرابی رله استارت پرداختیم؛ در ادامه به علت خرابی های رله استارت اشاره خواهیم کرد:

  • شُل شدن سیم کشی
  • سیم‌های اتصال کثیف
  • خوردگی باتری
  • قطعات آسیب دیده یا فرسوده در سیستم استارت
  • نشت روغن

جمع‌بندی بررسی نشانه های خرابی رله استارت

از آنجا که رله یک قطعه الکتریکی است، عملکرد آن می‌تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی باشد. بعضی از این عوامل را در بالا تحت عنوان نشانه های خرابی رله استارت آوردیم؛ اما برخی موارد کم‌ اهمیت‌تر مانند کثیفی ناشی از گرد و غبار و افزایش جریان باتری نیز می‌توانند رله استارت را از بین ببرند.

به‌هر حال رله استارت یک قطعه بسیار مهم در سیستم برق خودرو است. عدم‌ موفقیت در استارت زدن، می‌تواند به معنای روشن نشدن خودرو باشد. برای اطمینان از عملکرد صحیح این قطعه مهم، نظارت مستمر نیاز است. ناگفته نماند که جایگزین کردن رله استارت همیشه بهترین گزینه ممکن است.

بیشتر بخوانید:

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
26 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
پانی
1402-06-18 22:18

سلام کوییک اتومات صبح ها استارت میخوره وقتی کار میکنه و دوباره پارک میکنم میخوام دوباره سواره بشم و استارت نمیخوره باید موتور سرد بشه بعد یکساعت دوباره استارت میخوره
علتش چیه

حمید
1402-03-14 12:26

تمام قطعات استارت رو عوض کردم بازهم ضعیف استارت میزنه .کلافه شدم .
ماشینم پژو پارس موتور معمولی

مهدی
1402-06-11 13:38
پاسخ به  حمید

ایراد شما از دنده فلایول میباشد باز کرده ضمن سبک سازی ، صفحه رو برعکسش کنید

Rahil
1402-02-02 19:12
امتیاز دهی :
     

سلام پیکان وانت رو زمانیکه سوییچ روباز واستارت میزنم تیکی صدا میکنه و پس از چند بار استارت زدن حرزگاهی روشن میشه البته یادآوری کنم که بهیچوجه دوتا پلاتین رله استارت هنگام بازکردن و استارت زدت سوییچ حرکت نمیکنه و نمیچسبه به هم ولی روی اتومات استارت یکی از دوپیچ بزرگ و با فیشی که سرسیم میخوره اتصال میکنیم با سوییچ باز استارت میخوره و موتور وانت روشن میشه
آیا به نظر شما مشکل از همون رله استارت هست؟
سپاسگذارم

فرهاد
1402-01-19 18:59

سلام خسته نلاشید من ماشین ۴۰۵ دارم که تازه نتورشو تعمیر کردم ولی از همین اول کار استارتم بعداز روشن شدن ماشین یکسر ادامه میده مجبورمیشم برم بس باطری را جدا کنم تا خاموش بشه مشکل از کجاست لطفا راهکمایی کنید تسکر وسپاس

مهدی
1402-06-11 13:39
پاسخ به  فرهاد

اتومات استارت

جاوید
1401-10-26 23:28

سلام
ماشین من پراید کاربراتوری اولا می‌خوام جای این رله استارت رو بدونم
واینکه ماشین من اتوماتیک اش خراب شد تعویض کردیم الان یه ایرادی که پیدا کرده اینه که وقتی هوا سرده وماشین 7و8 ساعت خوابیده وقتی استارت میخوره دیگه استارت گیر می‌کنه وبا سویچ ماشین هم استارت خواموش نمیشه و باید قانتاق رو کشید
البته دوباراتوماتیک رو عوض کردیم و گفتیم شاید اتوماتیکی که خریدیم کلا خرابه ولی باز درست نشد

علی
1401-10-10 14:33

سلام دوستان ماشینم ۲۰۶ تیپ 2 هست استارت که میزنم استارت نمیخوره و فقط از طرف جعبه فیوز صدا رله میاد .
جستوجو زدم رله استارت ندارن !!!مگه میشه؟!؟

امیر
1401-03-01 14:34
امتیاز دهی :
     

سلام
ماشین من وقتی یه مقدار داغ میکنه دیگه استارت نمیخوره وقتی خنک میشه استارت کار میکنه لطفا راهنمایی کنید ممنون

علی جعفری
1401-07-15 21:01
پاسخ به  امیر

سلام. پزو slx من هم همینطور شده است. باطری ساز میگه از اتومات استارت هستش وقتی داغ میشه ذب نمیکنه ووقتی خنک شد بدون مشکل استارت میشه. باید بدم یازش کنند. متشکرم

Siya..
1401-09-29 19:19
پاسخ به  علی جعفری

اره داداش مشکل از ذغالشه منم همین مشکلو داشتم

هادی
1402-05-08 17:51
پاسخ به  امیر

سلام، احتمال داره از رله دبل باشه. برا منم همینطور بود، از رله دوبل بود

نیل
1402-05-11 18:52
پاسخ به  امیر

ماشین منم همین مشکلو داشت ولی رل استارتشو عوض کردم اوکی شد

اقبال
1402-06-06 10:41
پاسخ به  امیر

سلام مال منم همین طور بود..آرمیچر استارتت خراب شد تعویضش کن

وهاب شاهین
1401-02-05 21:12

یک سوال داشتم، ماشین من بعضی وقت ها استارت نمی‌خورد وبا ضربه زدن به اتوماتیک استارت درست می‌شود علت خرابی استارت چیه؟

بهنام
1401-07-15 01:45
پاسخ به  وهاب شاهین

سلام اتومات استارتتون خرابه

توحید
1401-01-16 01:30

سلام،بنده یه سوال داشتم موتور ef7 دارم، سمند دوگانه،۹۵،مشکلم از جایی شروع شد که ماشین استارت نمیخورد،پشت آمپر برق می آمد روشن نمی شود بعضی وقت ها،تا این که استارت رو باز کردم گفتن اتومات سوخته ،اونم عوض کردم ،زغال ها رو هم عوض کردم که نیاز نبود ،در این مرحله بعد چند بار استارت زدن داخل شهر،بعد دو روز دود و بوی سوختگی اومد،که خاموش کردم،دیگه روشن نشد گفتن آرمیچر سوخت،دوباره عوض کردم آرمیچر و زغال ،باز حل نشد ،درگیر میشه باعث سوختگی آرمیچر و خورده شدن زغال میشه،در ضمن ته سوییچ رو هم عوض کردم.مشکل رو بگید لطفا

Milad
1401-04-03 18:59
پاسخ به  توحید

داداش منم الان همین مشکلو دارم امروز بردمش پیش برقکار بدون اینکه استارتو باز کنه همینجوری فقط استارتو نگاه کرد گفت برو آرمیچر و ذغال استارت بخر بیار الان پیام شما رو دیدم دو دل شدم نکنه این همه هزینه کنم بعد مشکل جای دیگه باشه بزنه آرمیچر و همه چیو بسوزونه داداش اگه دوستان جوابتو دادن لطفا هم بمنم بگو

محمد غلام پور
1401-05-18 15:31
پاسخ به  توحید

سلام منم همین مشکل رو دارم سمند ef7 تک سوز مدل 94
اصلا استارت نمیخوره وقتی که ماشین گرمه
وقتی سرده بدون مشکل استارت میخوره
نمیدونم ایراد از کجاست اگر فهمیدید اطلاع بدید ممنونم

رضا
1401-05-28 11:31
پاسخ به  توحید

سلام، احتمالا رله اصلی سوخته

حسام
1402-01-17 16:16
پاسخ به  توحید

احتمال زیاد رله اصلی خراب شده،هزینه الکی نکنید و با تعویض رله مشکل برطرف میشه

سعیدناصری
1401-01-08 03:55

سلام دوست تمامی افرادی که این برنامه ها رو میسازند دردنکنه و سپاسگزارم از همه شماها… در آخر يه سوال فنی داشتم یک خودروی سمند XU7دارم مدتی است که برق دزدي داره بطوریکه باطری رو میخوابونه در ضمن خودرو ازسال 1385 تا الان دست خود م می باشد و هنوز تعمیر اساسي نشده الان ديگه برق دزدی طوری شده که وقتی چراغ راهنما کار میکند چراغها ی در وسقف اتاق هم مثل راهنما کار می کنند باشدت کمتر ودرحین حرکت چراغها کمنور ميشن و ماشين جون نداره و حتی خاموش ميشه آیا ازرله های زیر داشبورد ميتونه باشه ممنون از… بیشتر »

علی
1401-01-27 15:29
پاسخ به  سعیدناصری

سلام ی سیم از منفی باطری بگیر بزن ب بدنه ماشین… کابل۱×۲۵

مسعود ع
1401-02-24 12:13
پاسخ به  سعیدناصری

داداش لامپ کاسه چراغ های عقب عوض کردی دو کنتاکت به جای تک کنتاکت بستی درستش کن عیب برطرف میشه

حمید
1399-09-15 01:29

سلام خودرو تیبا زمان استارت زدن در اکثر مواقع بحالت زمان بر و یا به نوعی بصورت کششی زمان میبرد و قابل ذکر مدل ۹۳ با اطلاع از عدم سرویس تا کیلومتر ۱۴۰۰۰۰ میباشد علت چیست تشکر

م م
1402-06-27 03:07
پاسخ به  حمید

سلام ماشینم پیکان وانت انژکتور هستش دادم موتورشو سرویس کامل کردن و باک و پمپ بنزین نو انداختم و بعد نیم ساعت سوار شدن ماشین توو جاده یهو خاموش شد و برق پشت آمپر داره ولی اصلا استارت نمیخوره