نرخ بیمه شخص ثالث در سال 1400

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

ازآن‌جایی‌که طبق قوانین موجود، پرداخت کلیه خسارات مالی و جانی تصادفات برعهده بیمه شخص ثالث است، توجه به نرخ بیمه و پوشش خسارات، موضوع مهمی برای مالکان خودرو تلقی می‌شود. نرخ بیمه شخص ثالث، در شروع هر سال مشخص می‌شود و در سال 1400 نیز نرخ بیمه شخص ثالث، افزایشی ۳۷ درصدی را با خود به‌همراه داشته است. در ادامه، همراه ما باشید تا به بررسی نرخ بیمه شخص ثالث در سال 1400 و سوالات و ابهامات پیرامون آن بپردازیم.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

بیمه‌نامه خودرو

بیمه خودرو در حالت کلی، به سه گروه تقسیم می‌شود:

  • بیمه شخص ثالث
  • بیمه بدنه
  • بیمه حوادث

در این میان، بر اساس ماده یک قانون بیمه شخص ثالث، دریافت این بیمه برای تمامی مالکان وسایل نقلیه اجباری است. ازاین‌رو، بیمه شخص ثالث جبران خسارات مالی و جانی تمامی افراد آسیب‌دیده در حوادث خودرویی را اعم از هزینه‌های مربوط به خسارت خودرو، درمان و فوت، برعهده می‌گیرد. بر اساس تعریف، شخص اول در این بیمه‌نامه، مالک خودرو، شخص ثانی، شرکت بیمه‌گذار و شخص ثالث، طرف خسارت‌دیده در جریان تصادف محسوب می‌شود. در تعهدات این بیمه‌نامه، راننده مقصر به‌عنوان شخص ثالث تلقی نمی‌شود و رانندگان برای جبران خسارات‌های مالی خود، باید دست به دامن بیمه بدنه و بیمه حوادث شوند.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

پوشش‌های بیمه‌نامه شخص ثالث

خسارت مالی

کلیه زیا‌ن‌ها و خسارت‌های مالی وارده به اموال اشخاص ثالث در جریان تصادف، در پوشش پرداخت این بیمه قرار می‌گیرد.

خسارت جانی

بیمه‌نامه شخص ثالث، جبران خسارات جانی شخص سوم این بیمه‌نامه را که شامل هزینه‌های پزشکی، نقص عضو و فوت ناشی از حادثه می‌شود، برعهده دارد. تعیین میزان خسارات بدنی، بر اساس نرخ دیه و میزان آسیب‌دیدگی (شکستگی، ازکارافتادگی، نقص عضو یا فوت) مشخص می‌شود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث در سال 1400

بیمه مرکزی در ابتدای هر سال پس از تعیین مبلغ دیه، نرخ پایه بیمه شخص ثالث را مشخص و به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند. بنا بر دستور قوه قضائیه، رقم دیه در سال 1400 با ۴۵.۵ درصد افزایش نسبت به سال گذشته، ۴۸۰ میلیون تومان برای ماه‌های غیرحرام و ۶۴۰ میلیون تومان برای ماه‌های حرام (محرم، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و رجب) تعیین شده است.

از لحاظ خسارات مالی نیز حداقل میزان تعهدات بیمه شخص ثالث در سال 1400، 160/000/000 تعیین ‌شده است. لازم به ذکر است که افزایش تعهد خسارت مالی تا سقف 320/000/000 تومان در صورت تمایل بیمه‌گذار، امکان‌پذیر است که با توجه به افزایش قیمت خودرو و لوازم جانبی، افزایش سقف پرداخت خسارت بیشتر از نرخ پایه، امری کاملاً منطقی و ضروری به نظر می‌رسد.

بنا بر اعلام شورای عالی بیمه مرکزی، نرخ پایه بیمه ثالث وسایل نقلیه در سال 1400 با افزایش 37 درصدی نسبت به سال قبل، به شرح زیر اعلام شده است:

وسیله نقلیه

حق بیمه (تومان)

کمتر از چهارسیلندر

1,937,500

پیکان، پراید و سپند

2,294,300

سایر چهارسیلندرها

2,697,100

بیش از چهارسیلندرها

3,018,400

عوامل موثر بر محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث

عوامل متعددی بر میزان نرخ بیمه شخص ثالث اثرگذار هستند که در ادامه، به بیان آن‌ها می‌پردازیم:

کاربری خودرو

نرخ بیمه بر اساس کاربری خودرو و میزان خطر و هزینه‌های خودرو تعیین می‌شود. به‌ طور مثال، مبلغ بیمه‌نامه تاکسی‌ها یا خودروهای آموزش رانندگی که بیشتر در معرض خطر تصادفات قرار دارند، به ترتیب 20% و 15% بالاتر از خودروهای عادی است. سایر خودرو‌هایی با کاربری ریسک‌بالا که موجب افزایش حق بیمه شخص ثالث می‌شوند، شامل کاربری صنعتی، آمبولانس، آتش‌نشانی، تاکسی درون‌شهری و برون‌شهری و بارکش هستند.

میزان تعهدات پرداخت خسارت

همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، میزان تعهدات خسارت، مابین 160 تا 320 میلیون تومان تعیین‌ شده است؛ درنتیجه، درخواست بیمه‌نامه با تعهدات پرداخت خسارت بالاتر، پرداخت حق بیمه‌ای بالاتر را می‌طلبد.

تخفیف بیمه شخص ثالث

تخفیف عدم خسارت بیمه نیز، یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار بر تعیین میزان حق بیمه است. بر اساس مصوبه هیئت‌وزیران و به استناد ماده 18 قانون بیمه، تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه‌های شخص ثالث برای هرسال، پنج درصد و تا سقف 70% در نظر گرفته می‌شود. هم‌چنین در نظر داشته باشید که به‌ موجب ماده 6 قانون بیمه شخص ثالث، از امسال تخفیف‌های بیمه شخص ثالث به مالک خودرو تعلق دارد و با فروش خودرو، به شخص خریدار منتقل نمی‌شود. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انتقال بیمه شخص ثالث، مقاله مجله همراه مکانیک در خصوص شرایط انتقال تخفیف‌های بیمه شخص ثالث 1400 را مطالعه فرمایید.

میزان تخفیف عدم خسارت، بر اساس جدول زیر محاسبه می‌شود:

نوع خسارت

یک‌بار

دو بار

سه بار یا بیشتر

خسارت مالی

%20

%30

%40

خسارت بدنی

%30

%70

%100

زمان اعتبار بیمه‌نامه

مدت اعتبار بیمه‌نامه، بر تعیین قیمت آن اثر مستقیمی دارد. اغلب، خرید بیمه‌نامه‌های یک‌ساله از لحاظ هزینه، مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند.

عمر خودرو و ضریب کهنه‌بودن

به دلیل افزایش هزینه‌های خودرو‌های قدیمی و ریسک بیشتر، ضریب کهنه‌بودن هنگام محاسبه نرخ بیمه‌نامه خودروهایی با عمر بیشتر از 15 سال، به ازای هرسال، 2 درصد در نظر گرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها