نرخ بیمه شخص ثالث در سال 1401

فهرست مطالب

ازآن‌جایی‌که طبق قوانین موجود، پرداخت کلیه خسارات مالی و جانی تصادفات برعهده بیمه شخص ثالث است، توجه به نرخ بیمه و پوشش خسارات، موضوع مهمی برای مالکان خودرو تلقی می‌شود. نرخ بیمه شخص ثالث، در شروع هر سال مشخص می‌شود و در سال 1401 نیز نرخ این نوع بیمه، افزایشی 21 درصدی را با خود به‌همراه داشته است. در ادامه، همراه ما باشید تا به بررسی نرخ بیمه شخص ثالث در سال 1401 و سوالات و ابهامات پیرامون آن بپردازیم.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

بیمه‌شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث

بیمه خودرو در حالت کلی، به سه گروه تقسیم می‌شود:

  • بیمه شخص ثالث
  • بیمه بدنه
  • بیمه حوادث

در این میان، بر اساس ماده یک قانون بیمه شخص ثالث، دریافت این بیمه برای تمامی مالکان وسایل نقلیه اجباری است. ازاین‌رو، بیمه شخص ثالث جبران خسارات مالی و جانی تمامی افراد آسیب‌دیده در حوادث خودرویی را اعم از هزینه‌های مربوط به خسارت خودرو یا درمان و فوت برعهده می‌گیرد. بر اساس تعریف، شخص اول در این بیمه‌نامه، مالک خودرو، شخص ثانی، شرکت بیمه‌گذار و شخص ثالث، طرف خسارت‌دیده در جریان تصادف محسوب می‌شود. در تعهدات این بیمه‌نامه، راننده مقصر به‌عنوان شخص ثالث تلقی نمی‌شود و رانندگان برای جبران خسارات‌های مالی خود، باید دست به دامن بیمه بدنه و بیمه حوادث شوند.

همانند هر قرارداد دیگری، قرار داد بیمه شخص ثالث هم دارای 3 رکن اصلی است که شامل: دو طرفی که قرارداد بین آن ها وضع  میشود و موضوع قرارداد وضع شده بین آن دو. در بیمه این 3 رکن شامل:

  • بیمه گذار: شخصی که در ازای پرداخت مبلغ حق بیمه، مشمول دریافت خدمات و وجوه پرداختی از سمت بیمه گر می شود.
  • بیمه گر: طرف دوم قرارداد فی مابین بوده و مسئولیت ضمانت و پرداخت خسارت وارده بر بیمه گذار یا شخص ثالث را دارد مانند شرکت های بیمه ای.
  • موضوع قرارداد: هر نوع توافقی که به موجب آن بیمه گر موظف است در هنگام رخ داد اتفاق، به میزان سقف تعیین شده در قرارداد جبران خسارت بیمه گذار را بر عهده بگیرد.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

پوشش‌های بیمه‌نامه شخص ثالث

شما با امضا توافق نامه ای که با شرکت بیمه گر امضا می‌کنید، آن را مسئول در ضمانت و پرداخت خسات های مالی یا جانی پیش آمده کرده اید.

خسارت مالی

کلیه زیا‌ن‌ها و خسارت‌های مالی وارده به اموال اشخاص ثالث در جریان تصادف، در پوشش پرداخت این بیمه قرار می‌گیرد. به عنوان مثال اگر با شخصی تصادف کنید و به خودروی وی آسیبی وارد کنید، تا سقف تعیین شده در بیمه نامه تنظیم شده می توانید از شرکت بیمه درخواست خسارت کنید و برای پرداخت به شخص ضرر دیده از ضمانت شرکت بیمه گر استفاده کنید. به همین دلیل و با توجه به افزایش قیمت انواع خودرو در بازار، پیشنهاد می شود همواره سقف پرداخت مالی مناسبی را در هنگام خرید بیمه شخص ثالث انتخاب کنید.

خسارت جانی

بیمه‌نامه شخص ثالث، جبران خسارات جانی شخص سوم این بیمه‌نامه را که شامل هزینه‌های پزشکی، نقص عضو و فوت ناشی از حادثه می‌شود، برعهده دارد. تعیین میزان خسارات بدنی، بر اساس نرخ دیه و میزان آسیب‌دیدگی (شکستگی، ازکارافتادگی، نقص عضو یا فوت) مشخص می‌شود. برای مثال اگر شما با عابر پیاده تصادف کنید، هزینه خسارت وارد شده برآن شخص به هر میزانی که تعیین شود توسط شرکت بیمه گر پرداخت خواهد شد.

قانون جدید بیمه شخص ثالث 1401

قانون جدید بیمه شخص ثالث 1401

بیمه مرکزی در ابتدای هر سال پس از تعیین مبلغ دیه، نرخ پایه بیمه ثالث را مشخص و به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند. بنا بر دستور قوه قضائیه، رقم دیه در سال 1401 با 25 درصد افزایش نسبت به سال گذشته، 600 میلیون تومان برای ماه‌های غیرحرام و 800 میلیون تومان برای ماه‌های حرام (محرم، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و رجب) تعیین شده است.

از لحاظ خسارات مالی نیز حداقل میزان تعهدات بیمه شخص ثالث در سال 1400، 20/000/000 تومان تعیین ‌شده است. لازم به ذکر است که افزایش تعهد خسارت مالی تا سقف 400/000/000 تومان در صورت تمایل بیمه‌گذار، امکان‌پذیر است که با توجه به افزایش قیمت خودرو و لوازم جانبی، افزایش سقف پرداخت خسارت بیشتر از نرخ پایه، امری کاملاً منطقی و ضروری به نظر می‌رسد.

بنا بر اعلام شورای عالی بیمه مرکزی، نرخ پایه بیمه ثالث وسایل نقلیه در سال 1401 با افزایش 21 درصدی نسبت به سال قبل، به شرح زیر اعلام شده است:

با توجه به افزایش 25 درصدی نرخ دیه در سال 1401 که به طبع آن، نرخ حق بیمه ثالث نیز 21 درصد افزایش یافت، نرخ حق بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱ ، برای وسایل نقلیه، از مبلغ 19.375.000 ریال تا مبلغ 27.760.000 ریال در نظر گرفته شد . در ادامه، می توانید جدول حق بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۱ را که بر اساس ملاحظه نمایید:

وسیله نقلیه

حق بیمه (تومان)

کمتر از چهارسیلندر 

2,344,000

پیکان، پراید 

2,776,000

سایر چهارسیلندرها 

3,263,000

بیش از چهارسیلندرها 

3,652,000

عوامل موثر بر محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث

عوامل متعددی بر میزان نرخ بیمه شخص ثالث اثرگذار هستند که در ادامه، به بیان آن‌ها می‌پردازیم:

محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث

 کاربری خودرو 

نرخ بیمه بر اساس کاربری خودرو و میزان خطر و هزینه‌های خودرو تعیین می‌شود. به‌ طور مثال، مبلغ بیمه‌نامه تاکسی‌ها یا خودروهای آموزش رانندگی که بیشتر در معرض خطر تصادفات قرار دارند، به ترتیب 20% و 15% بالاتر از خودروهای عادی است. سایر خودرو‌هایی با کاربری ریسک‌بالا که موجب افزایش حق بیمه شخص ثالث می‌شوند، شامل کاربری صنعتی، آمبولانس، آتش‌نشانی، تاکسی درون‌شهری و برون‌شهری و بارکش هستند.

 میزان تعهدات پرداخت خسارت 

همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، میزان تعهدات خسارت، مابین 20 تا 400 میلیون تومان تعیین‌ شده است؛ درنتیجه، درخواست بیمه‌نامه با تعهدات پرداخت خسارت بالاتر، پرداخت حق بیمه‌ای بالاتر را می‌طلبد.

تاثیر تخفیف بیمه شخص ثالث

تخفیف عدم خسارت بیمه نیز، یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار بر تعیین میزان حق بیمه است. بر اساس مصوبه هیئت‌وزیران و به استناد ماده 18 قانون بیمه، تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه‌های شخص ثالث برای هرسال، پنج درصد و تا سقف 70% در نظر گرفته می‌شود. هم‌چنین در نظر داشته باشید که به‌ موجب ماده 6 قانون بیمه شخص ثالث، از امسال تخفیف‌های بیمه شخص ثالث به مالک خودرو تعلق دارد و با فروش خودرو، به شخص خریدار منتقل نمی‌شود. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انتقال بیمه شخص ثالث، مقاله مجله همراه مکانیک در خصوص شرایط انتقال تخفیف‌های بیمه شخص ثالث 1401 را مطالعه فرمایید.

میزان تخفیف عدم خسارت، بر اساس جدول زیر محاسبه می‌شود:

نوع خسارت

یک‌بار

دو بار

سه بار یا بیشتر

خسارت مالی

%20

%30

%40

خسارت بدنی

%30

%70

%100

زمان اعتبار بیمه‌نامه

مدت اعتبار بیمه‌نامه، بر تعیین قیمت آن اثر مستقیمی دارد. اغلب، خرید بیمه‌نامه‌های یک‌ساله از لحاظ هزینه، مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند.

عمر خودرو و ضریب کهنه‌بودن

به دلیل افزایش هزینه‌های خودرو‌های قدیمی و ریسک بیشتر، ضریب کهنه‌بودن هنگام محاسبه نرخ بیمه‌نامه خودروهایی با عمر بیشتر از 15 سال، به ازای هرسال، 2 درصد در نظر گرفته می‌شود.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

با توجه به اجباری بودن این نوع بیمه برای خودروها و موتورسیکلت ها، علاوه بر اینکه در هنگام تردد در خیابان توسط نیروی انتظامی جریمه خواهید شد به ازای هر روز تاخیر در پرداخت حق بیمه خود جریمه خواهید شد. توجه داشته باشید استفاده از خودرو یا عدم استفاده از خودرو تاثیری بر لزوم داشتن این بیمه نداشته و  شما در هر صورت ملزم به داشتن بیمه ثالث هستید.

نحوه محاسبه جریمه دیرکرد خودرو بدین شکل است که حق بیمه سالیانه خودرو بدون در نظر گرفتن هیچ نوع تخفیف، تقسیم بر تعداد روز های سال یعنی 365 روز شده و برای 1 روز محسابه می شود. توجه داشته باشید حداکثر جریمه دیرکرد خرید بیمه شخص ثالث 365 روز یا یک سال خواهد بود و بیشتر نخواهد شد. برای مثال اگر شما 4 سال خارج از کشور بوده باشید و پس از بازگشت به کشور تصمیم به خرید بیمه ثالث بگیرید، تنها نیاز به پرداخت جریمه یک سال است. جدول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای سال ۱۴۰۱ بدین شکل است:

نوع وسیله نقلیه مبلغ جریمه دیرکرد روزانه 1401 (تومان)
سواری -کمتر از چهار سیلندر 6,422
سواری -پیکان، پراید و سپند 7,605
سواری -سایر چهار سیلندرها 8,940
سواری -بیش از چهار سیلندرها 10,005
موتورسیکلت گازی 1,595
موتورسیکلت دنده‌ای یک سیلندر 1,948
موتورسیکلت دو سیلندر به بالا 2,140
موتورسیکلت سه چرخ 2,301
بارکش تا 1 تن 7,868
بارکش بیش از 1 تن تا 3 تن 9,474
بارکش بیش از 3 تن تا 5 تن 11,992
بارکش بیش از 5 تن تا 10 تن 15,364
بارکش بیش از 10 تن تا 20 تن 17,879
بارکش بیش از 20 تن 18,948

بیمه شخص ثالث رانندگان اسنپ یا تپسی

اگر شما هم یکی از رانندگان ناوگان تاکسی اینترنتی اسنپ یا تپسی هستید باید این نکته را در هنگام خرید بیمه شخص ثالث در نظر داشته باشید که حتما نوع کاربری خودروی خود را به تاکسی درون شهری تغییر دهید. توجه داشته باشید در صورتی کی در هنگام حادثه 3 مسافر سوار بر خودروی شما باشند و برای هرکدام حادثه ای رخ دهد، در صورت نداشتن کاربری تاکسی اینترنتی، پرداخت خسارت هر 3 مسافر برعهده شما خواهد بود!

بیشتر بخوانید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها