چگونه خسارت افت قیمت خودرو در تصادفات را بگیریم؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

یکی از چالش‌های همیشگی مالکان خودرو، بحث بیمه و شرایط دریافت خسارت است. اغلب افراد از میزان برآورد بیمه برای تأمین خسارت خودروی خود احساس رضایت نمی‌کنند. شرایط زمانی شکل وخیم‌تری به خود می‌گیرد که مالک یک خودروی صفرکیلومتر، دچار تصادف شود و علاوه بر خسارت، تقاضای میزان افت قیمت وسیله نقلیه خود را نیز داشته باشد. عدم آگاهی نسبت به این موضوع، حواشی فراوانی را بین دو طرف و البته شرکت‌های بیمه‌ای فراهم آورده است.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

طبق تعریف قانون، خودروی صفرکیلومتر، خودرویی است که پیمایش آن زیر 100 کیلومتر باشد؛ یعنی از دید قانون نیز خودروهای صفرکیلومتر اهمیت قابل‌توجهی دارند. خودرویی را که از هر نظر سالم باشد ولی بیش از 100 کیلومتر پیمایش داشته باشد، دیگر باید یک محصول دست‌دوم تلقی کرد. تعریفی که با توجه به شرایط فعلی بازار خریدوفروش، تأثیر عمیقی بر قیمت آن می‌گذارد. با چنین تعبیری، تصور کنید که یک خودروی صفرکیلومتر دچار سانحه شود؛ آن وقت است که مالک خودرو علاوه بر خسارت وارده بر خودرو، افت قیمتی را نیز که در نتیجه این تصادف رخ داده است، مطالبه می‌کند. البته این درخواست، شرایط و قواعد خاص خود را دارد که بسیاری نسبت به آن اطلاعات کافی ندارند.

شاید هنوز هم اغلب مالکان خودرو نمی‌دانند که در قوانین بیمه‌ای، اساساً سرفصلی با عنوان «خسارت افت قیمت خودرو» وجود ندارد؛ به عبارت دیگر، تقاضای تأمین کاهش قیمت خودرو ناشی از تصادف در شرکت‌های بیمه‌کننده، راه به جایی نمی‌برد؛ چراکه چنین خدمتی اساسا برای آن‌ها تعریف نشده است.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

فلسفه‌ای ناشی از جو روانی بازار

به این مثال توجه کنید: فرض کنید شما مالک یک خودروی چینی 700 میلیون تومانی هستید و در یک حادثه رانندگی، بخشی از کاپوت خودروی شما آسیب می‌بیند. بر اساس برآورد کارشناس بیمه و کروکی پلیس، شرکت بیمه برای شما مبلغی حدود 10 میلیون تومان به‌عنوان خسارت در نظر می‌گیرد؛ اما حقیقت آن است که بر اساس سبک خریدوفروش خودرو در ایران، آسیب واردشده به‌مراتب بیشتر از 10 میلیون تومان است.

زیرا فروشنده معتقد است در صورتی که قصد فروش این خودرو را داشته باشد، باید آن را با مبلغی به‌مراتب کمتر از استاندارد یک خودروی چینی 700 میلیون تومانی دست‌دوم به دست خریدار بعدی برساند. این کابوس تا جایی پیش می‌رود که حتی به دعوایی مفصل بین مالک و فرد مقصر می‌انجامد. با این حال، اگر قصد واردشدن به پروسه اخذ خسارت افت قیمت خودرو را دارید، باید از مسیر صحیح آن وارد شوید.

برای دریافت خسارت چه‌طور اقدام کنیم؟

به خودتان زحمت ندهید! شرکت‌های بیمه، هرگز برای این موضوع پاسخی برای شما نخواهند داشت. این یک تقاضای شخصی در سرفصل حقوق مدنی است. پس گام اول، این است که باید به یکی از دفاتر شورای حل اختلاف مراجعه و دادخواست خود را تکمیل کنید. شورای حل اختلاف بعد از بررسی درخواست شما، یک کارشناس دادگستری برای رسیدگی به میزان خسارت در نظر می‌گیرد. یادتان باشد تا این‌جای کار، هزینه دادخواست و هزینه کارشناسی به پای شما نوشته می‌شود.

کارشناس رسمی، اظهارات شما را با میزان خسارت وارده به خودرو تطبیق می‌دهد و میزان افت قیمت را تخمین می‌زند. اگر این عدد تا سقف 20 میلیون تومان باشد، قضیه در چهارچوب شورای حل اختلاف به اتمام می‌رسد و فرد خاطی باید نسبت به پرداخت آن برحسب دستور قضایی اقدام کند؛ اما اگر میزان خسارت برآوردشده از سوی کارشناس بیش از این مبلغ باشد،در این‌صورت، پرونده به دادگاه ارسال می‌شود.

چالش‌های ارسال پرونده به دادگاه

یکی از اسناد مهمی که در دادگاه باید آن را ارائه کنید، کروکی پلیس است. دلیل اهمیت این موضوع، آن است که اگر راننده مقصر از صحنه تصادف فرار کرده باشد یا برحسب شرایط پرتنش زمان تصادف، کروکی کشیده نشده باشد، به مشکل می‌خورید.

مورد دیگر، خود یکی از محل‌های اصلی اختلاف بین مالکان خودرو و قوانین بیمه‌ای است. موضوع صحبت، درخصوص قانون خودروی متعارف و خودروی نامتعارف است. بر اساس قانون بیمه، خودروی متعارف، خودرویی است که قیمت روز آن در زمان وقوع حادثه به تشخیص کارشناسان رسمی، معادل 50 درصد سقف تعهدات بدنی که در ابتدای هر سال اعلام می‌شود، باشد.

درمقابل، خودروی نامتعارف نیز خودرویی است که قیمت روز آن در زمان وقوع حادثه به تشخیص کارشناسان رسمی، بیشتر از 50 درصد سقف تعهدات بدنی که در ابتدای هرسال اعلام می‌شود، باشد. فرض کنید تعمیر، صافکاری و نقاشی گلگیر یک پراید به‌عنوان یک خودروی متعارف، 3 میلیون تومان باشد. طبیعی است که همین خسارت برای خودرویی مانند پورشه ماکان به‌عنوان خودروی نامتعارف، به‌طرزی فاحش بالاتر است.

پس در صورت تصادف یک پراید و یک پورشه ماکان، راننده پراید باید تقریباً کل ارزش خودروی خود را به مالک پورشه آسیب‌دیده پرداخت کند. از دید قانون، چنین چیزی ممکن نیست. میزان پرداخت بیمه برای خودروهای نامتعارف نیز سقف مشخصی دارد که تابعی از یک فرمول پیچیده است؛ بنابراین، اگر مالک یک پورشه هستید، باید خوش‌شانس باشید که با خودروی ارزان‌قیمتی تصادف نکنید.

این نکات را فراموش نکنید

اگر قصد دریافت خسارت افت قیمت خودرو را دارید، باید در نظر داشته باشید که دادگاه بدوی تشکیل پرونده، باید دادگاه محل اقامت شما باشد. از سوی دیگر، این موضوع برای دادگاه بسیار اهمیت دارد که خودروی حادثه‌دیده تا صدور رأی نهایی نباید هیچ‌گونه تغییری داشته باشد. با این حال، اگر میزان آسیب به قدری است که حرکت خودرو با مشکل روبه‌رو شده است، یادتان باشد که پیش از هر تغییری، حتماً تصاویر فراوانی از خودروی حادثه‌دیده تهیه کنید تا کارشناس را قانع کند.

اگر دادگاه برای آخرین مرحله نسبت به خسارت خودروی شما توجیه نشود، عملاً تمام وقت و هزینه‌ای که صرف کرده‌اید، بی‌ارزش خواهد شد. طبق قانون، اگر دادگاه رأی نهایی را به نفع شما صادر کرده باشد، در این صورت شما می‌توانید هزینه‌های دادرسی، هزینه خودروبر، هزینه تأمین و حتی هزینه اعزام کارشناس را نیز درخواست کنید. دست آخر، فراموش نکنید که تمام پروسه دریافت خسارت افت قیمت خودرو، مربوط به محصولاتی با عمر کمتر از 5 سال است.

یک توصیه ساده ولی طلایی

تا این‌جای کار، متوجه شدید که مطرح‌کردن بحث دریافت خسارت افت قیمت خودرو در شرکت‌های بیمه‌ای، عملاً بی‌فایده است. از سوی دیگر، روال حقوقی رسیدگی به درخواست شما در مراجع قضایی نیز زمان‌بر و تا حدودی نیز هزینه‌بر است. اگر واقعاً دنبال دریافت این مبلغ هستید، باید با دردسرها و هزینه‌های آن کنار بیایید؛ اما یک پیشنهاد بسیار ساده، کاربردی و به‌مراتب ارزان‌تر نیز برای افرادی که نسبت به خودروی صفرکیلومتر خود حساس هستند، وجود دارد؛ این پیشنهاد، بیمه بدنه است. در صورتی که شما این نوع بیمه را نیز به پوشش بیمه‌ای خود الحاق کرده باشید، در آن صورت شرکت‌های بیمه‌ای پاسخگوی شما خواهند بود. در نظر داشته باشید مبلغ بیمه بدنه خودروهای صفرکیلومتر، بسیار پایین‌تر از خودروهایی با کارکرد بالاتر است.

بیشتر بخوانید

امتیاز شما به این مقاله ؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
2 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
حسین
۱۴۰۰-۰۱-۲۵ ۲۰:۳۴

سلام خدمت شما برای دریافت خسارت افت قیمت ، بهترین پیشنهاد بیمه بدنه است. اما در بیمه ثالث هم میشه خسارت افت قیمت خودرو را دریافت کرد. ولی 2 نکته داره : 1_حداکثر خسارتی که توسط شرکت بیمه پرداخت میشه تا سقف تعهد مالی بیمه ثالث است. 2_ طبق قوانین بیمه مرکزی ، خسارت افت قیمت هم در تعهدات مالی بیمه ثالث است ولی در عمل شرکتهای بیمه پرداخت نمیکنند ولی با اعلام شکایت از شرکت بیمه یا با اعتراض به شرکت بیمه ، میشه خسارت را گرفت.ولی معمولا چون تعهد مالی بیمه ثالث ، مبلغ پایینی است ، به… بیشتر »

مدیر
ندا تبریزی
۱۴۰۰-۰۱-۲۸ ۱۷:۳۶
پاسخ به  حسین

از شما متشکریم.

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو

خرید خودرو با بهترین شرایط

با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو