نحوه محاسبه افت قیمت خودرو در تصادفات

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

نحوه محاسبه افت قیمت خودرو در تصادفات یکی از مواردی است که بعد از تصادف خودرو پیش می‌آید و از آنجایی که پاسخ به این پرسش کمی پیچیده است، در این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک قصد داریم نحوه محاسبه افت قیمت خودرو در تصادفات را برایتان ذکر کنیم.

همانطور که می‌دانید بعد از تصادف، ارزش خودرو به‎‌طور برگشت‌ناپذیری کاهش می‌یابد، اما این سوال پیش می‌آید که «نحوه محاسبه افت قیمت خودرو در تصادفات چقدر است؟» تورفتگی‌ها، خُرد شدن شیشه‌ها، خرابی سپر یا گلگیر، تغییر شکل ستون یا شاسی و هرگونه صدمه کم یا زیاد بر روی بدنه خودرو، همگی موجب کاهش ارزش ماشین خواهند شد. ممکن است که بخواهید سریعاً پس از تصادف، اتومبیل خود را مستقیماً بفروشید یا گزینه‌های دیگر را براساس میزان ارزش‌گذاری خودروهای تصادفی بررسی کنید. با این حال، اگر می‌خواهید بدانید که ماشین شما پس از تصادف چقدر ارزش خود را ازدست داده است، مقاله افت قیمت خودرو در تصادفات را تا پایان بخوانید.

اگر قصد فروش خودروی خودت رو داری، اونم تو سریع‌ترین زمان ممکن، کافیه اینجا کلیک کنید 

تا در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بدون پرداخت هیچ وجهی بعنوان پورسانت خودروت رو بفروشی

افت قیمت خودرو در تصادف چیست؟

افت قیمت خودرو در تصادف چیست؟
خرابی سپر خودرو

افت قیمت خودرو که همچنین به‎‌عنوان کاهش ارزش خودرو نیز شناخته می‌شود، اختلاف قیمت بازار برای وسیله نقلیه قبل و بعد از تصادف است. توجه به این نکته مهم است که تصادف با استهلاک متفاوت است، زیرا استهلاک به کاهش ارزش خودرو به مرور زمان اشاره دارد. اما پس از تصادف، حتی اگر خودرو به خوبی تعمیر شده باشد و در آن از قطعات اصلی و باکیفیت استفاده شود، ارزش خودرو نسبت به قبل از حادثه کمتر خواهد بود.

به عنوان مثال، فرض کنید که شما در حال فروش اتومبیل دست دوم خود هستید که 100 میلیون تومان قیمت دارد. اگر خریدار متوجه تصادفی بودن خودرو شود، ممکن است پیشنهاد خود را به میزان 80 میلیون تومان کاهش می‌دهد. درواقع تعویض قسمتی از بدنه خودرو یا داشتن رنگ در قطعات باعث می‌شود که ارزش خودرو كاهش پیدا کند. به عبارت دیگر، افت قیمت خودرو شما از بابت تصادف به میزان 20 میلیون تومان کاهش یافته است. البته این میزان افت قیمت می‌تواند دستخوش مواردی باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

چرا یک ماشین بعد از تصادف مستهلک می‌شود؟

چرا یک ماشین بعد از تصادف مستهلک می‌شود؟
تخریب شدن کامل جلوی خودرو

پس از تصادف دلیل قانع‌کننده‌ای برای افت قیمت اتومبیل وجود دارد و این است که ماشین شما نسبت به قبل دیگر سالم نیست و صدمه‌ دیده است. اگر خودرو شما کوچک‌ترین خرابی را تجربه کرده باشد، باز هم ارزش اولیه خود را از دست می‌دهد.

مطمئناً می‌توانید بخشی از خسارت خود یا تمام آن را از طریق بیمه دریافت کنید، اما حتی اگر خودرو به‌طور کامل تعمیر شده باشد و هرگونه شواهد ظاهری مبنی‌بر تصادف نیز ازبین رفته باشد، افت قیمت خودرو پس از تصادف همچنان پابرجا است. در چنین مواردی چنانچه خودرو تحت کارشناسی قرار گیرد، به‌راحتی قطعات رنگ یا تعویض شده قابل شناسایی خواهد بود.

بنابراین اگر دو خودرو با شرایط مشابه (تاریخ ساخت، میزان مسافت پیموده شده و شرایط دیگر) به‌عنوان گزینه‌های فروش موجود باشند؛ ولی یکی از آن‌ها تصادفی باشد، مالک آن خودرو مجبور است قیمت ماشینش را پایین بیاورد تا بتواند به فروش آن فکر کند.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

به هر روی، دقت داشته باشید قبل از خرید، به کمک کارشناسان مجرب همراه مکانیک می‌توانید علاوه‌بر آگاهی از قطعاتی که حین تصادف آسیب دیده‌ یا تعویض شده‌اند، از قیمت دقیق و کارشناسی خودرو نیز مطلع شوید.

نحوه محاسبه افت قیمت خودرو در تصادفات

میزان کاهش ارزش خودرو در حین تصادف چقدر است؟
کاهش ارزش ماشنی بعد از تصادف

در این بخش از مقاله افت قیمت خودرو در تصادفات به این سوال خواهیم پرداخت که ارزش خودرو تصادفی چقدر کاهش می‌یابد؟ در پاسخ به این سوال باید بدانید که هیچ قانون ثبتی و رسمی برای ارزش‌گذاری یا محاسبه دقیق و صددرصدی قیمت خودروی تصادفی وجود ندارد، اما در ادامه به‌طور حدودی برخی از روش‌های متداول نحوه محاسبه افت قیمت خودرو در تصادفات را برایتان ذکر می‌کنیم.

مسلما شما هم در هنگام خرید خودرو ترجیح می‌دهید تا خودروی سالم‌تری بخرید تا علاوه‌بر نمای ظاهری سالم، هزینه کمتری بابت تعمیرات پرداخت کنید و همچنین از طرفی رنگ شدگی بدنه خودرو و جایگزینی قطعات اصلی باعث می‌شود تا افراد کمتری حاضر به خرید خودروهای آسیب دیده شوند.

اولین گام برای محاسبه افت قیمت خودرو این است که بتوانید از قیمت روز اتومبیل موردنظر آگاهی پیدا کنید و پس از آن با مدنظر قرار دادن مواردی که در ذیل به آن‌ها اشاره کردیم به‌طور تقریبی از میزان افت قیمت خودرو مطلع شوید:

  1. اگر آسیب‌دیدگی در قسمت کاپوت و صندوق عقب باشد، می‌تواند 5 تا 7 درصد از ارزش خودرو را کاهش دهد. درصورتی‌که آسیب وارده فقط در حد رنگ‌شدگی سطحی در بخش گلگیر و درها باشد، تا ۴ درصد از ارزش خودرو کاسته می‌شود. 
  2. اگر هرکدام از بخش‌های ستون‌ها، شاسی و سقف خودرو در تصادفات آسیب ببیند، نشان‌دهنده تصادف شدید خودرو است که موجب کاسته شدن استحکام خودرو می‌شود. بسته به میزان آسیب‌دیدگی در هر کدام از این قسمت‌ها حداقل 10 درصد از ارزش خودرو کاسته خواهد شد.

اگر برای خرید خودرو دچار تردید هستی و نیاز به مشاوره داری اینجا رو کلیک کن

میزان کاهش ارزش خودرو در حین تصادف چقدر است؟

نحوه محاسبه افت قیمت خودرو در تصادفات
افت قیمت خودرو تصادفی

باید گفت که «خودروهایی که بعد از تصادف تعمیر کمتری ببینند، افت قیمت کمتری دارند و اتومبیل‌هایی که تعمیرات گسترده‌تری داشته‌اند و هنوز هم به‌طور کامل تعمیر نشده‌اند، افت قیمت بالاتری دارند.» به هر جهت، ما میزان افت قیمت خودرو را می‌توانیم برحسب میزان تصادف به شکل زیر دسته‌بندی کنیم (این دسته‌بندی فرضی است):

  • دسته یک: اگر در یک تصادف اتومبیل شما در دسته یک قرار گرفت، این بدان معنی است که خودرو شما به شدت آسیب دیده است. اتومبیل‌های دسته یک فراتر از تعمیر در نظر گرفته شده‌اند و ممکن است به آن‌ها «قراضه یا اوراقی» نیز گفته شود. این خودروها به‌طور کامل از بازار خارج هستند و قابل استفاده نیستند.
  • دسته دو: خودروهای رده دو نیز فراتر از تعمیر هستند، به این معنا که ممکن است با تعمیرات تخصصی، ساختار مکانیکی ماشین (برای مثال موتور) همچنان قابل استفاده باشد، اما کابین و بدنه خودرو به هیچ عنوان مناسب نیستند. مطمئنا یک بدنه و کابین سالم و جدید بر روی موتور این خودرو می‌تواند بسیار پرهزینه باشد.
  • دسته سوم: اتومبیل‌های دسته سوم ممکن است «اتومبیل‌های عملکردی» نامیده شوند، زیرا در تصادفی متوسط (شدت تصادف نه زیاد بوده و نه کم) بدنه خودرو آسیب دیده و هیچ‌گونه صدمه‌ای به قسمت‌های حساس خودرو وارد نشده است. با این حال، برخلاف اتومبیل‌های گروه یک و دو، یک ماشین رده سوم با لحاظ کردن افت قیمت، می‌تواند تعمیر شده و فروخته شود.
  • دسته چهارم: این دسته از خودروها در طی تصادفات با شدت کم، آسیب‌های جزئی دیده‎‌اند و کابین و قسمت‌های مکانیکی خودرو کاملاً سالم هستند. این رده از خودروها نیاز به تعمیرات بسیار کمی دارند و اغلب افت قیمت کمی را تجربه می‌کنند. این خودروها نیز تصادفی نام دارند، هرچند که میزان خسارت کم باشد.

با توجه به مطالب گفته شده باید بدانید که خودروهای دسته یک از بازار خارج هستند، اما خودروهای دسته دوم نیاز به تعمیرات تخصصی و پرهزینه دارند و برای وارد شدن به بازار عاقلانه به نظر نمی‌رسند. خودروهای دسته سوم قابل استفاده هستند، ولی میزان کاهش قیمت آن‌ها می‌تواند بین 40 تا 60 درصد نسبت‌به همان مدل خودرو که بدون تصادف است ارزش‌گذاری شود. برای خودروهای رده چهارم، فروش ساده‌تر است و کاهش قیمت این ماشین‌ها در حدود 15 تا 35 درصد است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید
افت قیمت خودرو در تصادفات
تصادف شدید خودرو

جمع‌بندی بررسی افت قیمت خودرو در تصادفات

به آخرین بخش از مقاله افت قیمت خودرو در تصادفات رسیدیم؛ اگر خودرو به‌درستی کار نکند یا رانندگی با آن ایمن نباشد، برای بازگردان خودرو به بازار نیاز به صرف هزینه بالا است، به‌خصوص اگر خودرو خارجی و لوکس باشد. برای خودروهای داخلی همانند پراید یا پژو، میزان افت قیمت کمتر از خودروهای خارجی است.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

اگر می‌خواهید اتومبیل تصادفی خود را بفروشید، ممکن است در یافتن خریدار برای آن مشکل داشته باشید. به دلیلِ نبود یک مرجع قانونی و عدم ثبت میزان تصادف و خرابی در بازار فروش خودروهای تصادفی، خریداران اطمینان کمتری به صحت اطلاعات فروشنده دارند. حتی یک نفر به‌راحتی می‌تواند بدون آن‌که سخنی از خرابی گلگیر خود به میان آورد، ماشین‌ خود را با قیمت روز به فروش برساند.

منظور ما این است که شما به عنوان یک خریدار باید جهت اطمینان بیشتر و به‌عنوان یک فروشنده جهت فروش راحت‌تر خودروی خود، سعی کنید اطلاعات خود را بالا ببرید یا از یک متخصص کاربلد کمک بگیرید. کارشناسی خودرو بهترین روش است تا با محاسبه افت قیمت خودرو در تصادفات به‌روش استاندارد، خریدار و فروشنده در معاملات خودرو ضرر نکنند.

بهترین مرجع کارشناسی خودرو

با توجه به مطالب فوق و تجربیات بیان‌شده، کارشناسی در خرید و فروش خودرو امری ضروری به‌نظر می‌رسد. با کمی دقت متوجه خواهید شد که هزینه کارشناسی خودرو تقریبا 0.1% قیمت تمام شده یک خودرو است. این رقم در مقابل اطمینانی که از سلامت خودرو به شما می‌دهد کاملا ناچیز است. 
بعد از پیدا کردن خودروی مورد نظر و پیش از تماس با کارشناس، یکبار فروشنده و خودروی مورد نظر را ببینید، چرا که در برخورد با فروشنده خیلی از موارد برای شما روشن خواهد شد. اجازه دهید تا کارشناس تمام مراحل کار خود را به‌طور کامل انجام دهد و در پایان به نظرات کارشناس اعتماد کنید.

همراه مکانیک به‌عنوان اولین شرکت تخصصی کارشناسی خودرو که بیش از 80 هزار کارشناسی انجام داده‌است، نمایشگاه آنلاین خودروهای کارشناسی شده را نیز راه‌اندازی کرده است. کافی است سری به نمایشگاه خودرو همراه مکانیک بزنید تا با لیستی از خودروهای کارشناسی شده روبرو شوید. تمامی خودروهای موجود در این نمایشگاه از نظر فنی و بدنه کارشناسی شده‌اند و گزارش کارشناسی آن‌ها به صورت آنلاین در سایت همراه مکانیک موجود است. این مجموعه توانسته با ارائه خدمت خرید خودروی کارشناسی شده تجربه خریدی مطمئن را برای خریداران خودرو ایجاد کند.

با خرید خودرو از همراه مکانیک از مزایای زیر بهره‌مند خواهید شد:

  • از مشاوره تخصصی خرید خودرو به صورت رایگان استفاده می‌کنید.
  • خودروی کارشناسی‌شده می‌خرید.
  • تا 7 روز از ضمانت پرداخت خسارت برخوردار خواهید بود.
  • از مشاوره حقوقی رایگان در زمان عقد قولنامه استفاده می‌کنید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

افت قیمت خودرو در چه مواردی ایجاد می‌شود؟

بیشترین و کمترین افت قیمت خودرو و بهترین و بدفروش‌ترین خودروهای داخلی

نحوه محاسبه افت قیمت خودرو

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
6 نظرات
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین امتیاز
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
حسین رزاق زاده
۱۳۹۹-۰۸-۱۶ ۱۲:۰۱

سلام.وقتتون بخیر.پژوپارس مدل ۹۸دارم که تصادف کردم.کاپوت وگلگیرسمت شاگرد بایدعوض بشه.طبق گفته صافکار،سرشاسی هم ضربه خورده. بنطرتون افت قیمت ماشین چقدره؟البته ایمیلم غیر فعال. ۰۹۱۱۷۵۱۷۷۹۴. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

ندا تبریزی
۱۳۹۹-۰۸-۱۶ ۱۵:۰۴

از ایزار قیمت همراه مکانیک استفاده کنید یا با کارشناسان در تماس باشید:
https://www.hamrah-mechanic.com/carprice/
021-45612000

هادی
۱۳۹۹-۰۹-۱۳ ۱۶:۲۸

سلام.من چند روز پیش تصادف کردم و غیر مقصر شناخته شدم.ولی بعدش مجبور شدم ماشینم را تعمیر کنم و ظاهر ماشین را درست کردم الان میتونم به خاطر افت قیمت ماشین شکایت کنم یا قبل از تعمیر باید اینکار رو مکردم؟

علیرضا
۱۴۰۰-۰۲-۳۰ ۲۳:۳۹
پاسخ به  هادی

قبل تعمییر شکایت کنید اصلا تا زمانی که کارشناس ندیده ماشینو دست به تعمیر نزنید

ناشناس
۱۴۰۰-۰۶-۰۸ ۲۱:۲۲

مطلبتون اصلا مبنای قانونی و کارشناسی نداره

سردبیر
همراه مکانیک(@hamrah-mechanic-com)
۱۴۰۰-۰۷-۱۴ ۰۲:۲۶
پاسخ به  ناشناس

درود بر جناب بابایی
باعث افتخار ماست که دلایل شما رو در این باره بدونیم.

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو

خرید خودرو با بهترین شرایط

با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو