به محض این‎که خودروی شما تصادف کند، ارزش آن به‎طور برگشت‌ناپذیری کاهش می‌یابد. اما شما خواهید پرسید: «نحوه محاسبه افت قیمت خودرو در تصادفات چقدر است؟» پاسخ به این پرسش می‌تواند کمی پیچیده باشد. تورفتگی‌ها، خُرد شدن شیشه‌ها، خرابی سپر یا گل‌گیر، تغییر شکل ستون یا شاسی و هرگونه صدمه کم یا زیاد بر روی بدنه خودرو، همگی یک داستان را بیان می‌کنند: کاهش ارزش ماشین!. ممکن است نیاز داشته باشید که سریعاً پس از تصادف، اتومبیل خود را مستقیماً بفروشید و یا گزینه‌های دیگر را براساس میزان ارزش‌گذاری خودروهای تصادفی بررسی کنید. با این حال، اگر می‌خواهید بدانید که ماشین شما پس از تصادف چقدر ارزش خود را ازدست داده است، مقاله افت قیمت خودرو در تصادفات را تا پایان بخوانید.

اگر قصد فروش خودروی خودت رو داری، اونم تو سریع‌ترین زمان ممکن، کافیه اینجا کلیک کنید 

تا در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بدون پرداخت هیچ وجهی بعنوان پورسانت خودروت رو بفروشی

افت قیمت خودرو در تصادف چیست؟

افت قیمت خودرو در تصادف چیست؟
خرابی سپر خودرو

افت قیمت خودرو که همچنین به‎عنوان کاهش ارزش نیز شناخته می‌شود، اختلاف قیمت بازار برای وسیله نقلیه قبل و بعد از تصادف است. توجه به این نکته مهم است که تصادف با استهلاک متفاوت است، زیرا استهلاک به کاهش ارزش خودرو به مرور زمان اشاره دارد. حتی اگر یک ماشین به خوبی تعمیر شده باشد و در آن از قطعات اصلی و باکیفیت استفاده شود، ارزش خودرو نسبت به قبل از حادثه کمتر خواهد بود.

به عنوان مثال، فرض کنیم که شما در حال فروش اتومبیل دست دوم خود هستید که 100 میلیون قیمت دارد. یک خریدار مایل به خرید خودرو شما است، سپس او درمی‌یابد که ماشین شما تصادفی بوده است؛ بعد از آن خریدار پیشنهاد خود را به میزان 80 میلیون کاهش می‌دهد. در این سناریو، ارزش كاهش‌یافته خودرو 20 میلیون است. به عبارت دیگر، افت قیمت خودرو شما از بابت تصادف به میزان 20 میلیون کاهش یافته است.

چرا یک ماشین بعد از تصادف مستهلک می‌شود؟

چرا یک ماشین بعد از تصادف مستهلک می‌شود؟
تخریب شدن کامل جلوی خودرو

دلیل قانع‌کننده‌ای برای افت قیمت اتومبیل وجود دارد و آن این است که ماشین شما نسبت به قبل بدتر به نظر می‌رسد. خودرو شما اگر هم کوچک‌ترین خرابی را تجربه کرده باشد، باز هم ارزش اولیه خود را از دست می‌دهد.

مطمئناً می‌توانید خسارت را از طریق بیمه خود دریافت کنید. اما حتی اگر خودرو به طور کامل تعمیر شده باشد و هرگونه شواهد ظاهری مبنی‌بر تصادف نیز ازبین رفته باشد، افت قیمت خودرو پس از تصادف همچنان پابرجا است. به این دلیل که سابقه تصادف در گزارش تاریخ خودرو ثبت شده‌است. هنگامی‌که شما سعی می‌کنید ماشین خود را بفروشید، خریدار می‌تواند گزارش تصادف را از سامانه مربوطه استخراج کند.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

گاهی اوقات ممکن است صاحب خودرو با فردی که تصادف کرده است به این نتیجه برسد که بدون پرداخت حق بیمه و ثبت در سامانه مربوطه، به صورت نقدی مبلغ را پرداخت کند، پس در این مواقع هیچ راه دقیقی برای شناسایی میزان خرابی خودرو وجود ندارد. یا شما باید پیش مکانیک مجرب و مورد اطمینان خود بروید، و یا این‌که حرف فروشنده را بپذیرید!

به هر روی، اگر دو خودرو با شرایط مشابه(تاریخ ساخت، میزان مسافت پیموده شده و شرایط دیگر) به‌عنوان گزینه‌های فروش موجود باشند، اما اگر یکی از آن‌ها تصادفی بود، مالک آن خودرو مجبور است قیمت ماشینش را پایین بیاورید تا بتواند به فروش آن فکر کند.

میزان کاهش ارزش خودرو در حین تصادف چقدر است؟

میزان کاهش ارزش خودرو در حین تصادف چقدر است؟
کاهش ارزش ماشنی بعد از تصادف

در این بخش از مقاله افت قیمت خودرو در تصادفات به این سوال خواهیم پرداخت که ارزش خودرو تصادفی چقدر کاهش می‌یابد؟ میزان قیمت به خودیِ خود بستگی به نوع خودرو دارد، اما یک اجماع عمومی(نظر مشترک) در این مورد وجود دارد. شما باید مقایسه‌ای بین میزان استهلاک اتومبیل معمولی(بدون تصادف) با استهلاک ماشین بعد از تصادف را انجام دهید.

نرخ خرابی اتومبیل براساس مدل عامل مهمی است، برندهای داخلی نسبت به مارک‌های وارداتی و لوکس، تنها چند درصد افت قیمت پیدا می‌کنند. در طی سه سال اول، یک وسیله نقلیه نسبت به خودروی جدید تقریباً 40 تا 50 درصد از ارزش خود را از دست می‌دهد. پس آنچه می‌تواند همچنان ارزش خودروی قدیمی را برحسب گذر سال‌ها و مسافت پیموده شده حفظ کند، این است که خودروی مورد نظر تصادفی نباشد!

تقریباً در طی پنج سال آینده، استهلاک اتومبیل شیب کمتری به خود می‌گیرد و در حدود 10 تا 15 درصد دیگر نیز کاهش می‌یابد. در شرایط اقتصادی معمول(نه شرایط بغرنج اقتصادی در ایران که هر روز قیمت‌ها دستخوش تغییرات قرار می‌گیرند) می‌توان انتظار داشت که یک اتومبیل پس از پنج سال حدود 35 تا 50 درصد افت قیمت داشته باشد.

اگر قصد خرید خودرو بدون اتلاف وقت و به قیمت واقعی داری اینجا رو کلیک کن. ما با خرید سفارشی کار رو برات آسون کردیم.

مقادیر بالا بدون احتساب میزان خسارت است. برای تعیین میزان افت قیمت باید بدانید که خرابی در کدام قسمت خودرو رخ داده است، شدت ضربه چقدر بوده و خودرو به شکلی خسارت دیده است. نخست باید چک لیستی از چنین پرسش‌هایی را آماده کنید و تا رسیدن به جواب منطقی تحقیقات خود را ادامه دهید.

نحوه محاسبه افت قیمت خودرو در تصادفات

نحوه محاسبه افت قیمت خودرو در تصادفات
افت قیمت خودرو تصادفی

باید بگوییم: «خودروهایی که بعد از تصادف تعمیر کمتری به خود دیده‌اند، افت قیمت کمتری دارند و اتومبیل‌هایی که تعمیرات گسترده‌تری داشته‌اند و هنوز هم به طور کامل تعمیر نشده‌اند، افت قیمت بالاتری دارند.» به هر جهت، ما میزان افت قیمت خودرو را می‌توانیم برحسب میزان تصادف به شکل زیر دسته‌بندی کنیم(این دسته‌بندی فرضی است):

  • دسته یک: اگر در یک تصادف اتومبیل شما در دسته یک قرار گرفت، این بدان معنی است که ماشن شما به شدت آسیب دیده است. اتومبیل‌های دسته یک فراتر از تعمیر در نظر گرفته شده‌اند و ممکن است به آن‌ها «قراضه یا اوراقی» نیز گفته شود. این خودروها به طور کامل از بازار خارج هستند و قابل استفاده نیستند.
  • دسته دو: خودروهای رده دو نیز فراتر از تعمیر هستند، به این معنا که ممکن است با تعمیرات تخصصی، ساختار مکانیکی ماشین(برای مثال موتور) همچنان قابل استفاده باشد، اما کابین و بدنه خودرو به هیچ عنوان مناسب نیستند. پیاده کردن یک بدنه و کابین سالم از ماشینی دیگر بر روی موتور این خودرو می‌تواند بسیار پرهزینه باشد.
  • دسته سوم: اتومبیل‌های دسته سوم ممکن است «اتومبیل‌های عملکردی» نامیده شوند، زیرا در تصادفی متوسط(شدت تصادف نه زیاد بوده و نه کم) بدنه خودرو آسیب دیده است و هیچ‌گونه صدمه‌ای به قسمت‌های حساس خودرو وارد نشده است. با این حال، برخلاف اتومبیل‌های گروه یک و دو، یک ماشین رده سوم با لحاظ کردن افت قیمت، می‌تواند تعمیر شده و فروخته شود.
  • دسته چهارم: این دسته از خودرها در طی تصادفات با شدت کم، آسیب‌های جزئی دیده‎اند و کابین و قسمت‌های مکانیکی خودرو کاملاً سالم هستند. این رده از خودروها نیاز به تعمیرات بسیار کمی دارند و اغلب افت قیمت کمی را تجربه می‌کنند. این خودروها نیز تصادفی نام دارند، هرچند که میزان خسارت کم باشد.

نتیجه‌گیری: خودروهای دسته یک از بازار خارج هستند، اما خودروهای دسته دوم نیاز به تعمیرات تخصصی و پرهزینه دارند، و برای وارد شدن به بازار عاقلانه به نظر نمی‌رسند. خودروهای دسته سوم قابل استفاده هستند، ولی افت قیمت آن‌ها می‌تواند بین 40 تا 60 درصد نسبت‌به همان مدل خودرو که بدون تصادف است قابل ارزش‌گذاری شود. برای خودروهای رده چهارم، فروش ساده‌تر است، افت قیمت این ماشین‌ها در حدود 15 تا 35 درصد است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید
افت قیمت خودرو در تصادفات
تصادف شدید خودرو

جمع‌بندی بررسی افت قیمت خودرو در تصادفات

به آخرینن بخش از مقاله افت قیمت خودرو در تصادفات رسیدیم؛ اگر خودرو به درستی کار نکند یا رانندگی با آن ایمن نباشد، برای بازگردان خودرو به بازار نیاز به صرف هزینه بالا است، به خصوص اگر خودرو خارجی و لوکس باشد. برای خودروهای داخلی همانند پراید یا پژو، میزان افت قیمت کمتر از خودروهای خارجی است.

دنبال خودروی دست دوم می‌گردی؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شو. اینجا بهترین پیشنهاد‌هارو برات داریم.

اگر می‌خواهید اتومبیل تصادفی خود را بفروشید، ممکن است در یافتن خریدار برای آن مشکل داشته باشید. به دلیلِ نبود یک مرجع قانونی و عدم ثبت میزان تصادف و خرابی در بازار فروش خودروهای تصادفی، خریداران اطمینان کمتری به صحت اطلاعات فروشنده دارند. یا حتی یک نفر به‌راحتی می‌تواند بدون آن‌که سخنی از خرابی گلگیر خود به میان آورد، ماشین‌ خود را با قیمت روز به فروش برساند.

منظور ما این است که شما به عنوان  یک خریدار باید جهت اطمینان بیشتر، و به‌عنوان یک فروشنده جهت فروش راحت‌تر خودروی خود، سعی کنید اطلاعات خود را بالا ببرید و یا از یک متخصص کاربلد کمک بگیرید. کارشناسی خودرو بهترین روش است تا با محاسبه افت قیمت خودرو در تصادفات به‌روش استاندارد، کسی در معاملات خودرو ضرر نکند.

بهترین مرجع کارشناسی خودرو

با توجه به مطالب فوق و تجربیات بیان‌شده، کارشناسی در خرید و فروش خودرو امری ضروری بنظر می‌رسد. با کمی دقت متوجه خواهید شد که هزینه کارشناسی خودرو تقریبا 0.1% قیمت تمام شده یک خودرو است. این رقم در مقابل اطمینانی که از سلامت خودرو به شما می‌دهد کاملا ناچیز است. 
بعد از پیدا کردن خودروی مورد نظر و پیش از تماس با کارشناس، یکبار فروشنده و خودروی مورد نظر را ببینید، چرا که در برخورد با فروشنده خیلی از موارد برای شما روشن خواهد شد. اجازه دهید تا کارشناس تمام مراحل کار خود را بطور کامل انجام دهد و در پایان به نظرات کارشناس اعتماد کنید.

همراه مکانیک به عنوان اولین شرکت تخصصی کارشناسی خودرو که بیش از 80 هزار کارشناسی انجام داده‌است، نمایشگاه آنلاین خودروهای کارشناسی شده را نیز راه‌اندازی کرده است. کافیست سری به نمایشگاه خودرو همراه مکانیک بزنید تا با لیستی از خودروهای کارشناسی شده روبرو شوید. تمامی خودروهای موجود در این نمایشگاه از نظر فنی و بدنه کارشناسی شده‌اند و گزارش کارشناسی آن‌ها به صورت آنلاین در سایت همراه مکانیک موجود است. این مجموعه توانسته با ارائه خدمت خرید خودروی کارشناسی شده تجربه خریدی مطمئن را برای خریداران خودرو ایجاد کند.

با خرید خودرو از همراه مکانیک از مزایای زیر بهره‌مند خواهید شد:

  • از مشاوره تخصصی خرید خودرو به صورت رایگان استفاده می‌کنید.
  • خودروی کارشناسی‌شده می‌خرید.
  • تا 7 روز از ضمانت پرداخت خسارت برخوردار خواهید بود.
  • از مشاوره حقوقی رایگان در زمان عقد قولنامه استفاده می‌کنید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

افت قیمت خودرو در چه مواردی ایجاد می‌شود؟

بیشترین و کمترین افت قیمت خودرو و بهترین و بدفروش‌ترین خودروهای داخلی

نحوه محاسبه افت قیمت خودرو

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
2 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
حسین رزاق زاده
۱۳۹۹-۰۸-۱۶ ۱۲:۰۱

سلام.وقتتون بخیر.پژوپارس مدل ۹۸دارم که تصادف کردم.کاپوت وگلگیرسمت شاگرد بایدعوض بشه.طبق گفته صافکار،سرشاسی هم ضربه خورده. بنطرتون افت قیمت ماشین چقدره؟البته ایمیلم غیر فعال. ۰۹۱۱۷۵۱۷۷۹۴. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

مدیر
ندا تبریزی
۱۳۹۹-۰۸-۱۶ ۱۵:۰۴

از ایزار قیمت همراه مکانیک استفاده کنید یا با کارشناسان در تماس باشید:
https://www.hamrah-mechanic.com/carprice/
021-45612000