در این مقاله از سری مقالات دانش فنی مجله همراه مکانیک قصد داریم به بررسی مدارک لازم برای پیگیری کارت خودرو و کارت سوخت که یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های صاحبان خودرو است بپردازیم. اگر شما هم برای اولین بار صاحب خودرویی می‌شوید و هیچ تجربه‌ای در این خصوص ندارید یا اگر اصطلاحات و کلمات مربوط به مدارک خودرو برایتان کمی گیج کننده است، در این مقاله با ما همراه باشید. 

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

برای خرید‌و‌فروش یک خودرو نیاز به تعداد نسبتا زیادی مدارک است که نبود هر کدام از مدارک یا وجود نقص در آن‌ها مانع از انجام خرید‌و‌فروش خودرو می‌شود. اولین مرحله بعد از معامله و قولنامه کردن خودرو، اقدام برای تعویض پلاک خودرو است. برای تعویض پلاک خودرو با در دست داشتن مدارک لازم باید به یکی مراکز تعویض پلاک خودرو مراجعه کنید.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

مدارک لازم برای تعویض پلاک خودرو

مدارک لازم برای تعویض پلاک خودرو
 • اصل برگه کمپانی
 • اصل کارت خودرو
 • اصل برگ سبز
 • اصل شناسنامه جدید یا کارت ملی طرفین معامله یا نمایندگان قانونی آن‌ها
 • حضور فروشنده و خریدار یا نماینده قانونی آن‌ها
 • ارائه برگ عدم خلافی
 • ارائه اصل فیش پرداخت بهای پلاک بر اساس تعرفه
 • مدارک احراز سکونت خریدار
 • ارائه اصل بیمه‌نامه شخص ثالث معتبر
 • ارائه اصل کارت معاینه فنی در صورت نیاز

برگه کمپانی

برگه کمپانی در واقع فاکتور خرید خودرو از شرکت خودروساز است که تاریخ تولید، شماره شاسی، شماره موتور و مشخصات اولین مالک خودرو و قیمت خودرو نشان می‌دهد. درصورتی‌که خودرو لیزنگی باشد بر روی برگه کمپانی ذکر می‌شود که سند در رهن کمپانی است و مالک بدون تسویه حساب با کمپانی حق فروش خودرو را ندارد؛ در هنگام تعویض پلاک و گرفتن سند قطعی فروشنده باید سند کمپانی را ارائه دهد.

برگ سبز خودرو

برگ سبز خودرو به‌همراه کارت خودرو مدارک اصلی شناسایی خودرو محسوب می‌شوند. برگ سبز خودرو در واقع سند مالکیت خودرو محسوب می‌شود و به شکل تک برگی و سبز رنگ ارائه می‌شود. اطلاعاتی که داخل این برگه ثبت می‌شود نباید با مشخصات واقعی خودرو منافات داشته باشد؛ در غیر این صورت مالک خودرو مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

در برگ سبز خودرو اطلاعاتی مربوط به وسیله نقلیه و مالک خودرو نظیر نام و نام‌خانوادگی، شماره ملی، تاریخ تولد، شماره شناسنامه، محل صدور و نام پدر مالک خودرو، شماره پلاک خودرو، نوع، مدل، تیپ، رنگ خودرو، نوع سوخت، ظرفیت خودرو، تعداد سیلندر، تعداد محور و تعداد چرخ‌های خودرو، شماره موتور، شماره شاسی، شناسه خودرو (VIN) و شماره سنا ثبت می‌شود.

برگ سبز خودرو

شناسه خودرو (VIN) درواقع اثر انگشت خودرو محسوب می‌شود و متشکل از اعداد و حروف است. شماره VIN خودرو حاوی اطلاعات مهمی نظیر محل ساخت خودرو، نوع پیشرانه‌ استفاده شده در خودرو و… است.

شماره سنا یا شماره مالکیت خودرو در قسمت بالای سند نوشته شده‌است که برای استعلام وضعیت سند می‌توان از آن استفاده کرد.

کارت خودرو

نیروی انتظامی بعد از تعویض پلاک علاوه بر سند خودرو، کارت خودرو را نیز در اختیار مالک قرار می‌دهد. کارت خودرو، مدرک شناسایی خودرو محسوب می‌شود و کلیه اطلاعات ضروری درباره خودرو و مالک در آن ذکر شده‌است. درواقع اطلاعات موجود در برگ سبز به اختصار در کارت خودرو آورده شده تا به‌عنوان مدرک شناسایی خودرو، همواره همراه مالک باشد.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

بعد از خرداد ماه 1395، کارت خودرو هوشمند جایگزین کارت‌های قدیمی شده‌اند. مزیت کارت خودرو هوشمند نسبت به مدل قدیمی آن توانایی ذخیره کردن اطلاعاتی مانند مشخصات قطعات خودرو و معاینه فنی خودرو و سوابق تخلفات و شکایات وسیله نقلیه است.

کارت خودرو

برای دریافت کارت خودرو اقدام مجزایی نباید انجام دهید؛ زیرا بعد از تعویض پلاک از طریق پست به آدرس منزل خریدار خودرو ارسال می‌شود. همچنین برای پیگیری کارت خودروی خود می‌توانید به سامانه رهگیری مرسولات سازمانی (http://najatracking.post.ir/SaipaSearch.aspx) مراجعه کنید. اگر به هر دلیلی آدرس و نشانی شما قبل از دریافت کارت خودرو تغییر کرده است از طریق آدرس اینترنتی Rahvar120.ir/index می‌توانید برای تغییر آدرس خود اقدام کنید. در صورت صحت آدرس، پست وظیفه دارد سه بار کارت خودرو را به آدرس شما ارسال کند یا تا 3 ماه کارت خودرو برگشتی را در پست نگهداری کند تا مالک، کارت خودرو خود را تحویل بگیرد. درصورتی‌که طی این 3 ماه نتوانید کارت و سند خودرو خود را تحویل بگیرید بهتر است برای با خبر شدن از وضعیت کارت خودرو خود از طریق روش های زیر اقدام کنید:

 1. پیگیری کارت خودرو برگشتی از طریق پست

 • ابتدا به سامانه پیگیری مرسولات سازمانی مراجعه کرده و از وضعیت کارت خودرو و برگ سبز خود آگاه شوید.
 • با واحد ارتباط با مشتریان شرکت پست (شماره تلفن 84470000-021) تماس گرفته و کارت خودرو خود را پیگیری کنید.
 • از طریق شماره‌گیری کد دستوری #193* کارت خودرو خود را پیگیری کنید.
 1. پیگیری کارت خودرو از طریق راهور ناجا

اگر به هر دلیل از طریق پست نتوانستید کارت خودرو خود را تحویل بگیرید، بهتر است برای دریافت کارت خودرو همراه با مدارک خود به مراکز تعویض پلاک ناجا مراجعه کنید، اما قبل از این کار به پلیس +10 مراجعه کرده یا از طریق شماره‌گیری کد دستوری #110* و انتخاب شماره 2 (خدمات راهور) می‌توانید از آخرین وضعیت کارت خودرو خود آگاه شوید.

مدارک احراز محل سکونت مالک خودرو

از روش‌های زیر می‌توانید آدرس محل زندگی خود را احراز کنید.

 • سند مالكيت منزل مسكونی به نام مالک خودرو یا همسر وی، همراه با یکی از قبوض گاز، آب، برق به تاریخ روز
 • اجاره‌نامه منزل مسكونی به نام مالک خودرو (دارای كد رهگیری و هولوگرام) همراه با یکی از قبوض گاز، آب، برق به تاریخ روز
 • اصل جواز كسب معتبر به نام مالک خودرو همراه با یکی از قبوض گاز، آب، برق به تاریخ روز
 • گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان مالک خودرو که در آن محل زندگی والدین دانش‌آموز ذکر شده و به تایید آموزش پرورش رسیده است.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

 • معرفي‌نامه از اداره محل کار مالک خودرو (ویژه کارمندان دولت) که در آن محل زندگی فرد موردنظر ذکر شده باشد.
 • سند مالكيت منزل مسكونی به نام پدر یا مادر مالک خودرو همراه با یکی از قبوض گاز، آب، برق به تاریخ روز (درصورتی‌که مالک خودرو در منزل والدین خود ساکن باشد.)

ارائه یکی از این مدارک در هنگام تعویض پلاک نیز برای احراز محل سکونت خریدار ضروری است.

سند قطعی

سند قطعی

باید گفت که «برگ سبز خودرو سند مالکیت نیست»؛ بنابراین برای تنظیم و ثبت سند قطعی خودرو باید به دفتر ثبت اسناد مراجعه کنید. سند زدن خودرو بعد از تعویض پلاک انجام می‌گیرد. از معامله‌های دوم به بعد خودروها، باید برای هر خودرو سند قطعی تهیه کرد. سند قطعی دارای مهر برجسته دفتر اسناد رسمی و سربرگ قوه قضاییه است.

مدارک لازم برای سند زدن خودرو

 • حضور خریدار و فروشنده یا نماینده قانونی آن‌ها
 • برگ سبز جدید یا همان شناسه خودرو (به نام خریدار) و تاییدیه انتقال خودرو (صادره در مرکز تعویض پلاک خودرو)
 • اصل شناسنامه و کارت‌ملی خریدار و فروشنده
 • اصل سند فروش کارخانه یا برگه کمپانی به نام فروشنده
 • بیمه‌نامه شخص ثالث
 • کارت سوخت خودرو
 • برگ مفاصا حساب پرداختی عوارض سالانه شهرداری
 • برگه عدم خلافی

کارت سوخت

کارت سوخت

در این بخش از مقاله «مدارک لازم برای پیگیری کارت خودرو و کارت سوخت» به روش پیگیری کارت سوخت خواهیم پرداخت. کارت سوخت خودرو از دیگر مدارک ضروری خودرو محسوب می‌شود. راه‌های ثبت‌نام کارت سوخت خودرو به اختصار در زیر توضیح داده شده‌است.

خودروهای نو که به تازگی پلاک شده‌اند، دارای کارت سوخت هستند و برای دریافت آن کافی است مالکان خودرو به دفاتر پست مراجعه کنند.

روش اول

مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+10

مدارک لازم برای ارائه در پلیس +10 به شرح زیر است:

1- حضور مالک خودرو یا وکیل قانونی آن

۲- اصل و کپی کارت خودرو یا سند خودرو

۳- شناسنامه یا کارت ملی مالک یا وکیل آن جهت احراز هویت

۴- ارائه آدرس کامل پستی به همراه کد پستی (کارت سوخت برای مالک صادر می‌شود)

۵- پرداخت مبلغ ۳۳ هزار تومان که از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان موجود در دفاتر دریافت می‌شود.

روش دوم

مراجعه به سایت درگاه ملی خدمات دولت همراه

یکی از آسان‌ترین راه‌های ثبت‌نام کارت سوخت خودرو مراجعه به سایت درگاه ملی خدمات دولت همراه (www.mob.gov.ir) است. خدمات مختلفی از طریق این سایت ارائه می‌شود که البته یکی از آن‌ها مربوط به کارت سوخت است.

روش سوم

اپلیکیشن دولت همراه

استفاده از اپلیکیشن دولت همراه یکی دیگر از راه‌های درخواست کارت سوخت خودرو محسوب می‌شود. برای دریافت این اپلیکیشن ابتدا باید وارد سایت درگاه ملی خدمات دولت همراه شوید و در صفحه اول این سایت با توجه به سیستم عامل گوشی خود اپلیکیشن موردنظر را دانلود کنید.

در همه روش‌های فوق می‌توان از گزینه استفاده از کارت عابر بانک به ‌جای کارت سوخت استفاده کرد و یکی از کارت‌های بانکی خود را به کارت سوخت تبدیل کرد.

درصورتی‌که برای کارت سوخت اقدام کرده‌اید، اما هنوز کارت سوخت خود را تحویل نگرفته‌اید، می‌توانید به این لینک (http://sokht.epolice.ir:7001/index.jsp ) مراجعه کرده و با دادن شماره پلاک خودرو از زمان تحویل شدن کارت سوخت خود به پست با خبر شوید و سپس با مراجعه به اداره پست آن را دریافت کنید.

برگه معاینه فنی

برگه معاینه فنی یکی دیگر از مدارک ضروری برای خودروهایی با بیشتر از ۵ سال عمر است. برگه معاینه فنی، برگه تعیین میزان سلامت خودرو محسوب می‌شود. به همراه داشتن این برگه برای رانندگان الزامی است؛ البته برای خودروهایی که کمتر از 5 سال از عمر آن‌ها می‌گذرد نیازی به برگه معاینه فنی نیست.

به همراه داشتن کارت خودرو یا برگه سبز خودرو هنگام مراجعه به مراکز معاینه فنی واجب است.

در معاینه فنی، خودرو از 5 جهت تست می‌شود:

 • تست گازهای خروجی از اگزوز
 • تست ظاهر خودرو
 • تست هم راستایی چرخ‌ها
 • تست ترمز
 • تست تنظیم موتور

بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث

یکی دیگر از مدارک مهم در خرید و فروش خودرو دست دوم، بیمه شخص ثالث است که همیشه باید همراه راننده خودرو باشد.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

چنانچه خودرو خریداری شده فاقد بیمه نداشته یا بیمه آن منقضی شده باشد، می‌توانید به یکی از بیمه‌های خصوصی که بیمه خودرو را انجام می‌دهند مراجعه کرده و با توجه به شرایط خود و خودرو بیمه‌نامه شخص ثالث را تهیه کنید.

برگ مفاصا حساب پرداختی عوارض سالانه شهرداری

یکی از مدارک ضروری در هنگام ثبت سند قطعی، برگ مفاصا حساب پرداختی عوارض سالانه شهرداری است که از طریق مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر، دفاتر پیشخوان خدمات دولت یا از طریق یکی از سایت‌های زیر به راحتی قابل انجام است:

cartax.tehran.ir

www.tehran.ir

daramad.tehran.ir

خلافی خودرو

خلافی خودرو

برای ثبت قطعی سند خودرو، ارائه عدم خلافی خودرو اجباری است. راه‌های بسیار زیادی برای دریافت خلافی خودرو و پرداخت آن وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده‌است:

۱- از طریق اینترنت و سایت پلیس راهور

۲- از طریق کد دستوری #110*

۳- از طریق ارسال پیامک (SMS) حاوی کد هفده رقمی VIN به یکی از شماره‌های ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ یا ۳۰۰۰۵۱۵۱ یا ۱۱۰۰۰۵۱۵۱

۴- از طریق ربات تلگرام Car_Services_Bot@ 

۵- از طریق اپلیکیشن‌هایی مانند فرمان و غیره که در کافه بازار موجود است.

۶- از طریق تماس تلفنی با شماره ۸۸۲۸۸۸۸۸ و وارد کردن کد VIN

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
2 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
علی
۱۳۹۸-۱۰-۰۵ ۱۲:۳۷

سند قطعی همونی هست که نیروی انتظامی میده و بارها تاکید شده نیازی که دفترخونه رفتن نیست
و کاملا اختیاری میباشد و اگه خریدار اصرار به دفتر خونه داشته باشه هزینه اش با خودشه

علی
۱۳۹۸-۱۲-۱۲ ۰۹:۱۶

برای پیگیری کارت سبز خودرو میتوانید با شماره 48213751-021 مرکز شماره گذاری مستقر در ایران خودرو آقای علینژاد. یا شماره 48213750-021 آقای سرهنگ بابایی. یا شماره 48213752-021 خانم یوسفی یا خانم فرقانی تماس بگیرید.
در صورت داشتن هرگونه شکایت میتوانید با شماره 44262248-021 بازرسی شرکت راهگشا تماس بگیرید.