راه های کاهش مصرف سوخت در زمستان

فهرست مطالب

از 4 سال اول ریاست‌جمهوری دکتر احمدی‌نژاد بود که قیمت بنزین هم به دیگر دغدغه‌های ایرانیان اضافه شد. ایران چهارمین کشور صاحب منابع نفتی دنیا است و به همین سبب سال‌های سال بنزین باقیمتی پایین‌تر از هر کشور دیگری در اختیار مردم کشورمان قرار می‌گرفت. البته نباید به این ارزانی به دید لطف نگاه کرد. همان‌طور که گفتیم ایران از بزرگ‌ترین دارندگان و همچنین صادرکنندگان نفت دنیا است، نفت هم ماده‌ی اولیه‌ی تولید بنزین است و ارزانی بنزین برای مردمی که همه‌چیز را با گزاف‌ترین قیمت ممکن تهیه می‌کنند نه‌تنها لطف نیست، بلکه از اولیه‌ترین حقوق آ‌ن‌ها است. موضوع دیگری که وجود دارد خودروهای غیراستاندارد موجود در بازار ایران است. ایران‌خودرو و سایپا BMW i8 نمی‌سازند که مصرف بنزینش کم‌تر از 3 لیتر در هر 100 کیلومتر باشد.

خودروهای تولیدی این دو غول صنعت ایران همیشه مصرف سوخت بالاتر از ارقام رسمی اعلام‌شده دارند. از تاریخچه‌ی مهم‌تر شدن بنزین که بگذریم، چندی است که بحث سهمیه‌بندی مجدد بنزین بازهم بر سر زبان‌‌ها افتاده است که طبق معمول در ابتدا توسط مسئولین تکذیب شد، اما پیرو قوانین نانوشته‌ و منحصربه‌فرد ایران، آنچه توسط مسئولین تکذیب می‌شود، در آینده‌ای نزدیک عملی می‌شود.

با توجه به بالا رفتن قیمت همه‌ی اجناس از پوشاک گرفته تا خوراک، بحث صرفه‌جویی در مخارج و مصارف جدی‌تر از همیشه دنبال می‌شود. یکی از این صرفه‌جویی‌ها کم‌تر بنزین ریختن به باک خودرو است. حتماً حس کرده‌اید که در روزهای سرد سال و به‌خصوص در فصل زمستان، مصرف سوخت خودروی‌تان بیش از همیشه است. در این مقاله راه های کاهش مصرف سوخت در زمستان را توضیح می دهیم.

اما قبل از آن بیایید ببینیم که به چه دلیل و دلایلی مصرف سوخت در سرما افزایش پیدا می‌کند.

دلایل بالا رفتن مصرف سوخت در زمستان

فصل زمستان و بارش برف، در کنار زیبایی‌های طبیعی ناشی از بارش برکت خدا، سختی‌ها و مشکلاتی را هم به همراه دارد که در مورد خودروها علاوه بر بالا رفتن مصرف سوخت، مشکلات رانندگی در جاده‌های برفی و یخ‌زده را نیز به دنبال دارد  موضوع این مقاله این است که چگونه مصرف سوخت در زمستان را کاهش دهیم و ابتدا قصد داریم ببینیم که به چه دلیل این پدیده در روزهای سرد رخ می‌دهد.

پس از بررسی دلایل راه‌حل این مشکل را به شما می‌گوییم.

بالا رفتن مصرف سوخت در ایام سرد سال دلایل مختلفی دارد که موارد زیر جزو این دلایل هستند:

 • اولین نیاز موتور خودرو برای انجام‌وظیفه‌ی خود سوخت است. از زمانی که ماشینتان استارت می‌خورد و روشن می‌شود تا زمانی به مقصد برسید و آن را خاموش‌کنید، موتور برای انجام کار خود بنزین مصرف می‌کند. در روزهایی که هوا سرد است و به‌خصوص اگر دمای هوا زیر صفر باشد، مدت‌زمان بیشتری لازم است تا موتور و بنزین به دمای ایدئال برای حرکت برسند. این موضوع در طی مسافت‌های کوتاه‌تر بیشتر خود را نشان می‌دهد.
 • هوای سرد به‌طور محسوس یا نامحسوس هوای لاستیک را کم می‌کند و این موضوع باعث افزایش سطح اصطکاک تایر با زمین می‌شود و درنتیجه به انرژی بیشتری برای غلبه بر این نیروی اصطکاک نیاز است. همچنین ممکن است خود شما به خاطر رانندگی در مسیر برفی باد لاستیکتان را کم کنید، به‌هر‌حال نتیجه همان است، مصرف بیشتر سوخت.
 •  تقریباً می‌توان گفت تمام سیستم‌های به کار گرفته‌شده در ساخت خودرو تحت تأثیر سرما، سخت‌تر کار می‌کنند و نیازمند انرژی بیشتری هستند تا بتوانند عملکرد مناسبی داشته باشند. از باتری خودرو گرفته تا بخاری و گرم‌کن صندلی.
 • غلظت هوای سرد بیشتر غلظت هوای گرم است و به همین جهت خودروی شما برای حرکت با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت در فصل زمستان به انرژی بیشتری نسبت به شرایط مشابه در فصل تابستان نیاز دارد.
 • برخی از رانندگان برای داشتن تسلط بیشتر بر خودرو، هنگامی‌که دانه‌های برف از آسمان به زمین هجوم می‌آورند، وزن خودروی‌شان را بیشتر می‌کنند که البته کار صحیحی است. مسئله این است که این کار صحیح با افزایش مصرف سوخت همراه است.
 • به دلیل غلظت بالاتر هوای سرد تغییر ندادن حالت آئرودینامیکی طبیعی ماشین بسیار ضروری است. باید بدانید که اگر بار اضافه‌ای بر روی باربندتان دارید، ناخواسته در حال افزایش مصرف سوخت خودروی‌تان هستید
 • یکی از کلی‌ترین دلایل نیز این است که پمپ‌بنزین‌ها در فصول سرد سال بنزین زمستانی به شما عرضه می‌کنند که این نوع بنزین انرژی کم‌تری نسبت به بنزین تابستانی دارد. شاید این موضوع در کشور ما خیلی رایج نباشد و اصلاً بعید است که نوع بنزین ارائه‌شده توسط پمپ‌های بنزین به خاطر دمای هوا عوض شود.

دیدید که بالا رفتن مصرف سوخت در زمستان تنها 1 دلیل ندارد و می‌تواند ناشی از عوامل گوناگونی باشد. اکنون نوبت آن است که راه‌حل‌های موجود برای حل این مشکل یا حداقل بهتر کردن وضعیت مصرف سوخت را به شما معرفی کنیم.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

راه‌حل‌هایی برای کاهش مصرف سوخت خودرو در زمستان

راه‌کارهایی که برای حل این مشکل می‌توان به کاربست، جلوگیری از وقوع مشکلاتی است که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم به‌اضافه‌ی چند نکته‌ی دیگر:

 • تا حد امکان سعی کنید ماشینتان را در فضای بسته و گرم مانند پارکینگ و گاراژ پارک کنید تا موتور و اتاق خودروی‌تان خیلی سرد نشوند که این عمل موجب کاهش مصرف سوخت خودرو در زمستان می‌شود.
 • سعی کنید اگر قرار است خودروی‌تان را روشن کنید چند کار را باهم انجام دهید و چند مسیر را پشت‌هم طی کنید. به یاد داشته باشید که مصرف سوخت در مسافت‌های کوتاه بیشتر است.
 • توصیه می‌شود که تنها 30 ثانیه پس از روشن کردن خودرو حرکت را آغاز کنید و زمان ایستادن پس از شروع به کار موتور را به حداقل برسانید. موتور خودرو درحرکت سریع‌تر گرم می‌شود و درنتیجه شما هم زودتر می‌توانید از بخاری استفاده کنید و اتاق ماشین را گرم‌کنید. این کار نیز موجب کاهش مصرف سوخت خودرو در صفل زمستان می‌شود.
 • از امکاناتی مانند گرم‌کن صندلی بیش‌ازحد نیاز استفاده نکنید که باعث می‌شود زودتر به پمپ‌بنزین بروید.
 • میزان باد لاستیکتان را به‌طور منظم بررسی کنید تا موجب کاهش مصرف سوخت خودرو در فصل زمستان شود.
 • از روغنی که کمپانی سازنده‌ی خودروی‌تان برای استفاده در هوای سرد پیشنهاد کرده است استفاده کنید.
 • وسایل اضافی مانند بار بارند را که موجب مقاومت در برابر باد می‌شوند از خودروی‌تان حذف کنید. گذاشتن اسکی بر روی سقف خودرو وقتی در سطح شهر رانندگی می‌کنید نه باکلاس است و نه جذاب.

مطالعه مقالات مرتیط زیر را از دست ندهید

چگونه از خودرو ها بهتر نگهداری کنیم؟

متوسط کارکرد خودرو در یک سال چقدر است؟

اساس کارکردن پمپ هیدرولیک خودرو چیست

چرا خرید خودروی کارکرده و حتی صفر به کارشناسی نیاز دارد؟

بخاری خودرو و هر آنچه که در مورد نحوه کارکرد ، نگهداری و عیب یابی آن باید بدانید

خرید خودروی کارکرده؛ فرصت یا تهدید؟

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها