با مشخصات فنی سوزوکی گرند ویتارا آشنا شوید

فهرست مطالب

سوزوکی ویتارا نام یک پروژه قدیمی و عظیم از شرکت ژاپنی سوزوکی است که از سال 1988 کلید‌خورد. SUVهای جمع‌و‌جوری که در چهار نسل مختلف از زمان شروع تولید تا امروز به بازار معرفی شده‌اند. در این مطلب، همراه مکانیک قصد دارد تا نسل سوم از این پروژه عظیم را که خودروهای آن به‌وفور در ایران یافت می‌شوند، مورد بررسی قراردهد.

کراس‌اوورهای SUV جمع‌وجوری که از سال 1395 تا 1398 با معرفی کلاس دهم از نسل خود وارد بازار ایران شدند. البته معرفی سوزوکی گرند ویتارا به بازارهای جهانی، تقریبا سه سال قبل از ورود آن به ایران بود. این خودرو در برخی از کشورهای بازار هدف، با نام سوزوکی اسکودو و در اکوادور به نام شورلت گرند ویتارا شناخته‌ می‌شود. قبل از بررسی مشخصات فنی سوزوکی گرند ویتارا، بهتر است ابتدا با پروژه طراحی و تولید این خودرو آشنا شویم.

سوزوکی اسکودو

سوزوکی گرند ویتارا؛ نسل سوم پروژه عظیم خودروساز ژاپنی

نسل سوم سوزوکی ویتارا که با کلمه اضافه‌تر «گرند» از سایر نسل‌ها متمایز می‌شود، تغییرات ویژه‌ای نسبت به نسخه‌های اولیه و ثانویه داشته‌است. در این مدل سعی‌شده‌است تا ارتفاع کف خودرو کاهش پیداکند. همچنین قاب و جلوپنجره خودرو با انجام تغییراتی ویژه نسبت‌به مدل‌های قبل، شکل خودرو را کاملا تحت‌تاثیر قرار داده‌است. سیستم تعلیق مک‌فرسون نسل‌های قبلی در سوزوکی اسکودو حفظ ‌شده‌است؛ درحالی‌که سیستم تعلیق عقب با سیستم مولتی لینک تعویض شده‌است.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

نسخه پنج درب این خودرو که وارد ایران شده‌است، در کشورهایی مانند شیلی با نام گرند نومید شناخته‌ می‌شود. بعضی افراد تصور می‌کنند خودروی فوق از روی پلتفرم Theta ساخته شده‌است؛ اما این تصور کاملا اشتباه است. البته این گمانه‌زنی‌ها به دلیل همکاری‌های مشترک جنرال موتورز با سوزوکی است؛ اما پلتفرم سوزوکی گرند ویتارا کاملا مستقل و متعلق به شرکت ژاپنی است.

گرند ویتارا

خودروهایی که امروزه با نام گرند ویتارا در بازار ایران حضوردارند، در واقع مدل‌های گوناگون همین نسل سوم طراحی سوزوکی هستند. در نیمه دوم سال 2008، سوزوکی فیس‌لیفت جدید نسل سوم گرند ویتارا را با پیشرانه 2.4 لیتری ارائه کرد. این خودرو در سال 2012 در بازارهای جهانی قابل‌دسترسی بود. خودروی فوق در سال 95 در ایران روانه بازار ‌شد. از مهم‌ترین پیشرفت‌های این نسخه نسبت‌به کلاس‌های قبلی سوزوکی گرند ویتارا، می‌توان به فناوری VVT زمان‌بندی متغیر سوپاپ، افزایش کیسه‌های هوا و سیستم کنترل کشش استاندارد اشاره‌کرد.

بررسی مشخصات فنی سوزوکی گرند ویتارا

پیشرانه خودروی یادشده از نوع J24B با 4 سیلندر خطی مستقیم و 2393 سی‌سی حجم است. این نسل از پیشرانه‌های تولیدشده خودروساز ژاپنی در سوزوکی گرند ویتارا از سال 2006 و سوزوکی کیزاشی از سال 2010 تا 2016 به‌کار رفته‌است. در کشورمان تمام مدل‎‌های سوزوکی گرند ویتارا از موتور J24B بهره‌می‌گیرند. ایران‌ خودرو تنها این پیشرانه از نسل سوم سوزوکی ویتارا را مونتاژ و عرضه می‌کند. در کشورهای زیادی از جمله امارات و کشورهای آفریقایی، این پیشرانه همراه با گیربکس 4 دنده‌ای اتوماتیک عرضه می‌شود.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

در ایران نیز با وجود گمانه‌زنی‌ها برای ارائه پیشرانه فوق با گیربکس 5 دنده دستی، تنها گیربکس اتومات 4 دنده‌ای عرضه شد. سیستم سوخت‌رسانی پیشرانه این خودرو مشابه برخی از رقبا از نوع انژکتوری با پاشش مولتی پوینت سوخت است.

نسل سوم سوزوکی ویتارا

یکی از مزایای ویژه این خودرو نسبت به رقبای کره‌ای و چینی، سیستم محرک آن است. دو دیفرانسیل چهار حالته با چهار چرخ محرک از سوزوکی گرند ویتارا، خودرویی مناسب برای جاده‌های آفرودی ساخته‌است؛ درحالی‌که این قابلیت در اکثر رقبای کراس‌اوور ژاپنی دیده نمی‌شود. همچنین دیگر مزیت ویژه نیوفیس گرند ویتارا در ایران، قرارگرفتن محوری است که در هنگام حرکت می‌تواند تعادل را بهبود ببخشد، و در نتیجه صدای ورودی به کابین خودرو تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

طراحی سوزوکی گرند ویتارا

عملکرد فنی سوزوکی گرند ویتارا

پیشرانه یادشده از سوزوکی گرند ویتارا، در دور موتور 6000 توانی معادل 169 اسب بخار ایجاد‌ می‌کند. این موتور با حجم نزدیک به 2.4 لیتر، ماکزیمم گشتاوری به میزان 227 نیوتون متر در اختیار راننده قرار می‌دهد. البته این عدد در دور موتور 3800 قابل‌دسترسی است. اعداد فوق برای یک کراس‌اوور کامپکت در کلاس J Segment متوسط به نظر می‌آیند. اما فراموش نکنیم که اگر هدف، مقایسه با خودروهای موجود در بازار ایران باشد، شرایط متفاوت خواهد‌بود. این مشخصات فنی سوزوکی گرند ویتارا در بازار ایران، آن را یک سروگردن بالاتر از باقی رقبا به‌خصوص کراس‌اوورهای چینی قرار می‌دهد.

کابین سوزوکی اسکودو

شتاب صفر تا صد این خودرو، معادل 12 ثانیه خواهد بود که عدد خوبی برای یک کراس‌اوور با وزن 1567 است. سوزوکی گرند ویتارای نیوفیس بازار ایران، حداکثر سرعتی معادل 175 کیلومتر بر ساعت دارد. همین عدد شاید نشان‌دهد که سوزوکی خودروی رقابت سرعتی نیست. البته خودروی ژاپنی بازهم نسبت به کراس‌اوورهای جمع‌وجور چینی مانند ام وی ام ایکس 22، برتری محسوسی در زمینه شتاب و سرعت دارند.

سیستم تعلیق و ترمز سوزوکی اسکودو

نوع سیستم تعلیق استفاده‌شده در خودروی ذکرشده، مشابه لیفان 820 و بسیاری دیگر از خودروها است. مک فرسون در جلو و ساختار چند میله‌ای در عقب، کلیت سیستم تعلیق خودرو را تشکیل می‌دهند. به دلیل استفاده از سیستم مولتی لینک یا همان چندمیله‌ای در عقب، خودرو از توان مناسبی در برخورد با پستی‌ها، بلندی‌ها و دست‌اندازها برخوردار است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

بنابراین سیستم تعلیق این خودرو را می‌توان برای هر چرخ، مستقل دانست. کمک‌فنرهای جلو و عقب خودرو نیز در این سیستم هیدرولیکی هستند. چنین سیستم تعلیقی در مشخصات فنی سوزوکی گرند ویتارا یک مزیت مهم نسبت‌به رقبا به‌حساب می‌آید. 

سوزوکی اسکودو

ترمزهای سوزوکی گرند ویتارا نیز در عقب و جلو از نوع دیسکی، و دیسک‌های جلو خنک‌شونده هستند. سیستم کلی ترمز خودرو از نوع روغنی با بوستر خلاء است. سیستم‌های توزیع نیروی ترمز، ترمز ضدقفل و ترمز کمکی، سایر امکانات خودرو در ترمز و توقف هستند. دریافت 4 ستاره از EURONCAP به‌عنوان معتبرترین مرجع سنجش ایمنی خودروها، خود نشان‌دهنده کیفیت سوزوکی گرند ویتارا در بخش ایمنی، ترمز و حرکت است.

مصرف و آلایندگی گرند ویتارا

زمانی‌که از حجم موتور 2.4 لیتری و وزن بیش از یک و نیم تنی برای یک کراس‌اوور سخن می‌گوییم، باید پیش‌بینی اعداد متوسط رو به بالا را برای مصرف سوخت داشته‌باشیم. مصرف ترکیبی سوخت این خودرو در جاده‌های درون‌شهری و برون‌شهری به 9.7 لیتر در هر 100 کیلومتر می‌رسد که عدد قابل‌انتظاری است.
البته این عدد به تنهایی در جاده‌های درون‌شهری به نزدیک 13 لیتر افزایش می‌یابد. از سوی دیگر به‌صورت مستقل در جاده‌های برون‌شهری، مصرف 8.1 لیتری به‌ثبت رسیده‌است. استاندارد آلایندگی این خودرو نیز یورو 4 است. حجم باک 66 لیتری تعبیه‌شده در خودرو، به‌خوبی پاسخگوی این سطح مصرف خواهد‌بود.

سوزوکی گرند ویتارا

سایر مشخصات فنی خودرو

شاید نرمی فرمان در سرعت‌های بالا و عدم حساسیت آن به سرعت، ایراد مهمی باشد که بتوان به چنین خودرویی واردکرد. فرمان خودرو از سیستم کمکی هیدرولیک بهره می‌گیرد و قابلیت تنظیم در 4 حالت مختلف را دارد. همچنین ابعاد چرخ‌های عقب و جلو در این خودرو 225 میلی متر و 17 اینچ است. در این خودرو از رینگ‌های آلومینیومی استفاده شده‌است و دارای یک شاسی یکپارچه است.

جمع‌بندی بررسی مشخصات فنی سوزوکی گرند ویتارا

به مشخصات فنی سوزوکی گرند ویتارا اگر عواملی مانند کیفیت ساخت بالا و دوام فنی خودرو را اضافه کنیم، با یک کراس‌اوور بسیار قدرتمند در بازار ایران روبه‌رو می‌شویم. جایی که کیفیت ساخت رقبای چینی و کره‌ای در قیاس با این نسل از سوزوکی گرند ویتارا، به‌سختی به‌چشم می‌آید. اما درکل و در چنین رنج قیمتی می‌توان خودروی یادشده را در رده متوسط قرار داد. شاید چنین رده‌بندی برای گرند ویتارا، تنها به‌خاطر آپشن‌های ضعیف آن باشد. 
البته نباید فراموش کنیم که در میان کراس‌اوورهای حاضر در کشورمان، کمتر خودرویی توان دریافت 4 ستاره ایمنی از یورو NCAP را دارد!. حال اگر کمی به آپشن و امکانات جانبی در خودروی فوق توجه می‌شد، تعداد کمی از خودروهای بازار ایران قادر به رقابت با آن بودند.

بیشتر بخوانید:

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها