با مشخصات فنی هایما s5 آشنا شوید

فهرست مطالب

هایما اس 5، یکی از جدیدترین پروژه‍های شرکت هایما در سال‌های اخیر است. این خودرو از نظر ظاهری و امکانات تغییرات گسترده‌ای نسبت به تولیدات قبلی شرکت داشته‌است. این پروژه را می‌توان به نوعی شروع حرکت هایما برای استقلال از طراحی مزدا در محصولات خود دانست. از نظر ظاهری نیز نسل جدید کراس‌اوور هایما با نسل‌های قبلی موجود در بازار ایران یعنی S7 تفاوت دارد.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

در این مطلب، همراه مکانیک قصد دارد تا مشخصات فنی هایما s5 را به عنوان یکی از کراس‌اوورهای کامپکت بازار خودروی ایران، مورد‌بررسی قراردهد. این بررسی در بخش‌های مختلف خودرو از جمله عملکرد فنی، سیستم‌های ایمنی، ترمز، فرمان و… انجام می‌گیرد. ابتدا بیایید با خودروی فوق و شرکت تولیدکننده آن بیشتر آشنا شویم.

هایما s5

آشنایی با هایما s5

هایما یکی از شرکت‌های خودروسازی تابعه گروه فاو FAW است که در سال‌های اخیر خودروهای مختلفی را روانه بازار ایران کرده‌است. این شرکت در سال 1992 به منظور تولید خودروهای مزدا برای فروش در چین در استان هاینان ساخته‌شد. در سال 2006 شرکت فاو سهم مزدا را خریداری‌کرد.

فعالیت مستقل این شرکت در همین سال کلید خورد. با این وجود استفاده از تکنولوژی ساخت خودروهای مزدا هنوز هم در خودروهای هایما دیده‌می‌شود. حتی لوگو این شرکت نیز از نظر ظاهری بسیار شبیه به لوگوی مزدا است.

طراحی هایما اس 5
این شرکت با دارابودن ظرفیت تولید سالیانه بیش از 400 هزار خودرو در سال، یکی از غول‌های صادراتی چین به‌خصوص در بازار خاورمیانه است. ایران خودرو نسل اول از اس 5 هایما را در اواخر سال 1396 به تولید انبوه رساند. در مورد نوآوری‌های خودروی فوق، باید به طراحی جدید و بدون مشابه آن اشاره‌کنیم. علاوه‌براین به خودرو به دلیل دارا بودن توربو، یک سروگردن از نظر مقایسه نسبت به سایر کراس‌اوورهای میان‌رده چینی بالاتر است.

نکته جالبی که در مورد این خودرو باید به آن اشاره کنیم، ظرفیت صندوق عقب آن است. همانطورکه می‌دانید از یک کراس‌اوور کامپکت با چنین طراحی نمی‌توان انتظار حجم بالای صندوق عقب داشت. اما هایما اس 5 با دارا بودن ظرفیتی معادل 320 لیتر، در این بخش فضای مناسبی در اختیار شما می‌گذارد. ایران خودرو خودروی یادشده را با کد کلاس 52101 و 52102 به بازار ایران عرضه کرده‌است.

هایما s5
آشنایی با مشخصات فنی هایما s5 ؛ پیشرانه خودرو

نوع موتور استفاده‌شده در s5، از سری I4 است که به دلیل مشابهت حرف I در زبان انگلیسی با عدد 1، L4 نیز خوانده‌می‌شود. این حروف درواقع، حرف‌هایی هستند که از کلمه انگلیسی inline به معنای درون‌خطی برداشته شده‌اند. عدد 4 نیز نمایانگر تعداد سیلندرها در این موتور مستقیم یا درون‌خطی است. نام دیگر موتور یادشده شیب 4 است که در خودروهای برخی برندها با این نام شناخته‌ می‌شود. ایران خودرو برای این پیشرانه بر روی هایما اس پنج، نام HMA GN15-TF را معرفی کرده‌است.

هایما اس 5

این نوع موتور معمولا انتخاب محبوبی برای خودروهای اقتصادی با هزینه‌های کمتر است. نقطه ضعف پیشرانه هایما اس 5، عدم تعدل ثانویه است که منجربه ایجاد لرزش‌هایی می‌شود. قدرت این لرزش‌ها همزمان با افزایش قدرت موتور، بالا می‌رود.

البته با چهار سیلندر و حجم موتوری 1497 سی سی، انتظار بیش از این از پیشرانه هایما s5 غیرمعقول است. البته در نسل اول تولیدشده هایما اس پنج، پیشرانه با توربو تجهیز شده‌است. این امر باعث بهبود تعدادی از اعداد و آمار خودرو در قسمت عملکرد فنی شده‌است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

عملکرد فنی هایما s5

بهترین بخش برای سنجش مشخصات فنی هر خودرو، قسمت عملکرد فنی و اعداد درون آن است. اعداد همه‌چیز را در مورد قدرت فنی خودروها برای شما نمایان می‌کنند. اولین عددی که در بررسی مشخصات فنی هایما s5 به آن برخورد می‌کنیم، قدرت موتور 161 اسب بخاری خودرو است. اگر تنها حجم موتور 1.5 لیتری خودرو را در نظر بگیریم، چنین قدرت موتوری ایده‌آل است.

هایما s5
گشتاور 223 نیوتون متر تا دور موتور 4000 نیز دومین عددی است که در بخش عملکرد فنی هایما اس 5 دیده ‌می‌شود. گشتاور و قدرت موتور در این سطح، با پیشرانه‌ای با مشخصات یادشده، نمره بسیارخوبی به خودرو در بخش عملکرد فنی می‌دهد. اما نکته بعدی که مهر تاییدی بر عملکرد مثبت خودرو در بخش فنی است، شتاب صفر تا صد آن است. اگر نگوییم شتاب صفر تا صد 9 ثانیه‌ای برای یک کراس‌اوور کامپکت در میان رقبا بی‌همتا است، باید بگوییم حداقل در بازار ایران بسیار نادر است.

ماکزیمم سرعتی که هایما اس پنج می‌تواند در اختیار راننده قرار دهد، 170 کیلومتر بر ساعت است. این عدد با توجه به اعداد ماکزیمم سرعت برای سایر کراس‌اوورها در کلاس بدنه J Segment کاملا قابل‌پیش‌بینی است. بسیاری از رقبا نیز ماکزیمم سرعتی معادل هایما s5 دارند. اما نکته‌ای که در مقایسه باید به آن توجه شود، شتاب خودرو است که با وزن 1435 کیلوگرم، خودروی یادشده در آن بسیارقوی نشان‌داده‌است.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

هایما اس 5

گیربکس خودروی ذکرشده از نوع CVT اتوماتیک است که هماهنگی قابل‌قبولی با پیشرانه دارد. تنها ضعفی که در عملکرد فنی هایما اس پنج به‌چشم می‌خورد، کشش ضعیف در سربالایی است که گیربکس خودرو عامل آن شناخته می‌شود. این امر به صورت تجربی ثابت شده‌است که در سربالایی‌ها شما باید با دور موتور بالا با هایما اس 5 حرکت کنید.

بررسی سیستم ترمز، فرمان و هدایت پذیری هایما اس 5

در این بخش از مقاله مشخصات فنی هایما s5 به بررسی سیستم ترمز رسیدیم؛ سیستم ترمز این خودرو از نوع ABS چهار کاناله می‌باشد. هر چهار چرخ هایما اس پنج، مجهز به ترمزهای دیسکی هستند. در مقایسه مشخصات فنی هایما s5 با بعضی رقبا، مشخص می‌شود که ترمزهای عقب دیسکی هایما یک مزیت است. زیرا در برخی خودروها، این ترمزها از نوع دیسکی نیست. همچنین با دارابودن سیستم‌هایی همچون BAS، EBD، ESP، TCS و HSA خودرو شرایط خوبی در ترمزگیری، پایداری و کشش دارد. همچنین خودرو با سیستم تعلیق نرمی که دارد، از نظر سواری شرایط خوبی ایجاد می‌کند.

فرمان هایما اس 5

در قسمت فرمان و هدایت‌پذیری، هایما s5 خودرویی معمولی به‌حساب می‌آید. اما به دلیل دارابودن فرمان هیدرولیکی با تنظیم موقعیت دوحالته بدون پدال شیفتر و بدون حساسیت به سرعت، در مقایسه با رقبای سرسختی همچون جک s3، هایما ضعیف‌تر عمل کرده‌است. به‌همین‌دلیل اصطلاحا می‌گویند فرمان هایما اس 5 در سرعت بالا نرم است. اما شاید بتوان با چالاکی عالی خودرو، این ضعف را در مقایسه با جک پوشش داد.

بررسی مشخصات فنی هایما s5 ؛ ایمنی، مصرف و آلایندگی

دریافت 5 ستاره ایمنی از شرکت چینی CNCAP نشان‌دهنده عملکرد مناسب خودرو در بخش ایمنی است. 6 کیسه هوای راننده، سرنشین، جانبی و پرده‌ای همراه با کمربندهای سه‌نقطه‌ای سرنشینان، ایزوفیکس، قطع سوخت همزمان با تصادف، سنسور لاستیک TPMS از دلایل این امتیاز ایمنی بالا هستند.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

مصرف سوخت ترکیبی 8 لیتر در هر 100 کیلومتر به‌خوبی نشان‌دهنده شرایط خوب هایما اس پنج در مصرف است. این رقم در جاده‌های برون‌شهری به 5 الی 6 لیتر و در جاده‌های درون‌شهری به 8 تا 9 لیتر می‌رسد. اعداد بیان‌شده در مقایسه با رقبا، امتیاز فوق‌العاده‌ای به هایما می‌دهند.

هایما اس 5

با این تفسیر، خودروی یادشده هم در جاده‌های شهری و هم در جاده‌های برون‌شهری، کم‌مصرف و ایده‌آل است. همچنین خودروی ذکرشده با آلایندگی مصرف یورو 5 جزو خودروهای پاک به‌شمار می‌آید. با چنین مصرفی، گنجایش 60 لیتری باک، به‌خوبی پاسخگوی شما در سفرها خواهد‌بود.

جمع بندی بررسی مشخصات فنی هایما s5

به انتهای مقاله مشخصات فنی هایما s5 رسیدیم؛ به دلیل بهره‌بردن از پیشرانه توربو و عملکرد فنی عالی، کمتر خودرویی در این رنج قیمت در حد هایما اس 5 وجود دارد. شاید بتوان از هاوال H2 و جک S3 را به عنوان جدی‌ترین رقبای خودروی فوق نام برد. درصورت صرف‌نظر از رینگ‌های 17 اینچی آلومینیومی و عملکرد گیربکس در سربالایی، شاید نتوانیم هیچ ایراد جدی فنی و غیرفنی به خودروی چینی وارد کنیم.

با بررسی صورت‌گرفته بر روی مشخصات فنی هایما s5، شما می‌توانید خودروی فوق را به‌صورت‌جدی در لیست انتخاب‌ خرید قرار دهید. اگرچه به‌دلیل شرایط نامناسب خدمات پس از فروش و سخت پیدا‌شدن قطعات، هایما اس 5 نیز مشکلاتی پس از خرید خواهدداشت.

بیشتر بخوانید:

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
امیر
1400-01-10 02:01

هایماs5 من دارم به هیچ عنوان در بدترین سر بالایی کم نیآره فوق العاده است