جعبه فیوز سمند و راهنمای هر فیوز می‌تواند به مالکان این خودرو کمک کند تا در صورت نیاز، سریعاً بتوانند مشکل به وجود آمده را حل‌وفصل کنند. فیوزهای سمند وسائل ایمنی هستند که مدارهای الکتریکی خودرو را از جریان بیش از حد(اضافه بار) محافظت می‌کنند. بدون وجود فیوز، یک سیم اضافی می‌تواند ذوب شده یا آتش بگیرد.

هر مدار در خودروی سمند، فیوز مخصوص به خود را دارد. چندین فیوز بزرگ‌تر با درجه آمپر بالا از مدارهای چند ولتاژ، مانند مدار فرمان برقی یا فن‌های رادیاتور محافظت می‌کنند. با‌این‌حال، اگر می‌خواهید بدانید هر کدام از فیوزها در جعبه فیوز سمند مربوط به کدام قسمت ماشین هستند و باید چه زمانی نسبت به تعویض آن اقدام کرد، این مقاله از همراه مکانیک را تا پایان مطالعه کنید.

تابحال به فروش خودرو خودت بدون یک ثانیه اتلاف وقت فکر کردی، اینجا کلیک کن تا با بالاترین سود ممکن خودروی خودت رو بفروشی

جعبه فیوز سمند و راهنمای هر فیوز

جعبه فیوز سمند و راهنمای هر فیوز
جعبه فیوز سمند

جعبه فیوز سمند در سمت چپ داشبورد و در زیر فرمان خودرو قرار دارد. با باز کردن درب جعبه فیوز می‌توانید انواع و اقسام فیوزها را در رنگ‌های مختلف مشاهده کنید. هنگامی‎که هیچ یک از اجزای الکتریکی در یک اتومبیل کار نمی‌کند، چندین روش برای بررسی فیوزها وجود دارند. ساده‌ترین راه، بیرون کشیدن فیوز و بررسی ظاهری آن است. همچنین، می‌توانید نقشه فیوزها را در دفترچه راهنمای خودرو پیدا کنید. اما برای کمک به شما، ما راهنمای هر فیوز را در زیر آورده‌ایم:

نکته: F نماد شماره فیوز و A نماد آمپر فیوز است.

نکته: در صورتی که نیاز به تعویض فیوز بود، مقدار آمپر فیوز جدید باید مشابه به آمپر فیوز سوخته باشد، وگرنه فیوز جدید به‎سرعت می‌سوزد و حتی ممکن است باعث آتش‌سوزی نیز بشود.

شماره فیوز

آمپر

عملکرد

F1

10A

رادیو پخش بعد از سوئیچ

F2

10A

رادیو پخش قبل از سوئیچ مستقیم باتری

F3

5A

درجه آب جلو آمپر، جعبه کنترل کولر و بخاری، تایمر چراغ سقفی

F4

10A

چراغ خطر عقب راست، چراغ‌های کوچک جلو، آلارم، اخطار روشن بودن چراغ‌ها

F5

15A

رله فن بخاری

F6

30A

ترمز ضد قفل ABS

F7

20A

بوق، مه شکن

F8

SHUNT

مدار اتصال کوتاه(قطع تمامی فیوزها)

F9

5A

چراغ‌های سمت چپ، چراغ نمره عقب

F10

30A

شیشه بالابر عقب

F11

30A

چراغ‌های جلو کوچک و بزرگ

F12

10A

چراغ دنده عقب، حسگر دنده عقب

F13

30A

چراغ مه شکن جلو

F14

30A

بدون استفاده در سمند

F15

15A

چراغ‌های درب، لامپ‌های سقف، آنتن برقی، قفل مرکزی، چراغ صندوق عقب

F16

20A

فندک قبل از سوئیچ مستقیم از باتری

F17

10A

حافظه رادیو پخش، سیستم دزدگیر و آژیر خطر

F18

10A

چراغ مه شکن عقب

F19

10A

چراغ پنل بخاری، چراغ جلو آمپر، چراغ رادیو و کلیدهای داشبورد

F20

30A

پشتی برقی صندلی جلو

F21

30A

فن بخاری

F22

20A

بدون استفاده در سمند

F23

15A

رله گرمکن شیشه عقب(شیشه خشک کن)

F24

30A

موتور برف پاکن، رله برف پاکن، شیشه شوی

F25

5A

حافظه رادیو، ساعت، آمپر آب

F26

15A

فلاشر

F27

30A

گرمکن شیشه عقب، گرمکن آینه

F28

15A

جلو آمپر، ساعت دیجیتال و چراغ‌های خطرو ترمز

F29

30A

شیشه بالابر درب‌های جلو

F30

15A

چراغ جعبه داشبورد، چراغ‌های نقشه خوانی، آیینه آرایش، آیینه برقی

F31

30A

فن 1

F32

30A

فن 2

F33

SHUNT

برق سوئیچ استارت

F34

SHUNT

نور بالا و نور پایین

F35

30A

ترمز ضد قفل ABS

F36

30A

ترمز ضد قفل ABS

 

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

فیوز چیست؟

فیوز چیست؟
فیوز تیغه‌ای

فیوزها در اشکال، اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند و اغلب آن‌ها به شکل مستطیلی یا لوله‌ای شکل هستند. فیوز مستطیل شکل از دو کانکتور فشاری تشکیل شده‌است که توسط یک سیم فیوز در یک پوشش محافظ – معمولاً از پلاستیک است – ساخته می‌شود. این فیوزها در انتهای خود دارای دو تیغه فلزی هستند که در داخل محل مورد نظر خود در جعبه فیوز قرار می‌گیرند.

نوع دیگر فیوزها شباهت زیادی به یک لامپ فلورسنت دارند، اما در مقیاس بسیار کوچک‌تر!. هر دو این فیوزها یک جریان الکتریکی را عبور می‌دهند، اگر جریان بزرگ بوده و بار زیادی داشته باشد، می‌تواند باعث گرم شدن سیم‌ها و ذوب پوشش پلاستیکی آن‌ها شود و آتش‌سوزی رخ دهد.

جریان زیاد، مدار را از بین می‌برد؛ بنابراین فیوز جریان را در یک سطح معقول(نه پایین و نه بالا) نگه می‌دارد. به‌هرحال اگر جریان خیلی زیاد باشد، این فیوز است که ازبین می‌رود. اگر برف پاک‎کن شیشه جلو اتومبیل، چراغ‌های جلو، چراغ‌های داخل کابین یا رادیو کار نکنند، باید به سراغ فیوز خراب بروید و آن را جایگزین کنید.

انواع فیوز سمند بر حسب رنگ و ظرفیت آمپر

انواع فیوز سمند بر حسب رنگ و ظرفیت آمپر
جعبه فیوز

فیوزهای تیغه‌ای در جعبه فیوز سمند در چهار نوع اصلی موجود هستند:

  • فیوزهای Maxi: این‎ فیوزها بزرگ‌ترین نوع فیوز تیغه‌ای هستند و در شرایط آمپراژ بالا استفاده می‌شوند. در بسیاری از اتومبیل‌ها یک یا دو فیوز ماکسی را به‎عنوان فیوزهای اصلی به‎کار می‌برند، سپس ATC کوچک‌تر یا فیوزهای Mini برای مدارهای جداگانه در جای خود قرار می‌گیرند.
  • فیوزهای ATC / ATO: این‎ فیوزها اولین نوع فیوزهای تیغه‎ای هستند که در دهه 1970 توسط Littelfuse ثبت اختراع شدند. این فیوزها در تعداد زیادی از اتومبیل‌های ساخته شده در دهه 80 میلادی و بعد از آن به‎کار رفته‌اند.
  • فیوزهای Mini: این‎ فیوزها اندازه کوچک‌ترِ فیوزهای ATC هستند و در جعبه فیوزهایی که محدودیت ابعاد دارند استفاده می‌شوند. آن‌ها آمپراژهای مشابه فیوزهای ATC را پوشش می‌دهند.
  • فیوزهای Micro: این‎ فیوزها حتی کوچک‌تر از فیوزهای Mini هستند، و در آمپراژهای کمتر نیز تولید می‌شوند.

رنگ

درجه آمپر

Micro2

Micro3

LPMini

Mini

Reg

Maxi

بژ

5A

a

a

a

a

a

×

قرمز

10A

a

a

a

a

a

×

آبی

15A

a

a

a

a

a

a

زرد

20A

a

×

a

a

a

a

سبز

30A

a

×

a

a

a

a

 

نحوه تعویض فیوز سمند

نحوه تعویض فیوز سمند

برای یافتن جعبه فیوز سمند، باید به دفترچه راهنمای خودرو رجوع کنید. نگاه کردن به دفترچه، نه تنها شما را به جایی که جعبه فیوز قرار دارد راهنمایی می‌کند، بلکه حتی می‌تواند به شما در شناخت نوع فیوز نیز کمک کند. با‌این‌حال، جعبه فیوز سمند در سمت چپ داشبورد و در زیر فرمان خودرو قرار دارد.

توصیه می‌شود هنگام تعویض فیوزهای سوخته، فقط از فیوزهای باکیفیت(تولید شرکت اصلی) با آمپرهای مساوی استفاده کنید. فیوز 10 آمپر را با فیوز 30 آمپر جایگزین نکنید. فیوز 10 آمپر به گونه‌ای طراحی شده‌است که نسبت به فیوز 30 آمپر، جریان کمتری را عبور دهد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

مراحل تعویض فیوزهای سوخته به شرح زیر هستند:

  1. نخست درب جعبه فیوز را بالا ببرید. در داخل شما طیف وسیعی از فیوزهای رنگی و اعداد روی آن‎ها را مشاهده خواهید کرد که مقدار آمپراژ هر فیوز را نشان می‌دهد.
  2. سعی کنید فیوز سوخته را پیدا کنید. داخل روکش پلاستیکی فیوز معمولاً سیاه خواهد بود، یا ممکن است قطعه فلزی‌(تیغه) شکسته شده باشد. اگر فضای اطراف تاریک است، از یک چراغ قوه برای شناسایی فیوز خراب استفاده کنید.
  3. فیوز شکسته را با استفاده از دست یا با ابزاری مانند انبردست، از جای خود جدا کنید. فقط یادتان باشد که فیوزها ممکن است به راحتی بشکنند و بیرون کشیدن آن‎ها دشوار شود؛ پس لازم است جوانب احتیاط را رعایت کنید.
  4. فیوزهای جدید را براساس مقدار آمپراژ درست آن در جای خود قرار دهید. استفاده از فیوز با آمپراژ نادرست می‌تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در سیستم برق خودرو شود.
  5. جهت بررسی درست کارکردن فیوزها، خودرو را روشن کنید.
  6. اگر بعد از روشن کردن ماشین، فیوز به سرعت سوخت، شاید زمان آن رسیده است که خودروی خود را به تعمیرگاه ببرید.

نکته: در مواقع اضطراری مثلاً در زمان بارندگی، اگر به یک‌باره فیوز برف پاک‎کن سوخت، می‌توانید فیوز قسمت دیگری از خودرو را که آمپراژ مساوی با فیوز برف پاک‎کن دارد، جایگزین فیوز خراب کنید. اما یادتان باشد این کار را زمانی‎که در بحران گرفتار شدید انجام دهید، وگرنه باید یک فیوز جدید خریداری کنید.

جمع‌بندی بررسی جعبه فیوز سمند

تعویض فیوز سمند معمولاً ضروری نیست، مگر این‎که خودرو دچار آسیب بدنی شدید یا مشکلات الکتریکی شده باشد. به‌هرروی، شما باید به خوبی مکان جعبه فیوز و عملکرد این بخش از خودروی خود را بشناسید. مهم است بدانید که فیوزها چه کاری انجام می‌دهند و هرکدام مربوط به چه بخشی از سیستم الکترونیکی خودرو هستند. اگر می‌خواهید در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی کنید، بهترین راه برای شناخت نوع دقیق فیوز، باز کردن جعبه فیوز و نگاه کردن به آن است.

بیشتر بخوانید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
ناصررشیدی
۱۳۹۹-۰۳-۲۷ ۱۷:۵۰

باسلام اینجانب تصمیم گرفتم سمندبخرم بادوستام مشورت کردم میگفتن نخرخوب درنیومده بالاخره یه ای اف سون مدل ۹۵ خریدم وبین ماشینهایی که داشتم بهترین وسیله توی ایرانه ازهمه نظرعاشقشم