تجهیزات الکترونیکی یکی از حساس‌ترین قسمت‌های خودروهای پیشرفته امروزی هستند که بروز اختلال در آن‌ها، ممکن است باعث شود حتی قادر به روشن کردن خودرو نباشید. به علاوه تعمیر تجهیزات الکترونیکی هزینه زیادی را به شما تحمیل می‌کند. نکته دیگر این که بر خلاف تجهیزات مکانیکی، تعمیر این قطعات به سادگی امکان‌پذیر نیست و نیاز به تخصص دارد.

اگر قصد فروش خودروی خودت رو داری، اونم تو سریع‌ترین زمان ممکن، کافیه اینجا کلیک کنید 

تا در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بدون پرداخت هیچ وجهی بعنوان پورسانت خودروت رو بفروشی

به‌همین‌دلیل کمپانی‌های سازنده خودرو راهکارهایی برای کاهش این ریسک طراحی و پیاده کرده‌اند که یکی از آن‌ها فیوز خودرو است. در این مقاله جعبه فیوز تندر 90 را بررسی می‌کنیم. با مطالعه این مقاله می‌توانید فیوزهای تندر 90 را عیب‌یابی و در صورت لزوم تعویض کنید.

فیوز خودرو چیست؟

ابتدا قبل از بررسی جعبه فیوز تندر 90 با ما همراه باشید تا با خود فیوز و میزان اهمیت و پیچیدگی این بخش از خودرو، بیش‌تر آشنا شوید؛ فیوز یکی از قطعات سیستم برق‌رسانی خودرو است که تنظیم برق ورودی به قسمت‌های مختلف خودرو را برعهده دارد. در صورت نوسان برق یا ایجاد بار اضافی، فیوز اتصال جریان برق را قطع می‌کند و مانع آسیب دیدن قطعات خودرو می‌شود. می‌توان گفت فیوز پیش‌مرگ قسمت‌های برقی خودرو می‌شود!

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

ساختار فیوز خودرو شامل دو پایه و یک پل است. بخش اصلی فیوز یک قطعه نوار فلزی است که در یک محفظه غیررسانا قرار گرفته است. در اثر نوسان برق و تحمیل اضافه بار جریان برق به یک بخش خودرو، این نوار فلزی ذوب می‌شود. به این ترتیب آن بخش از خودرو که فیوز در مسیر آن قرار گرفته، از مدار خارج می‌شود و در اثر نوسان برق صدمه نمی‌بیند. بنابراین اگر یکی از قسمت‌های برقی خودروی شما کار نمی‌کند، قبل از هر کاری ابتدا جعبه فیوز را بررسی کنید و از سالم بودن فیوز آن قسمت مطمئن شوید.

انواع فیوز خودرو
انواع فیوز خودرو

جعبه فیوز

بسته به نوع و ساختار خودرو تعداد فیوزهای آن متفاوت است. خودروهای سبک حداقل 10 و حداکثر 30 فیوز دارند. اما در خودروهای سنگین ممکن است تا 100 فیوز هم به‌کار رفته باشد. بدیهی است که این تعداد فیوز باید در یک مکان واحد سازماندهی شده باشند که جعبه فیوز نام دارد.

جعبه فیوز محفظه‌ای است که همه فیوزهای سیستم برقی خودرو در آن نصب شده‌اند و همه قطعات برقی از آن تغذیه می‌شوند. اطلاعات مورد نیاز در مورد هر فیوز معمولاً روی آن درج شده است. یکی از این اطلاعات، حداکثر شدت جریان عبوری بر حسب آمپر است. اما از آنجا که خواندن اطلاعات از روی فیوز ممکن است سخت باشد، ظرفیت هر فیوز با رنگ استانداری مشخص شده است.

رنگ فیوزهای خودرو بر اساس میزان جریان عبوری
رنگ فیوز حداکثر ظرفیت (آمپر)
مشکی 1
خاکستری 2
بنفش 3
صورتی 4
قهوه‌ای مایل به زرد 5
قهوه‌ای 7-1/2
قرمز 10
آبی 15
زرد 20
شفاف 25
سبز 30
آبی کم‌رنگ 35
نارنجی 40

 

جعبه فیوز تندر 90
جعبه فیوز تندر 90

خودرو خودت رو بدون دغدغه و چونه زدن با دلال به مشتری واقعی در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بفروش اینجا کلیک کن

جعبه فیوز تندر 90

خودروی تندر 90 که در ایران به نام ال 90 هم شناخته می‌شود، از محصولات کمپانی فرانسوی رنو است که توسط شرکت‌های خودروسازی داخلی، مونتاژ و به بازار ایران عرضه می‌شود. خودروی تندر 90 دو جعبه فیوز دارد که یکی زیر کاپوت و کنار موتور تعبیه شده است. جعبه فیوز دوم تندر 90 در داخل اتاق و در سمت چپ غربیلک فرمان قرار دارد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

نقشه جعبه فیوز تندر 90 به صورت تصویری تهیه شده و شماره فیوزها در نقشه قید نشده است. داخل در جعبه فیوز نقشه‌ای دقیقاً مطابق محل نصب فیوزها درج شده‌است و هر فیوز به وسیله آیکون قسمت مربوط به خود قابل شناسایی است.

جدول راهنمای فیوزهای تندر 90
شماره فیوز آمپر توضیح
F1 ۲۰ آمپر برف پاک کن جلو
F2 ۵ آمپر نشانگر سیستم انژکتور
F3 ۱۰ آمپر چراغ ترمز
F4 ۱۰ آمپر سیستم ضد سرقت
F5 ۵ آمپر جعبه دنده اتوماتیک
F6 استفاده نشده
F7 یدک کشی (کاروان ، …)
F8 استفاده نشده
F9 ۱۰ آمپر چراغ نور پایین چپ
F10 ۱۱ آمپر چراغ نور پایین راست
F11 ۱۲ آمپر چراغ نور بالا چپ
F12 ۱۳ آمپر چراغ نور بالا راست
F13 ۳۰ آمپر شیشه بالابرهای برقی عقب
F14 ۳۱ آمپر شیشه بالابرهای برقی جلو
F15 ۱۰ آمپر سیستم ترمز ABS
F16 ۱۵ آمپر سوئیچ گرم کننده صندلی راننده
F17 ۱۶ آمپر بوق
F18 ۱۰ آمپر چراغ کوچک چپ
F19 ۱۱ آمپر چراغ کوچک راست
F20 ۷٫۵ آمپر چراغ های مه شکن عقب
F21 ۵ آمپر یغ زدایی آینه هی جانبی
F22 استفاده نشده
F23 ۱۵ آمپر تجهیزات هشدار دهنده
F24 ۵ آمپر فرمان هیدرولیک
F25 ۶ آمپر سوخت گاز (CNG)
F26 ۵ آمپر کیسه هوا
F27 ۲۰ آمپر چراغ دنده عقب و شیشه شوی عقب
F28 ۱۵ آمپر چراغ های داخل محفظه سرنشین
F29 ۱۵ آمپر واحد کنترل محفظه سرنشین
F30 ۲۰ آمپر قفل مرکزی (درب‌ها، صندوق عقب، …)
F31 ۱۵ آمپر چراغهای مه شکن جلو
F32 ۳۰ آمپر یخ زدایی شیشه عقب
F33 استفاده نشده
F34 استفاده نشده
F35 استفاده نشده
F36 ۳۰ آمپر بخاری
F37 ۵ آمپر آینه برقی
F38 ۱۵ آمپر سیستم صوتی
F39 ۱۰ آمپر تهویه مطبوع (کولر)
نقشه جعبه فیوز تندر 90
جعبه فیوز تندر 90

تعویض فیوز سوخته خودرو

برای کنترل و عوض کردن فیوز خودرو، قبل از هر کاری همه تجهیزات برقی خودرو را خاموش کنید. سپس موتور ماشین را خاموش کنید و سوییچ را بیرون بیاورید. حالا جعبه فیوز تندر 90 را پیدا کنید. علامت (آیکون) آن قسمت از سیستم برقی خودرو را که عمل نمی‌کند، روی نقشه جعبه فیوز پیدا کنید. بر اساس این نقشه می‌توانید محل قرار گرفتن فیوز آن قسمت را شناسایی کنید.

تابحال خرید خودرو دست دوم با گارانتی اونم از بزرگترین نمایشگاه آنلاین خودرو در کشور رو تجربه کردی؟ برای کسب تجربه بی نظیر اینجا کلیک کن

حالا باید بفهمید که فیوز مربوطه سالم است یا نه. برای این کار لازم است فیوز را از محل خود در جعبه فیوز تندر 90 خارج کنید. در جعبه فیوز را به سمت خود بکشید تا باز شود. ممکن است انبر مخصوصی برای این کار در جعبه تعبیه شده باشد. در این صورت فیوز مربوطه را با انبرک خارج کنید.

اما چطور باید بفهمیم فیوز سالم است یا نه؟ فیوزهای خودرو انواع مختلفی دارند. جنس فیوز ممکن است از پلاستیک، شیشه یا فلز باشد. در مورد فیوزهای شیشه‌ای و پلاستیکی تشخیص سوختگی فیوز ساده است. اگر پل میان پایه‌های فیوز قطع شده باشد، آلیاژ آن ذوب شده است. اما در مورد فیوزهای فلزی چطور؟ برای این کار باید از مولتی‌متر استفاده کنید.

دو سر فیوز را به دو سر مولتی‌متر وصل کنید. اگر جریان در مولتی‌متر برقرار نشود، فیوز سوخته است. در این صورت یک فیوز با همان مشخصات خریداری کنید و در جعبه فیوز نصب کنید. درب جعبه فیوز تندر 90 را باز کنید و استارت بزنید. اگر مشکل حل نشده، از دست شما کاری برنمی‌آید و باید به برق کار مراجعه کنید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

جعبه فیوز پژو پارس و راهنمای عملکرد هر فیوز

جعبه فیوز پراید و راهنمای وظیفه هر فیوز

جعبه‌ فیوز پژو 206 و راهنمای عملکرد هر فیوز

وظیفه فیوز در خودرو چیست؟

جعبه فیوز پژو 405 و راهنمای وظیفه هر فیوز

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
اطلاع از