زوتی s300 یکی از محصولات چینی است که در ایران به نام آریو عرضه شده و شناخته می‌شود. گویا شرکت چینی زوتی این خودرو را از تویوتا آلیون 2007 کپی کرده است.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

به طور کلی اکثر خودروسازان چینی از جمله زوتی به کپی کردن سایر خودروها مشهور هستند. در ساخت این خودرو نیز به همانگونه عمل کرده و تقریبا تمام بخش‌های آن کپی‌برداری از سایر خودروها و شرکت‌ها است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

زوتی s300 زمانی وارد ایران شد، با استقبال مشتریان ایرانی روبرو شد. به همین دلیل شرکت سایپا تصمیم به مونتاژ آن گرفت. در ادامه با مجله همراه مکانیک همراه شوید تا به شرح معایب آریو سایپا بپردزایم.

معایب آریو سایپا که شمار را از خرید آن منصرف می‌کند

مونتاژ این خودرو چینی در ایران از سال 1393 آغاز شده و در مورد ویژگی‌های فنی آن باید گفت که دارای موتور 4 سیلندر 16 سوپاپه و حجم موتور 1590 سی سی است. حداکثر قدرت آریو 112 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور آن 151 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه است. همچنین آنگونه که شرکت سازنده این خودرو اعلام کرده آریو دارای حداکثر سرعت 172 کیلومتر در ساعت و مصرف سوخت ترکیبی 6.7 لیتر در هر صد کیلومتر است. در ادامه این مقاله تلاش داریم تا شما را با معایب آریو سایپا بیشتر آشنا کنیم.

معایب آریو سایپا از لحاظ فنی

معایب فنی آریو

یکی از اصلی‌ترین معایب آریو سایپا مربوط به قدرت کم موتور آن است. این خودرو با دو پیشرانه 1.5 و 1.6 لیتری عرضه شده و وزن آن حدود 1325 کیلوگرم است. پیشرانه‌های مذکور دارای قدرت‌های 103 و 112 اسب بخار هستند. بنابراین تا حدودی طبیعی است که توانایی لازم نسبت به بدنه را نداشته باشند. معمولا دارندگان این خودرو عنوان می‌کنند که در محیط‌های شهری چندان مشکلی ندارند، اما نقطه ضعف قدرت موتور آریو زمانی مشخص می‌شود که بخواهد وارد جاده شده و از سربالایی‌ها و مسیرهای شیب‌دار بالا برود. این موضوع خصوصا برای زمانی که ظرفیت سرنشینان خودرو تکمیل بوده، بیشتر وجود دارد. از آنجا که قدرت موتور مزیت اصلی یک خودرو به شمار می‌رود، می‌توان آن را بزرگترین ضعف آریو سایپا نامید. مشکی دیگر آریو در شتاب‌گیری اولیه آن و نداشتن شتاب و سرعت لازم است.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

گویا این ایراد به سیستم انتقال قدرت و گیربکس خودرو برمی‌گردد. در نهایت باید گفت بسیاری از دارندگان خودرو مذکور از عملکرد جعبه دنده به کار رفته در آن راضی نیستند. چرا که چعبه دنده آن در تعویض دنده و معکوس دادن ضعیف عمل کرده و تاخیر دارد. مشکلی که بیشتر در هنگام رانندگی می‌تواند رانندگان را دچار دردسر کند.

کیفیت پایین قطعات داخل کابین و نفوذ صدا به آن

کیفیت پایین قطعات داخل کابین و نفوذ صدا به آن

شکی نیست که پایین بودن کیفیت قطعات به کار رفته در خودروهای چینی نسبت به رقبای ژاپنی یا کره‌ای خود برای همگان کاملا مشهود است. خودرو آریو نیز از این قضیه مستثنی نیست. این موضوع خصوصا زمانی که اینگونه خودروها توسط خودروسازان داخلی مونتاژ می‌شوند، بیشتر نمود پیدا می‌کند و یکی از دلایل آن را می‌توان در کاهش هزینه‌های تولید دانست. کیفیت پایین قطعات در کابین خودرو آریو بیش از سایر نقاط مشاهده می‌شود. در طراحی کابین آریو تلاش شده تا یک طراحی زیبا از آب درآید. اما هر اندازه که به طراحی آن توجه شده، به کیفیت مواد به کار رفته در ساخت کابین توجه خاصی نشده است.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

به نحوی که به اعتقاد برخی از کارشناسان قطعات به کار رفته در ساخت این خودرو حتی از سایر خودروهای چینی نیز پایین‌تر است. این مورد خصوصا در صندلی‌های خودرو بیشتر مشاهده می‌شود.. کیفیت پایین صندلی‌ها نه تنها باعث آزار سرنشینان در مسافت‌های طولانی شده، بلکه بعد از مدتی کارایی خود را نیز از دست می‌دهند. همچنین به کار بردن پلاستیک خشک در ساخت داشبورد این خودرو باعث شده تا بعد از مدتی میزان آسیب‌پذیری آن بسیار بالا برود. این آسیب را می‌توان در غربیلک فرمان خودرو نیز مشاهده کرد.

به موارد بالا باید نفوذ صدا به داخل کابین خودرو را نیز اضافه کرد. مشکلی که در اکثر خودروهای چینی خصوصا در سرعت‌های بالا وجود دارد و باعث آزار سرنشینان می‌شود. نفوذ صدا به داخل کابین آریو از چند نقطه صورت می‌گیرد. ابتدا آنکه صدای موتور این خودرو به داخل نفوذ می‌کند و خصوصا هنگامی که بخواهید با سرعت بالا حرکت کنید میزان آن بالا خواهد رفت. از طرفی صدای محیط بیرون و صدای باد نیز به داخل کابین نفوذ کرده و حس ناخوشایندی را در مسافرت‌های طولانی برای سرنشینان ایجاد می‌کند. در نهایت هنگامی که خودرو مذکور از مسیرهای ناهموار عبور می‌کند، صدای خش بدنه خودرو به داخل نفوذ می‌کند.

معایب آریو سایپا از لحاظ ظاهری

معایب طراحی ظاهری آریو

طراحی ساده و قدیمی آریو سایپا را شاید برخی از افراد بپسندند. اما برای آن دسته از افرادی که به دنبال هیجان و جذابیت خودرو هستند، با دیدن ظاهر خودرو ناامید می‌شوند. همانطور که گفته شد ظاهر این خودرو از یکی از محصولات تویوتا کپی‌برداری شده و هیچ‌گونه استقلالی در آن دیده نمی‌شود. البته کپی‌برداری از سایر خودروها به خودی خود مشکلی ندارد، اما در خصوص آریو بحث بر سر قدیمی بودن و سادگی طراحی آن است که با دیدن آن حس خوشایندی به فرد دست نخواهد داد. اوج سادگی را می‌توان در نمای جانبی خودرو مشاهده کرد. جایی که در آن خبری از پیچیدگی و خطوط حجم دهنده نیست. به طور کل اگر به دنبال یک خودرو اسپرت و جذاب هستید، آریو نمی‌تواند انتظارات شما را برآورده کند و بهتر است به دنبال خودرو دیگری باشید.

قطعات گران

قطعات گران

طی چند سال اخیر قیمت اکثر قطعات خودرو جهش قابل‌توجهی داشته است. در این میان خودروهای چینی بیشتر از سایر خودروها دچار افزایش قیمت در قطعات شدند. آریو نیز در میان سایر خودروهای چینی به لحاظ گرانی قطعات در صدر قرار گرفته است. در اینجا مالکان خودرو تنها با افزایش قیمت قطعات روبرو نیستند، بلکه با مشکل کمیاب شدن آنها نیز باید دست و پنجه نرم کنند. به عنوان مثال، قیمت گلگیر و سپر آریو طی یکی دو سال اخیر جهش بسیار قابل‌توجهی را داشته است. بخشی از این مشکل را می‌توان به بازگشت تحریم‌ها و کاهش همکاری خودروسازان خارجی با کشورمان دانست.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

به طور کل تنها آریو نیست که چنین مشکلی را دارد. اکثر خودروهای ورداتی و خصوصا خودروهای مونتاژ داخلی با این مشکلات گریبانگیر هستند. این ایراد زمانی اهمیت پیدا می‌کند که ما بدانیم آینده چندان روشنی در این خصوص در انتظار خودروسازان کشورمان نیست. به نوعی مشخص نیست که در کوتاه‌مدت و میان‌مدت نحوه همکاری خودروسازان خارجی با ایران و ورود قطعات تولیدی آنها به بازار کشورمان چگونه خواهد بود. بنابراین یک تصور مبهم در این خصوص برای دارندگان اینگونه خودروها وجود دارد.

بد فروش بودن

بد فروش بودن

اگر صاحب یک خودرو آریو هستید باید بگوییم که قطعا برای فروش آن به مشکل برخواهید خورد. چرا که دلایل متعدد دست به دست هم داده تا بازار دست دوم آن با مشکلات بسیار عدیده‌ای روبرو باشد. به نحوی که هنگام فروش خودرو خریداران تمایل چندانی برای خرید آن ندارند یا آنکه قصد دارند از قیمت آن بکاهند. بنابراین حتی اگر بتوانید خودرو را به فروش برسانید، قطعا در فروش دست دوم آن ضرر خواهید کرد. برای بد فروش بودن آریو می‌توان دلایلی را متصور شد.

اولین دلیل همان کمیاب بودن قطعات و گران بودن آنها است که باعث بدفروش شدن بسیاری از خودروهای دیگر از جمله خودروهای چینی شده است. دلیل دوم آن به خدمات پس از فروش نامناسب شرکت عرضه کننده خودرو برمی‌گردد. البته باید گفت چون قطعات اینگونه خودروها کمیاب شده، شاید این شرکت‌ها نیز چاره دیگری را ندارند. اما از تمام این موارد مهم‌تر باید به آینده تیره و تار این خودرو در بازار ایران اشاره کرد. چرا که به علت تحریم‌ها اکنون تمایل شرکت‌های خارجی برای همکاری با شرکت‌های خودروساز ایرانی کاهش پیدا کرده است.

همچنین از آنجا که شرکت‌های ایرانی برای مونتاژ خودروهای خارجی کاملا مستقل نیستند، بنابراین نیازمند همکاری با گروه‌های خارجی هستند. مجموعه این عوامل باعث شده تا افراد از خرید این خودروها خودداری کنند. چرا که بیم آن را دارند بعد از مدتی مونتاژ آنها در ایران متوف شده و خودرو آنها با کاهش قیمت روبرو شود. در همین زمینه باید اشاره کرد که شرکت سایپا اردیبهشت ماه امسال خبر از توقف تولید برخی محصولات مونتاژی خود از جمله آریو داده است. البته هنوز مشخص نیست که آینده مونتاژ آریو به کجا خواهد رسید. اما قطعا نمی‌توان روند باثباتی را برای آن در نظر گرفت.

سخن آخر

عکس کامل از آریو سایپا

به طور خلاصه می‌توان معایب آریو سایپا را در موارد متعددی از جمله بازار دست دوم نامناسب، کمیابی و گرانی قطعات، نفوذ صدا به داخل کابین، کیفیت پایین مواد به کار رفته در ساخت خودرو از جمله کابین، قدرت پایین موتور و شتاب‌گیری اولیه و ساده بودن طراحی ظاهری آن دانست. در حال حاضر قیمت یک دستگاه خودرو آریو بیش از 150 میلیون تومان است.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

با توجه به معایب آری. سایپا به نظر نمی‌رسد خرید آن چندان کار به صرفه‌ای باشد. چرا که با چنین قیمتی می‌توان بر روی سایر خودروهای هم‌رده سرمایه‌‌گذاری کرد. حتی اگر بتوان یک خودرو باکیفیت‌تر دست دوم خریدارداری کرد، بهتر از خرید آریو صفر کیلومتر به نظر می‌رسید. از آن جهت که شما قطعا قصد دارید مدتی را با آن رانندگی کنید و سپس زمانی آن را به فروش برسانید. کمبود قطعات و آینده مبهم این خودرو در بازار ایران باعث شده تا چه در زمان داشتن خودرو و چه هنگام فروش آن با مشکلات عدیده روبرو شوید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
اطلاع از