معایب دنا پلاس توربو شارژ دنده‌‌ای

فهرست مطالب

دنا پلاس توربوشارژ از سال ۹۷ به لیست تولیدات ملی این گروه صنعتی راه پیدا کرد و طی این مدت توانست از مشتریان بسیاری دل‌ربایی کند. به‌ویژه که طراحی ظاهری و نمای داخلی این خودرو در قیاس با تولیدات قدیمی بازار نظیر انواع تندر ۹۰، پژو ۴۰۵ و سمند، جذابیت بصری بیشتری را در معرض دید قرار می‌دهد. مسلما هیچ خودرویی بی‌عیب و نقص نبوده و این خودرو نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست؛ بنابراین، در این مقاله از سری مطالب «مجله خودرو همراه مکانیک» به سراغ این سدان ایرانی که در سبد خرید محصولات ایران خودرو قرارگرفته است رفته‌ایم و معایب دنا پلاس توربو شارژ دنده‌ای را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

معایب دنا پلاس توربو شارژ دنده‌ای

معایب دنا پلاس توربو شارژ دنده‌ای

در این مقاله به بررسی مهم‌ترین نقاط ضعف این خودرو می‌پردازیم تا اگر قصد خرید دنا پلاس را دارید بتوانید با دیدی باز اقدام کنید. اما این نقاط ضعف عبارتند از: استهلاک زیاد پیشرانه، سروصدای بیش‌از حد کابین، کیفیت پایین قطعات فنی، فقدان آپشن‌های ایمنی، سیستم ترمز ضعیف و فرمان هیدرولیک.

1. استهلاک بیشتر پیشرانه توربوشارژ نسبت به تنفس طبیعی در درازمدت

پیشرانه‌های پرخوران به‌دلیل کیفیت بالاتر احتراق، توان خروجی بیشتری نسبت‌به موتورهای تنفس طبیعی ارائه می‌دهند. با این‌وجود، به دلیل غلظت بیشتر هوا و اکسیژن راه‌یافته به درون محفظه سیلندر، دمای احتراق این موتورها نسبت به پیشرانه‌های اتمسفریک بالاتر است و در درازمدت استهلاک بالاتری خواهند داشت.

معایب دنا پلاس توربو شارژ دنده‌ای

هم‌چنین در برخی موارد مشاهده شده است که به‌دلیل عدم‌رعایت دقیق نکات استاندارد در بحث سرویس و نگه‌داری موتورهای توربوشارژ و به‌خصوص استفاده از روغن نامناسب، این پیشرانه‌ها خیلی زودتر از حالت معمول دچار خرابی یاتاقان یا شاتون‌‌زدن شده‌اند. حساسیت این گونه موتورها نسبت به بنزین کم‌کیفیت نیز دلیلی دیگر مبنی‌بر افزایش استهلاک و کاهش طول عمر آن‌ها خواهد بود؛ خصوصا که کیفیت بنزین در کشور ما نسبت به استانداردهای روز دنیا فاصله دارد.

از سوی دیگر، به‌علت توان بیشتر پیشرانه دنا پلاس توربو در قیاس با نوع معمولی این خودرو و همین‌طور نبود سیستم کنترل پایداری یا کشش در این خودرو، رانندگی با این سدان دیفرانسیل‌جلو در مسیرهای مارپیچ و جاده‌های کوهستانی، نیازمند رعایت جانب احتیاط بیشتر خواهد بود؛ زیرا احتمال وقوع کم‌فرمانی یا بیش‌فرمانی و خروج از مسیر حین عبور از پیچ‌ در چنین خودروهایی بیشتر ارزیابی می‌شود؛ بنابراین، این مورد نیز به معایب دنا پلاس توربو شارژ اضافه می‌شود.

2. شنیده‌شدن سروصدای بیش از حد درون کابین

سروصدای بیش از حدانتظار فضای کابین، ازجمله دیگر معایب دنا پلاس توربو شارژ به‌شمار می‌رود. کابین این خودرو در برابر ورود صدای پیشرانه خصوصا در دورهای بالا، عایق‌بندی دلچسبی ندارد و این امر می‌تواند بر آسایش سرنشینان، به‌ویژه خانواده‌ها و افراد مسن‌تر تاثیر منفی بگذارد.

هم‌چنین، گاهی اوقات برخی قسمت‌ها نظیر ادوات داشبورد، رودری‌ها و سانروف حین عبور از ناهمواری‌ها نویزهای نامطلوبی از خود ساطع می‌کنند که این مسئله نیز موجب خدشه‌دارشدن آسایش کاربران خواهد شد.

3. کیفیت نسبتا پایین‌تر قطعات فنی و متعلقات کابین نسبت به برخی رقبای چینی

کیفیت نسبتا پایین‌تر قطعات فنی

کیفیت قطعات فنی دنا پلاس توربو علی‌رغم قیمت نسبتا بالای این مدل و نزدیکی بهای آن به مدل‌های کارکرده چری آریزو ۵، چندان سطح‌بالا برآورد نمی‌شود و باید گفت که نسبت‌به سدان چینی مذکور، از درجه کیفی پایین‌تر، چه در بخش فنی و چه در بخش متریال کابین رنج می‎برد. برای دیدن قیمت دنا پلاس در تمام مدل‌ها کافی است تا وارد سایت همراه مکانیک شوید.

4. فقدان آپشن‌های ایمنی نظیر سیستم‌های کنترل کشش و پایداری

فقدان آپشن‌های ایمنی

یکی دیگر از معایب دنا پلاس توربو شارژ، فقدان آپشن‌های ایمنی است. امروزه وجود سیستم‌های کنترل کشش و پایداری در خودرو می‌تواند امنیت بسیار مطلوب‌تری را برای سرنشینان یک اتومبیل خصوصا هنگام عبور از مسیرهای مارپیچ یا لغزنده به ارمغان بیاورد. اما همان‌طورکه پیش‌تر نیز به این موضوع اشاره کردیم، متاسفانه این خودرو فاقد این آپشن‌های ضروری است و از این نظر حتی به پای بسیاری از خودروهای ارزان‌ چینی نیز نمی‌رسد. بهتر است مسئولان ایران خودرو حتما به فکر اضافه‌کردن این آپشن حیاتی به لیست تجهیزات استاندارد این خودرو باشند. علاوه‌براین، حذف‌ ایربگ‌های جانبی از برخی کلاس‌های این خودرو نیز موجب کاهش ایمنی سرنشینان به‌خصوص هنگام تصادف از جناحین شده است.

5. عدم تقویت سیستم ترمز نسبت به دنا پلاس معمولی

باوجود آن‌که قدرت پیشرانه و گشتاور انتقالی به سر چرخ‌ها نسبت به دنا پلاس معمولی بسیار ارتقاء یافته است، اما سیستم ترمز پلاس توربو تغییر خاصی نکرده و همان کالیپرها، پیستون ترمز، دیسک و… در آن به‌کار رفته است.

بنابراین، مسلما نباید از این ترمزها انتظار عملکردی هم‌تراز با ترمزهای توربو با مدل تنفس طبیعی این خودرو را داشت. توان بیشتر موتور، سبب می‌شود تا تمایل راننده این خودرو برای بهره‌گیری از حداکثر توان موتور و رانندگی با سرعت بالا افزایش یابد؛ اما در این‌بین، عملکرد نه‌چندان قابل‌قبول ترمزهای این خودرو، می‌تواند احتمال بروز تصادف در توربو را افزایش دهد.

6. فرمان هیدرولیک

فرمان هیدرولیک

اگرچه فرمان هیدرولیک تا به امروز برای خودروهای اقتصادی تولید داخل یک مزیت به‌حساب می‌آمد، اما در مدل نسبتا گران‌قیمت‌ و لوکس‌ دنا پلاس توربو دنده‌ای، نمی‌توان آن را یک مزیت تلقی کرد؛ چراکه اکثر خودروهای مدرن در چنین سطحی، از فرمان برقی حساس به‌ سرعت بهره می‌برند و بدین ترتیب، لوازم اضافی نظیر پمپ، مخزن و روغن هیدرولیک را از سیستم فرمان خودرو حذف کرده‌اند.

پمپ هیدرولیک نیروی خود را از پیشرانه دریافت می‌کند و حذف آن، می‌تواند تاثیری مثبت در ارتقای عملکرد فنی خودرو و کاهش استهلاک موتور داشته باشد. هم‌چنین حذف مجموعه هیدرولیک فرمان، موجب کاهش وزن خودرو و درنتیجه تقلیل مصرف سوخت نیز خواهد شد.

عدم ایجاد تغییرات اساسی در کابین این خودرو نسبت به سایر اعضای خانواده Dena یا عدم امکان تنظیم برقی صندلی‌ها هنگام خاموش‌بودن خودرو، از دیگر معایب دنا پلاس توربو شارژ است. علاوه‌بر این، بسیاری از خریداران این خودرو نسبت به وجود مشکلاتی هم‌چون فضای محدود پا در صندلی‌های ردیف عقب، عملکرد همراه با تاخیر صفحه نمایش و دکمه‌های روی فرمان، روشن‌شدن بی‌دلیل چراغ چک و عدم دسترسی آسان به دکمه‌های کنترل صندلی هنگام بسته‌بودن درب اشاره کرده‌اند.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

جمع‌بندی

معایب دنا پلاس توربو شارژ دنده‌‌ای

این سدان داخلی با وجود ایرادات ذکرشده، مشتریانی پروپاقرصی در بازار بسته ایران حول خود گرد آورده است؛ به‌ویژه که مواردی هم‌چون عملکرد فنی بهتر (نسبت‌به مدل پایه)، طراحی ظاهری شکیل، گستردگی شبکه خدمات ایران خودرو و آپشن‌های بیشتر نسبت به محصولاتی نظیر پژو پارس و تندرپلاس، سبب شده‌اند تا مشتریان کمتر به معایب دنا پلاس توربو شارژ توجه کنند و علی‌رغم قیمت تقریبا بالای آن، به خرید این خودرو تمایل داشته باشند.

 به‌طور کلی، به نظر می‌رسد بسیاری از ایرادات دنا پلاس توربوشارژ دنده‌ای در سایر محصولات تولید داخل نیز مشاهده شود و از همین‌رو، نمی‌توان در بازار محدود کشور، بر مشتریان ایرانی به دلیل خرید خودرو توربوشارژ بیش‌از حد خرده گرفت. در پایان، شما نیز می‌توانید نظرات خود را در مورد معایب این خودرو با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
2 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
پیام
1399-12-30 21:15

سلام دنا توربو هم دارای فرمان برقی هست.

احمدخانی
1400-01-21 10:31

البته فرمان برقی برای اتوماتیک است