از شرکت‌های خودروسازی نام‌آشنای فعال در بازار ایران را می‌توان شرکت کیا موتورز کره دانست. این شرکت که قریب به سه دهه است که در ایران فعالیت جدی خود را آغاز کرده است در ابتدا با خودروی پراید شناخته می‌شد ولی در سال‌های بعد خودروهای وارداتی این شرکت در رده خودروهای خارجی و لوکس توانستند به سرعت جای خود را باز کنند. با افزایش تقاضا برای خودروهای suv و یا همان شاسی بلند این شرکت خودروساز کره‌ای نیز به تولید خودروهای مشابه پرداخت که در این زمینه نیز موفقیت‌هایی حاصل کرد و توانست در کنار رقبایی مانند ۱۰ شرکت تویوتا ژاپن و شرکت‌های دیگر کره‌ای بایستد و در برخی از محصولات نیز موفق به رقابت جدی با خودروهای اروپایی شده است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

در مقاله مقایسه کیا سورنتو و کیا اسپورتیج از مجله همراه مکانیک تصمیم داریم دو خودروی هم‌خانواده از این شرکت موفق خودروسازی کره یعنی شرکت کیاموتورز را با هم مقایسه کنیم. پیش از مقایسه خودرو اسپورتیج و کیا سورنتو با هم اندکی پیشینه این شرکت خودروسازی را بررسی خواهیم کرد.

تاریخچه شرکت خودروسازی کیا موتورز کره

شرکت کیا موتورز در سال ۱۹۴۴ کرکره تأسیس گردید که در ابتدا به تولید قطعات دوچرخه و پس از آن موتورسیکلت مشغول بود. در سال ۱۹۵۲ نامه این شرکت از شرکت صنایع دقیق کیا به صنایع کیا تغییر کرد. این شرکت در سال ۱۹۵۷ یک همکاری با شرکت هوندا ژاپن موتورهای این کمپانی را تولید می‌کرد و پس از آن در سال ۱۹۶۲ اقدام به تولید کامیونت‌های باری تحت لیسانس شرکت مزدا ژاپن نمود.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

از جمله اولین قابلیت‌های بسیار جالب این شرکت می‌توان تولید موتور احتراقی درون‌سوز در این کارخانه دانست که برای اولین بار در کشور کره جنوبی اتفاق می‌افتاد.

مقایسه کیا اسپورتیج و کیا سورنتو از نظر طراحی

طراحی خارجی

خودروهای کیا اسپورتیج و کیا سورنتو هر دو طراحی و تولید یک شرکت خودروسازی هستند و بهتر است بگویم دو خودروی هم‌خانواده در مقایسه قرار دارند. اما نکته جالب اینجاست که به خاطر تفاوت بخش‌بندی بازار این دو خودرو با یکدیگر تفاوت‌های قابل‌توجه و چشمگیری دارند. اولین نکته‌ای که در مقایسه کیا اسپورتیج و کیا سورنتو به‌خوبی دیده می‌شود تفاوت سایز این دو خودرو از که در خودروی کیا سورنتو این خودرو در رده شاسی بلندهای سایز متوسط قرار گرفته و یک خودروی کشیده و بزرگ حساب می‌شود ولی در مقابل خودروی کیا اسپورتیج را می‌توان یک خودروی شاسی بلند کوچک و یا یک کراس اوور بزرگ دانست که در سایز با یکدیگر بسیار متفاوت هستند.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

طراحی خودروی کیا سورنتو ظاهری آرام تر و سنگین‌تر از رقیب خود یعنی کیا اسپرتیج دارد در این خودرو جلوپنجره و چراغ‌های هارمونی بسیار مناسب با یکدیگر برقرار کردند که قدرت و سایز بزرگ را به بیننده منتقل می‌نمایند. این حس قدرت تا قسمت‌های عقب خودرو در قسمت‌های کناری و حتی درب صندوق‌عقب نیز وجود دارد ولی در کیا اسپورتیج سعی و تلاش کارخانه خودروسازی بر این بوده است که یک خودروی اسپرت و جوان‌پسند تر تولید نماید و این نسل جدید کیا اسپورتیج از چراغ‌های متفاوتی برخوردار است که تا حد زیادی شبیه به نیسان جوک باشد.

همچنین پشت خودرو نیز ظاهری اسپرت و جوان‌پسند را فراهم کرده است و در مقایسه با خودروی کیا سورنتو از ظاهری کوچک‌تر برخوردار است. در قسمت کناری دو خودرو یکی از اعلام نهایی که بسیار به چشم می‌خورد را می‌توان رینگ‌های خود را در کیا‌سورنتو از رینگ‌هایی بسیار زیبا استفاده شده است که می‌تواند مورد پسند نسل‌های میانی و یا افراد آرام تر باشد ولی در کیا‌سورنتو رینگ‌ها به نحوی طراحی و تولید شده‌اند که باب میل جوانان خواهد بود.

طراحی داخلی

کیا اسپورتیج بخریم یا کیا سورنتو
طراحی داخلی کیا اپتیما

در مقایسه طراحی داخلی کیا سورنتو کیا اسپورتیج بایستی بگویم در صورتی که به داخل دو خودرو وارد شوید در ابتدا ظاهر چندان متفاوتی را حس نخواهید کرد. هم‌خانواده بودن این دو خودرو به طور قابل‌توجهی برای شما در نگاه اول مشخص خواهد شد. اگر اندکی جزئی‌تر به المان‌های داخلی این خودرو به‌خصوص قسمت جلو داشبورد بپردازیم. قسمت نمایشگرهای صفحه کیلومتر و قسمت‌های جانبی آن اندکی با هم تفاوت دارند و تفاوت آن‌ها بدین صورت است که در کیا اسپورتیج باز از المان‌های کوچک‌تری استفاده شده است ولی در کیا‌سورنتو همان بزرگی و قدرت طراحی خارجی خودرو به داخلی نیز منتقل شده است.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

برای مثال می‌توان از دریچه‌های خروجی هوایی تهویه خودرو نام برد که در کیا‌سورنتو به صورت افقی و کشیده قرار گرفتند و در کیا اسپورتیج از حالت عمودی برخوردار است که کوچک‌تر به نظر خواهد رسید.

کیا اسپورتیج بخریم یا کیا سورنتو
طراحی داخلی کیا سورنتو

یکی دیگر از مسائلی که در اسپورتیج و کیا سورنتو بسیار با هم متفاوت خواهد بود تعداد سرنشین و فضای قابل دسترسی برای راننده و سرنشینان است این فضا در خودروی کیا سورنتو ۷ نفر سرنشین به همراه یک صندوق‌عقب است ولی در خودروی کیا اسپورتیج تنها توانایی حمل ۵ مسافر به همراه یک صندوق‌عقب در دسترس شما خواهد بود.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

یک نکته جالب توجه به نظر می‌آید که در مقایسه خودروی کیا سورنتو و کیا اسپورتیج از نظر طراحی داخلی به این نتیجه رسیدیم که در صورتی که شما یکی از این دو خودرو را داشته باشید برای کارکردن با خودروی دیگر به دلیل شباهت‌های بسیار زیاد المان‌های داخلی هیچ‌گونه مشکلی نخواهید داشت.

مقایسه کیا اسپورتیج و کیا سورنتو از نظر فنی

کیا اسپورتیج بخریم یا کیا سورنتو
مقایسه کیا اسپورتیج و کیا سورنتو از نظر فنی

در مقایسه فنی کیا اسپورتیج با کیا سورنتو از نظر جهان بایستی بدانید که هر دو خودرو به یک موتور ۴ سیلندر ۲۴۰۰ سی‌سی مجهز هستند این پیشرانه در آسیا اسپورتیج توانایی تولید ۱۸۱ اسب بخار و در کیا‌سورنتو توانایی ۱۸۵ اسب بخار نیرو را برای شما خواهد داشت همچنین در صورت نیاز می‌توانید از یک موتور ۲۰۰۰ سی‌سی چهار سیلندر مجهز به توربوشارژر نیز استفاده نمایید. نیروی تولید شده توسط پیشرانه هر دو خودرو توسط یک جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک به چرخه‌ای جلو منتقل می‌شود این دو خودرو در حالت پیش فرض ب سیستم انتقال قدرت چرخه‌ای جلو مجهز هستند ولی در صورتی که نیاز داشته باشید می‌توانید سیستم چهار چرخ متحرک را نیز برای خرید انتخاب نمایید.

مدل خودرو

کیا سورنتو

کیا اسپورتیج

پیشرانه

4 سیلندر 16 سوپاپه 4 سیلندر 16 سوپاپه

حجم موتور

2359 سی‌سی

2359 سی‌سی

حداکثر قدرت

185 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه

181 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه

حداکثر گشتاور

241 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه

237 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه

گیربکس

6 سرعته خودکار

6 سرعته خودکار

مصرف سوخت (ترکیبی)

10.2 لیتر در هر صد کیلومتر

8.5 لیتر در هر صد کیلومتر

شتاب صفر تا 100

10.2 ثانیه

8.6 ثانیه

حداکثر سرعت

189 کیلومتر در ساعت

183 کیلومتر در ساعت

آپشن‌ها، جنگ به جای جذاب‌اش می‌رسد

کیا اسپورتیج بخریم یا کیا سورنتو
خرید کیا اسپورتیج و کیا سورنتو از نظر آپشن و امکانات رفاهی

بررسی و مقایسه کیا اسپورتیج کیا سورنتو از نظر آپشن ها به این نتیجه رسیدیم که این دو خودرو در مقایسه آپشن ها و امکانات نیز برتری خاصی نسبت به همدیگر ندارند و هم‌خانواده بودن را واقعاً رعایت کردند اکثر آپشن هایی که در خودروی کیا سورنتو وجود دارد در کیا اسپورتیج نیز دیده می‌شود. بنابراین در صورتی که برای شما سواری خودرو و همچنین سایز آن مهم است می‌توانید با خیال راحت از نظر تفاوت‌های تجهیزات و امکانات رفاهی اضافه یکی از این دو خودرو را انتخاب نمایید. البته دقت داشته باشید که برخی از آپشن ها نیز در کیا‌سورنتو بیشتر در دسترس هستند برای مثال صندلی‌ها و آیینه‌ها قابلیت ذخیره شدن برای راننده‌های مختلف را در کیا سورنتو دارند که در کیا اسپورتیج خبری از این سیستم نیست همچنین سیستم گرم‌کن صندلی‌های عقب فقط در کیا‌سورنتو وجود دارد. علاوه بر این‌ها سیستم دوربین چند زاویه‌ای در کیا‌سورنتو وجود دارد که در کیا اسپورتیج آن را مشاهده نخواهید کرد.

تجهیزات

کیا سورنتو

کیا اسپورتیج

چراغ

سنسور نور – سیستم انطباق روشنایی چراغ با چرخش فرمان – چراغ‌های LED در جلو و عقب 

چراغ‌های زنون

سیستم‌های مولتی مدیا

 

سیستم صوتی حرفه ای JBL با تکنولوژی Clari-Fi

رینگ‌ها

رینگ 16 اینچی آلومینیومی

    آلومینیومی 18 اینچ اسپرت

آینه

 

برقی جمع شونده

تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع دوگانه- خروجی تهویه مطبوع برای سرنشینان عقب

تهویه دوگانه برای سرنشینان جلو 

صندلی

گرم‌کن برای صندلی‌های جلو و ردیف دوم – صندلی‌های تاشو در ردیف دوم و سوم- صندلی راننده با تنظیم در 10 جهت و تهویه مطبوع – صندلی سرنشین جلو با تنظیم در 8 جهت و تهویه مطبوع 

گرم‌کن صندلی‌های جلو

شیشه

سقف پانوراما 

سانروف پانوراما

سیستم های هشدار دهنده

 

هشدار خروج از پارک به صورت دنده عقب – سیستم تشخیص نقطه کور 

سایر امکانات 

سیستم تعلیق با قابلیت ثابت نگاه داشتن ارتفاع هنگام حمل بار – استفاده از فولاد در 53 درصد از بدنه- سیستم کمکی پارک هوشمند – کروز کنترل – دکمه استارت خودرو – سیستم ورود بدون کلید- گرم‌کن فرمان – سنسور باران

سیستم کمکی پارک- شارژ بی‌سیم گوشی هوشمند – سیستم چهارچرخ متحرک-  سیستم مدیریت پایداری VSM – کروز کنترل اتوماتیک ACC – دکمه درایو مد DMS – شیفتر پشت فرمان 

 مقایسه کیا اسپورتیج و کیا سورنتو از نظر ایمنی

بایستی بدانید که سواری هر دو خودرو از نظر ایمنی تقریبا شرایط مشابهی را برای شما فراهم خواهد آورد امکانات و تجهیزات ایمنی در هر دو خودرو تقریباً مشابه هستند و امکانات بسیار خوبی را در اختیار شما قرار خواهند داد در مورد تست تصادفات و ایمنی این خودرو بایستی گفت که خود را یک یا اسپورتیج جدید هنوز توسط موسسات رسمی تست و بررسی نشده است.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

اما کیا‌سورنتو موفق شده است ۵ ستاره ایمنی را از موسسه تصادفات اروپا دریافت نماید نکته جالب توجه در مورد تست تصادف پراید و ایمنی این دو خودرو این است که یک موسسه غیردولتی این دو خودرو را بررسی و از نظر ایمنی امکان‌سنجی کرده است که در این تست خودروی کیا اسپورتیج نسبت به هم‌خانواده خود یعنی کیا سورنتو در جایگاه بهتری ایستاده دست برخی از متخصصان معتقدند رتبه برتر به خاطر جاده‌ای است که شرکت خودروساز یک یا در سیستم ترمزهای خودروی اسپورتیج خود اعمال نموده است.

تجهیزات

کیا سورنتو

کیا اسپورتیج

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

سیستم مدیریت پایداری VSM – سیستم کنترل ایستایی در سربالایی HAC

تشخیص نقطه کور – سیستم پیشرفته کنترل کشش

کیسه هوا

کیسه‌های سرنشینان جلو – جانبی – پرده‌ای – مجموعاً 6 کیسه هوا

مجموعاً 6 کیسه هوا

سیستم ترمز

 ABS – EBDترمز پارک الکترونیکی

سیستم پیشرفته کنترل کشش ATCC – ABS – EBDترمزدستی الکترونیک

تجربه رانندگی

کیا اسپورتیج بخریم یا کیا سورنتو
تجربه رانندگی

مقایسه کیا اسپورتیج کیا سورنتو از نظر تجربه رانندگی با یک کشتی پیش از شروع تست این نکته را در نظر داشته باشید که پیشرانه هر دو خودرو مشابه بود ولی وزن بدنه در این دو خودرو بسیار متفاوت است که می‌تواند عملکرد من تفاوتی را از هر خودرو به نمایش بگذارد همان‌طور که بر طبق این پیش فرض در ذهن خود داشتیم خودروی کیا اسپورتیج نسبت به خودروی کیا سورنتو یعنی هم‌خانواده خود از شتاب بیشتری برخوردار است که می‌تواند لذت رانندگی بیشتری را برای شما فراهم نماید هر دو خودرو امکان مجهز شدن به سیستم چهار چرخ متحرک را دارند که در صورتی که شما اهل سفرهای جنگل و یا سفرهای سافاری هستید بایستی بدانید که می‌توانید از این سیستم برای لذت بیشتر در سفرهای خود و رانندگی استفاده نمایید.

تفاوت دیگری که در مقایسه این دو خودرو به‌خوبی مشاهده می‌شود را می‌توان مربوط به سایز بدنه  آن و همچنین وزن خودرو دانست خودروی کیا سورنتو برای سفرهای برون شهری می‌تواند یک خودروی مناسب‌تر باشد به دلیل اینکه فضای بیشتری را در اختیار شما قرار خواهد داد و همچنین در جاده‌ها از تکان‌های بسیار کمتری برخوردار است.

تحلیل شرایط بازار

کیا اسپورتیج بخریم یا کیا سورنتو
تحلیل شرایط بازار

با توجه به نوسانات قیمت دلار و وارداتی بودن این دو خودرو می‌توان گفت که هر دو خودرو از شرایط قیمتی نسبتاً مشابهی در مورد کاهش و یا افزایش قیمت برخوردار خواهند بود نکته قابل‌توجه در مورد تحلیل شرایط بازار این دو خودرو این است که خود را یک یا اسپورتیج به خاطر جمع‌وجور بودن و قابلیت‌های بیشتر برای سفرهای شهری به استقبال بیشتری قرار گرفته است که می‌تواند شرایط خرید و فروش در بازار دست دوم را برای شما بهتر فراهم آورد بنابراین در صورتی که به فکر فروش خودروی خود نیز هستید شاید خودروی کیا اسپورتیج بتواند خودرویی مناسب‌تری باشد.

جمع بندی

کیا اسپورتیج بخریم یا کیا سورنتو
عکس زیبا از کیا اسپورتیج

کیا اسپورتیج من خودروی کیا سورنتو هر دو از یک خانواده و تولید یک شرکت خودروسازی کره‌ای می‌باشند که از نظر کیفیت به طور چشمگیری با یکدیگر مشابه دارند و همچنین بخش آپشن ها و امکانات این دو خودرو نیز به طور قابل‌توجهی با یکدیگر مشابهت دارند. در صورتی که اهل سفرهای برون شهری زیاد و خانوادگی هستید شاید خودروی کیا سورنتو بتواند گزینه مناسب‌تری برای شما باشد ولی در صورتی که اهل سفرهای درون شهری هستید و نیاز به یک خودروی کمی جمع‌وجورتر دارید بایستی بدانید چه خودروی کیا اسپورتیج باید گزینه انتخابی شما باشد.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها