معاینه فنی خودرو در سال 1400

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

به دنبال اجباری شدن گرفتن تایید معاینه فنی و همچنین افزایش روزافزون آلودگی هوا طی دو سال گذشته، در حال حاضر آگاهی از موارد مرتبط با معاینه فنی خودرو می‌تواند نقش به‌سزایی را در تسهیل روند دریافت آن ایفا کند. از همین‌رو در این مقاله به معرفی کامل مراحل، شیوه استعلام معاینه فنی، نوبت دهی، هزینه، مدارک لازم، جریمه عدم دریافت و مراکز معاینه فنی خودروهای مختلف خواهیم پرداخت.

درمورد معاینه فنی و نوبت دهی‌ آن چه سوالی دارید؟ از ما بپرسید: 
1
سوال خود درمورد معاینه فنی را مطرح کنید تا به آن پاسخ دهیم.x

معاینه فنی خودرو چیست؟

معاینه فنی مجموعه‌ آزمایش‌هایی است که سلامت قطعات خودرو و عملکرد استاندارد آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. بخشی از این تست‌ها، مربوط به‌بررسی وضعیت خودرو از نظر آلایندگی و بخشی دیگر مربوط به سلامت خودرو برای پیش‌گیری از تصادفات احتمالی است. تاییدیه معاینه فنی یکی از مهم‌‌ترین مدارکی است که یک راننده باید آن را اخذ کند، چرا که درصورت نداشتن آن مشمول جریمه روزانه معاینه فنی خواهید شد.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

معاینه فنی برای چه خودروهایی لازم است؟

همان‌طور که گفتیم، معاینه فنی مهر تاییدی بر عملکرد استاندارد و سلامت خودرو است. طبق تعریف سازمان استاندارد کشور، خودروهای موجود در کشور با شرایط زیر، ملزم به انجام تست‌های معاینه فنی هستند:

 • خودروهای داخلی تولید سال 1395 و قبل از آن
 • خودروهای وارداتی تولید سال 2016 و قبل از آن
 • خودروهای حمل‌ونقل عمومی تولید سال 1398 و قبل از آن

تفاوت معاینه فنی خودروهای بنزینی با دوگانه‌سوز

خودروهای بنزینی تنها باید معاینه فنی بنزینی را بگیرند ولی برای خودروهای دوگانه‌سوز بازرسی چشمی از مخزن نیز انجام می‌شود. گاهی اوقات پس از بازرسی چشمی از مخزن، برای یک خودرو دوگانه‌سوز تشخیص انجام آزمون هیدواستاتیک نیز داده می‌شود. درنتیجه چنین خودروهایی باید سه مرحله آزمون هیدرواستاتیک، بازرسی چشمی از مخزن و معاینه فنی عادی را پشت سر بگذارند.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

نوبت دهی معاینه فنی

نوبت دهی اینترنتی معاینه فنی برای رفاه حال رانندگان و همچنین کاهش زمان کل فرآیند، در حال حاضر ازطریق سایت تهران من برای شهر تهران انجام می‌شود. مراحل این فرآیند مفصلا در مقاله « نوبت دهی معاینه فنی » همراه مکانیک توضیح داده شده است که به‌اختصار در اینجا نیز آورده می‌شود:

 • در ابتدا وارد حساب کاربری خود در تهران من شوید و یا اگر حساب کاربری ندارید، آن را ایجاد کنید.
 • از منوی سمت راست، گزینه « خدمات حمل و نقل » را انتخاب کنید.
 • سپس گزینه « نوبت دهی معاینه فنی » را انتخاب کنید.
 • بعد به صفحه‌ای منتقل می‌شوید که قوانین معاینه فنی نوشته شده است و باید آن‌ها را تایید کنید.
 • سپس نوع خودرو خود که قبلا باید در حساب کاربری شما ثبت شده باشد را انتخاب می‌کنید. مرکز معاینه فنی، تاریخ و ساعت مراجعه نیز در همین صفحه، طبق خواسته شما مشخص می‌شوند.
 • درنهایت هزینه متناسب با خودرو خود را پرداخت می‌کنید.

پیشنهاد می‌کنیم بدون دریافت نوبت به مراکز معاینه فنی مراجعه نکنید تا زمان معطل‌شدن شما در صف به حداقل مقدار ممکن برسد.

مراحل اخذ معاینه فنی چیست؟
مراحل اخذ معاینه فنی چیست؟

مراحل معاینه فنی

پس از گرفتن نوبت و تعیین مرکز مورد نظر، حال زمان آن فرا رسیده تا مراحل زیر را یک‌به‌یک طی کنید:

1- پذیرش خودرو

اولین گام در زمان ورود به مراکز معاینه فنی، ثبت اطلاعات توسط ناجا و دریافت اطلاعات کارت خودرو توسط یک دوربین پلاک‌خوان است. اگر به‌صورت اینترنتی نوبت گرفته باشید که هزینه معاینه فنی را اینترنتی پرداخت کرده‌اید، اما اگر بدون دریافت نوبت مراجعه کرده باشید، اطلاعات شخص و هزینه نیز در این قسمت دریافت می‌گردد.

2- بررسی ظاهری خودرو

هر نوع تجهیزات اضافه غیراستاندارد مانند چراغ زنون و رینگ اسپورت می‌تواند موجب مردودی شما در همین مرحله شود. در این مرحله، ظاهر خودرو شما از نظر موارد زیر بررسی خواهد شد:

 • سالم بودن شیشه‌ها، آینه‌ها و برف پاک‌کن
 • سالم بودن چراغ‌ها (نور بالا، نور پایین، ترمز، راهنما، دنده عقب، چراغ پلاک)
 • وضعیت لاستیک‌ها
 • داشتن کمربند ایمنی و بوق
 • بررسی صدا و دود خروجی از اگزوز خودرو
 • نداشتن روغن‌سوزی
 • استاندارد بودن ظاهر خودرو

3- تست آلایندگی خودرو

سپس خودرو در دور آرام قرار گرفته و رنگ و میزان دود و آلاینده‌های خروجی از اگزوز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آزمون آلایندگی در معاینه فنی چیست؟
آزمون آلایندگی

4- بررسی فنی چراغ های جلو

این مرحله برای تست میزان انحراف نور خودرو و سطح تحت پوشش آن به کمک کامپیوتر انجام می‌شود.

5- تست لغزش جانبی

سپس میزان انحراف خودرو پس از لغزش خودرو روی دستگاه مخصوص آن سنجیده خواهد شد. اگر میزان انحراف خودرو به‌ازای هر 1 کیلومتر، بیشتر از 7 متر باشد، خودرو مردود می‌شود. در این مرحله باز و بسته بودن دهانه چرخ‌ها نیز بررسی می‌شود.

6- بررسی کمک فنر

با توجه به این که عمده تصادفات و حوادث رانندگی در کشور ما مربوط به کمک فنر است، این تست اهمیت بسیار بالایی دارد و در آن میزان سلامت فنرها و سیستم تعلیق خودرو سنجیده می‌شود.

معاینه فنی خودرو
مراحل معاینه فنی خودرو

 7- بررسی ترمزها

در این قسمت مهم، شتاب ترمز و قدرت و کارایی آن سنجیده می‌شود. هر دو ترمز یعنی ترمز دستی و ترمز اصلی خودرو در این مرحله تست خواهند شد.

8- بررسی سیستم تعلیق

در اینجا آزمونی مشابه به مرحله 5، یعنی تست فنرهای خودرو، انجام می‌شود. یکی از وظایف سیستم تعلیق خودرو، جذب نوسانات وارد شده بر چرخ‌ها بر اثر ناهمواری‌های زمین و جاده است که روی کیفیت سواری تاثیرگذار است. کنترل خودرو نیز تحت تاثیر سیستم تعلیق آن است، درنتیجه نباید اهمیت این آزمون را دست‌کم گرفت.

9- تاییدیه دریافت معاینه فنی

اگر خودرو شما در تمامی مراحل پذیرفته شود، تاییدیه معاینه فنی شما در سیستم سیمفا ثبت خواهد شد و می‌توانید به تردد امن خود در سطح شهر و جاده‌ها ادامه دهید. در گذشته، نشان یک ساله معاینه فنی نیز به رانندگان داده می‌شد تا آن را روی خودرو خود بچسبانند؛ اما دو سال است که دیگر تمام این مراحل اینترنتی شده است و نیاز به چسباندن آرم معاینه فنی روی شیشه ماشین هم نداریم.

مردودی در معاینه فنی

اگر در یکی از مراحل مردود شدید، باید به تعمیرگاه مراجعه کنید و عیب خودرو خود را رفع کنید. در صورت رفع عیب تا 15 روز، می‌توانید مجدد به همان مرکز معاینه فنی مراجعه و بدون نوبت وارد بخش آزمون مجدد شوید. البته در اینجا این باید مبلغ 10هزار تومان را نیز بابت مراجعه مجدد خود بپردازید که لیست کامل این هزینه‌ها در جدول ادامه مقاله آمده است.

مدارک لازم برای معاینه فنی خودرو

درحال حاضر، مراحل معاینه فنی بسیار آسان‌تر از گذشته شده است و برای انجام آن، بعد از رزرو وقت اینترنتی، باید اصل کارت خودرو خود را به‌همراه داشته باشید.

جریمه نداشتن معاینه فنی

درصورت نداشتن معاینه فنی در هر روزی که دوربین تصویر خودرو را ثبت کند، 50هزار تومان جریمه خواهید شد. علاوه‌بر این، تاییدیه معاینه فنی یکی از ملزومات تعویض پلاک است و بدون آن برای خودروهای مشمول این طرح، امکان صدور پلاک و برگ‌ سبز جدید وجود نخواهد داشت.

اگر معاینه فنی دارید ولی باز هم جریمه شده‌اید…

اگر در صورت اخذ معاینه فنی همچنان جریمه مربوط به عدم برخورداری از آن برایتان صادر شده، بعد از گذشت 24 ساعت از صدور گواهی به سایت سیمفا مراجعه کنید و طبق مراحلی که در قسمت بعدی گفته خواهد شد، استعلام معاینه فنی خودرو خود را بگیرید. در اینجا دو حالت به‌وجود می‌آید:

 • در اکثر مواقع، معاینه فنی شما به‌درستی در سامانه سیمفا ثبت شده و دوربین به‌اشتباه شما را جریمه کرده است. در این حالت با کمک مدارکی که در مقاله « اعتراض به جریمه رانندگی » برایتان توضیح داده‌ایم، می‌توانید این جریمه اشتباه را حذف کنید.
 • به‌ندرت پیش‌ می‌آید که تاییدیه معاینه فنی در سامانه سمیفا ثبت نشده باشد. در این حالت باید مجددا به همان مرکز مراجعه کنید تا بتوانید خلافی ماشین خود در این زمینه را از بین ببرید.
در معاینه فنی چه می گذرد؟
در معاینه فنی چه می‌گذرد؟

استعلام معاینه فنی

استعلام معاینه فنی یکی از مهم‌ترین اقدامات قبل از خرید خودرو کارکرده است و به‌عنوان ضمانت سلامت آن محسوب می‌شود. با این کار از مدت اعتبار معاینه فنی مطلع شده و از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری می‌کنید.

برای استعلام معاینه فنی خودرو، وارد سامانه سیمفا شوید و روی «استعلام گواهی» در منو کلیک کنید. سپس به تصویر زیر می‌رسید و باید کد Vin خودرویتان را در محل مشخص‌شده وارد کنید:

استعلام معاینه فنی با کد Vin چگونه است؟
استعلام معاینه فنی با کد Vin چگونه است؟

سپس نتیجه استعلام مشابه تصویر زیر ارائه می‌شود:

نتیجه استعلام معاینه فنی را در تصویر می بینید.
نتیجه استعلام معاینه فنی

در سایت سیمفا به موارد دیگری همچون لیست مراکز معاینه فنی در سراسر ایران، نحوه گزارش تخلفات مراکز معاینه فنی و اطلاعیه‌های مرتبط با معاینه فنی خودرو نیز دسترسی خواهید داشت.

هزینه معاینه فنی خودرو در 1400

هزینه معاینه فنی خودرو طبق تعرفه سال 1400 معادل 47,000 تومان است که در صورت مردود شدن انجام تست‌های مجدد (تا 15 روز) 10,000 تومان هزینه خواهد داشت. دقت داشته باشید که این هزینه فقط برای انجام معاینه فنی است و درصورت نیاز، باید هزینه تعمیرگاه را جداگانه بپردازید.

لازم به‌ذکر است که نرخ معاینه فنی در 1400 بدون تغییر نسبت به سال 1399 اعلام شده است و افزایشی نداشته است.

معاینه فنیهزینه مراجعه اولهزینه مراجعه مجدد تا 15 روز
خودرو سبک عادی (معمولی – برتر)47,000 تومان10,000 تومان
خودرو گازسوز71,600 تومان10,000 تومان
خودرو سنگین گازوئیلی71,600 تومان12,000 تومان
خودرو سنگین گازسوز71,600 تومان12,000 تومان
موتورسیکلت بنزین سوز12,000 تومان2,000 تومان
بازرسی چشمی قطعات و تجهیزات گازسوز (به‌جز مخزن) برای خودروهای سبک دوگانه سوز و خودروهای نیمه سنگین و سنگین گازسوز

12,500 تومان

مراکز معاینه خودروهای سبک و موتور سیکلت در تهران
مراکز معاینه فنی

معاینه فنی تاکسی‌‌ها

با اعلام شهرداری تهران در فروردین 1400، طراح معاینه فنی رایگان تاکسی‌ها همچنان انجام می‌شود و ذکر نکات زیر در خصوص این طرح، مراحل کار را برای شما ساده‌تر خواهد کرد:

 • انجام این فرآیند برای تاکسی‌ها، کاملا رایگان است.
 • شرط استفاده از این طرح رایگان، دارا بودن پروانه معتبر سازمان تاکسیرانی است.
 • هزینه مراجعه دوم به بعد تاکسی‌ها، رایگان نیست اما با نصف نرخ اصلی محاسبه می‌شود.
 • اگر خودرو شما عمر 10 سال و کمتر از آن را دارد، سالانه باید دو مرتبه به مرکز معاینه فنی مراجعه کنید. اما اگر عمر خودرو شما بیشتر از 10 سال است، هر سه ماه یک‌بار باید این فرآیند را طی کنید.
 • مراکز ویژه تاکسی‌ها در تهران عبارتند از مرکز بیهقی، نیایش، شقایق، دماوند و شهید چمران که جزییات آن‌ها را در ادامه می‌بینید.

مراکز معاینه خودروهای سبک و موتور سیکلت در تهران

در مقاله « مراکز معاینه فنی » مفصلا درمورد مراکز رسمی صحبت کرده‌ایم که خلاصه آن را می‌توانید در جدول زیر ببینید:

نام مرکزنوع مرکزآدرسشماره تلفنساعت کاری معمول
بیهقیخودروهای سبکميدان آرژانتين- پارک‌سوار بيهقی- ضلع شمال شرقی پارک سوار02196046411شنبه تا پنجشنبه ۷:۰۰ الی ۲۱:۰۰ و جمعه‌ها از ۷:۰۰ الی ۱۴:۰۰
سراجخودروهای سبک و موتورسیکلتميدان رسالت- خيابان فـرجام- خيابان سراج- جنب پمپ گاز02196046478شنبه تا پنجشنبه: ۶:۰۰ الی ۱۹:۰۰ – جمعه: تعطیل
الغدیرخودروهای سبک و موتورسیکلت

یافت آباد- بلوار الغدير– روبروی بيمارستان شهدای یافت آباد

02196046542شنبه تا چهارشنبه: ۷:۳۰ الی ۱۸:۰۰ –پنجشنبه: ۷:۳۰ الی ۱۶:۰۰- جمعه: تعطیل
شقایقخودروهای سبک و موتورسیکلتبزرگراه­ آزادگان- بالاتر از میدان میوه و تره بار مرکزی- بلوار شقایق02196046427شنبه تا پنجشنبه: ۷:۰۰ الی ۱۹:۰۰-جمعه: ۷:۰۰ الی ۱۴:۰۰
نیایشخودروهای سبک و موتورسیکلتبزرگراه همت- بلوار اشرفی اصفهانی (مسيرجنوب به­ شمال)- بعد از بزرگراه نيايش- خيابان هفتم02196046492شنبه تا پنجشنبه: ۷:۰۰ الی ۱۹:۰۰ _ جمعه: ۷:۰۰ الی ۱۴:۰۰
آبشناسانخودروهای سبک و موتورسیکلتتقاطع بزرگراه ايرانپارس و بلوار شاهين شمالی02196046487شنبه تا جمعه به‌صورت ۲۴ ساعته
شهید چمرانخودروهای سبکخیابان شهید رجایی- بالاتر از پل شهید آوینی- جنب مرکز خرید و فروش خیابان معاینه فنی خودرو02155231700شنبه تا پنجشنبه: ۷:۰۰ الی ۱۸:۰۰ – جمعه:۷:۰۰ الی ۱۴:۰۰
دماوندخودروهای سبکبعد از سه‌راه تهرانپارس- بعد از ساختمان ایر تویا- روبروی بیمه ایران02196046431شنبه تا پنجشنبه: ۷:۰۰ تا ۲۱:۰۰ -جمع: ۷:۰۰ الی ۱۴:۰۰
خاورانخودروهای سبکجاده خاوران- بزرگراه امام رضا (ع)- کیلومتر ۱۲- بعد از خاورشهر- مقابل مرکز تعویض پلاک خودرو02133856868شنبه تا چهارشنبه: ۷:۳۰ الی ۱۷:۰۰ –پنجشنبه: ۷:۳۰ الی۱۵:۰۰ – جمعه: تعطیل
امام رضا (ع)خودروهای سبکجاده خاوران- سه راه افسریه- بزرگراه امام رضا (ع) یک کیلومتر بعد از سه‌راه سیمان02133855600-1شنبه تا چهارشنبه: ۷:۳۰ الی ۲۰:۰۰ – پنجشنبه: ۷:۳۰ الی ۱۷:۰۰ – جمعه: ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰ (پذیرش براساس میزان مراجعات)
ابوذرخودروهای سبکجاده قدیم- کرج کیلومتر۱۳- نرسیده به چهار راه ایران خودرو02144907719شنبه تا چهارشنبه: ۷:۳۰ الی ۱۷:۰۰ – پنجشنبه: ۷:۳۰ الی ۱۲:۰۰ – جمعه: تعطیل
ایران خودرو(نمایندگی ۵۰۶۲)خودروهای سبککیلومتر ۲۰ جاده قدیم تهران کرج02144985650-3شنبه تا چهارشنبه :۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰ پنجشنبه‌ها ۸:۰۰ الی ۱۴:۰۰ – جمعه‌: تعطیل
مرکز معاینه فنی سیار شماره ۱خودروهای سبک منطقه ۱ نوبنیاد- پایانه شهید دستوارهشنبه تا پنجشنبه ۷:۰۰ الی ۲۴:۰۰ – جمعه‌: ۷:۰۰ الی ۱۴:۰۰
مرکز معاینه فنی سیار شماره ۲خودروهای سبک کیلومتر 17 آزادراه شهید فهمیده- مستقر در پمپ‌بنزین وردآورد شمالیشنبه تا پنجشنبه ۸:۰۰ صبح لغایت ۱۶:۰۰ – جمعه‌ها: تعطیل

سوالات متداول شما در مورد معاینه فنی ماشین

آیا معاینه فنی خودروهای بنزینی و دوگانه‌سوز متفاوت است؟

بله، مراحل معاینه فنی خودروهای دوگانه سوز طولانی‌تر است که جزییات آن را می‌توانید در همین مقاله بخوانید.

بیشترین دلایل مردودی خودروها در آزمون‌های معاینه فنی چیست؟

طبق اعلام آمار آنلاین مراجعات معاینه فنی، بیشترین علل خرابی خودرو‌ها عبارتند از نواقص ظاهری، آزمون آلایندگی، ایراد در ترمز یا کمک فنر و آزمون هم‌راستایی چرخ‌ها.

امتیاز شما به این مقاله ؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 4

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
7 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۲۱:۰۸

خوب بود

محمود
۱۳۹۹-۰۲-۲۹ ۰۱:۵۸

با سلام. من ماشینم پلاک ورامین هست. در یک روز حضور در تهران، به مرکز رفتم و مردود شد. الان مجدد میخوام اقدام کنم و دیگه تهران نیام. امکانش هست.؟؟ هزینه کامل استعلام و هم میدم

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو

خرید خودرو با بهترین شرایط

با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو