در این مقاله به معرفی مراحل معاینه فنی خودرو، شیوه استعلام معاینه فنی خودرو، هزینه و مدارک لازم برای معاینه فنی خودروخواهیم پرداخت.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

همچنین به جریمه عدم دریافت برگه معاینه فنی خودرو و مراکز معاینه فنی خودروهای سبک در شهر تهران اشاره خواهیم کرد.

معاینه فنی خودرو چیست؟

معاینه فنی مجموعه‌ای از آزمایش‌ها می باشد که هر گونه عیب و ایراد خودرو و همچنین استاندارد کار کردن خودرو را نشان خواهد داد. معاینه فنی یکی از مهم‌‌ترین مدارکی می‌باشد که باید همواره همراه رانندگان باشد چرا که در صورت همراه نداشتن برگ معاینه فنی توسط پلیس جریمه خواهید شد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

در این مقاله سعی کرده‌ایم تمامی موارد مرتبط با معاینه فنی خودرو اعم از قوانین، نحوه استعلام، مدارک لازم، مراحل و هزینه معاینه فنی و مراکز معاینه فنی را معرفی کنیم تا حرف ناگفته ای در این زمینه باقی نماند.

چه خودروهایی باید معاینه فنی داشته باشند؟

همانطور که در بخش‌های قبل گفتیم معاینه فنی مهر تاییدی بر استاندارد کار کردن و سلامت خودرو شما دارد که طبق تعاریف سازمان استاندارد کشور خودروهای ساخت داخل و وارداتی که بیش از 4 سال از عمر آن‌ها گذشته است ملزم به انجام تست‌های معاینه فنی و دریافت این برگه می‌باشند.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

کدام خودروها ملزم به دریافت معاینه فنی در سال 98 می باشند

بر طبق استاندارد تعریف شده خودروهایی که در سه دسته زیر قرار می‌گیرند زمان معاینه فنی خودرو برای آن‌ها فرا رسیده است.

  1. خودروهای داخلی تولید سال 1393 و قبل از آن
  2. خودروهای وارداتی تولید سال 2014 و قبل از آن
  3. خودروهای عمومی تولید سال 1396 و قبل از آن

جریمه نداشتن معاینه فنی خودرو

رانندگان گرامی باید توجه داشته باشند که در صورت نداشتن معاینه فنی در کلان شهرها و یا هر مسیر دیگری به ازای هر بار ثبت شدن تخلف توسط دوربین و یا افسر راهنمایی و یا رانندگی 50 هزار تومان جریمه خواهند شد.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

در شهر تهران نیز پس از اجرای طرح دود بدرود توسط شهرداری و راهنمایی و رانندگی شما در صورت نداشتن معاینه فنی و تردد در سطح شهر به صورت مکانیزه به ازای هر دفعه دیده شدن توسط دوربین‌ها 50 هزار تومان جریمه خواهید شد.​

چرا استعلام معاینه فنی اهمیت دارد

استعلام معاینه فنی یکی از مهم ترین کارها پیش از  خرید خودرو دست دوم بعنوان ضمانتی برای سلامت خودرو است.همچنین با استعلام معاینه فنی خودرو خود میتوانید از مدت اعتبار ان با خبر شویدو از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری کنید.

استعلام معاینه فنی

در صورتی که تمایل دارید از اعتبار معاینه فنی خودرو خود  استعلام بگیرید  سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران با نام اختصاری سیمفا و در آدرس symfa.ir استعلام شرایط معاینه فنی را برای خودروهای مختلف در سراسر ایران فراهم کرده است. کافی است با مراجعه به سایت سیمفا وارد بخش استعلام گواهی از منوی بالای صفحه بشوید. پس از آن باید شماره Vin خودرو را وارد نمائید.

استعلام معاینه فنی
استعلام معاینه فنی

نتیجه استعلام مشابه عکس زیر ارائه می‌شود:

استعلام معاینه فنی
استعلام معاینه فنی

در سایت سیمفا به موارد دیگری همچون لیست مراکز معاینه فنی در سراسر ایران، نحوه گزارش تخلفات مراکز معاینه فنی و اطلاعیه‌های مرتبط با معاینه فنی خودرو دسترسی خواهید داشت. همچنین کاربران و همراهان گرامی توجه داشته باشند که در سایت سیمفا با استفاده از پلاک خودرو نیز می‌توانند استعلام معاینه فنی خودرو خود را انجام دهند یعنی با انتخاب استعلام معاینه فنی با پلاک خودرو می‌توانید استعلام معاینه فنی خود را دریافت کنید.

آدرس مراکز معاینه فنی

اما به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آدرس مراکز معاینه فنی و مدارک موردنیاز کافی است با سامانه 41787  تماس حاصل نمائید. 

همچنین برای اطلاع از طول صف مراکز معاینه فنی عدد “1” را به سامانه 2000112 ارسال کنید. نتیجه پیامک مشابه تصویر زیر برای شما ارسال خواهد شد.

آدرس مراکز معاینه فنی
آدرس مراکز معاینه فنی

کافی است عدد مرکز موردنظر را به همان شماره ارسال نمائید تا اطلاعات کامل‌تری در خصوص مرکز دریافت کنید. مشابه عکس زیر آدرس و شماره تماس مرکز، ساعات کاری و زمان انتظار در صف برای شما ارسال خواهد شد.

آدرس مراکز معاینه فنی
آدرس مراکز معاینه فنی

مدارک لازم برای معاینه فنی خودرو

مدارک لازم برای معاینه فنی به منظور انجام تست‌‌های مرتبط با آن کارت خودرو و یا سند و برگ تغیر ظاهر خودرو می باشد.

نوبت دهی اینترنتی مراکز معاینه فنی

رای رفاه حال رانندگان گرامی نوبت‌دهی اینترنتی مراکز معاینه فنی بوجود آمده است که در حال حاضر این امکان تنها برای مراکز معاینه فنی تهران وجود دارد.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

کافی است به سایت ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران در آدرس inspection.tehran.ir مراجعه نمائید. از قسمت وسط صفحه مطابق شکل نوبت دهی اینترنتی را انتخاب کنید. 

نوبت دهی اینترنتی معاینه فنی
نوت دهی اینترنتی معاینه فنی

در صفحه جدیدی که باز می‌شود، شماره پلاک، نام و نام خانوادگی و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. یک کد فعالسازی برای شماره تلفنی  که وارد کرده اید، ارسال می‌شود. 

نوبت دهی اینترنتی معاینه فنی
نوبت دهی اینترنتی معاینه فنی

پس از وارد کردن کد فعالسازی به صفحه ای مشابه تصویر زیر هدایت می‌شود که میزان انتظار در صف هر یک از مراکز را نمایش می دهد. در این صفحه می تواند مرکز و تاریخ مراجعه خود را مشخص نمائید.  

نوبت دهی اینترنتی معاینه فنی
نوبت دهی اینترنتی معاینه فنی

با انتخاب مرکز و تاریخ مدنظر، صفحه زیر باز می‌شود که در آن اطلاعات مرکز، تاریخ و ساعت مراجعه مشخص شده است. در پایین صفحه امکان پرداخت اینترنتی هزینه معاینه فنی وجود دارد. توجه کنید که در صورت پرداخت مبلغ تا ۲۴ ساعت قبل از تاریخ مراجعه امکان استرداد وجه وجود دارد در غیر این صورت مرکز معاینه فنی مسئولیتی در قبال استرداد وجه پرداختی ندارد.

نوبت دهی اینترنتی معاینه فنی
نوبت دهی اینترنتی معاینه فنی

مراحل اخذ معاینه فنی

اما حالا نوبت به این رسیده که ببینیم برای اخذ معاینه فنی چه مراحلی را باید پشت سر بگذاریم و در واقع مراحل اخذ معاینه فنی را بیشتر مورد بررسی قرار بدهیم.

معاینه فنی خودرو
معاینه فنی خودرو

1-پذیرش خودرو

اولین گام در زمان ورود به مراکز معاینه فنی ثبت اطلاعات شما توسط ناجا و دریافت اطلاعات کارت خودرو و سایر اطلاعات مورد نیاز از این سایت می‌باشد که این  اطلاعات توسط یک دوربین پلاک خوان انجام خواهد شد و تمام اطلاعات شخصی شما نیز در سامانه ثبت می‌شود و هزینه 22 هزار تومان طبق تعرفه هزینه معاینه فنی سال 97 از شما اخذ می‌شود.

معاینه فنی خودرو
معاینه فنی خودرو

2- بررسی ظاهری خودرو

پس از ثبت اطلاعات ابتدا ظاهر خودرو شما بصورت کلی بررسی خواهد شد و موارد زیر جز آیتم‌های مورد نظر مراکز معاینه فنی می باشد. نکته مهم این است که هر نوع تجهیزات اضافه غیر استانداردی مانند رینگ اسپورت ممکن است موجب مردودی خودرو شما در مرحله اول شود.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

•    سالم بودن شیشه‌ها و آینه‌ها
•    سالم بودن چراغ‌ها
•    وضعیت لاستیک‌ها
•    داشتن کمربند ایمنی و بوق 
•    بررسی دود خروجی از اگزوز خودرو و نداشتن روغن سوزی
•    استاندارد بودن ظاهر خودرو

معاینه فنی خودرو
معاینه فنی خودرو

3- تست آلایندگی خودرو

در این مرحله از معاینه فنی خودرو، خودرو شما در دور آرام قرار گرفته و میزان دود و  آلاینده‌های خروجی از اگزوز پایش خواهد شد.

4- بررسی فنی چراغ های جلو

این مرحله بیشتر برای تست میزان انحراف نور خودرو و سطح تحت پوشش ان مورد بررسی قرار می‌گیرد و روش انجام این بخش از معاینه فنی به کمک رایانه می‌باشد.

5- تست لغزش جانبی

در این مرحله میزان انحراف خودرو پس از طی کردن یک کیلومتر سنجیده خواهد شد.

6- بررسی کمک فنر

با توجه به این که عمده تصادفات و حوادث رانندگی در کشور ما مربوط به کمک فنر می‌باشد این تست از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که در آن میزان سلامت فنرها و سیستم تعلیق خودرو سنجیده می‌شود.

معاینه فنی خودرو
معاینه فنی خودرو

7- بررسی ترمزها

این مرحله حیاتی ترین مرحله از مراحل اخذ معاینه فنی می‌باشد که در آن شتاب ترمز و قدرت و کارایی آن سنجیده می‌شود. شایان ذکر است که هر دو ترمز یعنی ترمز دستی و ترمز اصلی خودرو در این مرحله تست خواهند شد.

8- بررسی سیستم تعلیق

این مرحله تقریبا آزمونی مشابه به مرحله پنج یعنی تست فنرهای خودرو دارد که تستی حیاتی و مهم می‌باشد.

9- صدور گواهی

در صورت پذیرفته‌شدن خودرو در تمامی مراحل فوق، گواهی معاینه فنی به همراه برچسب معاینه فنی با اعتبار یک ساله به فرد ارائه می‌شود. در صورتی که خودرو نتواند تست‌های ظاهری و فنی را پاس کند، برگه نتایج تست‌ها که علل مردودی در آن ذکر شده است، جهت رفع نواقص به مراجعه کننده ارائه می‌شود. 

خودروهایی که به هر دلیلی در آزمون معاینه فنی رد می‌شوند در صورت رفع عیب تا 15 روز، می‌توانند مجدد به همان مرکز معاینه فنی مراجعه و بدون نوبت وارد بخش آزمون مجدد شوند. 
متاسفانه علی رغم تلاش پلیس برخی افراد سود جو اقدام به چاپ برگه معاینه فنی جعلی یا بدون اعتبار می‌کنند. پس اگر قصد خرید خودروی دست دوم دارید حواس‌تان باشد که گول برگه معاینه فنی را نخورید تا در آینده دچار ضرر و زیان نشوید.

هزینه دریافت معاینه فنی خودرو

هزینه معاینه فنی خودرو طبق تعرفه سال 97 مبلغ 22 هزار تومان می‌باشد که در صورت مردود شدن انجام تست‌های مجدد 5 هزار تومان هزینه خواهد داشت. دقت داشته باشید که این هزینه فقط برای انجام معاینه فنی و استعلام اولیه معاینه فنی می‌باشد و اگر نقصی در خودروی شما وجود داشته باشد شما بصورت مجزا باید هزینه ان را به تعمیر گاه مد نظر خود بپردازید.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

به طور خلاصه هزینه دریافت برگه تائید معاینه فنی به شرح زیر است (سال 97)

  • معاینه فنی خودروی سبک عادی (معمولی-برتر): ۲۲ هزار تومان
  • معاینه فنی خودروی سنگین: ۳۵ هزار تومان
  • معاینه فنی موتورسیکلت: ۱۰ هزار تومان
  • تست مجدد در صورت مردودی: ۵ هزار تومان

مراکز معاینه خودروهای سبک و موتور سیکلت در تهران

معاینه فنی خودرو
معاینه فنی خودرو
نام مرکز آدرس و شماره تماس ساعات کاری بازدید چشمی مخازن خودروهای دوگانه سوز نوع مرکز
بیهقی ميدان آرژانتين, پارک­سوار بيهقی, ضلع شمال شرقی پارک سوار تلفن: ۰۲۱۸۸۵۲۳۰۶۶ شنبه تا پنجشنبه ۷:۰۰ الی ۲۱:۰۰ و جمعه ها از ساعت ۷:۰۰ الی ۱۴:۰۰ فعال می باشد. شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۶:۰۰ و پنجشنبه ها ۸:۰۰ الی ۱۳:۰۰ خودروهای سبک
سراج ميدان رسالت- خيابان فـرجام- خيابان سراج- جنب پمپ گاز تلفن: ۰۲۱۷۷۰۶۱۱۹۹ شنبه تا پنجشنبه: ۶:۰۰ الی ۱۹:۰۰ – جمعه: تعطیل شنبه تا پنجشنبه ۷:۳۰ الی ۱۷:۰۰ خودروهای سبک و موتورسیکلت
الغدیر یافت آباد – بلوارالغدير – روبروی بيمارستان شهدای یافت آباد شنبه تا چهارشنبه: ۷:۳۰ الی ۱۸:۰۰ – پنج شنبه: ۷:۳۰ الی ۱۶:۰۰- جمعه: تعطیل شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۶:۰۰ و پنجشنبه ها ۸:۰۰ الی ۱۴:۰۰ خودروهای سبک و موتورسیکلت
شقایق بزرگراه­ آزادگان– بالاتر از میدان میوه و تره بار مرکزی – بلوار شقایق شنبه تا پنجشنبه: ۷:۰۰ الی ۱۹:۰۰-جمعه : ۷:۰۰ الی ۱۴:۰۰ شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۶:۰۰ و پنجشنبه ها ۸:۰۰ الی ۱۴:۰۰ خودروهای سبک و موتورسیکلت
نیایش بزرگراه همت – بلوار اشرفی اصفهانی (مسيرجنوب به­ شمال) – بعد از بزرگراه نيايش– خيابان هفتم تلفن: ۳-۰۲۱۴۴۸۲۷۲۸۱ شنبه تا پنجشنبه: ۷:۰۰ الی ۱۹:۰۰ _ جمعه : ۷:۰۰ الی ۱۴:۰۰ شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰ و پنجشنبه ها ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰ خودروهای سبک و موتورسیکلت
آبشناسان  تقاطع بزرگراه ايرانپارس و بلوار شاهين شمالی تلفن: ۰۲۱۴۴۴۵۱۲۶۹ شنبه تا جمعه بصورت۲۴ ساعته فعال میباشد. شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰ و پنجشنبه ها ۸:۰۰ الی ۱۴:۰۰ خودروهای سبک و موتورسیکلت
شهید چمران خیابان شهید رجایی – بالاتر از پل شهید آوینی –جنب مرکز خرید و فروش خیابان معاینه فنی خودرو تلفن:۰۲۱۵۵۲۳۱۷۰۰ شنبه تا پنجشنبه: ۷:۰۰ الی ۱۸:۰۰ – جمعه:۷:۰۰ الی ۱۴:۰۰ شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۶:۰۰ و پنجشنبه ها ۸:۰۰ الی ۱۴:۰۰ خودروهای سبک
دماوند بعد از سه راه تهرانپارس -بعد از ساختمان ایر تویا – روبروی بیمه ایران تلفن: ۰۲۱۷۷۲۹۷۶۷۳ شنبه تا پنجشنبه: ۷:۰۰ تا ۲۱:۰۰ -جمعه : ۷:۰۰ الی ۱۴:۰۰ شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۶:۰۰ و پنجشنبه ها ۸:۰۰ الی ۱۴:۰۰ خودروهای سبک
خاوران جاده خاوران – بزرگراه امام رضا (ع) – کیلومتر ۱۲ – بعد از خاورشهر – مقابل مرکز تعویض پلاک خودرو تلفن: ۰۲۱۳۳۸۵۶۸۶۸ شنبه تا چهارشنبه: ۷:۳۰ الی ۱۷:۰۰ – پنجشنبه: ۷:۳۰ الی۱۵:۰۰ – جمعه: تعطیل شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ الی ۱۶:۰۰ و پنجشنبه و جمعه ها ۸:۰۰ الی ۱۳:۰۰ خودروهای سبک
امام رضا (ع) جاده خاوران – سه راه افسریه – بزرگراه امام رضا (ع) یک کیلومتر بعد از سه راه سیمان تلفن: ۱-۰۲۱۳۳۸۵۵۶۰۰ شنبه تا چهارشنبه: ۷:۳۰ الی ۲۰:۰۰ – پنجشنبه: ۷:۳۰ الی ۱۷:۰۰ – جمعه: ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰ (پذیرش براساس میزان مراجعات)

 

 

خودروهای سبک
ابوذر جاده قدیم – کرج کیلومتر۱۳- نرسیده به چهار راه ایران خودرو تلفن: ۰۲۱۴۴۹۰۷۷۱۹ شنبه تا چهارشنبه: ۷:۳۰ الی ۱۷:۰۰ – پنجشنبه: ۷:۳۰ الی ۱۲:۰۰ – جمعه: تعطیل خودروهای سبک
ایران خودرو(نمایندگی ۵۰۶۲) کیلومتر ۲۰ جاده قدیم تهران کرج تلفن :۳-۰۲۱۴۴۹۸۵۶۵۰ شنبه تا چهارشنبه :۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰ پنجشنبه ها ۸:۰۰ الی ۱۴:۰۰ جمعه ها : تعطیل خودروهای سبک
مرکز معاینه فنی سیار شماره ۱  منطقه ۱ نوبنیاد پایانه شهید دستواره شنبه تا پنجشنبه ۷:۰۰ الی ۲۴:۰۰ جمعه ها : ۷:۰۰ الی ۱۴:۰۰ خودروهای سبک
مرکز معاینه فنی سیار شماره ۲  عبدل آباد خیابان شکوفه سابق شنبه تا پنجشنبه ۸:۰۰ صبح لغایت ۱۶:۰۰ جمعه ها : تعطیل خودروهای سبک

 

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

مراکز معاینه فنی تهران، آدرس، ساعات کاری

مرکز معاینه فنی چمران

مرکز معاینه فنی نیایش

مرکز معاینه فنی شقایق

مرکز معاینه فنی الغدیر

مرکز معاینه فنی بیهقی

مرکز معاینه فنی سراج

استعلام ریز خلافی خودرو

خلافی خودرو

استعلام تعویض پلاک

تعویض پلاک خودرو

مراکز تعویض پلاک تهران

راهنمای خرید خودرو دست دوم 

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

6
دیدگاه بگذارید

6 تعداد نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
1 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع از

خوب بود

[…] شرایط معاینه فنی خودرو، مراحل و مراکز معاینه فنی خودرو […]

[…] شرایط و مراحل معاینه فنی […]

[…] پرداخت. برای مشاهده شرایط و مراحل معاینه فنی به مقاله شرایط معاینه فنی خودرو، مراحل و مراکز مراجعه […]

[…] فنی یکی از مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک است که در مقاله شرایط معاینه فنی خودرو توضیحات کامل در مورد نحوه دریافت معاینه فنی داده شده […]