هزینه معاینه فنی 1401؛ جریمه نداشتن معاینه فنی چقدر است؟

فهرست مطالب

هما‌ن‌طور که اطلاع دارید، چند سالی است که داشتن معاینه فنی خودرو الزامی است و مطابق قانون در صورت نداشتن معاینه فنی جریمه خواهید شد؛ بنابراین کلیه دارندگان وسایل نقلیه از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی ملزم به داشتن این برگه هستند. در این مقاله از همراه مکانیک با ما باشید تا اطلاعات کامل و جامعی را درباره هزینه معاینه فنی و جریمه نداشتن معاینه فنی در اختیارتان بگذاریم.

اگر قصد گرفتن نوبت برای انجام معاینه فنی را دارید اما هنوز نمی‌دانید چطور و از کجا این کار را انجام دهید؛ سری به مقاله راهنمای جامع نوبت دهی معاینه فنی 1401 بزنید و با صفر تا صد این کار آشنا شوید.

هزینه معاینه فنی در سال 1401 

بر اساس جلسه هیات وزیران و به پیشنهاد وزارتخانه‌های راه و شهرسازی کشور، هزینه معاینه فنی در سال 1400 برای کلیه خودروهای سبک بنزین‌سوز و دوگانه‌سوز 47000 هزار تومان و برای خودروهای نیمه سنگین، سنگین گازوئیل‌سوز و یا گازسوز 71600 هزار تومان تعیین شده است. همچنین در این مصوبه هزینه معاینه فنی موتورسیکلت‌ها ۱۲ هزار تومان تعیین شده است.

لازم به ذکر است که بازرسی چشمی قطعات و تجهیزات خودروهای گازسوز بدون مخزن ۱۰ هزار تومان، بازرسی چشمی خودروهای گازسوز مخزن‌دار ۱۲ هزار تومان، بازرسی چشمی قطعات خودروهای نیمه سنگین و سنگین به‌جز مخزن ۱۰ هزار تومان و بازرسی چشمی خودروهای نیمه سنگین و سنگین مخزن‌دار به ازای هر مخزن ۱۲ هزار تومان پیش‌بینی شده است.

هزینه معاینه فنی مجدد در صورت مردودی

هزینه معاینه فنی ماشین‌ها و موتورسیکلت‌ها در صورت مردودی برای مراجعات بعدی تا 15 روز پس از اولین مراجعه و برطرف کردن ایرادات به‌ترتیب 10 و 2 هزار تومان است. خودروهای نیمه سنگین و سنگین نیز برای مراجعات بعدی خود باید 12 هزار تومان بپردازند.

جریمه نداشتن معاینه فنی در سال 1401

همان‌طور که گفتیم تمامی خودرو‌ها با سن بیش از 4 سال باید گواهی معاینه فنی داشته باشند در غیر این‌صورت جریمه نداشتن معاینه فنی مطابق قانون مبلغ 50 هزار تومان به ازای هرروز تردد است؛ یعنی به‌طور مثال جریمه نداشتن معاینه فنی شما در صورت تعلل به مدت 20 روز 1 میلیون تومان خواهد بود. مبلغ جریمه معاینه فنی در سال 1400 تغییری نداشته و به همان میزان سال گذشته است.

با توجه به آنچه در خصوص جریمه نداشتن معاینه فنی گفته شد، کلیه مالکان خودروهای سواری، سبک، سنگین و حتی موتورسیکلت‌ها باید در اسرع وقت برای دریافت گواهی به مراکز معاینه فنی مورد تائید مراجعه کنند تا شامل جریمه نقدی روزانه تردد نشوند.

بیشتر بخوانید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
4 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
امیرخان میرزایی
1401-10-30 19:48

مطالب خوبی بود دستتون درد نکنه ممنون از اطلاع رسانی شما فقط یه سوال داشتم و اینکه موضوع جریمه توسط دوربین ها ثبت میشه یا پلیس های سیار و بصورت حضوری انجام میشه ؟اینو بفرمایید ممنون و سپاسگزار میشم

علی
1401-11-05 13:52

معمولا دوربین ها جریمه می کنند دوربین های سرغت نه بلکه دوربین های طرح آلودگی پلیس هم گذری گیر بده میتونه جریمه کنه

مهدی
1401-11-11 02:08

سلام سوالی داشتم… آیا جریمه فقط در مسیرهای طرح ترافیک گرفته میشه یا به صورت سیستمی خودشون ثبت میکنن؟؟؟

امیر
1401-12-10 10:28

هزینه معاینه فنی از من ۱۰۰ هزار تومان گرفتن این 47هژار از کجا اومده!؟تازه یه ایراد بیخودی هم گرفت گفت ۱۰ دقیقه بعد دوباره پذیرش شو مجدد ۲۰ هزار دیگه هم گرفتن