هزینه معاینه فنی 1401؛ جریمه نداشتن معاینه فنی چقدر است؟

میانگین امتیاز 2.3 / 5. تعداد رای: 3

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

هما‌ن‌طور که اطلاع دارید، چند سالی است که داشتن معاینه فنی خودرو الزامی است و مطابق قانون در صورت نداشتن معاینه فنی جریمه خواهید شد؛ بنابراین کلیه دارندگان وسایل نقلیه از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی ملزم به داشتن این برگه هستند. در این مقاله از همراه مکانیک با ما باشید تا اطلاعات کامل و جامعی را درباره هزینه معاینه فنی و جریمه نداشتن معاینه فنی در اختیارتان بگذاریم.

اگر قصد گرفتن نوبت برای انجام معاینه فنی را دارید اما هنوز نمی‌دانید چطور و از کجا این کار را انجام دهید؛ سری به مقاله راهنمای جامع نوبت دهی معاینه فنی 1401 بزنید و با صفر تا صد این کار آشنا شوید.

هزینه معاینه فنی در سال 1401 

بر اساس جلسه هیات وزیران و به پیشنهاد وزارتخانه‌های راه و شهرسازی کشور، هزینه معاینه فنی در سال 1400 برای کلیه خودروهای سبک بنزین‌سوز و دوگانه‌سوز 47000 هزار تومان و برای خودروهای نیمه سنگین، سنگین گازوئیل‌سوز و یا گازسوز 71600 هزار تومان تعیین شده است. همچنین در این مصوبه هزینه معاینه فنی موتورسیکلت‌ها ۱۲ هزار تومان تعیین شده است.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

لازم به ذکر است که بازرسی چشمی قطعات و تجهیزات خودروهای گازسوز بدون مخزن ۱۰ هزار تومان، بازرسی چشمی خودروهای گازسوز مخزن‌دار ۱۲ هزار تومان، بازرسی چشمی قطعات خودروهای نیمه سنگین و سنگین به‌جز مخزن ۱۰ هزار تومان و بازرسی چشمی خودروهای نیمه سنگین و سنگین مخزن‌دار به ازای هر مخزن ۱۲ هزار تومان پیش‌بینی شده است.

هزینه معاینه فنی مجدد در صورت مردودی

هزینه معاینه فنی ماشین‌ها و موتورسیکلت‌ها در صورت مردودی برای مراجعات بعدی تا 15 روز پس از اولین مراجعه و برطرف کردن ایرادات به‌ترتیب 10 و 2 هزار تومان است. خودروهای نیمه سنگین و سنگین نیز برای مراجعات بعدی خود باید 12 هزار تومان بپردازند.

جریمه نداشتن معاینه فنی در سال 1401

همان‌طور که گفتیم تمامی خودرو‌ها با سن بیش از 4 سال باید گواهی معاینه فنی داشته باشند در غیر این‌صورت جریمه نداشتن معاینه فنی مطابق قانون مبلغ 50 هزار تومان به ازای هرروز تردد است؛ یعنی به‌طور مثال جریمه نداشتن معاینه فنی شما در صورت تعلل به مدت 20 روز 1 میلیون تومان خواهد بود. مبلغ جریمه معاینه فنی در سال 1400 تغییری نداشته و به همان میزان سال گذشته است.

با توجه به آنچه در خصوص جریمه نداشتن معاینه فنی گفته شد، کلیه مالکان خودروهای سواری، سبک، سنگین و حتی موتورسیکلت‌ها باید در اسرع وقت برای دریافت گواهی به مراکز معاینه فنی مورد تائید مراجعه کنند تا شامل جریمه نقدی روزانه تردد نشوند.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

بیشتر بخوانید

میانگین امتیاز 2.3 / 5. تعداد رای: 3

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها