فیس لیفت خودرو چیست؟

فهرست مطالب

هنگامی که در حال خرید یک خودروی جدید، به‌خصوص از انواع وارداتی یا خارجی باشید، حتما با اصطلاح «فیس‌‌لیفت» آشنا شده‌اید. برای مثال، ممکن است فروشنده فیس لیفت نسل پنجم هیوندای الانترا را برای خرید به شما پیشنهاد کند یا این‌که از شما بخواهد به جای خرید سانتافه 2014، به سراغ سانتافه فیس لیفت 2016 بروید. حال سوال این‌جا است که فیس لیفت خودرو چیست؟‌ و چه خودروهایی را فیس لیفت‌شده می‌نامند؟ این‌ها سوالاتی هستند که در ادامه مقاله فیس لیفت چیست؟ به آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

در پاسخ به این سوال، باید به ریشه کلمه لیفت توجه کنیم. واژه لیفت به عمل جراحی زیبایی صورت اشاره دارد که در طی آن، چین‌وچروک‌های پوست از بین می‌روند تا چهره فرد جوان‌تر و شاداب‌تر دیده شود. در دنیای خودرو نیز، اصطلاح فیس لیفت هنگامی به کار می‌رود که یک شرکت خودروسازی محصول خود را از نظر طراحی داخلی، خارجی و جلوه‌های بصری بهبود می‌بخشد.

ساخت یک خودروی جدید، امروزه فرآیندی هزینه‌بر برای خودروسازان است، به همین دلیل، شرکت‌های خودروسازی ترجیح می‌دهند به جای ایجاد تغییرات بزرگ و ارائه محصولی کاملا جدید، تغییراتی کوچک در خودرو اعمال و محصول فیس‌‌لیفت را روانه بازار کنند. فیس لیفت خودرو، معمولا شامل قطعاتی هم‌چون جلوپنجره، چراغ‌ها و سپرها می‌شوند؛ هرچند ممکن است سازنده تصمیم بگیرد بازه تغییرات را افزایش دهد و برای خودرو، خطوط طراحی جدید یا رینگ‌های متفاوت در نظر بگیرد؛ مانند تغییراتی که ایران خودرو روی دنا معمولی اعمال کرد تا به دنا پلاس تبدیل شود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

این تغییرات، در پاره‌ای از اوقات بسیار محدود هستند؛ بنابراین، شما باید یک متخصص واقعی در خرید خودرو باشید تا تفاوت بین نسخه ساده و نسخه فیس لیفت یک خودرو را تشخیص دهید. برای نمونه تفاوت میان نسخه اصلی و نسخه فیس لیفت مرسدس بنز کلاس E نسل چهارم، آن‌قدر محدود است که اکثر مشتریان قادر نیستند تفاوت‌های میان این دو نسخه را تشخیص دهند.

آیا فیس لیفت تنها به ظاهر خارجی خودرو محدود می‌شود؟

آیا فیس لیفت تنها به ظاهر خارجی خودرو محدود می‌شود؟

در بخش قبلی با ما همراه بودید تا با جواب فیس لیفت چیست؟ روبه‌رو شوید. در این بخش این موضوع را بیشتر باز خواهیم کرد؛ اجرای یک فیس لیفت، تنها منحصر به نمای خارجی خودرو نیست و بخش‌هایی از طراحی داخلی را نیز در بر می‌گیرد. ممکن است دریچه‌های سیستم تهویه طرحی جدید پیدا کنند، تودوزی داخلی تغییر یابد یا برخی المان‌های تزئیناتی به خودرو افزوده شوند. گاهی اوقات، خودروسازان فضای داخلی، نسخه‌های فیس لیفت را با سیستم سرگرمی جدید،‌ صفحه نمایش‌گر بزرگ‌تر یا حتی یک داشبورد کاملا جدید به بازار عرضه می‌کنند.

در برخی مواقع، ممکن است فیس لیفت خودرو، قوای فنی را نیز شامل شود و شاهد بروز تغییراتی در این قسمت باشیم. استفاده از پیشرانه‌های جدید یا گیربکس‌های بهینه، بخشی از فیس لیفت خودرو محسوب می‌شوند و این مورد در بازار خودروی اروپا و آمریکا که قوانین زیست‌محیطی به طور مکرر به‌روزرسانی می‌شوند، کاملا مرسوم است.

فیس لیفت چگونه در صنعت خودروسازی به یک رسم تبدیل شد؟

فیس لیفت خودرو چیست؟

در این بخش از مقاله فیس لیفت خودرو چیست؟ نگاهی به تاریخچه این موضوع خواهیم داشت؛ هنری فورد، یکی از پیشگامان صنعت خودروسازی در جهان محسوب می‌شود و نخستین فیس لیفت نیز به نام وی ثبت شده است. محصول شناخته‌شده این شرکت، فورد مدل T، حدود 19 سال روی خط تولید قرار داشت و به‌طورمداوم، به‌روزرسانی‌هایی روی این خودرو اعمال می‌شد. تاثیر این فیس‌‌لیفت، آن‌قدر قابل‌توجه بود که آخرین نسخه از فورد مدل T که در سال 1927 به تولید رسید، با نسخه اولیه این خودرو که در سال 1908 ساخته شد ظاهر کاملا متفاوتی دارد.

سایر خودروسازان آمریکایی نیز از رویه ابداع‌شده توسط فورد پیروی کردند و از آن زمان، تغییراتی را به طور سالانه در محصولات خود اعمال می‌کنند؛ به همین دلیل است که خودروهای آمریکایی، با مدل سال تمایز داده می‌شوند.

رویه خودروسازان آمریکایی به سایر نقاط جهان گسترش پیدا کرد و سایر خودروسازان جهانی نیز انجام فیس لیفت خودرو را به‌عنوان بخشی از فرآیند خودروسازی در نظر گرفتند؛ هرچند انجام فیس لیفت‌ آن‌ها برعکس خودروهای آمریکایی، منظم نیست. برای مثال، خودروهای ژاپنی در نیمه‌عمر خود یعنی سه یا چهار سال پس از عرضه، مورد فیس لیفت قرار می‌گیرند.

معمولا در طول هر نسل از یک خودرو، حداقل یک فیس لیفت‌صورت می‌گیرد و اگر عمر این نسل در حدود شش یا هفت سال باشد، شاهد دو یا سه فیس لیفت خواهد بود. برای مثال، میتسوبیشی ASX‌ از سال 2010 تاکنون، روی خط تولید قرار دارد و هم‌اکنون چهارمین فیس لیفت آن به بازار عرضه شده است. البته این قانون، توسط همه خودروسازان رعایت نمی‌شود و برخی خودروها در طول عمر طولانی خود، به‌سختی تغییر می‌کنند. برای نمونه، نیسان GT-R‌ از سال 2007 با همین چهره در بازار حضور دارد؛ هرچند ایرادات فنی آن، به طور مداوم توسط مهندسان نیسان بررسی و رفع می‌شوند.

هزینه اجرا چقدر است؟

هزینه فیس لیفت چقدر است؟

اگر پیگیر اخبار خودروی داخل کشور باشید، حتما از شنیدن ارقام گزافی که خودروسازان بابت اجرای فیس لیفت‌های خود اعلام می‌کنند، شگفت‌زده شده‌اید. تغییراتی که طی عملیات فیس لیفت خودرو اجرا می‌شوند، در مناطقی اعمال خواهند شد که انجام تغییرات و به‌روزرسانی آن‌ها کم‌هزینه و راحت است. ضربه‌گیرها، سپرها، چراغ‌ها و جلوپنجره، در دسترس‌ترین قطعات خودرو برای انجام فیس لیفت هستند.

با این حال، انجام همین تغییرات محدود نیز هزینه‌بر است و به همین دلیل، خودروهای فیس‌‌لیفت قیمت بیشتری نسبت به نمونه اولیه خود دارند. در بازار خودروی جهان، این هزینه تابعی از تغییرات انجام‌شده روی خودرو است و بین چندصد تا چندهزار دلار به ازای هر دستگاه خودرو، خواهد بود. با این وجود، در برخی موارد خودروهای فیس‌‌لیفت هیچ‌ تفاوت قیمتی با نسخه پیشین خود ندارند.

آیا خرید خودروهای فیس‌‌لیفت منطقی است؟

آیا خرید خودروهای فیس‌‌لیفت منطقی است؟

اگر بخواهیم به سوال فوق پاسخ کوتاه دهیم، باید گفت که بله، خرید خودروهای فیس‌لیفت منطقی است. تغییرات صورت‌گرفته در فیس لیفت خودرو هرقدر هم اندک باشند، باز هم نسبت به نسخه اولیه پیشرفت کرده‌اند و ارزش پرداخت بهای بیشتر را دارند. از سوی دیگر، شما آخرین مدل از یک خودرو را خریداری می‌کنید و از این نظر، رضایت شما بیشتر جلب خواهد شد.

با ورود نسخه فیس لیفت خودرو به بازار، معمولا قیمت نسخه ساده کاهش می‌یابد و بازار خریدوفروش آن، تا حد زیادی افت می‌کند؛ بنابراین برای مشتریانی که به دنبال خریدی مقرون‌به‌صرفه هستند، خرید نسخه ساده ارزش افزوده قابل‌توجهی به‌همراه خواهد داشت.

نمونه‌هایی از فیس لیفت خودرو در بازار ایران (فیس لیفت خودروهای داخلی)

به آخرین بخش از مقاله فیس لیفت چیست؟ رسیدیم. انجام فیس لیفت‌خودرو در بازار خودروی ایران نیز همانند سایر بازارها، امری مرسوم است و با توجه به آن‌که خودروسازان ایرانی عادت به تولید طولانی‌مدت یک خودرو دارند، سعی می‌کنند با انجام فیس‌لیفت‌های متعدد، همواره توجه مشتریان را به محصولات خود جلب کنند. در ادامه، نگاهی به برخی فیس لیفت‌های انجام‌شده در صنعت خودروی کشورمان خواهیم داشت:

1. پژو پارس

شاید بتوان موفق‌ترین و مشهورترین فیس‌لیفت خودروی انجام‌شده در کشور را مربوط به پژو پارس دانست. این خودرو که نسخه فیس لیفت پژو 405 محسوب می‌شود، با نگاهی به پژو 406 طراحی شده است و از ابتدای دهه هشتاد خورشیدی تاکنون، روی خط تولید قرار دارد. فرمول موفق طراحی خارجی و داخلی پژو پارس سبب شده است که ایران خودرو تمایلی برای انجام تغییر بیشتر در این خودرو نداشته باشد و هم‌چنان تولید همین محصول را ادامه دهد.

2. پیکان

پیکان نیز یکی از بادوام‌ترین محصولات در خط تولید ایران خودرو بوده است و به همین دلیل، نسخه‌های فیس لیفت آن نیز پس از مدتی به بازار عرضه شدند. پیکان چراغ بنزی که با لامپ‌های مکعبی‌شکل بزرگ خود شناخته می‌شود، و پیکان سپرجوشن که از سپر پلاستیکی به جای سپر کرومی استفاده می‌کند، نمونه‌های فیس لیفت پیکان در دهه 60 و 70 خورشیدی بوده‌اند.

3. سورن

سورن سومین نسل از محصولات خانواده سمند محسوب می‌شود و حاصل اجرای یک فیس لیفت گسترده روی نسل اول و دوم سمند بوده است. این نسخه، مسیری کاملا مخالف با پژو پارس را طی کرد و نتوانست توجه مشتریان ایرانی را به خود جلب کند. سورن بعد از عرضه دنا، به‌کلی فراموش شد و به نظر می‌رسد ایران خودرو نیز تمایلی به حفظ این محصول نداشته باشد.

4. ساینا

ساینا حاصل اجرای یک تغییر ماهرانه بر روی تیبا است که بسیاری از نواقص ظاهری خودروی ملی سایپا را بهبود بخشید و البته سبب شد تا سهم سایپا از بازار خودروی کشور افزایش یابد. ساینا نیز هم‌چون پژو پارس، یک فیس لیفت موفق بود؛ تا حدی که نسخه اصلی یعنی تیبا، هم‌اکنون در سایه ساینا قرار گرفته است.

ساینا

5. رانا پلاس و دنا پلاس

هر دو محصول، حاصل اجرای تغییر جزئی روی محصولات رانا و دنای معمولی هستند که البته با تجهیزات بیشتری نیز همراه شده‌اند. رانا پلاس به‌تازگی وارد بازار کشور شده است و امکاناتی هم‌چون پژو 207i‌ را در اختیار خریدار خود قرار می‌دهد. دنا پلاس نیز نسخه به‌روزشده دنا است که با استقبال خوبی در بین مشتریان مواجه شده است و اکنون یکی از محبوب‌ترین محصولات ایران خودرو محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید

 

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها