نکات و ترفندهای گرم‌کردن خودرو در زمستان

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

گرم‌کردن خودرو در زمستان با چه ترفندهایی امکان‌پذیر است؟ این توصیه‌ای است که قطعا از سوی والدین، همکاران و دوستان خود شنیده‌اید: “شما باید قبل ‌از رانندگی خصوصا در فصل زمستان خودرو را گرم‌کنید”.

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

ولی آیا این واقعا درست‌ است؟

بیشتر وسایل‌نقلیه ساخته‌شده قبل ‌از سال 1995 از یک کاربراتور استفاده‌می‌کردند، وسیله‌ای که هوا و سوخت را باهم ترکیب‌می‌کرد. با این ‌حال، صنعت خودروی ایالات‌متحده در دهه 80 و 90 روش تزریق‌سوخت را تغییرداد و نیاز به کاربراتور را حذف‌کرد. با استفاده ‌از یک کاربراتور، لازم ‌بود ماشین دقایقی قبل ‌از رانندگی به‌صورت درجا کارکند تا اطمینان حاصل‌شود که موتور به‌درستی کار می‌کند. اما در مورد اتومبیل‌های مدرن، تنها موتور آن نیست که هنگام بیرون‌آمدن در هوای سرد باید گرم‌شود، کابین‌خودرو نیز مهم است.

[inbound_button font_size=”17″ color=”#88b71e” text_color=”#ffffff” icon=”check-square-o” url=”https://www.hamrah-mechanic.com/hmechanic.apk” width=”” target=”_blank”] با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.[/inbound_button]

کارشناسان درباره این‌ موضوع دقیق شده‌اند. بعضی‌ها می‌گویند: ماشین بلافاصله با سرعتی‌کم قابل ‌رانندگی است. برخی ‌دیگر استدلال می‌کنند که ماشین‌ها باید چند دقیقه به‌صورت متوقف کار کنند تا روغن به‌درستی جریان یابد.

گرم‌کردن خودرو در زمستان
گرم‌کردن خودرو در زمستان

جوزف هن موئلر(Joseph Hen Mueller)، مدیر اجرایی انجمن تعمیر و نگهداری اتومبیل، بیان‌کرد: “روغن، منبع ‌تغذیه موتور است.”

هن موئلر پیشنهادکرد که خودروها باید یک تا دو دقیقه قبل ‌‌از رانندگی در هوای سرد به‌صورت درجا روشن ‌باشند. هنگامی‌که دما به ‌نقطه انجماد می‌رسد یا هنگامی‌که هوا به ‌اندازه کافی سرد است که سبب یخ‌زدن شیشه جلو اتومبیل می‌شود، روغن باید برای ‌این‌که بتواند به‌ راحتی در سرتاسر ماشین حرکت‌کند، گرم‌شود. وی‌گفت: “مایعات هنگام هوای سرد غلیظ‌تر می‌شوند، بنابراین برای روان‌ کردن مناسب آن‌ها به ‌مدت‌‌ 60 تا 120 ثانیه کارکردن موتور احتیاج‌است، اگر اجازه ندهید موتور به‌درستی کارکند، ممکن است عمر موتور شما کوتاه‌شود”. در ادامه در این مقاله از همراه‌مکانیک با ترفندهای گرم‌کردن خودرو در زمستان آشنا خواهیدشد.

خودرو خودت رو بدون دغدغه و چونه زدن با دلال به مشتری واقعی در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بفروش 

اینجا کلیک کن 

نکات‌مهم جهت گرم‌کردن خودرو در زمستان

گرم‌کردن خودرو در زمستان
نکات مهم گرم‌کردن خودرو در زمستان

درحالی‌که سیستم‌های استارت از راه‌‌دور و صندلی‌های گرم‌شونده ممکن‌است باعث‌شوند تا زیاد احساس‌سرما نکنیم و فضای داخل‌کابین گرم به‌‌نظر بیاید، تصور غلط مبنی‌بر این‌که وسیله‌نقلیه برای گرم‌شدن به‌ مدت‌زمان طولانی نیازدارد تا عملکرد صحیح داشته‌باشد، کاملاغلط است. در این‌جا هشت روش وجود دارد که می‌توانید مدت‌زمان گرم‌کردن خودرو در زمستان را کاهش دهید. این مسئله نشان‌می‌دهد هنوزهم به وسیله‌نقلیه خود توجه ‌لازم دارید و با این‌وجود صدمه‌ای به ‌محیط نیز وارد نمی‌کنید.

1. رانندگی کنید، درجا نزنید

گرم‌کردن خودرو در زمستان
رانندگی کردن نه درجا زدن

این ایده از دیدگاه متخصصین تعمیرونگهداری خودرو توصیه نمی‌شود، اما در واقع رانندگی با اتومبیل، باعث گرم‌شدن موتور و در نتیجه کابین می‌شود و  به‌میزان قابل‌توجهی سریع‌تر از آن گرم می‌شود که بخواهید درجا بزنید. باب آلدریش ازکمیسیون انرژی کالیفرنیا گفت: “درجازدن در واقع راهی موثر برای گرم‌کردن خودرو در زمستان نیست، اگر فقط کمی آن را هدایت ‌کنید و حرکت ‌دهید، سریع‌تر گرم می‌شود”. از این ‌رو موتور در حالت درجا، هیچ‌کاری انجام نمی‌دهد.

تابحال خرید خودرو دست دوم با گارانتی اونم از بزرگترین نمایشگاه آنلاین خودرو در کشور رو تجربه کردی

برای کسب تجربه بی نظیر اینجا کلیک کن

قراردادن بار روی ‌آن به‌ تولید گرمای ‌بیشتر با سرعت سریع‌تر کمک می‌کند. به ‌این ایده فکرکنید: “در دوچرخه‌سواری پدال زدن با دنده‌کم به‌‌هرحال شما را گرم می‌کند، اما پدال ‌زدن با دنده بالاتر شما را خیلی سریع‌تر گرم می‌کند”.

2. تا 10 بشمارید و استارت بزنید

به‌ گفته دوست‌دار محیط‌زیست، اگر می‌خواهید بیش‌از 10 ثانیه متوقف باشید و درجا بزنید، درواقع باارزش‌تر این است که موتور خود را به‌طور کامل خاموش کنید. اندی دار، معاون برنامه ‌انرژی EDF، به Esquire می‌گوید: “پس ‌از گذشت 10 ثانیه، شما بیشتر از این‌كه موتور را راه‌اندازی کنید، پول‌تان را هدرمی‌دهید”. اگر اتومبیل خود را خاموش کنید، مثل این می‌ماند که در کیف‌پول خود پس‌انداز و از هوای محیط نیز محافظت‌کرده‌اید.” بسیاری‌ از ماشین‌ها اکنون به‌ فناوری stop-start مجهز هستند.

3. درجا زدن خودرو، افسوس خوردن موتور

گرم‌کردن خودرو در زمستان
درجا نزنید

برخلاف ژنراتورها، ماشین‌ها برای رانندگی هستند. بنابراین درجا زدن طولانی‌مدت می‌تواند برای آن‌ها مضر باشد. درجازدن خودرو باعث‌می‌شود موتور در” حالت بسیار ناکارآمد و غنی ‌از بنزین” کارکند که با گذشت‌زمان می‌تواند عملکردموتور را کم‌کند و مسافت پیموده‌شده را کاهش دهد. خوشبختانه، بسیاری ‌از اتومبیل‌های مدرن احتمالا تا حدی به ‌این مسئله پرداخته‌اند. اما هنوزهم گفته ‌می‌شود، گرم‌کردن روغن‌موتور قبل ‌از استارت ‌خودرو، ایده ‌خوبی است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

4. درجا زدن خودرو یعنی هدردادن پول و بنزین

وقتی ماشین درجا می‌زند و حرکت نمی‌کند، در واقع این بنزین است که هدرمی‌رود. به‌‌مدت 5 دقیقه درجا زدن ماشین برای یک وسیله‌نقلیه مجهز به V8 سبب می‌شود 20 گالن بنزین بسوزانید. اگرچه، امروزه، موتورهای V8 به‌‌لطف سرمایه‌گذاری فناوری توربوشارژ، کمتر متداول هستند، اما این بدان‌معنا نیست که شما درحالی‌که درجا می‌زنید، سوختی مصرف نمی‌کنید.

5. درجا زدن خودرو در پارکینگ بسته مساوی است با خطر مرگ

این یک واقعیت کاملا شناخته‌شده ‌است و بسیار مهم است که هر زمان که ممکن باشد، یادآوری‌شود. سوختن بنزین، باعث تولید گاز مونوکسیدکربن که یک گاز بی‌رنگ ‌و  بی‌بو است، می‌شود و می‌تواند میزان اکسیژن را کاهش دهد و اگر حجم این گاز به ‌مقادیر کافی بالا رود، می‌تواند باعث از دست رفتن هوشیاری، آسیب‌مغزی و حتی مرگ شود. قراردادن ماشین در فضای‌بسته و بدون ‌تهویه کافی(مانند گاراژ)، می‌تواند به ‌تولید مونوکسیدکربن کمک‌کند و در صورت پرشدن گاراژ از دود، محل‌زندگی به ‌خطر می‌افتد.

6. هیچ کس ریه سیاه دوست ندارد

به‌طورکلی، درجازدن خودرو برای سلامتی شما و دیگران بد است. اگزوز برای سلامتی انسان به ‌ویژه کودکان خطرناک است. براساس آمار مطالعاتی، آلودگی هوا با ‌افزایش میزان سرطان، بیماری‌های قلبی ‌و ریوی، آسم و آلرژی مرتبط است. درجازدن اتومبیل نیز در ایجاد مشکلات ماندگار مانند تولید دود کمک می‌کند.

اگر قصد خرید خودرو داری ولی وقت کافی برای پیدا کردن خودرو مناسب اونم با گارانتی رو نداری 

کافیه اینجا کلیک کنید و فرم ثبت خرید سفارشی رو پر کنید 

ترفندهای اساسی برای گرم‌کردن خودرو در زمستان

گرم‌کردن خودرو در زمستان
گرم‌کردن خودرو در زمستان

در این‌جا آنچه که برای گرم‌کردن خودرو در زمستان لازم‌است بدانید، به ‌صورت خلاصه آمده‌است:

  • وارد اتومبیل خود شوید. سیستم احتراق را روشن‌کنید اما موتور را راه‌اندازی نکنید.
  • در 3تا5 ثانیه، شما باید صدای پمپ‌سوخت را بشنوید.
  • وقتی این اتفاق افتاد، ماشین‌ را استارت بزنید.
  • حداکثر در حدود 10تا20 ثانیه درجا بزنید.
  • سپس، به‌ آرامی از محل پارکینگ خود بیرون آمده و رانندگی‌کنید.

بنابراین با این‌کار اطمینان حاصل‌می‌شود که صبح‌های سرد، ماشین شما سرحال است. دیگر نیازی به‌ هدردادن بنزین برای گرم‌کردن خودرو در زمستان نیست!

در طول‌راه نیز، اگر مجبور بودید کارهایی مانند خرید روزنامه از غرفه و مواردی از این قبیل انجام‌دهید، بهتراست ماشین را روشن نگه‌دارید که هم برای موتور خوب است و هم سوخت کمتری می‌سوزاند. تاکنون فهمیدیم که رانندگی آهسته بلافاصله پس‌ از روشن‌کردن خودرو بهتر ‌از درجازدن است، اما فراموش‌نکنید که قبل ‌از حرکت، شیشه ‌جلو اتومبیل را پاک‌کنید. ‌تمیزنکردن شیشه ‌جلو اتومبیل از سرما و مه و سایر عوامل باعث‌می‌شود شما راننده‌ای بی‌مسئولیت تلقی‌شوید و در درجه بالاتر سبب تصادف می‌شود.

اگر عجله داری و میخوای خودروت رو سریع بفروشی 

اینجا کلیک کن تا توی 72 ساعت خودروت به فروش بره

توقف با موتور روشن نه ‌تنها پرهزینه است، بلکه احتمال خفه‌شدن با گازمونوکسیدکربن را افزایش می‌دهد، به‌‌خصوص برای اتومبیلی با شیشه ‌بسته در گاراژ یا اتومبیلی که در اطراف آن پر از برف است. لازم‌به‌ذکر است که بسیاری از اتومبیل‌های مدرن امروزی، دارای یک نشانگر آبی روی کنسول راننده هستند و تا زمان روشن‌بودن چراغ باید از شتاب ناگهانی خودداری‌کرد.

نتیجه گیری گرم‌کردن خودرو در زمستان

گرم‌کردن خودرو در زمستان
نتیجه گیری گرم‌کردن خودرو در زمستان

وقتی هوا سرد است و شما ترجیح‌می‌دهید ازخواب بیدار شوید تا اتومبیل‌تان را گرم کنید، آیا واقعا به ‌این فکر کرده‌اید که نیازی به‌ این کار نیست؟ واقعیت این است که گرم‌کردن خودرو در زمستان حتی برای 5 دقیقه نیز لازم نیست، چون در این صورت تنها بنزین و پول خود را هدر می‌دهید و محیط‌زیست را به خطر می‌اندازید.

موضوع گرم‌کردن خودرو در زمستان از این واقعیت ناشی می‌شود که یک ماشین ‌سرد، آماده حرکت نیست. تراکم مایعات درون اتومبیل مانند روغن‌موتور یا گریس در فصل سرما افزایش می‌یابد و غلیظ‌تر می‌شود. درنتیجه، هر وسیله‌ای در زمستان برای عملکرد بهتر، باید کمی گرم‌شود. به‌طورکلی اعتقاد بر این ‌است که باید چند دقیقه پس ‌از استارت بگذارید تا دمای این مایعات اندکی بالا رود تا بتواند فرسودگی موتور را کاهش‌داده و عمر آن‌ را افزایش‌دهد.

 اما کارشناسان می‌گویند که متوقف‌بودن اتومبیل با موتور روشن، مشکل‌ساز خواهدبود. موتور خودرو توسط مخلوطی از هوا و بنزین هدایت‌می‌شود و در هوای سرد میزان مصرف بنزین‌ موتور افزایش می‌یابد. با ورود سوخت به‌ محفظه احتراق، خودرو روغن‌ریزی می‌کند. هرچه روغن بیشتری از ماشین خارج‌شود، روغن‌سوزی افزایش‌یافته و بازده آن کاهش می‌یابد. اگر از دیدگاه فنی بگذریم، روشن‌بودن موتور در سرما برای طولانی‌مدت آسیب‌زا است. پس راه‌حل چیست؟ همان‌گونه که در بالا نیز اشاره‌شد، بهترین راه برای گرم‌کردن خودرو در زمستان این ‌است که پس‌ از استارت، به‌ آرامی در مسیر حرکت‌کنید. این‌کار سبب می‌شود تا گرمای رادیاتور و موتور به‌جریان بیفتد و این موضوع، به گرم‌شدن هر چه سریع‌تر خودرو کمک ‌می‌کند. اما نباید در ابتدا، سریع خودرو را به حرکت دربیاورید زیرا در این صورت به ‌موتور فشار می‌آید، بهتر است به آهستگی خودرو را حرکت دهید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

نکات رانندگی در هوای بارانی 

دلایل ریپ زدن خودرو چیست؟

روش درست آب بندی خودرو صفر

عمر مفید خودرو چقدر است؟

راهنمای خرید لاستیک خودرو

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها