برلیانس h320 بخریم یا نه

فهرست مطالب

خودروهای چینی طرفداران زیبادی پیدا کردهاند. بسیاری از این عزیزان تعصب خاصی بر روی شرکت برلیانس دارند و یکی از سوال‌هایشان این است که برلیانس h320 بخریم یا نه از همین رو در این مقاله از مجله همراه مکانیک به تمامی جواب‌های سوال ” برلیانس h320 بخریم یا نه ” پرداخته می‌شود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

در چندساله اخیر و با تصمیم جدی شرکت‌های خودروسازی چینی مبنی بر حضور در بازارهای جهانی شاهد عرضه خودروهای متنوع خودروهای چینی با آپشن ها و امکانات متنوع در بازارهای جهانی و همچنین بازارهای داخلی کشورمان ایران هستیم. این خودروها روزبه‌روز در حال پیشرفت و بهبود کیفیت هستند. همچنین در برخی از موارد دیده می‌شود که آپشن ها و امکانات ارائه‌شده بر روی خودروهای چینی در حد خودروهای کره‌ای و ژاپنی و بعضاً در حد خودروهای اروپایی است.

خیلی‌ها خودرو چینی را ترجیح می‌دهند

در این شرایط قیمت پایین خودروهای چینی نسبت به کیفیت و آپشن ها و امکانات آن‌ها ممکن است برای برخی از افراد انگیزه خرید قوی در مقایسه با خودروهای دیگر ایجاد نماید. در مقایسه این خودروها با خودروهای ساخت داخل در بسیاری از موارد باکیفیت بالاتر و همچنین طراحی به‌روزتر روبه‌رو خواهیم بود، بنابراین این خودروها برای مصرف‌کنندگان بازار ایران نیز دارای جذابیت بسیار زیادی است.

برخی از خودروسازهای چینی با شرکت‌های ایرانی برای مونتاژ و عرضه خودروهای خود در بازار داخلی ایران طرف قراردادهایی نیز منعقد کرده‌اند که بر اساس آن‌ها مونتاژ و برخی از قسمت‌های تولید ممکن است در خاک ایران صورت گیرد؛ یکی دیگر از فعالیت‌هایی که به عهده شرکت ایرانی طرف قرارداد با این شرکت‌های چینی می‌باشد تأمین قطعات و تضمین خدمات سرویس و تعمیرات این خودروها است.

برلیانس؛ محبوب چینی‌دوستان

ازجمله شرکت‌های خودروساز چینی می‌توان به شرکت برلیانس اشاره کرد که محصولات این شرکت توسط شرکت پارس‌خودرو یکی از زیرمجموعه‌های شرکت سایپا مونتاژ و به بازار عرضه می‌گردد. یکی از محصولات پرطرفدار شرکت برلیانس اتو را می‌توان خودروی هاچ بک برلیانس h320 دانست. برلیانس h320 در بازار ایران دارای رقبایی مانند رنو ساندرو و پژو ٢٠٧i است. باهم به بررسی محاسن و معایب این خودرو خواهیم پرداخت تا ببینیم که برای خرید می‌تواند جزوه لیست انتخابی ما قرار گیرد یا نه.

طراحی خودرو

طراحی زیبا و ظریف خودروی برلیانس h320 یکی از جاذبه‌های بازاری این خودرو برای مشتریان است. در این زمینه بهتر است بدانید شرکت خودروسازی برلیانس دارای قراردادهایی درزمینهٔ طراحی خودرو با شرکت‌های آلمانی شهر بایرن است. وجود این ارتباط کاری بین شرکت برلیانس با شرکت‌های چینی باعث شده است تا ببینید که شباهت بسیار زیادی بین خودروی برلیانس h320 و خودروهای سری یک بی ام و وجود دارد تا حدی که ممکن است در نگاه اول آن‌ها را از هم تشخیص ندهید.

ظاهر جذاب و اسپرت این خودرو در بازار داخلی ایران نیز توانسته است سهم بازار مناسبی را برای خود ایجاد کند و همچنین شباهت این خودرو با دیگر خودروهای هاچ بک موجود در بازار ایران می‌تواند دارایی جاذبه‌هایی برای مشتریان باشد چراکه نیاز نیست برای خود سطح ذهنی در دیدگاه مشتریان ایجاد نماید. به‌بیان‌دیگر می‌توان گفت که ایجاد این نوع دیدگاه نسبت به خودروهای هاچ بک قبلاً توسط خودروی به نام پژو ۲۰۶ در بین عموم مردم ایران ایجادشده است و جذابیت خودروی پژو ۲۰۶ باعث شده است تا نگاه‌ها به سمت این‌گونه خودروهای هاچ بک مثبت باشد.

فضای بیرونی، بهترین جواب مثبت برلیانس h320 بخریم یا نه

طراحی بیرونی خودروی برلیانس h320 یکی از نکات مثبت و محاسن این خودرو به‌حساب می‌رود اما می‌توان گفت که طراحی داخلی این خودرو را می‌توان یکی از نقاط ضعفی دانست که ممکن است این خودرو را از لیست گزینه‌های انتخابی خودرو برای خرید حذف کند. اگر به طراحی کابین برلیانس h320 و نوع چیدمان تجهیزات در این کابین دقت کنیم می‌بینیم که برعکس طراحی بدنه خودرو و جاذبه‌های بیرونی آن، طراحی داخلی آن از چندان جاذبه زیادی برخوردار نیست. یک مسئله بسیار مهم که از اهمیت زیادی نیز برخوردار است.

استفاده از متریال پلاستیک خشک و بی‌کیفیت در تولید داشبورد و قطعات داخلی این خودرو است که برای مشتری قابل‌قبول نخواهد بود. لازم به ذکر است استفاده از این نوع پلاستیک در خودروهای مختلف در چند سال گذشته نشان داده است که استفاده از این مواد پلاستیک خشک در خودروها باعث می‌شود این خودروها زودتر از خودروهایی با داشبوردهای جنس نرم به افزایش صداهای داخلی مبتلا شوند.

خودروی برلیانس ‏h320 در رنگ‌های مختلف به بازار عرضه می‌شود ولی ازآنجایی‌که در بازار شهرهای مختلف ایران از خودروی سفید بیشتر استقبال می‌شود، در مورد این خودرو هم این مسئله صادق است و خودروی برلیانس h320 سفید بیشتر از رنگ‌های دیگر در سطح شهرها دیده می‌شود.

مشخصات فنی

360برلیانس h320 بخریم یا نه
مشخصات فنی – برلیانس h320 بخریم یا نه

پیشرانه خودروی برلیانس h320 یک موتور ۴ سیلندر خطی ۱۶ سوپاپ با حجم ۱۵۰۰ سی‌سی است که نسبت به رقبای خود عدد کمتری را نمایش می‌دهد. توان تولیدی این خودرو نیز نسبت به رقبایش اندکی کمتر می‌باشد. شتاب اولیه این خودرو چندان مناسب نیست ولی شتاب ثانویه مناسب‌تری دارد و می‌تواند با رقبایی همچون رنو ساندرو و پژو ۲۰۷ آی رقابت داشته باشد.

همچنین جعبه‌دنده برلیانس h320 دارایی اندکی ناهمخوانی با پیشرانه این خودرو است که در شتاب گیری‌های سریع بیشتر خود را نشان می‌دهد. در تصمیم به خرید خودروی برلیانس h320 نمی‌توان مشخصات فنی را برگ برنده‌ای بر رقبای دیگر دانست ولی می‌توان گفت که شرایط فنی این خودرو نسبت به رقبا چندان هم بدتر نیست.

استهلاک خودرو

360برلیانس h320 بخریم یا نه
استهلاک خودرو – برلیانس h320 بخریم یا نه

اظهارنظر در مورد استهلاک خودرو و قطعات موردنیاز آن اندکی زود است. در کل می‌توان گفت که خودروهای چینی هنوز هم بازار خدمات پس از فروش و تأمین قطعات مناسبی ندارند ولی با توجه به حضور شرکت سایپا در قسمت پشتیبانی این خودرو می‌توان کمی امیدوارتر بود. البته ممکن است قیمت قطعات این خودرو کمی شمارا ناراحت کند، به‌هرحال در دسترس بودن قطعات و خدمات پس از فروش یکی از مزایایی است که هر خریداری در خرید خودرو بایستی به آن توجه کافی نماید.

تجربه سواری و رانندگی برلیانس h320

360برلیانس h320 بخریم یا نه
تجربه سواری و رانندگی – برلیانس h320 بخریم یا نه

اولین نکته‌ای که در تجربه‌ی سواری در مورد خودروی برلیانس h320 می‌توان به آن اشاره کرد فضای کافی در دسترس در کابین خودرو است که در مقایسه با رقبایی همچون پژو ۲۰۶ و پژو ۲۰۷i بسیار به چشم می‌خورد. یکی دیگر از مزایایی که در مورد فضای داخلی خودروی برلیانس h320 می‌توان در مورد آن صحبت کرد فضایی ۴۶۰ لیتری صندوق‌عقب در این خودرو است که از تمامی رقبای خود حتی از رنو ساندرو نیز بیشتر است. از نکاتی که در این بخش می‌توان به آن اشاره کرد و از محاسن خودروی برلیانس h320 می‌باشد فرمانپذیری و هندلینگ مناسب این خودرو است که در مقایسه با رقبا، این خودرو را در جایگاه بهتری قرار می‌دهد. همچنین امکانات و آپشن های ارائه‌شده در این خودرو می‌تواند سفری دلپذیر را برای شما ایجاد نماید.

ایمنی خودروبرلیانس h320

خودروی برلیانس h320 تنها موفق به کسب دوستاره ایمنی از موسسه تست تصادفات اروپا شده است و این مسئله باعث می‌شود که از رقبایی مانند رنو ساندرو و تندر ۹۰ پایین‌تر قرار گیرد ولی در مقایسه با خودروهایی مانند پژو ۲۰۶ می‌توان گفت که در این مسئله هم‌رده هستند.

در بخش تجهیزات ایمنی خودروی برلیانس h320 دارای دو کیسه هوا و سیستم ترمز قفل و همچنین دارای سیستم ترمز دیسکی خنک شونده در چهارچرخ است. همچنین در تست‌های انجام‌شده با این خودروساز شتاب ترمز گیری خودرو بسیار مناسب بوده و همچنین ترمز گیری مناسبی را به شما ارائه می‌دهد.

امکانات و آپشن های خودرو برلیانس h320

360برلیانس h320 بخریم یا نه
امکانات – برلیانس h320 بخریم یا نه

امکانات و آپشن های خودروی برلیانس h320 می‌توان گفت که این خودرو انصافاً یکی از خودروهایی است که در بازار داخلی ایران دارای آپشن ها و امکانات بسیار زیادی در رده خود می‌باشد. از امکانات و آپشن های قرارگرفته بر روی خودروی برلیانس h320 می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 • کیسه هوا برای سرنشینان جلو
 • دارای سانروف برقی
 • سیستم تهویه مطبوع
 • سنسور دنده‌عقب
 • ریموت کنترل برای پنجره‌ها
 • قابلیت تنظیم ارتفاع نور
 • قفل مرکزی به همراه ریموت
 • چراغ مه شکن
 • میله فرمان جمع شونده
 • درب بازکن صندوق‌عقب برقی
 • و …

اگر بخواهیم با توجه به موارد و نکات ذکرشده در بالا یک جمع‌بندی و ارزیابی نسبت به خودروی برلیانس H320 انجام دهیم بایستی بگوییم که این خودرو از رقبای خود بالاتر نیست ولی در جایگاه‌های پایین‌تر نیز قرار نمی‌گیرد. طراحی بدنه این خودرو یکی از جذابیت‌هایی است که درصورتی‌که علاقه‌مند به زیبایی خودرو هستید می‌تواند برای شما یکی از عوامل مثبت تلقی گردد؛ اما نکته حائز اهمیت در این خودرو را می‌توان وضعیت نامشخص تأمین قطعات و خدمات پس از فروش آن دانست.

یکی دیگر از مسائلی که درزمینهٔ خرید خودرو با توجه به ماهیت سرمایه‌ای آن ایجاد می‌شود امکان فروش مجدد آن است. این نکته که در بازار و سطح عموم جامعه آن را بورس خودرو می‌گویند یکی از مسائل تعیین‌کننده ارزش خرید خودرو در ایران است. به این نکته توجه داشته باشید که خودروهای چینی به‌طورمعمول دارای بازار دست‌دوم چندان رایجی نیستند و ممکن است درفروش خودروی خود با مشکل مواجه شوید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

 

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها