دهه نود خورشیدی، دوران هجوم گسترده خودروهای چینی به بازار ایران بود و در این ‌بین، کراس‌اوورهای چینی، نقش مهمی را در این تهاجم ایفا کردند. ایکس 60 به‌همراه ام وی ام X33، از پیشتازان این هجوم بودند که توسط «کرمان موتور» و «مدیران خودرو» به بازار کشور عرضه شدند. لیفان X60 در سه نمونه دنده‌ای، اتوماتیک و فیس‌لیفت در فاصله سال‌های 1391 تا 1397 توسط «کرمان موتور» تولید شد.هجوم خودروهای چینی به بازار ایران، آن‌چنان گسترده بود که حتی خودروسازان بزرگ کشور نیز نسبت به تولید محصولات مونتاژی چینی اقدام کردند. شکی نیست که اگر تحریم‌های بین‌المللی علیه صنعت خودروسازی مجددا وضع نمی‌شد، امروزه دیگر خبری از خودروهای کسل‌کننده داخلی نبود و تمامی آن‌ها با مشابه چینی خود، عوض شده بودند! در ادامه، به بررسی معایب لیفان x60 می‌پردازیم.

دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌هارو برات داریم.

معایب لیفان x60

تنوع خودروهای چینی سبب شد تا مشتری ایرانی بازه انتخاب گسترده‌تری داشته باشد؛ بنابراین، برندهای چینی برای جلب نظر بیشتر مصرف‌کنندگان ایرانی به رقابت با یکدیگر پرداختند. در نتیجه این رقابت، بسیاری از خودروهای چینی به حاشیه رانده شدند و شرکت‌هایی که پایگاه عملیاتی قدرت‌مندی در کشور نداشتند، بازار ایران را ترک گفتند. علت توقف تولید این خودرو نیز رفتن برند Lifan از کشور بود  که اکنون پس از دو سال غیبت و با لیفان X70 توسط خودروسازان، بار دیگر به کشور بازگشته است.

طراحی ظاهری لیفان ایکس 60

با توجه به این‌که حدود دو سال از توقف تولید لیفان x60 می‌گذرد، این اتومبیل اکنون یکی از گزینه‌های موجود در بازار خودروهای کارکرده است که مزیت استفاده از گیربکس اتوماتیک را در اختیار خریدار خود می‌گذارد. رقیب اصلی ایکس 60 نیز طی این سال‌ها، ام وی ام X33 بوده است و به‌خصوص رقابت این خودرو با نمونه اولیه و فیس‌لیفت اول X33 شدت بیشتری داشته و معایب x60 سبب شده است تا این خودرو، رقیب قدرت‌مندی برای دومین فیس‌لیفت ام وی ام X33 تلقی نشود.

از سوی دیگر، با افزایش شدید قیمت خودرو طی چند مدت اخیر، تمایل مصرف‌کنندگان ایرانی به خرید خودروهای کارکرده افزایش یافته است و خودروهای چینی کارکرده نیز، یکی از گزینه‌های موجود پیش روی آن‌ها هستند. به همین دلیل، لزوم شناخت مزایا و معایب لیفان ایکس 60 به‌ عنوان یک گزینه کراس‌اوور کارکرده، اهمیت دوچندان دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا معایب این خودرو را با نگاهی دقیق‌تر مورد بررسی قرار دهیم.

بررسی مشکلات لیفان ایکس 60

عیب اول: خدمات پس‌ازفروش ضعیف x60

وضعیت ارائه خدمات پس‌ازفروش، همواره یکی از نکات مهم خرید خودروهای کارکرده و حتی صفرکیلومتر است و مشتریان معمولا به دنبال خودروهایی بی‌دردسر هستند که از خدمات پس‌ازفروش مناسبی برخوردار باشند. متأسفانه این مسئله، یکی از مشکلات لیفان x60 محسوب می‌شود؛ چراکه در زمان عرضه، تمامی نمایندگی‌های کرمان موتور خدمات یکسانی به این خودرو ارائه نمی‌دادند و اکنون نیز وضعیت این خودرو در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

در زمان عرضه این خودرو توسط کرمان موتور، خدمت‌رسانی به این خودرو توسط نمایندگی‌های خدمات پس از فروش به‌خوبی صورت نمی‌گرفت و به‌خصوص در شهرستان‌ها، وضعیت انجام سرویس‌ها و تعمیرات به گفته مالکان چندان مطلوب نبود. کسری قطعات یدکی نیز، یکی دیگر از مشکلات وخیم این خودرو محسوب می‌شود که در زمان حیات این خودرو، همواره برای مالکان ملموس بوده است.

عیب دوم: بازار دست‌دوم کم رونق لیفان X60

یکی دیگر از معایب لیفان x60 بازار دست‌دوم کم‌رونق آن است. این خودرو در ابتدای ورود به بازار، به دلیل حس تازگی و قرارگرفتن در دسته کراس‌اوورها، توجه بخشی از مخاطبان را به خود جلب کرد؛ اما در ادامه و با عرضه همه‌جانبه انواع کراس‌اوورهای چینی، عرصه بر ایکس 60‌ تنگ شد و این خودرو به حاشیه بازار رانده شد.

این مسئله، تاثیر قابل‌توجهی بر بازار نسخه‌های کارکرده این خودرو گذاشت و تقاضا برای خرید این نسخه‌ها را کاهش داد. به همین دلیل، مشتریان در حضور گزینه‌هایی هم‌چون ام وی ام X33‌ و چانگان CS35، توجهی به  X60 نشان نمی‌دادند. چنین مشکلی با توقف تولید این خودرو شدت بیشتری یافت و امروزه، مالکان ایکس 60 هنگام فروش این خودرو با دردسرهای متفاوتی مواجه خواهند شد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

عیب سوم: کمبود امکانات رفاهی لیفان ایکس 60

این خودرو در دو نسخه دنده‌ای و اتوماتیک به بازار عرضه شد که نسخه دنده‌ای در فاصله سال‌های 1391 تا 1396 و نسخه اتوماتیک طی سال‌های 1395 تا 1397 به تولید رسید. همانند دیگر محصولات چینی کرمان موتور، امکانات رفاهی این خودرو در نسخه دنده‌ای کمتر از نسخه اتوماتیک است و این تیپ حتی از وجود تجهیزاتی همچون سیستم مالتی‌مدیا نیز محروم است که باید این مسئله را یکی از معایب لیفان X60 بدانیم.

بهتر است بدانید کمبود امکانات تنها به نسخه دنده‌ای لیفان X60 مربوط نمی‌شود و حتی نسخه اتوماتیک این خودرو نیز در مقایسه با رقبا، امکانات رفاهی کمتری دارد. حتی عرضه نسخه فیس‌لیفت این خودرو نیز تاثیر چندانی در افزایش تجهیزات رفاهی این خودرو نداشت و ایکس 60 نیوفیس در این بخش، نمی‌توانست نسبت به سایر رقبا حرف چندانی برای گفتن داشته باشد.

عیب چهارم: سرنوشت نامعلوم

این خودرو هم‌چون دیگر خودروهای Lifan در طول دهه نود خورشیدی، توسط کرمان موتور به تولید رسید و به‌همراه X50، جزو آخرین محصولات لیفان در ایران به شمار می‌آمد. از زمان توقف تولید این خودرو در سال 1397 تا به امروز، خبر جدیدی در خصوص آن منتشر نشده است و با وجود انتقال امتیاز تولید و عرضه محصولات لیفان به خودروسازان بم، گویا این شرکت برنامه‌ای برای عرضه مجدد این خودرو ندارد.

آینده نامعلوم تولید لیفان ایکس 60 | بررسی معایب لیفان x60

همین مسئله سبب شده تا آینده این خودرو در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد و سرنوشتی هم‌چون دوو سی ال او، سوزوکی کیزاشی و پژو 407 را در مورد این خودرو متصور باشیم. طبیعی است مشتریان ایرانی در شرایطی که انجام تعمیرات اساسی و خرید قطعات یدکی خودروهای معمول بازار نیازمند هزینه گزافی است، علاقه‌ای به دست‌وپنجه نرم‌کردن با دردسرهای یک چینی فراموش‌شده ندارند.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

عیب پنجم: کابین پرسروصدا

یکی دیگر از معایب لیفان x60 کابین پرسروصدای آن است. این خودرو در رده خودروهای اقتصادی چینی طبقه‌بندی می‌شود و به همین دلیل، کمپانی Lifan تا حد ممکن فرآیند ساخت این خودرو را مقرون‌به‌صرفه پیش برده است. نتیجه مستقیم این رویکرد، خلق کابینی پرسروصدا برای این خودرو بوده است که در مسیرهای طولانی، مخل آسایش سرنشینان خواهد بود و به‌عنوان یکی از معایب این خودرو مطرح است.

کابین لیفان ایکس 60 | بررسی معایب لیفان x60

بیشترین میزان ورود صدا به کابین لیفان X60، از ناحیه موتور و گیربکس این خودرو است. در نسخه‌های دنده‌ای، به دلیل ناهماهنگی موتور و گیربکس، شاهد افزایش فشار وارده بر پیشرانه هستیم که صدای آزاردهنده آن، به کابین خودرو وارد خواهد شد و البته تعویض دنده‌ها نیز چندان آرام نیستند. در نسخه‌های اتوماتیک نیز به دلیل وجود گیربکس CVT، همواره دور موتور در محدوده مشخصی نگه ‌داشته می‌شود که پیامد مستقیم آن، ورود صدای پیشرانه به کابین خودرو است.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

نتیجه‌گیری

امروزه ایکس 60 را می‌توان یکی از خودروهای شکست‌خورده دانست که بازار را به رقبایی هم‌چون ام وی ام X33 و جک S3 واگذار کرده است. شکی نیست که هم‌اکنون، معایب لیفان x60 بر مزایای آن برتری دارند و سبب می‌شوند مشتری به فکر خرید این خودرو نباشد.

برخی از معایب این خودرو در متن شرح داده‌ شدند که ممکن است از دیدگاه مخاطبان، معایب این خودرو بیشتر یا کمتر از موارد گفته‌شده باشد؛ با این وجود، کمبود قطعات یدکی و قیمت بالای آن‌ها، یکی از مشکلات لیفان ایکس 60 است که این خودرو را از لیست خرید مصرف‌کنندگان خارج می‌کند.

معایب لیفان x60

از سوی دیگر، x60 برای حدود یک دهه با ظاهری بدون تغییر به بازار ایران عرضه شد؛ درحالی‌که رقیب مستقیم این خودرو، یعنی ام وی ام X33‌، تاکنون در سه چهره به بازار عرضه شده است و چهره چهارم آن نیز به‌زودی به‌ دست مشتریان خواهد رسید. در سوی مقابل، کرمان موتور تنها در واپسین سال‌های تولید لیفان ایکس 60 به فکر عرضه نسخه فیس‌لیفت آن افتاد که اقدامی دیرهنگام بود و نتوانست موجب موفقیت این خودرو در بازار شود.

اگر علاقه شخصی به برند Lifan دارید یا به هر دلیلی X60 را خودرویی می‌دانید که ارزش خرید دارد، ممکن است برای مدتی کوتاه از تجربه مالکیت کراس‌اوور اقتصادی لیفان لذت ببرید. با این وجود، دردسرهای مختلف در زمینه تأمین قطعات یدکی و ارائه خدمات، هر خریدار مشتاقی را از ادامه مسیر خود با ایکس 60 منصرف خواهد کرد. طبیعی است که برای علاقه‌مندان به کراس‌اوورهای اقتصادی چینی، ام وی ام X33، ام وی ام X22 و جک S3‌ گزینه‌های مناسب‌تری هستند که دردسر کمتری برای مالکان به‌همراه خواهند داشت.

بیشتر بخوانید

ضعف گیربکس لیفان ایکس 60 چیست؟

مانند سایر گیربکس‌های CVT، عملکرد کندی را از خود به نمایش می‌گذارد و در اغلب مواقع تعویض دنده‌ها با تاخیر انجام می‌شود.

معایب لیفان x60 اتوماتیک شامل چه مواردی است؟

امکانات رفاهی کمتر نسبت به رقبا، چالاکی نسبتا ضعیف مخصوصا در نمونه اتوماتیک و کیفیت ساخت پایین.

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
14 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
جواد
۱۳۹۹-۰۷-۲۷ ۲۳:۱۰

من که دو ساله x60 مدل ۹۴ خریدم و راضی هستم . از شمال تا جنوب ایران باهاش گشتم و یک بار هم کشور آذربایجان رفتم. به نظر من نسبت به قیمت، کیفیت خوبی داره .

ارمان
۱۳۹۹-۰۸-۱۳ ۰۰:۰۸
پاسخ به  جواد

داداش اینا میخوان محصولات بی‌کیفیت خودشونو بفروشن، برای همین تبلیغ بد میکنن، وگرنه خودرو لیفان ایکس60 در حد خودش بهترین ماشینه، من 4 ساله دارم خیلی راضیم با هیچ ماشین ایرانی هم حاضر نیستم عوضش کنم

رحیم عظیمی
۱۳۹۹-۱۰-۱۴ ۱۰:۴۶

موتور لیفان x60 ساخت کجاست؟

مرادی
۱۳۹۹-۱۰-۱۴ ۱۰:۴۷

لیفان x60 ساخت کدام کشور است؟

شعبانی
۱۳۹۹-۱۰-۱۴ ۱۰:۴۸

سلام. بررسی لیفان x60 رو به طور کامل میخواستم.

Saeed
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۲۳:۲۰

ماشین خوبی نیست کیفیت رنگ افتضاح خدمات بعد از فروش صفر

احمد
۱۳۹۹-۱۱-۰۹ ۰۹:۲۷

سلام من 4ساله که لیفان ایکس60 دارم.. وهنوز هزینه ای براش نکردم.. نسبت به ماشینهای پارس وسمند و405 که داشتم خیلی بهتره. ورانندگی باهاش خسته کننده نیست.. وکل ایران رو باهاش دور زدم

صدفیان
۱۳۹۹-۱۱-۱۴ ۱۷:۱۷

سلام خودرو x60 به ویژه مدل ۹۶ و ۹۷ در مقایسه با خودرو های هم قیمت خود بسیار عالی است باید مدتی از این خودرو استفاده کرد تا بتوان قضاوتی درست داشت .

محمد
۱۳۹۹-۱۲-۰۳ ۱۱:۲۶

محسنات لیفان
SUV
مصرف سوخت کم
امکانات نسبتا خوب
ایرادات
پیشرانه ضعیف نسبت به بدنه
کمبود لوازم یدکی
مشکل رنگ و کیفیت پایین آن
خدمات پس از فروش مزخرف
سروصدای کابین

Majid Aslani
۱۳۹۹-۱۲-۱۷ ۰۸:۱۰

سلام. بنده ۵سال x60اتومات دارم ، خیلی راضیم. و از ماشینهای داخلی خیلی بهتره.

nima
۱۴۰۰-۰۱-۱۷ ۰۰:۱۵

لیفان ایکس 60 جز بهترین کراس اور های بازار هست و فروش خوبی در برزیل و روسیه داشته. اگه ماشین خوبی نبود نسخه جدید و ایکس 70 و80 عرضه نمیشد . درحالی که چانگان و جک اس 3 پشتیبانی ضعیف و قطعات کمیاب و گرون تری دارن. از نظر امکانات هم ماشینی با حدود 250 الی 300 میلیون قطعا نباید امکانات ماشین 1 میلیاردی رو داشته باشه نسبت به قیمت پرداختی بهترین امکانات رو داره بخصوص در مقایسه با خودرو های ایرانی هم قیمت .از نظر تعمیرات و تامین قطعات هم باید گفت که نباید به دست نمایندگی ها داد… بیشتر »

مدیر
۱۴۰۰-۰۱-۱۸ ۱۱:۳۷
پاسخ به  nima

تمامی خودروها دارای معایب و مزایای خاص خود هستند. این مطلب صرفا بررسی معایب خودروی مربوطه است دوست عزیز

محتشم
۱۴۰۰-۰۲-۰۷ ۰۰:۳۵

سلام من قصد خرید لیفان x60رو دارم .سر رشته ای از ماشین ندارم .شنیدم قطعات بد گیر میاد .خواهش میکنم هر کس تجربه داره در اختیارم بزارن .ممنون میشم .

عبدالله
۱۴۰۰-۰۲-۱۷ ۰۰:۲۷

موتور خودرو تویوتا کرولا هستش واقعا موتوری با کیفیتی داره زنجیر تایم هستش و خیلی خیلی از ماشین های ایرانی سرتر و کم خرج تر هستش و به لحاظ ایمنی و هندلینگ هم بهتر از ماشین های ایرانی هستش با اینکخ من فروختم ولی ماشین بسیار خوبی هستش