برای بسیاری از خریدارن و مشتاقان حوزه خودرو، شناخت آپشن ‌های بسترن b50 مهم و ضروری است. با این‌که خواستگاه اصلی این ماشین، کشور چین و کمپانی خودروسازی فاو (FAW) است، ولی در سال 1392 گروه بهمن تصمیم بر تولید b50 گرفت. بعد از گذشت همه این سال‌ها، به سختی می‌توان این خودرو را در خیابان‌های کشور مشاهده کرد!.

این‌که چرا معرفی و توسعه b50 از بدو تولدش تا به امروز با عدم موفقیت روبرو بوده است، از حوصله این مقاله به دور است. اما ما می‌خواهیم با بررسی برخی از امکانات رفاهی، عملکردی و ایمنی این خودرو تاحدودی واقعیت‌های بسترن b50 را نمایان کنیم. برای این منظور، در این مقاله درباره آپشن ‌های بسترن b50 صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

با آپشن ‌های بسترن b50 آشنا شوید

در زیر یک به یک آپشن ‌های بسترن b50 مدل سال 1393 را معرفی می‌کنیم:

سامانه بازدارنده سرعت یا کنترل کروز (Cruise Control)

کروز کنترل یک سیستم هوشمند است که به راننده این امکان را می‌دهد تا با سرعت مشخصی حرکت کند. به‌ عنوان مثال، راننده کنترل کروز b50 را بر روی سرعت 100 کیلومتربرساعت تنظیم می‌کند، سپس می‌تواند با برداشتن پای خود از روی پدال گاز، با سرعت معینی به مسیر ادامه دهد. سیستم کنترل کروز، میزان سرعت خودرو در جاده را کنترل کرده و موقعیت دریچه گاز را در واکنش به شکل میسر (شیب‌دار یا بدون شیب) تنظیم می‌کند.

تابحال به فروش خودرو خودت بدون یک ثانیه اتلاف وقت فکر کردی، اینجا کلیک کن تا با بالاترین سود ممکن خودروی خودت رو بفروشی

کنترل کروز همچنین برای سفرهای طولانی مفید است، چون هم باعث می‌شود راننده کمتر خسته نشود و هم این‌که منجربه راندمان بیشتر سوخت می‌شود (سوخت کمتری مصرف می‌شود). اما آنچه که بسیاری از مردم نمی‌دانند این است که تحت برخی شرایط، استفاده از کروز کنترل می‌تواند خطرناک باشد. این سیستم برای شرایط ایده‌آل در جاده طراحی شده‌است، و در سطوح لغزنده باعث لغزش خودرو می‌شود. در این مواقع، بهتر است کنترل کروز را خاموش کنید.

آپشن بسترن b50
نمای بیرونی از b50

سنسور عقب یا حسگر پارک (Parking Sensor)

یکی از مهم‌ترین آپشن ‌های بسترن b50 که باعث می‌شود راننده بتواند خودرو را به شکلی ایمن پارک کند، سنسور عقب یا حسگر پارک است. این سیستم به راننده وسیله نقلیه هنگام پارک کردن، در مورد موانع احتمالی موجود در پشت خودرو هشدارهای لازم را ارسال می‌کند. این سنسور در سپر عقب خودرو قرار دارد و با امواج صوتی یا فرکانس‌های الکترومغناطیسی کار می‌کند.

به این ترتیب اگر در حال پارک کردن خودرو هستید، سیستم سیگنال‌هایی را از سمت عقب خودرو به راننده ارسال می‌کند. هر سیگنال برگشتی، وجود یک مانع (از یک سطل زبانه گرفته تا قرار گرفتن یک کودک در پشت ماشین) را شناسایی می‌کند و با اطلاع رسانی به راننده، به او کمک می‌کند که در حداقلِ زمان، پدال ترمز را بفشارد. در کنار حفظ ایمنی، این سیستم به رانندگان کمک می‌کند تا بتوانند به راحتی خودروی خود را پارک کنند.

توزیع نیروی ترمز الکترونیکی (Electronic Brake-force Distribution)

توزیع نیروی ترمز الکترونیکی یا EBD از سنسورهای سرعت استفاده می‌کند تا بداند آیا همه چرخ‌ها با یک سرعت معین در حال چرخش هستند یا خیر. این سیستم همچنین قادر به مقایسه میزان انحراف و زاویه فرمان است تا بتواند ایمنی خودرو را حفظ کند. اگر سیستم متوجه شود که یک چرخ خودرو نسبت به چرخ‌های دیگر با سرعت متفاوتی در حال چرخیدن است، از تعدیل کننده‌های نیروی ترمز برای آن چرخ استفاده می‌کند.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

در شرایط عادی هنگام اعمال ترمز، وزن وسیله نقلیه در حال حرکت به سمت جلو تغییر خواهد کرد. این امر فشار سنگینی را بر روی چر‌خ‌های جلوی خودرو وارد می‌کند و سیستم توزیع نیروی الکترونیکی می‌تواند با کاهش نیروی ترمز بر روی چرخ‌های عقب، تعادل خودرو را حفظ کند. این مورد همچنین در زمین‌های لغزنده که هر لحظه ممکن است تعادل خودرو برهم بریزد به کمک رانندگان می‌آید تا آن‌ها بتوانند ماشین را پایدار نگه دارند.

آپشن‌های b50
کابین بسترن b50

کمربند ایمنی پیش کشنده (Seat Belt Pretensioners)

یکی از بهترین آپشن ‌های بسترن b50 ، کمربند ایمنی پیش‌کشنده نام دارد. این کمربند ایمنی از محرک‌های درگیر در سیستم ایمنی قبل از تصادف است. هدف از آن این است که با محکم کردن کمربند، ایمنی سرنشینان را حفظ کرده و خطر آسیب دیدگی را کاهش می‌دهد. با محکم نگه داشتن مسافر در جای خود، این امر مانع از برخورد سَر راننده روی فرمان یا داشبورد می‌شود.

زمانی که راننده بر روی ترمز فشار وارد می‌کند، بدن او به سمت جلو حرکت می‌کند؛ کمربند پیش‌کشنده در این زمان سریع وارده عمل شده و در صدم ثانیه یک نیروی کششی را بر تسمه کمربند وارد می‌کند به طوری که راننده را به صندلی می‌چسباند. این سیستم توسط سنسورهای حساسی، تشخص می‌دهد که راننده چه مقدار به جلو حرکت کرده تا بتواند او را در جای خود ثابت نگه دارد.

سیستم ضدقفل (ABS)

روزانه صدها نفر در تصادفات رانندگی زخمی یا کشته می‌شوند، اما به لطف تجهیزات و آپشن‌های ایمنی مانند ترمز ضدقف ABS، می‌توان درصد خطرات را به میزان زیادی کاهش داد. سیستم ضدقفل، یک سیستم کنترل کامپیوتری است که با ترمز بسترن b50 کار می‌کند. سنسورهای چرخ هنگامی که اتومبیل در حال حرکت است، میزان چرخش تایرها را به ماژول رایانه اطلاع می‌دهند.

کامپیوتر بلافاصله به شیر هیدرولیک اطلاع می‌دهد تا اندازه‌ای از فشار مایع ترمز را تخلیه کند تا تایر دوباره چرخش خود را آغاز کند. این روند بارها و بارها در ثانیه تکرار می‌شود تا زمانی که راننده پای خود را از روی پدال ترمز بلند کند، یا این‌که وسیله نقلیه به ایست کامل برسد. به عبارت دیگر، ABS از قفل شدن چرخ‌ها جلوگیری می‌کند.

آپشن‌های بسترن بی 50
نمای جانبی از بسترن b50

سیستم تهویه اتومات (Automatic Air Conditioning)

تهویه مطبوع اتوماتیک، به سرنشینان این امکان را می‌دهد که دمای مطلوب خود را تنظیم کنند. این سیستم با ترموستات داخلی کار می‌کند که دمای فعلی را ردیابی و نظارت کرده و به سیستم این سیگنال را می‌دهد تا هوای خنک را تا رسیدن به تنظیم دمای مطلوب در داخل کابین بدمد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

به عنوان مثال، اگر ترموستات را روی 20 درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید، سیستم تهویه هوای اتومات تا زمانی که فضای داخلی خودرو به این درجه از دما برسد، دمیدن هوای خنک را ادامه می‌دهد. در این مرحله ترموستات، فَن‌ها و موتور تهویه هوا را به طور خودکار خاموش می‌کند. مزیت این نوع تهویه هوا این است که همه کارها به صورت اتومات و بدون دخالت کاربر انجام می‌شوند.

دیگر آپشن ‌های بسترن b50 به شرح زیر هستند:

  • چراغ مه‌‌شکن جلو و عقب
  • فرمان هیدرولیکی
  • سیستم صوتی چهار اسپیکر
  • قابلیت پشتیبانی CD – USB – MP3
  • مجموع دو ایربگ (راننده و سرنشین جلو)
  • صندلی‌ راننده شش حالته برقی
  • آینه جانبی با تنظیم برقی
  • آینه جانبی با گرم‌کن
  • سانروف

جمع‌بندی بررسی آپشن ‌های بسترن b50

آپشن ‌های بسترن b50 بیشتر بر روی جنبه‌های ایمنی ساده خودرو تمرکز دارند و به ندرت می‌توان ویژگی‌های خاص عملکردی و سرگرمی را در این خودرو مشاهده کرد. به هر روی، برای چنین خودرویی در این حد و اندازه که بازار فروش خوبی ندارد، داشتن چنین آپشن‌هایی هم می‌تواند جالت توجه باشد. اگر قیمت و برخی مشکلات فنی بسترن b50 را نادیده بگیریم، می‌توان گفت که برای استفاده در شهر و مسافرت‌های معمولی، این سدان خوش‌قیافه انتخاب درخور توجهی است.

بیشتر بخوانید:

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها