Image default
خانه » مقالات » نکات فنی و آموزشی » مواظب باشید تا ماشین تان در روزهای سرد زمستانی قالتان نگذارد!
نکات فنی و آموزشی

مواظب باشید تا ماشین تان در روزهای سرد زمستانی قالتان نگذارد!

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که در روزهای  سرد زمستان و صبح هنگام، چه خودرو دست دوم، چه خودرو صفر، در حال کلنجار با خودروی خود برای روشن شدن باشید و یا احساس کنید سیستم ترمز شما آنچنان که باید در روزهای برفی، عمل نمی کند. زمستان در راه است و ننه سرما با لحاف سفید زیبایش؛ گهگاه مشکلاتی را نیز در پی دارد. اگر می خواهید بیشترین لذت را از این زمستان ببرید، مد نظر داشتن نکات زیر ضروری است.

ضدیخ: اولین و مهم ترین نکته ای که باید در طول فصل سرما باید رعایت شود؛ استفاده از ضدیخ های مناسب می باشد، چراکه مانع از یخ زدگی آب درون موتور می شود. یخ زدگی آب حتی می تواند منجر به ترکیدگی رادیاتور خودرو نیز شده و خسارات فراوانی را به دنبال داشته باشد. ذکر این نکته ضروری می نماید که ضدیخ ها انواع مختلفی دارند و برای انتخاب ضدیخ مناسب بهتر است به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه نموده و یا از یک مکانیک باتجربه و مورد اطمینان راهنمایی بخواهید.

سیستم گرمایش: قطعا رهایی از سرمای گزنده روزهای زمستان، در گرو عملکرد صحیح بخاری است، لذا قبل از غافلگیر شدن توسط یک روز سرد زمستان، حتما بخاری خودرو را چک کنید. 

چراغ ها: چراغ ها از آن جهت دارای اهمیت دوچندان در این فصل هستند که امکان مه گرفتگی بالا می باشد و در این مواقع نیاز به چراغ ها بیشتر احساس خواهد شد. 

برف پاک کن: با توجه به افزایش میزان بارندگی در این فصل سال، در صورت عدم کارکرد برف پاک کن ها، احتمالا به یک مشکل اساسی برخورد خواهید نمود. لذا علاوه بر چک نمودن آن ها، مایع شیشه شور خود را نیز تعویض و از مایعات مخصوص فصل سرد استفاده نمایید.

لاستیک ها: عاج لاستیک ها را بررسی نمایید و در صورتیکه در شهرهای غربی کشور سکونت دارید بدلیل سرما و بارش زیاد برف، حتی شاید مجبور به تعویض لاستیک ها نیز باشید. نکته مهم دیگر چک نمودن فشار باد لاستیک هاست که در این فصل هفتگی و بصورت مستمر باید انجام گیرد.

سیستم ترمز: ترمز، مهم ترین تجهیز ایمنی خودرو بوده و در این فصل بخاطر لغزنده بوده مسیرها، اهمیت صدچندان دارد، لذا حتما سیستم ترمز خود را توسط یک مکانیک حاذق چک نمایید.

باک بنزین: حتی الامکان باک خود را در حالت نیمه پر نگه دارید چرا که این امر مانع از نفوذ رطوبت به لوله ها و سیستم سوخت-رسانی شده و احتمال یخ بستگی لوله ها را به صفر می رساند.

باتری: سرما یکی از عواملی است که تاثیر منفی بر روی عملکرد باتری دارد و باید قبل از شروع فصل سرما چک شود.

اگزوز: نشتی در اگزوز می تواند منجر به دخول مونوکسیدکربن به داخل خودرو شده و از آنجا که شیشه ها همگی بسته هستند، این امر بسیار خطرناک خواهد بود.

 ترموستات: نکته بسیار مهم در مورد ترموستات آن است که ترموستات را می توان تجهیزی یکبار مصرف دانست و اگر چنانچه خراب است، در تعویض آن تعلل ننمایید.

 زنجیر چرخ: زنجیر چرخ باید یار غارتان باشد مخصوصا برای رانندگانی که در مسیرهای کوهستانی، سرد و صعب العبور تردد می نمایند.

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
به من اطلاع بده
همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید