امروزه با ماشینی شدن زندگی، نقش ماشین در زندگی بیش از پیش پررنگ شده است. بطوری‌که حتی یک لحظه فکر کردن به حذف خودرو در زنندگی، فاجعه است. پیشرفت صنعت خودروسازی نسبت به قبل با پیشرفت چشمگیری همراه است. امروزه خودروهای زیادی در انواع مدل، طرح و رنگ‌های با کاربردهای متنوع تولید می‌شوند. همزمان با افزایش اهمیت خودرو در زندگی که روزبه‌روز بالا می‌رود شاهد افزایش قیمت انواع خودرو هستیم.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

با توجه به این روند افزایش قیمت بسیاری از افراد توانایی خریدن خودروی صفر را ندارند، بنابراین به سراغ خودروهای دست دوم می روند که ریسک بزرگی است و امکان دارد دردسرها و مشکل‌هایی به دنبال داشته باشد بنابراین باید هنگام خرید خودروی دست دوم به بسیاری از نکات مهم و تأثیرگذار توجه کرد.

سراتو دست دوم و نکات مهم و ضروری هنگام خرید آن

در این مطلب قصد داریم مطالبی درمورد سراتو، یکی ازخودروهای محبوب و پرفروش ، و راهنمای خرید سراتو دست دوم را برای شما عزیزان ارائه دهیم. قبلا از هرچیزی باید بدانیم سراتو چونه خودرویی است و مزایا و معایب آن را بیان کنیم:

سراتو، خودرویی زیبا و درعین حال محکم و امن:

راهنمای خرید سراتو دست دوم
سراتو، خودرویی زیبا و درعین حال محکم و امن

سراتو یکی از سدان‌های شرکت کیا موتورز کره جنوبی است که در سال  2003 تولید و وارد بازار شد. در بعضی جاها به این خودرو کیافورتزه نیز می‌گویند. کمپانی کیاموتروز یکی از کمپانی های معروف است که ودروهای خوبی را تولید می‌کند. این خودروی زیبا پس در سومی نسل خود به سر می‌برد. اولین نسل آن در سال 2003 توسط کمپانی کیاموترز تولید و به صورت وارداتی، وارد ایزان شد. شرکت کیا موتروز و سایپا از شریک‌هایی قدیمی هستند که قبلا برای خودروی پراید همکاری هایی با هم داشتند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

شرکت سایپا پس از چند سال تلاش و با همکاری کمپانی کیا، خوروی سراتو را با نام سراتوسایپا در ایران مونتاژ و تولید کرد. سراتو با داشتن ظاهری زیبا و کیفیتی خوب، تبدیل به یکی از خودروهای پرطرفدار شد.

نگاهی به سراتو سایپا

راهنمای خرید سراتو دست دوم
نگاهی به سراتو سایپا

در نمایندگی‌های شرکت سایپا دو مدل سراتوی دستی 1600 سی سی و اتوماتیک 2000 سی‌سی موجود است. شرکت سایپا هنگام ممونتاژ سراتو، تغییراتی را در آن ایجاد می‌کند که باعث شده‌ است، سراتو سایپا در مقابل کیا سراتو کیفیت نسبتا پایین تری داشته باشد.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

مقایسه سراتو سایپا و کیا سراتو

 • ترمز: کیا سراتو دارای ترمزABS و ترمز چهارچرخ دیسک است. اما سراتوسایپا دارای ترمز ABS است و ترمز دو چرخ جلو دیسکس و دو چرخ عقب کاسه‌ای است.
 • کیسه هوا: کیا سراتو دارای 6کیسه هوا و سراتو سایپا دارای 4کیسه هوا می‌‌باشد.
 • آینه: کیا سراتو آینه برقی با قابلیت تنظیم و تاشو دارد و سراتوسایپا داری آینه اتوماتیک اما فقط با قابلیت تنظیم است.
 • سیستم‌های مولتی مدیا: کیا سراتو دارای سیستم صوتیJBL، 8 اسپیکر، قابلیت پخش DVD و MP3، iPod، پورتUSB است اما سراتو سایپا دارای سیستم صوتی معمولی با قابلیت پخش DVD و MP3، 6 اسپیکر، پورتUSB است.
 • صفحه نمایش: کیا سراتو دارای صفحه نمایش تاچ‌اسکرین 8اینچی است که قابلیت ناتصال موبایل را دارد اما سراتو سایپا دارای صفحه نمایش لمسی است.
 • صندلی: یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها است. کیا سراتو دارای صندلی 8جهته برقی برای راننده که ارتفاع و انحنای کمر را می‌توان تنظیم کرد، صندلی‌های عقب تاشو و صندلی‌های جلو ذارای سیستم گرمایشی است. اما سراتو سایپا دارای صندلی‌های معمولی است.
 • تجهیزات ایمنی و حفاظتی: کیا سراتو دارای‌ دوربین مشاهده فضای عقب، سنسور پارک (جلو و عقب)، سیستمESP، سیستم هشدار میزان مصرف سوخت و … است اما سراتوسایپا فقط دارای سیستم هشدار مصرف سوخت است.

بسیاری از موارد دیگر وجود دارد که نشان می‌دهد شرکت سایپا هنگام مونتاژ بسیاری از امکانات کیا سراتو را حذف کرده است. شاید تها مزیت سراتو سایپا نسبت به کیا سراتو بزرگ بودن فضای کابین و خواباندن صندلی عقب برای برای بزرگ شدن فضای صندوق عقب است.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

خب تا اینجا در مورد سراتو صحبت کردیم و مزایا و معایب انواع آن را برای شما بیان کردیم. حال می‌خواهیم اطلاعاتی در مورد سراتوی دست دوم راهنمای خرید آن را با شما به اشتراک بگذاریم.

هنگام خرید سراتوی دست دوم به چه نکاتی توجه کنیم؟

راهنمای خرید سراتو دست دوم
هنگام خرید سراتوی دست دوم به چه نکاتی توجه کنیم

قبل ازآن‌که اقدام به خرید سراتو کنید، به بودجه ی خود، نیاز خود توجه کنید چرا که خودرویی که انتخاب می‌کنید باید با متناسب با بودجه و نیاز شما باشد. پس قبل از هر تصمیمی باید بدانید که توان خرید چه خودرویی دارید. اگر چندین نوع خودرو متناسب با نیاز شما وجوددارد.آپشن‌ها و ویژگی هایی که در یک خودرو برایتان مهم است را در ذهن خود اولویت بندی کنید و چند مدل متناسب با بودجه و توان خود انتخاب کنید.

برای یک لحظه فکرکنید که سراتوی دست دوم خریده‌اید بعد مدتی متوجه می‌شوید که چندین قطعه آن مشکل دارد، چه حسی خواهید داشت؟

چون امکان دوز و کلک هنگام خودروی دست دوم زیاد است پس قبل از خرید سراتوی دست‌دوم به نکات زیر توجه کنید:

قبل از هرکاری باید با توجه به امکانات و آپشن‌های کیا سراتو و سراتو سایپا، اتخاب کنید کدام را می‌خواهید بخرید

راهنمای خرید سراتو دست دوم
کارکرد خودرو
 • کارکرد خودرو: یکی از فاکتورهای مهم و تاثر گذار در قیمت خودرو، میزان کارکرد آن است. توجه کنید که استاندارد کارکرد خودرو در یک سال بین 15 تا 20هزار کیلومتر است، پس اگر بیشتر از این کار کرده بود بدانید که این خودرو بیش‌از حد استفاده شده است. فقط به حرف فروشنده اتکا نکنید، زیرا امروزه بسیاری از فروشندگان کارکرد خودرو را کاهش می دهند. پس قبل از خرید سراتوی دست دوم حتما به یک کارشناس مراجعه کنید. زیرا کارشناس‌ها با بررسی بدنه خودرو، ویژگی‌های فنی و سوابق نمایندگی و گارانتی، می‌توانند میزان واقعی کارکرد خودرو را حدس بزنند. هرچه میزان کارکرد خودرو بیشتر از میزان استاندارد باشد، افت قیمت بیشتری خواهد داشت.
 • مدل خودرو: مدل خودرو هم روی قیمت تآثیرگزار است. پس یادتان نرود به آن دقت کنید و در مورد آن تحقیق کنید.
 • بررسی بدنه خودرو: از هر زاویه‌ای بدنه خودرو را بررسی کنید که اگر دچار پوسیدگی، ضرب‌دیدگی، رنگ شدگی و … است موجه آن شوید  و علت آن را از فروشنده بپرسید. قسمت‌های از بدنه که دارای موج رنگ است، نشان دهنده تصادف است. توجه کنیدکه بررسی بدنه باید زیر نور آفتاب صورت گیرد و خودرو نباید خیس باش، چون اگر خیس باشد، برخی از مشکلات آن قابل مشاهده نیست.
 • بیمه ماشین: حتما به مهلت بیمه ماشین توجه کنید، ماشین‌هایی که بیمه آنها تمومو شده و یا رو به اتمامن است با قیمت پایین تری به فروش می‌رسند.
 • رنگ شدگی خودرو: اگر خودرو دارای رنگ‌شدگی باشدف فروشنده باید حتما ان را به شما بگوید. رنگ‌شدگی قسمت‌های مختلف خودرو باهم فرق می‌کند. مثلا رنگ‌شدگی قسمت جلو ماشین و به‌خصوص داخل موتور، نشان‌دهنده‌ی شدت زیاد آسیب دیدگی است و اینکه خودرو از جلو تصادف شدید داشته است. تا حد ممکن از خرید پنین خودروهایی خودداری کنید.
 • لاستیک خودرو: حتما به آج و لاستیک خودرو را برررسی کنید. اگر آج لاستیک کمتر از 1.6 میلی متر باشد، دیگر ان لاستیک قابل استفاده نیست.
 • ترمز: هنگام خرید خودروی دست دوم حتما به سیستم ترمز دقت کنید، سیستم ترمز هر خودرویی نقشی اساسی در ایمنی خودرو و زندگی شم دار. در هنگام توقف چندبار پدال ترمز را فشار دهید تا از سالم بودن و شل و سفت بودن آن مطمئن شوید. توجه کنید ترمز کردن در سرعت بالا نباید جهت ماشین را تغییر دهد. لرزش ماشین هنگام ترمز کردن مربوط به دیسک ترمز چرخ جلو است.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

 • داشبورد ماشین: به داشبورد ماشین نیز توجه کنید. نباید صدای غیر عادی جیرجیر یا تقه داشته باشد و لق نباشد و به راحتی باز و بسته شود.
 • کیسه‌هوا: محل کیسه هوا را چک کنید که درست در جای خود قرار دارد و فرورفتگی یا برآمدگی نداشته باشد.
 • سقف خودرو: فرورفتگی، سوختگیف تغییر رنگ، سوراخ و پارکی روکش سقف خودرو و …  نشانه‌ی خوبی نیست.
راهنمای خرید سراتو دست دوم
داخل خودرو
 • درب خودرو: توجه کنید که درب خودرو به آرامی و روان باز و بسته شود، هنگام و بازوبسته کردن آن صدای غیرعادی ندهد. زبانه و قفل در سالم باشد و شیشه‌های آن به راحتی بالا پایین بشوند. توجه کنید که بین درب خودرو و بدنه درزو فاصله غیر ادی وجود نداشته باشد. شیشه را در وسط نگه دارید و به آن دست بزنید و مطمئن شوید که محکک است و لرزش ندارد.
 • سیستم تهویه : یادتان نرود سیستم تهویه را بررسی کنید. توجه کنید دکمه‌ی تهویه شکسته و خراب نباشد و عملکرد مناسب داشته باشند. اگر خودرو سیستم تهویه مطبوع را دارد، آن را روی دماهای مختلف امتحان کنید. در سیستم تهویه عادی آن کافی است فن را روشن کنید و روی درجات مختلف تنطیم و بررسی کنید.
 • کف خودرو: کف خود را با دقت بررسی کنید و درصورت مشاهده هر گونه، سوراخ شدگی و پوسیدگی در کف خودرو، علت آن را از فروشنده جویا بشوید. این موارد را در صندوق عقب بررسی کنید.
 • چراغ خودرو: برای بررسی چراغ‌های داخل خورو، و چراغ‌های عقب و جلوی خودرو تا حد امکان در تاریکی آن را امتحان کنید. زیرا در تاریکی میزان تابشو پخش نور و سالم بودن آن مشخص می‌شود.
راهنمای خرید سراتو دست دوم
موتور خودرو
 • موتورخودرو: یکی از اصلی‌ترین، مهم‌ترین و تأثیر گذارترین موارد برای خرید یک سراتوی دست دوم بررسی موتور آن است. هنگام بررسی موتور خودرو تمام لوله‌های رابط، تسمه‌ها، رادیاتور و مخزن رادیاتور و دسته موتور را به خوبی و با دقت زیاد نگاه کنید که دارای ضرب‌دیدگی، اتصالات نامناسب و پوسیدگی بیش ازحد نباشد. اگر قسمت موتور خیلی کثیف بود، آن را به کارواش برده و سپس آن را بررسی کنید.توجه کنید هنگامی که خودرو را روشن می‌کنید، موتور آن صدای غیرعادی ندهد. دور موتور را بالا بررید ، در دور بالا موتور نباید صدا بدهد و بیش از حد داغ شود و یا دود سیاه یا آبی از اگزوز خارج بشود.
 • فرمان خودرو: در هنگام تست خودرو، با سرعت بالا فرمان رها کنید و مطمئن شوید ک فرمان لرزش ندارد و به سمت چپ و راست کشیده نمی‌شود. بعضی وقتها مشکلات مربوط به فرمان، مربوط به فشار باد لاستیک‌ها است.  حتی گاهی بالانس نبود لاستیک‌ها باعث لرزش فرمان می شود. پس به این نکته توجه کنید.
 • بررسی اصالت خورو: سعی کنید از فروشنده بپرسید که خودرو را ازکجا و از چه کسی خریداری کرده است. اگر فروشنده نتواند جواب قانع‌کننده‌ای بدهد بدانید که خودرو سرقتی است و در آینده دردسر ساز می‌شود.
 • بررسی مدارک خودرو و مدارک فروشنده: مدارک ماشین مانند کارت خودرو، کارت بیمه و … را بررسی کنید. و از صحت اطلاعات آن اطمینان حاصل کنید. اطلاعات فروشنده را با اطلاعات فروشنده که در کارت ماشین درج شده است تطبیق دهید.
 • روغن‌سوزی خودرو: برای بررسی روغن‌سوزی خودرو، هنگام روشن کردن خودرو دقت کنید که دود غلیظ از آن خارج نشود، یا زمانی که ماشین را پارک می‌‌کنید ، بعد مدتی زیر خودرو را چک کنید که نشتی روغن یا آب نداشته باشد.
 • بررسی ستون و سقف خودرو: به ستون‌ها، سقف و شاسی ماشین توجه کنید. اگر سقف ماشین رنگ‌خوردگی داشته باشد نشان‌دهنده یک تصادف سنگین و بزرگ است و این باعث افت قیمت خودرو می‌شود.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

 • بررسی گیربکس: گیربکس نیز از اجزای مهم است که کلاچ و دنده‌ها نیز به آن ربط دارند. کلاچ باید نرم باشد. اگر در سرعت بالا دنده‌ها به سختی جا می‌روند، صفحه کلاچ مشکل دارد. هنگام رانندگی با سرعت بالا، دنده معکوس را امتحان کنید، اگر صدای غیرعادی مثل خرخر شنیدید، بدانید که گیربکس آن مشکل دارد.
 • اطمینان از راحتی خودرو: بعد از بررسی نکات بالا، به راننده بگویید که می‌خواهید برای تست خودرو ییک دور با آن بزنید. هنگام نشستن روی صندلی خودرو، توجه کنید که راحت هستید یا نه؟ ارتفاع آن مناسب قد شما است یا نه؟ صندلی دارای فرورفتگی یا برآمدگی است یا نه؟ در سرعت‌های بالا و پایین راندگی کنید. برف پاک‌کن ماشین، ترمز، کلاچ، دنده، و … را دوباره چک کنید. آنگاه ببینید که از سوار شدن و رانندگی با آن لذت می‌برید.

مطالب ارائه شده شرح مختصری آگاهی‌ها و نکات لازم لازم برای افرادی که در این زمینه تخصص ندارند و همیشه هنگام خرید خودروی دست دوم نگران هستند. با خواندن مطالب ارائه شده با خیالی آسوده‌تر می توانید یک سراتوی دست دوم تمیز و زیبا بخرید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

کیا سراتو بخریم یا کیا اپتیما

معایب سراتو سایپا ، سایپا و معایب همیشگی

سراتو از پرطرفدارترین‌ خودروها

چرا از سایپا سراتو نخریم؟

مقایسه مزدا 3 جدید و سراتو سایپا

مقایسه رنو سیمبل و کیا سراتو

با نسل‌های مختلف کیا سراتو آشنا شویم

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
اطلاع از