ویژگی دنده اتوماتیک و آموزش رانندگی با ماشین اتومات موضوع این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک است که در این مقاله ما به دنده اتوماتیک و آموزش رانندگی با دنده اتومات خواهیم پرداخت.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

چرا در مورد نحوه رانندگی با دنده اتومات باید بدانیم

شاید قبل از بررسی نحوه رانندگی با خودرو دنده اتومات خوب باشد کمی در مورد اهمیت مطالعه این مقاله صحبت کنیم .​شاید از دید بعضی رانندگان با تجربه توصیه‌های مطرح شده در این مقاله خیلی ساده به نظر برسد، اما فراموش نکنیم که خیلی از خوانندگان این مقاله در دسته رانندگان با تجربه قرار نمی گیرند و اطلاعات زیادی در مورد نحوه عملکرد ماشین اتومات ندارند. هر چند که یک بار خواندن این مطالب حتی برای رانندگان باتجربه هم بی فایده نیست. زیرا در مقاله به مواردی اشاره شده که ضمن افزایش طول عمر گیربکس اتومات خودروی شما منجر به صرفه جویی در هزینه‌های شما خواهد شد.

پیش تر در مقاله در شرایط کنونی خرید خودروی اتومات انتخاب درستی است؟ به این موضوع اشاره کردیم که با توجه به افزایش نرخ ارز و تغییر در روابط سیاسی ایران با سایر کشورها و بازگشت تحریم ها، آیا خرید خودروی اتومات انتخاب معقولانه است یا خیر و در ادامه هم به معرفی 20 خودروی اتومات پرفروش در بازار ایران پرداخته بودیم. اما در این مقاله سعی داریم نحوه رانندگی با خودروهای اتومات و نکات ضروری در طول رانندگی با این خودروها را بیان کنیم.

دنده اتوماتیک

ماشین دنده اتومات
ماشین دنده اتومات

​​سیستم انتقال قدرت مبتنی بر دنده اتوماتیک، قطع به یقین یکی از مهم‌ترین اختراعات صنعت خودرو به شمار آمده و با ورود به این بازار، تحول چشمگیری در آن ایجاد نمود. رانندگی ببا ماشین اتومات بسیار راحت‌تر از خودروهای دنده دستی است و این امر مخصوصا برای افرادی که ساعات طولانی مشغول رانندگی هستند ملموس‌تر خواهد بود بویژه رانندگانی که در داخل شهر رانندگی می کنند. با این وجود، راحت‌تر بودن به معنی آن نیست که بدون تکرار و تمرین می‌توان از رانندگی با این خودروها لذت برد. رانندگی مهارتی حیاتی بوده و هیچ فرقی بین دنده اتومات و دستی وجود نداشته و افراد باید نهایت دقت و مسئولیت‌پذیری در رانندگی را داشته باشند.

در کنار دنده اتوماتیک تمام خودروها چهار حرف لاتین P، R، N و D حک شده است که هر یک دارای معنا و مفهوم خاصی است. اما در برخی از دنده های اتوماتیک موارد دیگری هم وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

علائم روی دنده اتوماتیک

P (Parking):در زمات رانندگی با دنده اتومات  وضعیت پارک. این حرف مختص زمان پارک بوده و سیستم انتقال قدرت را متوقف می‌نماید.

حالت پارک خودروی دنده اتومات
حالت پارک خودروی دنده اتومات

R (Reverse): وضعیت دنده عقب. همانند خودروهای دنده دستی، جهت رانندگی به صورت دنده عقب استفاده می‌شود.

حالت دنده عقب خودروی دنده اتومات
حالت دنده عقب خودروی دنده اتومات

N (Neutral): وضعیت خلاص دنده اتومات. حالت خنثی که مشابه حالت خلاص خودروهای دنده دستی است.

حالت خلاص خودروی دنده اتومات
حالت خلاص خودروی دنده اتومات

D (Drive): وضعیت حرکت. به هنگام حرکت باید از دنده را در حالت D قرار داد.

حالت رانندگی خودروی دنده اتومات
حالت رانندگی خودروی دنده اتومات

1-2-3 : گهگاه ممکن است علاوه بر حروف فوق، اعداد 1 تا 3 را نیز شاهد باشید که این اعداد برای مواقعی است که نیاز به قدرت بیشتری همانند سربالایی‌ها وجود دارد. با انتخاب هر یک از این شماره ها گیربکس محدود به تعویض دنده تا شماره مورد نظر می شود. مثلا انتخاب 2 باعث می شود گیربکس فقط از دنده یک و دو استفاده نماید.

حالت رانندگی خودروی دنده اتومات
حالت رانندگی خودروی دنده اتومات

.

L (Low): همان وضعیت دنده یک است که در بعضی از اتومبیل ها با حرف L نشان داده می شود.

حالت پارک  در خودروهای اتوماتیک
حالت پارک در خودروهای اتوماتیک

: (+M -) وضعیت manual یا تعویض دستی. در این وضعیت مشابه با گیربکس دستی می توان بصورت اختیاری اقدام به تعویض دنده ها کرد با این تفاوت که در صورت توقف خودرو دنده به حالت یک باز می گردد. توجه کنید که در بعضی خودروهای اتومات زمانی که گیربکس در حالت M قرار دارد در صورت رسیدن دور موتور به بالاترین حد مجاز، دنده به صورت اتوماتیک تعویض می شود.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

حالت تعویض دستی در خودروهای اتومات
حالت تعویض دستی در خودروهای اتومات

کلید: O/D وضعیت over drive که در بعضی از مشین های اتومات وجود دارد و معمولا در کنار شیفتر دنده و یا بر روی آن قرار دارد. Over Drive در حقیقت همان دنده پنج در خودروهای دنده ای است.  در گیربکس های چهار دنده با خاموش کردن وضعیت over drive دنده چهار غیر فعال می شود و در خودروهای پنج دنده نیز کلید Over Drive مربوط به دنده پنج است. بر خلاف تصور بسیاری از رانندگان خودرو روشن و خاموش کردن حالت Over Drive در سرعت های پایین و دنده های سنگین هیچ تاثیری در شتابگیری خودرو ندارد.  

اور درایو در خودروهای اتوماتیک
اور درایو در خودروهای اتوماتیک

آموزش رانندگی با ماشین اتوماتیک

برای رانندگی با دنده اتومات حتما نکات زیر را در نظر بگیرید

1- همانند هر خودروی دیگر، پس از سوار شدن، ابتدا صندلی، آینه و … را تنظیم نموده و پدال گاز و ترمز را چک نمایید.

2- پا را بر روی پدال ترمز قرار داده، تا انتها فشار داده و خودرو را روشن نمایید. مکانیزم اغلب خودروهای اتومات امروزی به ترتیبی است که معمولا بدون فشردن پدال ترمز روشن نمی شوند.

3- بدون آنکه پا را از روی پدال ترمز بردارید دنده را در حالت D (یا R) قرار دهید.

4- ترمز دستی را خوابانده و کم‌کم پا را از روی پدال ترمز پایی برداشته و به آرامی بر روی پدال گاز فشار داده و از رانندگی لذت ببرید. شاید تعجب کنید که چرا گفته می شود تا زمان حرکت پا را از روی پدال ترمز برندارید. علت این توصیه صرفا بخاطر رعایت نکات ایمنی است زیرا در خودروهای دنده اتوماتیک بعد از خاموش شدن موتور عملا دنده درگیر نیست و بجز حالت P، بقیه دنده ها در حالت خلاص هستند. حال اگر به هر دلیلی آخرین باری که خودرو را پارک کرده اید مکانیزم الکترونیکی شیفتر دنده دچار اشکال شده و خودرو در حالت P قرار نگرفته باشد بلافاصله بعد از روشن شدن موتور، خودرو حرکت می کند. هر چند که این احتمال ضعیف است اما نادیده گرفتن آن ممکن است منجر به مشکلات جبران ناپذیری شود.

5-  جهت توقف پا را از روی پدال گاز برداشته و به آرامی پدال ترمز را لمس کرده و فشار دهید به نحوی که به یکباره توقف ننمایید.

6- پس از توقف و پارک کامل، دنده را در حالت P قرار دهید.

8 کاری که نباید با دنده اتوماتیک انجام دهید

به هنگام رانندگیبا ماشین اتوماتیک باید چند نکته حیاتی را همواره به خاطر داشته باشید.

1.  از حالت N  برای بالابردن دور ماشین در ابتدای حرکت استفاده نکنید

بعضی رانندگان ماشین اتومات عادت دارند مشابه با خودروهای دنده ای در زمان روشن کردن خودرو، ابتدا دنده را در حالت N یا خلاص می گذارند و دور موتور را بالا می برند، سپس دنده را در حالت ِDrive قرار می دهند. این عادت اشتباه آسیب جدی به گیربکس های اتوماتیک وارد می کند و هزینه های زیادی را برای صاحب خودرو به وجود می آورد.

علاوه بر این بلافاصله پس از روشن کردن موتور، به فکر سرعت‌های بالا نباشید. به موتور اجازه دهید خود را پیدا کرده و کم‌کم سرعت را افزایش دهید. اغلبگیربکس های اتوماتیک مناسب برای شتاب گیری های ناگهانی و رانندگی پر فشار نیستند. البته قضیه در مورد خودروهای اسپورت اتومات کمی متفاوت است.

2. به هیچ وجه به هنگام حرکت، دنده را عوض نکنید

نکته تاسف‌بار داستان آنجاست که برخی حتی بدون آنکه پا را بر روی پدال ترمز قرار دهند دنده را به حالت P تغییر می‌دهند که این موضوع برای سیستم انتقال قدرت بسیار مضر است و باعث استهلاک زودهنگام گیربکس خودرو اتومات می شود. توجه کنید که قرار دادن گیربکس از حالت D به حالت دستی ( تیپ ترونیک) یا مود های پیشفرض گیربکس مانند حالت اسپورت/برقی مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

3. به هیچ وجه در سرپایینی‌ها، خودرو را در حالت خلاص قرار ندهید

شاید در نگاه اول این امر مصرف سوخت شما را کاهش دهد ولیکن با توجه به آنکه روانکاری دنده‌ها صورت نمی‌پذیرد فرسودگی و صدمات زودرسی را در پی خواهد داشت. این کار باعث فشار مضاعف به شیر برقی های گیربکس خواهد شد و هزینه تعویض این شیرهای برقی رقم قابل توجهی است. به عبارتی هزینه‌های ایجاد شده بسیار بیشتر از صرفه‌جویی مصرف سوخت است. ضمن اینکه در برخی از خودروهای دنده اتوماتیک سوخت‌رسانی به موتور در سرازیری قطع می شود و مصرف سوخت به صورت اتومات کاهش می یابد.

4. در پشت چراغ ‌قرمز، دنده را در حالت خلاص  قرار ندهید

وقتی خودرو در حالت D یا همان درایو متوقف ‌شده است فشار کمتری به گیربکس خودرو وارد می شود. بنابراین در ترافیک و چراغ قرمز که مدت زمان توقف خودرو کمتر از 2 دقیقه است، گیربکس را خلاص نکنید. خلاص کردن گیربکس و قراردادن دوباره‌ی آن در حالت D، استهلاک بیشتری را برای گیربگس به همراه دارد. در صورتی که توقف بیشتر از دو دقیقه بود از همان حالت N برای توقف استفاده نمائید.

5. قبل از توقف کامل خودرو دنده را در حالت P قرار ندهید

 در این حالت شما به خودرو فرمان ایست می‌دهید در حالیکه خودرو در حال حرکت است و این امر صدمات جبران‌ناپذیری برای گیربکس در پی خواهد داشت.  بنابراین برای افزایش طول عمر گیربکس، پس از ایست کامل ابتدا دنده را در حالت N قرار دهید، ترمز دستی را بکشید و ترمز را رها کنید سپس دنده را در حالتP قرار دهید. با رعایت همه این موارد در زمان توقف وزن خودرو بر روی چرخ های عقب می افتد در حالیکه اگر از ابتدای توقف دنده را در حالت P قرار دهیدفشار وزن خودرو بر روی گیربکس خواهد افتاد که برای جعبه دنده های اتوماتیک مضر است.

6. با روغن گیربکس کم رانندگی نکنید

بسیاری از رانندگان خودرو گمان میکنند روغن موجود در گیربکس خودروهای اتوماتیک مانند خودروهای دندهای نیازمند تعویض نیاز نیست و بازدید دوره ای آن کفایت می کند! این تصور کاملا اشتباه است که روغن فابریک کارخانه باید داخل گیربکس بماند و روغن گیربکسهای دندهای و اتوماتیک هر دو نیاز به تعویض دورهای دارند.

یکی از وظایف روغن گیربکس کمک به روان کاری گیربکس و خنک ماندن آن هنگام کار کردن خودرو است. بنابراین در صورت رانندگی طولانی مدت با روغن گیربکس کم، خودروی شما با مشکلات متعددی روبرو خواهد شد. بهتر است هر ۵ هزار کیلومتر مقدار روغن گیربکس را کنترل کنید و به ازای هر ۵۰ هزار کیلومتر از روغن جدید استفاده نمایید.

7. باک سوخت را خالی نگذارید

فشار سوخت یکی از مواردی است که در عملکرد مناسب خودروهای اتومات بسیار موثر است لذا همواره سعی نمایید تا باک خودرو خیلی خالی نشود.

8. از دو پا برای ترمز و گاز استفاده نکنید

از پای راست خود جهت ترمز و گاز استفاده نمایید و مدام بین این پا و آن پا سوئیچ نکنید. استفاده از پای چپ در خودروهای اتومات به معنی فشردن پدال ترمز با آن است و اگر این فشردن پدال ترمز همزمان با فشردن پدال گاز باشد قطعا گیربکس خودروی شما دچار آسیب جدی می شود .

مقایسه مصرف سوخت گیربکس اتوماتیک و دستی

یکی از سوالاتی که عموما در مورد خودروهای اتوماتیک مطرح میشود میزان مصرف سوخت این خودروها و مقایسه آن با خودروهای دنده ای است. بررسی ها نشان می دهد که مصرف سوخت در خودروهای اتوماتیك بین 0.5 تا ۱۶ درصد بیشتر از خودروهای دنده ای است.

در حقیقت ایجاد دنده های بیشتر و كاهش نسبت دنده ها در خودروهای دنده ای منجر به کاهش مصرف سوخت خودرو می شود. در نتیجه در خودروهای دنده ای با شش دنده مصرف سوخت از خودروهای دنده ای با پنج دنده کمتر است. در حقیقت کمترین مصرف سوخت مربوط به خودروهای دنده ای با 6 دنده است. در خودروهای اتوماتیک هم جعبه دنده های 5 دنده نسبت به انواع 3 و 4 دنده مصرف سوخت کمتری دارند.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

 اگر در خصوص خرید خودروهای اتوماتیک سردرگم هستید می توانید از مشاوره خرید تلفنی همراه مکانیک استفاده کنید. با این مشاوره پاسخ تمامی سوالات خود را خواهید گرفت. برا یان منظور کافی است با شماره های 54072 تماس حاصل کنید و یا به این صفحه مراجعه نمائید.  

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

عوامل مخرب گیربکس اتومات چیست

نکات مهم رانندگی در برق با ماشین اتومات

علت لرزش دنده خودرو چیست

با رعایت این 5 نکته عمر گیربکس اتومات خود را 2 برابر کنید

در شرایط کنونی خرید کدام خودرو اتومات انتخاب مناسبی است

 

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
4 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
حامد
۱۳۹۸-۱۱-۰۲ ۰۹:۴۵

عالی بود ممنون از سایت خوبتون

علی
۱۳۹۸-۱۱-۱۶ ۲۰:۱۸

۲۰۷اتوماتیک صفردارم دورموتورتاآخرمیره بالابازم دنده ۲نمیشه یک میمونه علتش چیه ماشین زوزه میکشه تابره۲

رجبی
۱۳۹۹-۰۷-۱۷ ۱۳:۲۹

اطلاعات خوبی بود