” علت لرزش دنده خودرو چیست؟ ” سوالی که ممکن است برای هر راننده‌ای پیش بیایید. در این مقاله از سری مقالات همراه مکانیک قصد داریم به پاسخ این سوال بپردازیم که علت لرزش موتور خودرو چیست؟ با مجله همراه مکانیک همراه شوید تا در کنار یکدیگر به این نگرانی رانندگان بپردازیم.

اگر قصد فروش خودروی خودت رو داری، اونم تو سریع‌ترین زمان ممکن، کافیه اینجا کلیک کنید 

تا در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بدون پرداخت هیچ وجهی بعنوان پورسانت خودروت رو بفروشی

دنده یا دسته دنده اهرمی‌است که در داخل کابین خودرو قرار داشته و وظیفه آن تعویض دنده است؛ شایان ذکر است که دسته دنده در خودروهای قدیمی‌کنار فرمان واقع شده‌بود. خودروهای سواری معمولا دارای 5 دنده (5 سرعته) است که البته اگر دو حالت خنثی و دنده عقب را نیز مد نظر قرار ندهیم، 5 حالت مختلف می‌توان برای خودروها دنده دستی متصور شد. در خودروهای اتومات، دنده در اغلب موارد دنده دارای 4 حالت P، N، R و D است.

دسته دنده یا اهرم دنده به طور مستقیم با گیربکس و جعبه‌دنده در ارتباط بوده که هنگام تعویض دنده، دنده‌ها در جعبه‌دنده با هم درگیر شده و در نتیجه تغییر سرعت انجام می‌گیرد. دسته‌دنده نیز همانند سایر قطعات خودرو، پس از گذشت زمان می‌تواند دچار خرابی، فرسودگی و یا اختلال در عملکرد گردد. یکی از مواردی که در مورد ‌دنده شایع بوده و نگرانی‌های زیادی را نیز برای رانندگان به همراه دارد، لرزش دنده می‌باشد.

با یک کلیک استعلام خلافی خودرو را بدون دغدغه از اینجا بگیرید

البته ذکر این نکته ضروری است که برخی از این لرزش‌ها طبیعی بوده و مشکلی برای خودرو به وجود نخواهد آورد. اگر شما هم نگران وضعیت دنده و خودروی‌تان هستید در ادامه با همراه باشید تا با علت لرزش دنده خودرو بیشتر آشنا شوید.

مشکلاتی که موجب لرزش دنده خودرو می‌شود

علت لرزش دنده خودرو چیست

مشکلاتی که موجب لرزش دنده خودرو خواهد شد

1-لرزش دنده بدلیل مشکل در دسته موتور

لرزش دنده بدلیل دسته موتور

دسته موتور یکی از مهم‌ترین اجزا در حفظ تعادل خودرو بوده و وظیفه حفظ وزن خودرو را بر عهده دارد. بنابراین دور از انتظار نیست وجود مشکل یا شکستگی در دسته موتورها منجر به لرزش دنده خودرو و در حالت کلی لرزش موتور گردد. بسته به اینکه که خودرو محرک جلو باشد یا عقب، تعداد دسته موتور متفاوت بوده و شکستگی هر کدام از آن‌ها نیز علایم خود را دارد ولیکن در حالت کلی صدای تلق‌تلق به هنگام عبور از دست‌اندازها، نشان از خرابی دسته موتور دارد. سعی نمایید به صورت منظم، دسته موتورها را بررسی و بازدید نمایید تا از شکستگی آن پیشگیری گردد

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

زمانی که برای یکی از این دسته‌ها مشکلی پیش بیایید بصورت معمول موجب لرزش موتور و سیستم‌های متصل به آن می‌شود که یکی از آن‌ها گیر بکس می‌باشد سوای مشکلاتی دیگری که برای این بخش پیش می‌آید این لرزش به دنده خودرو نیز منتقل می‌شود و به این صورت است که این مشکل موجب لرزش دنده خودرو می‌شود

2-کیفیت پایین واسکازین

لرزش دنده خودرو بدلیل پایین بودن کیفیت واسکازین

 واسکازین همان روغن گیربکس است. کیفیت مناسب واسکازین، منجر به کارکرد روان گیربکس، کاهش سر و صدا، کاهش درجه حرارت گیربکس و … می‌گردد. چنانچه کیفیت واسکازین پایین بوده یا مقدار آن کافی نباشد می‌تواند باعث لرزش دنده خودرو نیز گردد. بهترین راهکار پیشگیری از این امر، تعویض به موقع روغن گیربکس است که بسته به نوع روغن، گیربکس خودرو و شرایط آب و هوایی فرق دارد ولیکن در حالت کلی هم‌زمان با تعویض دیسک و صفحه کلاچ، واسکازین نیز باید تعویض گردد.

3-خرابی پلوس

لرزش دنده خودرو بدلیل خرابی پلوس

پلوس وظیفه انتقال نیروی موتور به چرخ‌ها را برعهده دارد. شکستگی یا خرابی پلوس، در سرعت‌های پایین می‌تواند موجب لرزش دنده خودرو گردد. شایان ذکر است که شکستگی فنرهای داخل پلوس، باعث لرزش دنده در سرعت‌های خاصی خواهد شد. پارگی گردگیر پلوس، سفت نبودن پیچ‌های سر پلوس و همچنین عدم استفاده صحیح از خود دنده خودرو، از دلایل خرابی پلوس است. صدای تق‌تق از چرخ‌ها بیانگر خرابی پلوس است. برای آنکه متوجه شوید کدام سمت مشکل دارد؛ فرمان را به صورت کامل به آن سمت بچرخانید؛ چنانچه صدای تق‌تق آمد یعنی پلوس آن سمت مشکل دارد.

تابحال خرید خودرو دست دوم با گارانتی اونم از بزرگترین نمایشگاه آنلاین خودرو در کشور رو تجربه کردی؟ برای کسب تجربه بی نظیر اینجا کلیک کن

4-لرزش دنده خودرو بدلیل کیفیت پایین ساخت و مونتاژ

کیفیت پایین ساخت و مونتاژ یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند موجب لرزش دنده خودرو شود که این موضوع در خودروهای داخلی بیشتر دیده می‌شود. شایان ذکر است که گذر زمان نیز بر این امر تاثیرگذار است.

5- خرابی ماهک و میل ماهک

 ماهک، اهرمی‌هلالی‌شکل است که با حرکت آن، کشویی تعویض دنده هم حرکت کرده و تعویض دنده صورت می‌پذیرد. خرابی ماهک باعث لق شدن دسته دنده، لرزش آن و جا نرفتن دنده می‌گردد. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که خرابی ماهک عمدتا بصورت عدم توانایی در جا زدن دنده خود را نشان می‌دهد و شانس اینکه خرابی ماهک را با لرزش دنده خودرو متوجه شوید پایین می‌باشد.

6- اشکال در صفحه کلاچ و دیسک

لرزش دنده خودرو بدلیل خرابی دیسک و صفحه

خرابی صفحه کلاچ و دیسک از دیگر عوامل است که می‌تواند منجر به لرزش دنده خودرو گردد. جهت جلوگیری از ایجاد لرزش در دنده و بروز سایر مشکلات، بازدیدهای دوره‌ای را فراموش نکرده و به موقع اقدام به تعویض آن‌ها کنید. زمان تعویض صفحه کلاچ و دیسک، بسیار وابسته به نوع رانندگی شما است. اگر ماشین را در دنده 1 قرار داده و کلاچ را رها نمایید چنانچه موتور و اتاق خودرو بلرزد نشان از آن است که زمان تعویض صفحه کلاچ و دیسک فرا رسیده است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

7-تنظیم نبودن ارتفاع خودرو

تنظیم نبودن ارتفاع خودرو نیز می‌تواند از دلایل لرزش دنده خودرو باشد که با مراجعه به مکانیکی، در اغلب موارد این مشکل به راحتی قابل برطرف نمودن است.

در این مقاله سعی گردید تا مهم‌ترین عوامل لرزش دنده خودرو بیان گردد، اگر شما نیز تجربیات مشابهی دارید با ما و در قسمت نظرات در میان بگذارید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

چگونه با رعایت 5 نکته عمر گیربکس

عوامل مخرب گیربکس‌ اتوماتیک

اتوماتیک را 2 برابر کنیم

همه چیز در مورد جعبه گیربکس خودرو

بهترین زمان برای تعویض صفحه کلاچ چه زمانی است

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
2 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

[…] علت لرزش دنده خودرو چیست […]

دیزل
۱۳۹۹-۰۳-۱۵ ۰۱:۱۸

سلام.یه سمند دارم.معکوس که میکشم دسته دنده میلرزه مشگل چیه به نظرتون.
برنامتون خوبه