خودروهای داخلی علی‌رغم کاستی‌های که نسبت به مدل‌های خارجی دارند، اما تفاوت قیمت آن‌ها باعث شده تا بسیاری از مشتریان ایرانی و حتی برخی کشورهای همسایه از طرفداران پروپاقرص این خودروها شوند. هر چند که در دهه‌های گذشته خودروسازان کشورمان تلاش کرده‌اند تا از طریق همکاری با سایر خودروسازان جهان، کیفیت و امکانات خودروهای تولیدی خود را بالا ببرند.

خرید کوییک را بدون دغدغه ،کارشناسی شده و با گارانتی مدت دار از همراه مکانیک بخرید 

برای خرید اینجا کلیک کنید

در این میان سایپا به عنوان یکی از بزرگترین خودروسازان کشور در دهه 90 تلاش کرده تا نمونه‌هایی از خودروهای مناسب با شرایط خانوار متوسط ایرانی را ارائه بدهد که کوئیک و تیبا 2 دو نمونه معروف آن به شمار می‌روند. از آنجا که این دو خودرو دارای ویژگی‌ها و مشخصات مشابه زیای هستند، بنابراین بسیاری از مشتریان در خصوص خرید یکی از این دو محصول سایپا تردید دارند. ضمن آنکه تفاوت قیمت این دو خودرو نیز چندان نیست. در این مقاله قصد داریم تا ضمن معرفی هر دو محصول سایپا، به مقایسه ویژگی‌های فنی، امکانات و آپشن‌های، طراحی داخلی و ظاهری، وضعیت ایمنی، تجربه رانندگی و شرایط بازار آنها بپردازیم تا مشتریان بتوانند تحلیل بهتری در خصوص خرید آنها داشته باشند.

معرفی دو خودروی داخلی

ابتدا به معرفی تیبا 2 می‌پردازیم. انتقادات فراوان از شرکت سایپا به علت تولید طولانی مدت پراید و نبود نوآوری در محصولاتش، این شرکت را بر آن داشت که با عرضه برخی محصولات جدید به نیاز مشتریان خود پاسخ بدهد که تیبا یکی از این محصولات به شمار می‌رود. تیبا 2 در واقع نمونه هاچ‌بک تیبا به شمار می‌رود که به لحاظ ظاهری تفاوت محسوسی با تیبا دارد. این خودرو در سال 93 به بازار کشور عرضه شد و در این مدت توانسته مشتریان خاص خود را داشته باشد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

به نظر می‌رسد مدیران سایپا، این خودرو را برای طیف خاصی از مشتریان که بیشتر جوانان هستند، تولید می‌کنند. چرا که ظاهر آن اسپرت‌تر و جذاب‌تر از نسخه اصلی صندوق‌دار تیبا است. حتی برخی اعتقاد دارند که این خودرو جزء در برخی موارد ظاهری هیچ تفاوتی با نمونه صندوق‌دار خودرو تیبا ندارد. تیبا 2 که از آن به عنوان تیبا هاچ‌بک نیز یاد می‌کنند دارای موتور 4 سیلندر 8 سوپاپه و حجم موتور 1503 سی‌سی است. این خودرو شباهت بسیار زیادی با دیگر محصولات سایپا مانند کوئیک، تیبا صندوق‌دار و ساینا دارد.

اما در خصوص کوئیک نیز باید گفت که این خودرو یکی از جدیدترین محصولات سایپا به شمار می‌رود که در سال 1396 به بازار ارائه شده و در این مدت طرفداران خاص خود را پیدا کرده است. کوئیک بیش از هر خودرویی به محصول دیگر سایپا یعنی ساینا شباهت دارد. با این تفاوت که در طراحی ظاهری این خودرو ظرافت بیشتری به کار رفته و البته نسبت این خودرو، تقریبا امکانات و آپشن‌های بیشتری دارد. حتی برخی این خودرو را مدل هاچ‌بک ساینا به شمار می‌آورند.

بنابراین انتخاب بین کوئیک یا تیبا 2 می‌تواند انتخاب جذابی به شمار برود. چرا که هر دو خودرو هاچ‌بک بوده و معمولا طیف خاصی از مشتریان طرفدار این نوع خودروها هستند. کوئیک دارای موتور 4 سیلندر 16 سوپاپه و حجم موتور 1503 سی‌سی است. در ادامه به بررسی ویژگی‌های ظاهری و داخلی هر این دو محصول سایپا می‌پردازیم.

مقایسه کوئیک و تیبا 2 از نظر طراحی

کوییک
کوییک

اولین و مهم‌ترین شباهت هر دو خودرو هاچ‌بک بودن آنها است. در واقع هر دو آنها به اصطلاح جزء محصولات کوچولو سایپا هستند. در خصوص طراحی خارجی تیبا هاچ‌بک باید گفت که این خودرو در قسمت جلو چندان طراحی جذابی ندارد و سادگی در آن موج می‌زند. طراحی ساده چراغ‌ها و جلوپنجره کوچک آن چندان چنگی به دل نمی‌زند.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

این در حالی است که کوئیک در قسمت جلو طراحی زیباتر و اسپرت‌تری دارد. خصوصا طراحی جذاب سپر و چراغ‌های جلو باعث شده تا این خودرو در نمای روبرو، ظاهری اسپرت‌تر داشته باشد. اما در بخش جانبی هر دو خودرو چندان جذاب نیستند. از جمله معایب آنها می‌توان به چرخ‌های کوچک و طراحی ساده جانبی اشاره کرد. در بخش عقب نیز باید گفت که علی‌رغم شباهت‌هایی که دارند، اما به نظر می‌رسید که طراحی کوئیک جذاب‌تر و هیجان‌انگیزتر باشد.

تیبا 2

به طور کل در طراحی ظاهری، کوئیک نمره بهتری از هم‌خانواده خود خواهد گرفت. اما در خصوص طراحی داخل کابین، باید گفت که در محصولات سایپا به طور کل در طراحی این بخش تفاوت چندانی در خودروهای مختلف وجود ندارد. استفاده از متریال بی‌کیفیت و طراحی ساده از ویژگی‌های داخل کابین تیبا هاچ‌بک و کوئیک به شمار می‌رود. هر چند که برخی اعتقاد دارند که طراحی داخلی کوئیک اندکی بهتر از تیبا 2 بوده که البته این تغییرات چندان محسوس نیست.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

مقایسه کوئیک و تیبا 2 از نظر فنی

مقایسه کوئیک و تیبا 2
مقایسه ویژگی‌های فنی تیبا 2 و کوئیک

اما به لحاظ فنی باید گفت که چندان نمی‌توان تفاوت محسوسی را بین این دو خودرو دید و بیشتر تفاوت آنها در طراحی ظاهری است. با این حال، برخی اعتقاد دارند که موتور کوئیک اندکی قدرت‌مندتر از محصول دیگر سایپا است. برای مقایسه بهتر بخش فنی این خودروها، می‌توان جدول زیر را مشاهده کرد.

مدل خودرو

کوئیک

تیبا 2

پیشرانه

پیشرانه 1.5 لیتری

پیشرانه 1.5 لیتری

حجم موتور

1503 سی‌سی

1503 سی‌سی

حداکثر قدرت

128 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه

128 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه

حداکثر گشتاور

87 اسب بخار در 5300 دور در دقیقه

 87 اسب بخار در 5300 دور در دقیقه

گیربکس

گیربکس پنج سرعته

به صورت دستی و 5 سرعته

مصرف سوخت (ترکیبی)

            7.2 لیتر در هر صد کیلومتر

7 لیتر در هر صد کیلومتر

شتاب صفر تا 100

12.5 ثانیه

در دسترس نیست

حداکثر سرعت

180 کیلومتر بر ساعت

180 کیلومتر در ساعت

مقایسه کوئیک و تیبا 2 از نظر امکانات رفاهی

آپشن‌های رفاهی  کوییک
آپشن‌های رفاهی کوییک

بیشترین تفاوت بین دو خودرو را می‌توان در امکانات آن دو مشاهده کرد. جایی که سایپا تلاش کرده تا در خودرو کوئیک امکانات و آپشن‌های بیشتری را نسبت به تیبا هاچ‌بک ارائه دهد. به طوری که در این خودرو برخی امکانات از قبیل وجود فرمان هیدرولیک و برقی وجود دارد.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

همچنین نمایشگر لمسی یکی دیگر از امکاناتی است که کوئیک نسبت به تیبا 2 دارد. برای مقایسه بهتر آپشن‌های دو خودرو می‌توان جدول زیر را مشاهده کرد.

تجهیزات

کوئیک

تیبا 2

چراغ

چراغ مه‌شکن عقب و جلو، قابلیت تنظیم ارتفاع چراغ‌های جلو

چراغ سوم خطر، چراغ جلو با تنظیم زاویه نور، مه‌شکن عقب

سیستمهای مولتی مدیا

رهیاب – بلوتوث – کنترل سیستم صوتی از روی فرمان

سیستم صوتی مجهز به: رادیو + CD Player با قابلیت پخش MP3

صفحه نمایش

نمایشگر لمسی 7 اینچی

رینگ ها

رینگ 14 اینچی آلومینیومی

رینگ آلومینیومی 

آینه

قابلیت تنظیم برقی

آینه‌های جانبی تاشو با قابلیت تنظیم از داخل

تهویه مطبوع

تهویه مطبوع اتوماتیک

سیستم تهویه مطبوع

صندلی

صندلی برقی

صندلی راننده با قابلیت تنظیم ارتفاع

شیشه

شیشه بالابر برقی جلو و عقب

گرمکن شیشه عقب، برف پاک کن شیشه عقب

سیستم های هشدار دهنده

سیستم هشدار نبستن کمربند راننده

مجهز به سیستم ضد سرقت (Immobilizer)

مقایسه کوئیک و تیبا 2 از نظر ایمنی

دو خودرو به طور کلی تفاوت زیادی به لحاظ ایمنی ندارند و می‌توان یکی از نقاط ضعف خودروهای داخلی را ایمنی ضعیف آنها نام برد که محصولات سایپا نیز از آن مستثنی نیستند. با این حال به نظر می‌رسد در این بخش نیز اندکی وضعیت کوئیک نسبت به هم‌خانواده دیگر خود بهتر است. برای مقایسه ایمنی دو خودرو برخی تجهیزات مربوط به ایمنی آنها در جدول زیر نمایش داده شده است.

تجهیزات

کوئیک

تیبا 2

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

سیستم ضد سرقت (Immoblizer) و سیستم هشدار سرقت با بوق خودرو (VAS)

سیستم ضد سرقت ایموبلایزر

کیسه هوا

داراي 2 ايربگ (راننده و سرنشين جلو)

کیسه هوای راننده

سیستم ترمز

ترمز جلو دیسکی – ترمز عقب کاسه ای – مجهز به سيستم پيشرفته ترمز ABS+ EBD

سیستم ترمز ABS

تجربه رانندگی

تیبا 2
تیبا 2

هر دو خودرو به علت پشرانه نه چندان قوی که دارند ممکن است در برخی مسیرهای صعب‌العبور راننده را با مشکل مواجه سازند و توان کافی را نداشته باشند. همچنین نفوذ صدا به داخل کابین خودرو یکی دیگر از نقاط ضعف آنها به هنگام رانندگی به شمار می‌رود. در خصوص مصرف سوخت نیز اگرچه تفاوت چندانی با هم ندارند اما معمولا کوئیک به میزان اندکی مصرف سوخت بیشتری دارد. به نظر می‌رسد دو محصول شرکت سایپا خودروهای بسیار مناسبی برای سفرهای دورن شهری و رفت‌وآمد در مسیرهای پرترافیک کلان‌شهر هستند. چرا که به علت طراحی و فیزیک مناسبی که دارند برای خیابان‌ها و اتوبان‌های ایران بسیار مناسب به نظر می‌رسند. تقریبا به لحاظ تجربه رانندگی تفاوت چندان محسوسی بین محصولات مختلف سایپا از جمله ساینا، تیبا و کوئیک وجود ندارد.

تحلیل بازار و کلام آخر

به آخرین بخش از مقاله ” مقایسه کوئیک و تیبا 2 ” رسیدیم. از لحاظ قیمت و شرایط بازار باید گفت که خودرو کوئیک معمولا با قیمت بیشتری به بازار عرضه می‌شود. به طوری که معمولا حدود 10 میلیون تومان تفاوت قیمت با تیبا 2 دارد. به نظر می‌رسد از آنجا که برای خریداران این نوع خودروها این مقدار اختلاف قیمت قابل‌توجه بوده، بنابراین شاید خرید تیبا هاچ‌بک منطقی‌تر به نظر برسد.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

هر چند که کوئیک به صورت کلی دارای امکانات و آپشن‌های بیشتری بوده و همچنین در طراحی ظاهری نیز دارای تفاوت‌هایی با دیگر محصول سایپا است. به گونه‌ای که این خودرو در ظاهر معمولا جذابیت بیشتری نسبت به تیبا 2 دارد. اما گویا این برتری‌ها چندان محسوس و پررنگ نیست که بابت آن قیمت بالاتری را پرداخت کرد. هر چند که در نهایت این سلیقه و توان مالی مصرف‌کننده بوده که تصمیم نهایی را می‌گیرد. چرا که اگر برای مصرف‌کنندگان این اختلاف قیمت چندان مهم نباشد، آن وقت قطعا کوئیک خودرو بهتری خواهد بود.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
13 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها

[…] مقایسه کوئیک و تیبا2 […]

[…] مقایسه کوئیک و تیبا2 […]

[…] مقایسه کوئیک و تیبا2 […]

[…] مقایسه کوئیک و تیبا2 […]

[…] مقایسه کوئیک و تیبا 2 […]

[…] مقایسه کوئیک و تیبا2 […]

[…] مقایسه کوئیک و تیبا2 […]

[…] مقایسه کوئیک و تیبا2 […]

اکبر
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۱۵:۳۷

بالاخره ندونستم کوییک ۱۶سوپاپه یا مثل تیبا و ساینا ۸ سوپاپ داره!!!!

محمودرحیمیان
۱۳۹۸-۱۲-۰۷ ۱۸:۰۶
پاسخ به  اکبر

والا من که کاپوت تیبا ساینا و کوییک رو نگاه ظاهری کردم فرقی ندیدم حتی سیم کلاچ هم یکی بود

میلاد
۱۳۹۹-۰۸-۱۶ ۱۵:۵۵
پاسخ به  اکبر

سلام. 8 هست.موتور تیبا و کوییک و ساینا هیچ تفاوتی با هم ندارند.

....
۱۳۹۹-۰۱-۰۱ ۱۸:۴۹

واقعا من فکر نمی کنم به همین تفاوت کم باشه من خودم چند سال پیش تیبا ۲ داشتم زیاد راضی نبودم اما الان ۱ ساله کوییک دارم خیلی راضیم تازه خرجشم از ۲۰۶ و…کم تره.

صادق
۱۳۹۹-۰۹-۰۷ ۱۱:۴۴
پاسخ به  ....

چه فرقی داره که تورو راضی کرده؟