خودروسازان ایرانی طی چند سال گذشته از طریق همکاری با سایر شرکت‌های خارجی اقدام به تولید برخی خودروها کرده‌اند که در بازار با استقبال مناسبی روبرو شده است. از طرفی، قیمت مناسب این خودروها باعث شده تا بیشتر اقشار متوسط و حتی اقشار پایین جامعه نیز بتوانند آن‌ها را خریداری کنند.

خرید کوییک را بدون دغدغه ،کارشناسی شده و با گارانتی مدت دار از همراه مکانیک بخرید 

برای خرید اینجا کلیک کنید

شرکت خودروسازی سایپا در چند سال گذشته از طریق عرضه برخی خودروها به بازار توانسته برای آن‌ها در بازار ایران مشتریان خوبی پیدا کند. از جمله این خودروها می‌توان به دو خودرو ساینا و کوئیک اشاره کرد. از آنجا که این دو خودرو از ویژگی‌ها، مشخصات، امکانات و قیمت تقریبا نزدیک به هم برخوردار هستند، بنابراین برخی از افراد ممکن است در خرید یکی از آن‌ها دچار تردید شوند. در این مقاله قصد داریم تا ضمن معرفی دو خودرو و بیان ویژگی‌های آن‌ها، به مقایسه هر دو بپردازیم. این مقایسه شامل ویژگی‌های فنی، طراحی ظاهری و داخلی، شرایط بازار و قیمت، تجربه رانندگی و امکانات و تجهیزات آن‌ها است.

ابتدا به سراغ ساینا می‌رویم. سایپا ساینا را می‌توان برادر تیبا دانست. این خودرو بعد از آن به بازار عرضه شد که برخی از افراد و کارشناسان به طراحی تیبا و برخی ویژگی‌های آن پاره‌ای از انتقادات را وارد کردند. بنابراین سایپا در سال 1394 تصمیم گرفت که خودرویی به نام ساینا را به بازار عرضه کند که در آن تلاش شده تا برخی از ایرادات تیبا خصوص به لحاظ طراحی برطرف شود. ساینا خودرویی است که براساس پلتفرم X200 تولید شده و در ساخت آن تلاش شده تا نسبت به تیبا، ویژگی‌های بهتری داشته باشد. ساینا در سه تیپ متفاوت به بازار عرضه می‌شود که معمولا هر کدام از آن‌ها از لحاظ برخی امکانات و تجهیزات با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. هر چند که به لحاظ فنی تفاوت خاصی بین آن‌ها مشاهده نمی‌شود. این خودرو از موتور 4 سیلندر 8 سوپاپه بهره می‌برد و حجم موتور آن 1503 سی‌سی است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

اما به رقیب هموطن ساینا یعنی کوئیک رسیدیم. برخی کوئیک را نسخه هاچ‌بک ساینا می‌دانند. این خودرو بعد از تیبا و ساینا توسط خودروسازی سایپا در سال 95 به بازار عرضه شد. کوئیک نیز براساس پلتفرم X200 تولید شده و سومین خودرو ملی شرکت سایپا به شمار می‌رود. این خودرو از موتور 4 سیلندر 16 سوپاپه بهره می‌برد و دارای حجم موتور 1503 سی‌سی است. برخی اعتقاد دارند که سایپا در تولید این خودرو تلاش کرده تا برخی ایرادات ساینا و تیبا را در زمینه‌های مختلف از جمله ایمنی و همچنین طراحی برطرف کند. با این حال، بسیاری از افراد هستند که نظری دیگری دارند و معمولا در خرید یکی از آن‌ها دچار تردید می‌شوند. در ادامه به مقایسه ویژگی‌های ظاهری و داخلی این دو محصول سایپا می‌پردازیم. 

مقایسه طراحی ساینا و کوئیک

مقایسه کوئیک و ساینا
طراحی داخلی کوییک

اگرچه این دو خودرو به لحاظ فنی ممکن است چندان با یکدیگر تفاوت نداشته باشند، اما به لحاظ ظاهری قطعا می‌توان تفاوت‌های محسوسی را مشاهده کرد. در خصوص طراحی ظاهری هر چند باز هم دو خودرو دارای شباهت‌هایی هستند. اما به طور کل طراحی کوئیک را می‌توان جوان‌پسندتر، هیجان‌انگیزتر و اسپرت‌تر دانست با این حال امکان دارد که برخی از افراد ظاهر ساده‌تر ساینا را ترجیح بدهند. در قسمت جلو تقریبا هر دو خودرو ظاهر یکسانی دارند و تنها در بخش سپر، کوئیک تلاش کرده تا ظاهر بهتری داشته باشد. در نمای جانبی، خودرو کوئیک برخی تزئینات را به کار برده که موجب جذاب‌تر شدن آن شده است.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

همچنین این خودرو برخلاف ساینا از دستگیره‌های بهتری استفاده کرده است. بیشتر تفاوت دو محصول سایپا را می‌توان در قسمت عقب مشاهده کرد که کوئیک با طراحی خاص صندوق عقب و کپی کردن برخی ایده‌ها به نسبت توانسته طراحی بهتری از ساینا در این بخش داشته باشد. البته نباید فراموش کرد که به طور کل محصولات خودروسازان داخلی و خصوصا سایپا نسبت به مدل‌های هم‌رده‌های خارجی چندان چنگی به دل نمی‌زنند.

مقایسه کوئیک و ساینا
طراحی داخلی ساینا

اما از جنبه طراحی داخل کابین نیز گویا کوئیک برتری نسبی خود را نسبت به ساینا حفظ کرده است. هر چند که این برتری بسیار جزئی بوده و گویا دو خودرو در داخل کابین چندان تفاوتی با یکدیگر ندارند. نکته دیگر آنکه هر دو محصول سایپا از کیفیت پایین متریال به کار رفته در ساخت قطعات داخل کابین رنج می‌برند. با این حال، سایپا تلاش کرده با استفاده از برخی امکانات، کابین کوئیک را اندکی جذب‌تر از ساینا طراحی کند. بنابراین به طور کل در این زمینه می‌توان امتیاز بیشتری را به کوئیک نسبت به ساینا داد.

مقایسه ساینا و کوئیک از نظر فنی

مقایسه کوئیک و ساینا
مقایسه فنی کوئیک و ساینا

ویژگی‌های فنی پایه و اساس عملکرد هر خودرو را تشکیل می‌دهد. اگرچه تولیدات شرکت سایپا به نسبت سایر خودروسازان جهان نمی‌تواند قابلیت زیادی به لحاظ فنی عرضه کند، اما طبیعتا قیمت آن خودروها نیز با محصولات این شرکت قابل‌مقایسه نیست.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

ساینا و کوئیک به لحاظ فنی شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند و برتری دادن یکی از آن‌ها سخت به نظر می‌رسد. با این حال، برای مقایسه بهتر می‌توان جدول زیر را مشاهده کرد.

مدل خودرو

ساینا

کوئیک

پیشرانه

پیشرانه 1.5 لیتری

پیشرانه 1.5 لیتری

حجم موتور

1503 سی‌سی

1503 سی‌سی

حداکثر قدرت

87 اسب بخار در 5300 دور در دقیقه

87 اسب بخار در 5300 دور در دقیقه

حداکثر گشتاور

128 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه

128 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه

گیربکس

گیربکس پنج سرعته

گیربکس پنج سرعته

مصرف سوخت (ترکیبی)

7 لیتر در هر صد کیلومتر

7.2 لیتر در هر صد کیلومتر

شتاب صفر تا 100

11 ثانیه

12.5 ثانیه

حداکثر سرعت

180 کیلومتر در ساعت

183 کیلیومتر در ساعت

مقایسه آپشن و امکانات رفاهی ساینا و کوئیک

مقایسه کوئیک و ساینا
مقایسه آپشن و امکانات رفاهی ساینا و کوئیک

آپشن و امکانات رفاهی خودرو برای بسیاری از افراد ممکن است از سایر ویژگی‌ها آن مهم‌تر باشد. در خصوص دو خودرو مذکور باید گفت که باز هم علی‌رغم برتری شباهت‌ها نسبت به تفاوت‌ها، تا حدودی می‌توان برتری نسبی کوئیک را مشاهده کرد. چرا که سایپا در محصول جدید خود تلاش کرده تا برخی امکانات را اضافه کند. هر چند که این موضوع چندان قابل‌توجه و زیاد  نیست. برای بررسی و مقایسه بیشتر امکانات دو خودرو می‌توان جدول زیر را بررسی کرد.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

تجهیزات

ساینا

کوئیک

چراغ

چراغ مه‌شکن عقب و جلو

چراغ مه‌شکن عقب و جلو، قابلیت تنظیم ارتفاع چراغ‌های جلو

سیستم‌های مولتی مدیا

قابلیت پخش MP3 و USB و AUX

رهیاب – بلوتوث – کنترل سیستم صوتی از روی فرمان

صفحه نمایش

صفحه نمایشگر MFD

نمایشگر لمسی 7 اینچی

رینگ‌ها

رینگ 14 اینچی

ارینگ, 14 اینچی آلومینیومی

آینه

قابلیت تنظیم برقی

قابلیت تنظیم برقی

تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک

سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک

صندلی

صندلی برقی

صندلی برقی

شیشه

شيشه بالابرهاي برقي جلو – گرمكن شيشه عقب

شیشه بالابر برقی جلو و عقب

سیستم‌های هشدار‌دهنده

قفل ایمنی کودک برای درب‌ها

سیستم هشدار نبستن کمربند راننده

مقایسه ایمنی ساینا و کوئیک

ایمنی خودروهای تولید داخل را نمی‌توان با محصولات خارجی مقایسه کرد. اما باید گفت برخی اعتقاد دارند که کوئیک به علت استفاده از سیستم ترمز مناسب‌تر، تا حدودی از ایمنی بیشتری برخوردار است. با این حال، هر دو خودرو از ایمنی چندان زیادی برخوردار نیستند که از جمله آن می‌توان به بدنه ضعیف هر دو آن‌ها اشاره کرد که مقاومت چندانی در تصادفات و برخوردها ندارد. برای مقایسه بهتر ایمنی می‌توان جدول زیر را بررسی کرد.

تجهیزات

ساینا

کوئیک

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

مجهز به سيستم ضد سرقت (Immobilizer)

سیستم ضد سرقت (Immoblizer) و سیستم هشدار سرقت با بوق خودرو (VAS)

کیسه هوا

داراي 2 ايربگ (راننده و سرنشين جلو)

کیسه هوای راننده و سرنشین جلو

سیستم ترمز

ترمز جلو دیسکی – ترمز عقب کاسه ای – مجهز به سيستم پيشرفته ترمز ABS+ EBD

ترمز جلو دیسکی عقب کاسه ای – ABS – EBD – BA – ESC

تجربه رانندگی

مقایسه کوئیک و ساینا
تجربه رانندگی

یکی از مشکلات هر دو خودرو در رانندگی، نفوذ صدا به داخل کابین است که در سرعت‌های بالا این موضوع می‌تواند سرنشینان را آزار دهد. از طرفی هر دو خودرو توان کافی برای عبور از مسیرهای صعب‌العبور پرشیب را ندارند. یکی از مواردی که برخی از مالکان کوئیک به هنگام رانندگی به آن اعتراض دارند عملکرد نه چندان مناسب گیربکس این خودرو است. البته ساینا نیز تا حدودی همین مشکل را به هنگام رانندگی دارد.

از طرفی این شتاب‌گیری این خودرو در سربالایی‌ها چندان چنگی به دل نمی‌زند. به نظر می‌رسید هر دو خودرو ساینا و کوئیک بیشتر برای تردد در مسیرهای شهری و عبور آسان از ترافیک شهری مناسب هستند تا آنکه بتوان با آن‌ها به مسافرت‌های طولانی خصوصا در مسیرهای پرپیچ و خم رفت. مصرف سوخت دو خودرو نیز تقریبا مشابه بوده و به اعتقاد برخی کوئیک تا حدودی مصرف بیشتری نسبت به ساینا دارد که چندان محسوس نیست.

تحلیل بازار و کلام آخر

مقایسه کوئیک و ساینا
تحلیل بازار

به لحاظ قیمت، دو محصول سایپا قیمت تقریبا نزدیکی دارند. هر چند که معمولا کوئیک قیمت بیشتری نسبت به ساینا دارد اما این تفاوت قیمت چندان زیاد نیست. با این حال، از منظر سایر ویژگی‌های فنی و امکانات رفاهی، هر چند که دو خودرو تفاوت شاخص و قابل‌توجهی ندارند، اما می‌توان برتری نسبی را به کوئیک داد. برتری این خودرو بیشتر به لحاظ ظاهری و همچنین برخی امکانات و آپشن‌‌های اضافه شده به آن است.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

تفاوت‌های سلیقه‌ای و میزان بودجه‌ و توان مالی افراد نقش زیادی را در انتخاب خودرو دارد. اما به نظر می‌رسد تفاوت اندک قیمت ساینا، نمی‌تواند موجب برتری آن نسبت به کوئیک شود. با این حال، امکان دارد که خودرو کوئیک به علت ورود تازه‌تر به بازار با برخی مشکلات از جمله کمبود قطعات همراه باشد. هر چند که این موضوع نمی‌تواند در حد گسترده و قابل‌توجه باشد.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

5 دلیل برای اینکه ساینا بخریم

معرفی کوتاه بسترن b30،سایپا کوئیک وهایما S5 

مقایسه ساینا اتوماتیک با رانا

مقایسه رنو ساندرو و کوییک

مقایسه ساینا sx و ساینا ex

در شرایط کنونی خرید خودرو اتومات انتخاب درستی است؟

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
10 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
حمید
۱۳۹۸-۰۸-۲۲ ۰۳:۲۹

داداش شما اشتباه مقایسه کردی. شما باید ساینا دنده ای رو با کوییک دنده ای مقایسه کنی نه اتومات.انوقت بهتر متوجه میشی که برای کوییک دنده ای، داری هزینه اضافی میدی .

سردبیر
۱۳۹۸-۰۸-۲۵ ۱۵:۴۷
پاسخ به  حمید

ببینید این مقایسه بیشتر برای این بود که به این نتیجه برسیم که هیچ کدوم ارزش خرید نداره و اینکه فایده نداره این هزینه برای این دوتا بدید مقایسه با اتومات هم برای همینه که بتونیم یه سمت مقایسه رو برنده نشون بدیم

مهدی
۱۳۹۸-۱۱-۰۶ ۲۲:۱۲

بریم پس 206 یا 405 پر خرج بخریم که واشر بزنه یا هزینه بالای نگهداری 206؟؟ بیست میلیون بیشتر از ساینا بدی برا 206 تیپ دو ؟؟ با موتور ضعیف تر از ساینا با 75 اسب ؟ جای کمتر سواری خشکتر هزینه بیشتر ؟؟ اون ماشین ایمنمون که سمند باشه شبکه منوتو تست کرد دو ستاره بزور میگیره تازه لشه ماشین داخلی همش یچیزه

[…] مقایسه کوییک و ساینا […]

[…] مقایسه کوییک و ساینا […]

[…] مقایسه کوییک و ساینا […]

[…] مقایسه کوییک و ساینا […]

[…] مقایسه کوییک و ساینا […]

[…] مقایسه کوییک و ساینا […]

[…] مقایسه کوئیک و ساینا […]