مقایسه مزدا 3 و ماکسیما

فهرست مطالب

مقایسه مزدا3 و ماکسیما را می‌توان یکی از با اصالت‌ترین جنگ‌ها در مقالات مجله همراه مکانیک دانست که امروز به آن خواهیم پرداخت. اوضاع بازار خودرو روزبه‌روز دچار تلاطم بیشتری می‌­شود و این بهترین فرصت برای خودرو‌های چینی است که بتوانند با قیمت­‌های نجومی‌ خود بازار را در دست خود بگیرند. این وسط دو خودرو هستند که باعث شده­‌اند بازار همچنان گرمی‌ خود را داشته باشد. دو خودرویی که سالیان درازی است مهمان خیابان­‌های ایران شده­‌‌اند و از آنجا که ایرانیان مهمان‌­نواز هستند از ماکسیما و مزدا3 تمام و کمال طرفداری و پذیرایی کرده­‌‌اند.

ابتدا نگاهی به تاریخچه این دو سدان پرفروش بیندازیم. ماکسیما یک سدان با ابعاد بزرگ است که ابتدای دهه 80 میلادی اولین نسخه آن عرضه شد؛ تا به حال 8 سری از ماکسیما رونمایی شده‌­است که متاسفانه فقط سری 5 در ایران وجود دارد. از طرفی دیگر مزدا3 در ابتدای قرن 21 رونمایی شد و با توجه به اینکه نیوفیس آن نیز در ایران موجود است در بخش­‌هایی برگ برنده دست آن است.

ماکسیما از اوایل دهه 80 شمسی و مزدا3 از اواسط دهه 80 وارد ایران شده­‌‌اند و هر تغییری که روی این دو خودرو اعمال شده است از روی خوش طرفدارانشان بهره‌­مند شده­‌اند. البته همان­طور که گفته شد نکته منفی ماکسیما در نبود تغییراتی برای فضای بیرونی و داخلی خود است که با توجه به آمدن مزدا3 جدید تا حدی سنگینی وزنه رقابت به سمت مزدا3 رفته است. اما سرعت ماکسیما زبان‌­زد است در حدی که در بعضی از درگ­‌ها از خودرو‌های بالای 1 میلیارد نیز پیشی می‌­گیرد. در ادامه با ما همراه شوید تا با مقایسه مزدا3 و ماکسیما شاهد جدالی جذاب در رینگ مجله همراه مکانیک باشیم.

مقایسه ظاهری، همه چیز از نیوفیس نشأت می‌­گیرد

ابتدا نگاهی به فضای بیرونی این دو سدان پرطرفدار بیندازیم. البته قبل از آن نگاهی به اوضاع بازار این دو خودرو بیندازیم که مربوط به این بخش نیز است. ماکسیما در حال حاظر با قیمتی عرضه می‌­شود که پرچم‌دار‌های خودرو‌های چینی عرضه می‌­شوند. همین مسئله گواه همچنان بروز بودن نماینده نیسان است. از طرفی دیگر مزدا3 نیز یکی از خودرو‌های پرفروش بازار محسوب می‌­شود که حاکی از زیبا بودن این خودرو دارد پس مقایسه مزدا3 با ماکسیما بر سر ظاهرشان، رقابتی بین این دو است و اگر خودرویی در این جنگ بازنده شود باز در مقایسه با سایر رقبا مطمئنا برنده محسوب می‌­شود.

ماکسیما دارای ظاهر بیرونی ساده و در عین حال اسپرت است که پختگی نیز در ظاهرش موج می‌­­زند. چراغ­ جلو‌های خاص ماکسیما همچنان طرفدار خود را دارد ولی جلوپنجره کوچک‌اش دیگر به­ اصطلاح از مد افتاده و در رقابت با مزدا3 کم می‌­آورد. از طرفی دیگر چراغ­‌های مه‌شکن ریزی نیز تعبیه شده که کاملاً نشان از طراحی قدیمی این شاهکار نیسان دارد.

مزدا3 اما باید در دو نسخه مقایسه شود. اگر نسخه قدیمی مزدا3 را بخواهیم بررسی کنیم، او هم در قسمت جلوپنجره حرفی برای گفتن ندارد اما چراغ­‌های جلو ب­ه‌قدری زیبایی دارد که بتو‌اند رقیب‌اش را زمین بزند. چراغ­‌های مه‌شکن نیز با اینکه از طراحی قدیمی بهره‌مند است اما باز از رقیبش ماکسیما، طراحی جدیدتری دارد.

مزدا3 نیوفیس که دیگر نیاز به گفتن ندارد؛ نسخه آپدیت شده مزدا3 فوق‌­العاده طراحی شده و با تغییرات ریز در چراغ­‌ها و تغییرات درشتی برای جلوپنجره دیگر دست ما را برای انتقاد بسته و بدون شک برگ برنده را در مقابل با ماکسیما دارا است.

حال به قسمت کناری بپردازیم؛ قسمتی که ماکسیما به دلیل ابعاد بزرگش جذبه خاصی دارد و از این لحاظ نسبت به رقیب خود، مزدا3 بهتر ظاهر شده‌­است. البته طراحی قدیمی ماکسیما کمی‌ به ذوق بیننده می‌­زند اما اگر دنبال خودرویی با جذبه بالا هستید، ماکسیما گزینه بهتری برای شما محسوب می‌­شود. مزدا3 اما طراحی جدیدتری دارد ولی همچنان با توجه به طراحی جدیدترش در قسمت کناری توانایی رقابت با ماکسیما را ندارد تا همه­ چیز در قسمت آخر معلوم شود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

طراحی قدیمی یکی از نقاط ضعف تمام خودرو‌ها محسوب می‌­شود اما برای ماکسیما همیشه به این صورت نیست؛ چراغ­‌های ماکسیما برای قسمت پشتی خود کمی‌ قدیمی شده اما به‌قدری این چراغ­‌ها زیبا است که همچنان جدید محسوب می‌­شود و در کنار آن، صندوق کشیده خود از نکات مثبت این سدان بلند محسوب می‌­شود. مزدا3 نیز معروف به زیبایی چراغ­‌های عقب خود است اما با توجه به صندوق عقب نسبتا کوچک خود، نمی‌­تو‌اند برنده این بخش باشد تا در مقایسه مزدا3 با ماکسیما بر سر طراحی بیرونی، همه ­چیز نزدیک و نفس­‌گیر در جریان باشد. حال باید شاهد مقایسه مزدا3 با ماکسیما بر سر طراحی داخلی باشیم تا بالاخره بتوانیم دست یکی از دو شرکت­ کننده در رینگ رقابت را بالا ببریم.

فضای داخلی ماکسیما
فضای داخلی ماکسیما

ابتدا نگاهی به ماکسیما بیندازیم؛ سدانی که اصالت در طراحی داخلی­ آن نیز موج می‌­زند. ظاهر ساده و درعین‌حال سرسنگین­ش دل بسیاری را می‌­برد. داشبورد ساده و ست بودن کناره درب­‌ها با روکش صندلی از ویژگی­‌های ماکسیما است اما ظاهر بسیار قدیمی کیلومترشمار امتیاز ماکسیما را پائین می‌­آورد. البته در نسخه­ ‌های جدیدتر ماکسیما صفحه نمایشگر نیز دیده شد که تا حدی ظاهر این خودرو را مدرن‌­تر کرد اما همچنان خودرویی قدیمی محسوب می‌­شود.

فضای داخلی مزدا 3 جدید
فضای داخلی مزدا3 جدید

مزدا3 نیز در دو نسخه باید بررسی شود. نسخه قدیمی مزدا3 اصالت ندارد اما باز امتیاز بیشتری نسبت به ماکسیما می‌گیرد؛ داشبورد شیک­‌تر، دکمه­‌های زیاد در قسمت میانی داشبورد، دکمه­‌های روی فرمان و صفحه کیلومترشمار مدرن از دلایلی است که مزدا3 موفق­تر ظاهر شده‌­است.

البته در نسخه جدید مزدا3 شاهد صفحه نمایشگر و به‌روز شدن داشبورد هستیم که دیگر حرفی برای گفتن نمی‌گذارد تا بدون شک برنده این بخش مزدا3 باشد.

مقایسه فنی، ماکسیما وارد می‌­شود

مقایسه فنی مزدا 3 با ماکسیما
مقایسه فنی مزدا3 با ماکسیما

در مقایسه مزدا3 با ماکسیما برای بخش ظاهری این نماینده مزدا بود که مدال قهرمانی را بر دور گردن خود می‌­دید. اما در بخش فنی ماکسیما نه یک سر و گردن بلکه کلاً قابل مقایسه با مزدا3 نیست و بهتر است بدون گفتن حرفی شما را دعوت به مطالعه جدول زیر کنیم تا از قدرت ماکسیما مطلع شوید:

مدل خودرو مزدا3 ماکسیما
پیشرانه 4 سیلندر 6 سیلندر
حجم موتور 2 لیتر 2.9 لیتر
حداکثر قدرت 148 اسب بخار 227 اسب بخار
حداکثر گشتاور 187 نیوتون متر 288 نیوتون متر
گیربکس 5 دنده اتوماتیک تیپ ترونیک 5 دنده سرعتی، 4 سرعته اتوماتیک
مصرف سوخت (ترکیبی) 7.6 لیتر 111 لیتر
شتاب صفر تا 100 9.2 8.8
حداکثر سرعت 210 کیلومتر بر ساعت 240 کیلومتر بر ساعت

 

مقایسه آپشن­‌ها و امکانات رفاهی، جنگی زیبا و تنگاتنگ

آپشن¬های مزدا 3
آپشن ‌های مزدا3

مزدا3 و ماکسیما دو خودروی محبوب هستند که یکی از دلایل محبوبیت بین مردم، آپشن­‌ها و امکانات رفاهی آن‌ها است.

 

 

البته که نسخه­‌های قدیمی این دو خودرو از آپشن­‌های کمی بهرمند بودند اما در جدیدترین نسخه­ ‌های عرضه شده در ایران از هر دو خودرو، شاهد آپشن­‌های درحد انتظاری بودیم. برای مقایسه دقیق مزدا3 با ماکسیما برای قسمت آپشن­‌ها و امکانات رفاهی می‌­توانید به جدول زیر مراجعه فرمائید:

تجهیزات مزدا3 ماکسیما
چراغ چراغ­‌های ‌هالوژن، تنظیم ارتفاع چراغ­‌های جلو، مه شکن جلو و عقب، زنون و چرخش نور در پیچ ‌ها مه شکن جلو
سیستم‌های مولتی مدیا رادیو، MP3 ، AUX ، CD، 4 بلندگو رادیو، 5 سی دی چنجر، 6 بلندگو، AUX
صفحه نمایش صفحه نمایش لمسی صفحه نمایش با دکمه
آینه تنظیم برقی اینه ‌ها با گرمکن تنظیم برقی اینه ‌ها با گرمکن
تهویه مطبوع کنترل اتوماتیک دوگانه اتوماتیک، دارای دریچه تهویه برای ردیف عقب
صندلی تنظیم دستی، گرمکن، روکش چرمی‌، تنظیم ارتفاع، گرمکن صندلی‌های جلو و پشت سری فعال تنظیم برقی صندلی،  کمربند پیش کشنده، قابلیت خواب‌اندن صندلی عقب
شیشه شیشه بالابر جلو و عقب برقی با قطع کن شیشه بالابر برقی
سیستم ‌های هشدار دهنده برف پاک کن اتوماتیک با سنسور باران، قفل ن‌هایی – کروز کنترل
سایر امکانات سانروف، روکش چرمی‌ فرمان، فرمان قابل تنظیم سانروف (در بعضی مدل­‌ها)، ایموبیلایزر

 

همان­طور که مشاهده کردید، شاهد رقابت تنگاتنگی بودیم که البته تا حدی مزدا3 از آپشن­‌های بیشتری بهره­‌مند است اما کیفیت متریال ساخت آپشن­‌ها در ماکسیما بهتر حس می‌­شود.

مقایسه ایمنی، مزدا3 مطمعن­تر

تست ایمنی مزدا3

در مقایسه مزدا3 با ماکسیما شاهد قدرت زیادی از بدنه هر دو خودرو هستیم اما مزدا3 با 5 ستاره‌ای که از 5 ستاره ایمنی کسب کرده‌، بهتر از ماکسیما با 4 ستاره است و از همین رو می‌­توان مزدا3 را پیروز اعلام کرد. البته برای مقایسه دقیق این دو خودرو می‌­توانید به جدول زیر مراجعه فرمائید:

تجهیزات مزدا3 ماکسیما
تجهیزات ایمنی و حفاظتی قفل مرکزی، ریموت کنترل، ایموبلایزر، سیستم قفل دوبله

قفل مرکزی با دزدگیر و آژیر، ایموبلایزر

 

کیسه هوا برای راننده، سرنشین، جانبی، پرده ای و در مجموع 6 عدد 2 عدد برای راننده و سرنشین جلو
سیستم ترمز ABS، EBD EBA ABS، EBD

 

تجربه رانندگی، ماکسیمای موشک

تجربه رانندگی ماکسیما
تجربه رانندگی ماکسیما

در بخش تجربه رانندگی شاهد سرعت بی­‌نظیر ماکسیما هستیم؛ کافی است ماکسیمای خود را روشن کرده و به دل جاده بزنید؛ سرعت بی­‌نظیر، هندلینگ عالی و بی‌­صدا بودن کابین کافی است تا رضایت شما را همه‌جوره جلب کند. البته که مزدا3 از سرعت بالایی بهره‌­مند نیست اما فراموش نکنید که این خودرو دارای آپشن­‌های بسیاری است که می‌­تو‌اند در ثبت لحظات خوش درون خودرو، کمک مضاعفی به شما کند.

مزدا 3 جدید
مزدا3 جدید

جمع بندی و مقایسه ارزش خرید خودرو

ماکسیما و مزدا3 از لحاظ قیمتی در یک محدوده هستند البته که با توجه به جدیدتر بودن مزدا3 بالاتر بودن قیمتش پیش‌­بینی می‌­شد. برای پیدا کردن قطعات هر دو خودرو به مشکل نمی­‌خورید و هر دو خودرو هزینه نگهداری بالایی دارند تا در آخرین بخش مقایسه، کاملا یکسان باشند. در کل نیز اگر بیشتر وقت خود را در جاده می‌­گذارنید ماکسیما و اگر خودرویی شهری مدنظرتان است، مزدا3 گزینه بهتری برای شما است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

مقایسه میتسوبیشی لنسر و مزدا3 جدید

5 دلیل برای اینکه مزدا3 جدید بخریم

معایب ماکسیما

راهنمای خرید مزدا 3 دست دوم

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
محمد
1401-03-29 20:19
امتیاز دهی :
     

عالی