مقایسه هیوندای i30 با مزدا 3 هاچ‌بک

فهرست مطالب

هرچند در سال‌های اخیر کراس‌اوورها بر بازار خودروی جهان حکومت می‌کنند، اما در این بین، سایر سگمنت‌های خودرویی نیز کماکان طرف‌داران خاص خود را دارند. در این میان، هاچ‌بک‌ها را می‌توان جزو پرتقاضاترین خودروهای دنیا محسوب کرد؛ زیرا این دسته از خودروها، انعطاف‌پذیری فوق‌العاده‌ای دارند و می‌توانند هم‌زمان نقش یک خودرو روزمره، اسپرت و حتی خانوادگی را به‌خوبی ایفا کنند. با ذکر این مقدمه، در نوشتار پیش‌رو به سراغ بررسی و مقایسه دو خودرو هاچ‌بک نسبتاً گران‌قیمت و با عمر حدود یک‌دهه‌ای رفته‌ایم که در این اوضاع آشفته قیمت‌ها در بازار خودرو کشور، هم‌چنان می‌توانند انتخاب‌هایی معقول باشند. لطفا تا پایان مقایسه هیوندای i30 با مزدا 3 هاچ‌بک با ما همراه باشید.

معرفی هیوندای i30 و مزدا 3 هاچ‌بک

هیوندای i30 نخستین بار در سال 2007 از سوی شرکت هیوندای معرفی و به بازارهای جهانی عرضه شد. تاکنون سه نسل از این خودرو معرفی شده است که نسل نخست آن تنها در نسخه‌های هاچ‌بک 5درب و استیشن‌واگن تولید می‌شد؛ اما در نسل دوم، نسخه هاچ‌بک سه‌درب نیز به خانواده هیوندای i30 اضافه شد. البته تولید این نسخه سه‌درب، دوام چندانی نداشت و در نسل سوم، جای خود را به هیوندای i30 فست‌بک داد.

عرضه نسخه هاچ‌بک نسل نخست هیوندای i30 در بازار ایران از سال 2010 آغاز شد. هرچند این خودرو آمار فروش خوبی را در بازار ایران ثبت کرد، اما شرکت آسان موتور ترجیح داد تا پرونده واردات آن را هم‌زمان با پایان عمر نسل اول، یعنی سال 2012، ببندد و تمرکز خود را روی فروش هیوندای i20 بگذارد. بنابراین، نسل‌های دوم و سوم هیوندای i30، علی‌رغم نبود منع قانونی، به بازار ایران راه پیدا نکردند.

هیوندای i30

در سمت دیگر، مزدا 3 را داریم که از سال 2003 از سوی کمپانی مزدا به‌عنوان جانشین مزدا 323 وارد بازارهای جهانی شد. تاکنون چهار نسل از این خودروی محبوب ژاپنی تولید شده است که همه‌ نسل‌های آن، دارای دو نسخه هاچ‌بک و سدان هستند. نسخه سدان مزدا 3 از سال 1386 روی خط مونتاژ شرکت بهمن موتور رفت و عرضه آن تا سال 1398 در دو نسل ادامه یافت؛ اما آغاز آشنایی ایرانیان با مزدا 3 هاچ‌بک به سال 1389 و شروع عرضه نسل دوم این خودرو برمی‌گردد.

مزدا 3 هاچ‌بک در بسیاری از نقاط دنیا، محبوبیت بیش‌تری نسبت به نسخه سدان دارد؛ اما در ایران عکس این قضیه اتفاق افتاد و آمار فروش بسیار پایین‌تر این خودرو نسبت به مزدا 3 سدان، بهمن موتور را مجاب کرد تا در سال 1391 به تولید این خودرو خاتمه دهد. مزدا 3 هاچ‌بک در دو نسخه تیپ 1 و تیپ 3 در بازار ایران عرضه شد که تیپ 3 به‌واسطه امکانات و آپشن‌های متنوع‌تر، آمار فروش بالاتری را به خود اختصاص داده است. دو تیپ مذکور از نظر فنی کاملا یکسان هستند و تفاوت آن‌ها در سطح آپشن‌ها و برخی جزئیات ظاهری است.

معرفی مزدا 3

مقایسه هیوندای i30 با مزدا 3 هاچ‌بک از منظر طراحی

هیوندای i30 از سبک طراحی یک دهه پیش شرکت هیوندای بهره‌مند است و در مجموع، ظاهر محافظه‌کار و کم‌هیجانی دارد. خطوط بدنه این خودرو هماهنگ و کم‌نقص ترسیم شده‌اند؛ اما وقتی با یک هاچ‌بک طرف هستیم، توقع مقداری هیجان و خلاقیت در طراحی را نیز داریم که متأسفانه هیوندای i30 این توقع ما را برآورده نمی‌کند. تنها نکته خلاقانه در ظاهر هیوندای i30، ابعاد بزرگ و طرح متفاوت چراغ‌های عقب است؛ اما گرافیک ساده این چراغ‌ها، همین خلاقیت اندک را نیز خنثی کرده است.

یک نکته داخل پرانتزی راجع به ظاهر هیوندای i30 این است که مدل‌های 2012 این خودرو مجهز به چراغ‌های جلو با پس‌زمینه تیره‌رنگ هستند تا به ‌میزان خیلی اندک و نامحسوسی، از مدل‌های قبلی خود متمایز شود.

ظاهر هیوندای i 30

کابین هیوندای i30 نیز با همان سبک ظاهر بیرونی این خودرو طراحی شده و سعی شده است تا با استفاده از خطوط نرم و تزئینات نقره‌ای رنگ، نظر همه سلایق تا حدودی تأمین شود؛ اما این کابین بیش‌تر از این‌که حس نشستن درون یک هاچ‌بک جوان‌گرا را به سرنشینان القا کند، یادآور کابین سدان‌های خانوادگی است.

کابین هیوندای i30

در سمت دیگر، مزدا 3 هاچ‌بک را داریم که در مقام یک خودرو با عمر بیش از یک دهه، طراحی جذاب و هیجان‌انگیزی را ارائه می‌دهد. طراحی این خودرو را می‌توان آمیزه‌ای از اشک‌ها و لبخندها دانست! چرا که طرح چراغ‌های جلو در ترکیب با ورودی هواي قسمت مياني سپر جلو، يک چهره خندان را در ذهن تداعي مي‌کند؛ اما در مقابل، المان‌هايي مثل چراغ‌هاي عقب يا ورودي‌هاي هواي اطراف مه‌شکن‌های جلو، چاشني اخم و خشونت را به همراه دارند. 

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

همان‌طور که اشاره کردیم، مزدا 3 هاچ‌بک در دو نسخه تیپ 1 و تیپ 3 در شرکت بهمن موتور مونتاژ شده است که بهتر است تفاوت‌های ظاهری این دو نسخه را با هم مرور کنیم. در نمای جلوی تیپ 1، قاب دور چراغ‌های مه‌شکن مشکی‌رنگ و ورودی هوای بالای آن به صورت خطی است. ضمن این‌که در حاشیه چراغ جلو، یک شب‌رنگ باریک نارنجی‌رنگ به چشم می‌خورد. درحالی‌که نسخه‌های تیپ 3، مه‌شکن‌های جلو با قاب نقره‌ای‌رنگ و ورودی هوای شبکه‌ای دارند و چراغ جلوی آن‌ها نیز فاقد شب‌رنگ است.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

تفاوت نمای جانبی دو تیپ مذکور در بهره‌مندی تیپ 3 از رکاب جانبی اسپرت خلاصه می‌شود. در نمای عقب نیز، طرح سپر نمایان‌گر تیپ خودرو است. سپر عقب مزدا 3 هاچ‌بک تیپ 1 دارای یک قسمت پلاستیکی مشکی‌رنگ با شب‌رنگ‌های چندضلعی نسبتا بزرگ است اما در تیپ 3، سپر عقب کاملا هم‌رنگ بدنه است و شب‌رنگ‌های روی آن نیز بسیار باریک هستند.

مزدا 3 هاچ‌بک

طراحی کابین مزدا 3 هاچ‌بک نیز با رعایت اصل جوان‌گرایی انجام شده است و مواردی مثل صفحه نشان‌گر‌ها، غربیلک فرمان و قوس خاص قسمت میانی داشبورد، حس نشستن در یک خودروی اسپرت و عملکرد‌محور را به سرنشینان القا می‌کند. در کنار این موارد، شلوغی داشبورد و کلیدهای کنترلی متعدد نیز حسی از لوکس‌گرایی و فول‌آپشن‌بودن را به همراه دارد.

با همه این اوصاف، به نظر می‌رسد باید دست نماینده ژاپن را به ‌عنوان برنده بخش طراحی مقایسه هیوندای i30 با مزدا 3 هاچ‌بک بالا ببریم.

کابین مزدا 3 هاچ‌بک
Instrument Panel – NA (US), SDN, SAP, s-GT, LHD, 2.5L, 5 EAT, Aluminum Metallic M, Black Leather

مقایسه هیوندای i30 با مزدا 3 هاچ‌بک از نظر مشخصات فنی

هیوندای i30 با یک پیشرانه 2 لیتری تنفس طبیعی در بازار کشور ما عرضه شده است. این پیشرانه، حداکثر قدرت 143 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور 186 نیوتن‌متر را تولید می‌کند و نیروی خود را از طریق یک گیربکس 4سرعته اتوماتیک به محور جلوی این هاچ‌بک کره‌ای انتقال می‌دهد. مصرف سوخت ترکیبی و شتاب صفرتاصد رسمی هیوندای i30 با این مشخصات فنی نیز به ‌ترتیب برابر با 5/7 لیتر در هر صد کیلومتر و 11.2 ثانیه است.

موتور هیوندای i30

مزدا 3 هاچ‌بک نیز از پیشرانه‌ای هم‌حجم با رقیب کره‌ای خود بهره می‌برد. این پیشرانه حداکثر قدرت 148 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور 187 نیوتن‌متر را تولید می‌کند و به یک گیربکس 5 سرعته اتوماتیک متصل است. مزدا 3 هاچ‌بک برای پیمایش هر صد کیلومتر مسافت در سیکل ترکیبی، حدود 7.6 لیتر بنزین مصرف می‌کند و شتاب صفرتاصد آن نیز طی بررسی‌های میدانی حدود 10.4 ثانیه است.

موتور مزدا 3 هاچ‌بک

با این اعداد و ارقام، مشخص است که توانایی‌های فنی این دو رقیب بسیار نزدیک به هم است؛ اما در مقام مقایسه، این مزدا 3 هاچ‌بک است که می‌تواند رقیب کره‌ای خود را با اختلاف کمی پشت سر بگذارد.

مدل خودرو

هیوندای i30

مزدا 3 هاچ‌بک

پیشرانه

4سیلندر تنفس طبیعی با آرایش خطی سیلندرها

4سیلندر تنفس طبیعی با آرایش خطی سیلندرها

حجم موتور (cc)

1975

1999

حداکثر قدرت

143 اسب‌بخار در 6000 دور

148 اسب‌بخار در 6500 دور

حداکثر گشتاور

186 نیوتن‌متر در 4600 دور

187 نیوتن‌متر در 4000 دور

گیربکس

4سرعته اتوماتیک

5سرعته اتوماتیک مجهز به حالت تیپ‌ترونیک

مصرف سوخت (ترکیبی)

7.5

7.6

شتاب صفرتاصد

11.2

10.4

حداکثر سرعت

195

204

مقایسه هیوندای i30 با مزدا 3 هاچ‌بک در بخش امکانات رفاهی

اکثر هیوندای‌های i30 موجود در بازار کشور، از نوع فول‌آپشن هستند و نسبت به سال تولید، امکانات قابل قبولی را ارائه می‌دهند. از جمله این امکانات، می‌توان به مواردی هم‌چون سانروف، کروزکنترل، گرم‌کن صندلی‌های جلو، سنسور نور، سنسور باران، تهویه مطبوع اتوماتیک و کول‌باکس اشاره کرد؛ البته تعداد محدودی از نسخه‌های کم‌آپشن‌تر این خودرو نیز به کشور ما وارد شده است.

آپشن هیوندای‌های i30

در مقام مقایسه هیوندای i30 با مزدا 3 هاچ‌بک در زمینه امکانات رفاهی، اگر معیار مقایسه را نسخه تیپ 1 مزدا 3 هاچ‌بک در نظر بگیریم، هیوندای i30 کمی بالاتر می‌ایستد. اما نسخه تیپ 3 مزدا 3 هاچ‌بک با وجود آپشن‌هایی مثل چراغ‌های جلو زنون مجهز به چراغ‌شور و با قابلیت چرخش در پیچ‌ها (AFS)، تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه، شیفترهای تعویض دنده پشت فرمان، کی‌لس استارتر و روکش تمام‌چرمی صندلی‌ها، فرصت عرض‌اندام به رقیب کره‌ای را نخواهد داد.

آپشن هیوندای‌های i30

در جدول زیر می‌توانید جزئیات آپشن‌های هیوندای i30، مزدا 3 هاچ‌بک تیپ 1 و مزدا 3 هاچبک تیپ 3 را مشاهده کنید.

تجهیزات

هیوندای i30 فول‌آپشن

مزدا 3 هاچبک تیپ 1

مزدا 3 هاچبک تیپ 3

چراغ

چراغ‌های جلو هالوژنی، مه‌شکن جلو و عقب، تنظیم دستی ارتفاع چراغ‌های جلو، سنسور نور

چراغ‌های جلو هالوژنی، مه‌شکن جلو و عقب، تنظیم دستی ارتفاع چراغ‌های جلو

چراغ‌های جلو زنون مجهز به چراغ‌شور، مه‌شکن جلو و عقب، تنظیم اتوماتیک ارتفاع چراغ‌های جلو، نور بالا اتوماتیک، قابلیت چرخش چراغ‌های جلو هماهنگ با چرخش فرمان (AFS)، سنسور نور

سیستم‌های مولتی‌مدیا

پخش CD، USB، AUX، Ipod، 6 بلندگو

پخش MP3، AUX، 4 بلندگو

پخش MP3، AUX، 6 بلندگو

صفحه نمایش

رینگ‌ها

17 اینچی آلومینیومی

16 اینچی آلومینیومی

16 اینچی آلومینیومی

آینه

آینه‌های جانبی تاشو برقی مجهز به گرم‌کن، آینه میانی الکتروکرومیک

آینه‌های جانبی تاشو برقی مجهز به گرم‌کن

آینه‌های جانبی تاشو برقی مجهز به گرم‌کن

تهویه مطبوع

اتوماتیک

اتوماتیک دوگانه

اتوماتیک دوگانه

صندلی

روکش صندلی‌ها ترکیب پارچه و چرم، گرم‌کن صندلی‌های جلو

روکش پارچه‌ای صندلی‌ها، گرم‌کن صندلی‌های جلو

روکش چرمی صندلی‌ها، گرم‌کن صندلی‌های جلو

شیشه

شیشه‌های برقی (سمت راننده اتوماتیک)، شیشه‌های ضد اشعه UV (آنتی رفلاکس)

شیشه‌های برقی (سمت راننده اتوماتیک)

شیشه‌های برقی (سمت راننده اتوماتیک)

سیستم های هشدار دهنده

سنسور پارک عقب، سنسور فشار باد لاستیک (TPMS)

سنسور پارک عقب

سایر امکانات

سانروف، کروزکنترل، کول‌باکس، سنسور باران، فرمان با نیروی کمکی الکتریکی و حساس به سرعت، غربیلک فرمان با روکش چرمی

کروزکنترل، فرمان با نیروی کمکی الکتریکی و حساس به سرعت

کی‌لس استارتر، سانروف، کروزکنترل، سنسور باران، فرمان با نیروی کمکی الکتریکی و حساس به سرعت، غربیلک فرمان با روکش چرمی، شیفترهای تعویض دنده پشت فرمان

 

مقایسه هیوندای i30 با مزدا 3 هاچ‌بک از جنبه ایمنی

هیوندای i30 از امکانات ایمنی مناسبی مثل سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESP)، پشت‌سری فعال‌شونده صندلی‌های جلو و 6 عدد ایربگ بهره می‌برد که آن را به یک هاچ‌بک ایمن (البته با توجه به سال تولید و هم‌کلاسان موجود در بازار کشور ما ) تبدیل کرده است. مزدا 3 هاچ‌بک نیز از نظر امکانات ایمنی پابه‌پای رقیب کره‌ای خود ظاهر می‌شود و کم نمی‌آورد. البته نسخه‌های تیپ 1 این خودرو فاقد ESP هستند.

تجهیزات

هیوندای i30

مزدا 3 هاچ‌بک

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESP)، پشت‌سری‌های فعال‌شونده صندلی‌های جلو، کمربندهای ایمنی پیش‌کشنده و محدودکننده نیرو برای سرنشینان جلو

پشت‌سری‌های فعال‌شونده صندلی‌های جلو، کمربندهای ایمنی پیش‌کشنده و محدودکننده نیرو برای سرنشینان جلو، سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESP) ] صرفاً در تیپ 3 [

کیسه‌هوا

راننده و سرنشین جلو، جانبی ردیف جلو، پرده‌ای سرتاسری (مجموعاً 6 عدد)

راننده و سرنشین جلو، جانبی ردیف جلو، پرده‌ای سرتاسری (مجموعاً 6 عدد)

سیستم ترمز

ترمز ضدقفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)

ترمز ضدقفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، ترمز کمکی الکترونیکی (EBA)

 

هیوندای i30 در سال 2008 موفق به کسب 5 ستاره ایمنی از موسسه Euro Ncap شده است.

ایمنی هیوندای i30

مزدا 3 هاچ‌بک نیز در ابتدای ورود خود به بازار جهانی، تحت تست تصادف موسسه Euro Ncap قرار گرفته و 5 ستاره ایمنی را به دست آورده است. البته میانگین امتیازهای ایمنی این خودرو، کمی بیش‌تر از هیوندای i30 است.

ایمنی مزدا 3 هاچ‌بک

مقایسه هیوندای i30 با مزدا 3 هاچ‌بک از نظر تجربه رانندگی

در ادامه مقایسه هیوندای i30 با مزدا 3 هاچ‌بک به بخش مهم تجربه رانندگی می‌رسیم. در زمینه فضای کابین و نرمی سواری، هیوندای i30 برتر از مزدا 3 ظاهر می‌شود تا ظاهر آرام‌تر خود را در باطن نیز به نمایش بگذارد و نشان دهد که یک هاچ‌بک خانوادگی و مسافرتی است.

تجربه رانندگی هیوندای i30

اما وقتی که پای شتاب‌گیری و لذت رانندگی به میان می‌آید، محصول مزدا شانسی برای درخشش رقیب خود باقی نمی‌گذارد. در واقع طی یک رقابت تنگاتنگ، عملکرد هوشمندانه‌تر گیربکس مزدا 3 هاچ‌بک در کنار وجود یک دنده بیش‌تر نسبت به گیربکس هیوندای i30 باعث می‌شود تا شتاب‌گیری محصول مزدا سریع‌تر از رقیب کره‌ای آن باشد.

از نظر پایداری و هندلینگ نیز مزدا 3 هاچ‌بک یکی از بهترین خودروها در رده قیمتی خود محسوب می‌شود و لبخند رضایت را بر لبان راننده خود می‌نشاند. چنین موضوعی در کنار عملکرد پیشرانه باعث می‌شود تا برخلاف هیوندای i30، پشت فرمان این خودرو بتوانید یک رانندگی اسپرت و جوان‌پسند را تجربه کنید.

تجربه رانندگی مزدا 3 هاچ‌بک

مقایسه هیوندای i30 با مزدا 3 هاچ‌بک از نظر شرایط بازار

هیوندای i30 در زمان عرضه به بازار ایران با استقبال نسبتا خوبی مواجه شد. درحال‌حاضر نیز هرچند این خودرو بازار خریدوفروش چندان داغی ندارد، اما برند محبوب و امکانات رفاهی مناسب آن باعث شده است تا کماکان طرف‌داران خود را در بازار خودروهای کارکرده داشته باشد.

مزدا 3 هاچ‌بک نیز به ‌دلیل عرضه بسیار محدودتر نسبت به برادر سدان خود، چندان در بازار مشهور نیست؛ اما با این وجود، می‌توان گفت افرادی که خواهان یک هاچ‌بک جوان‌پسند و نسبتا لوکس هستند، این خودرو را به ‌عنوان یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های خود مدنظر قرار می‌دهند. با این اوصاف می‌توان وضعیت بازار خریدوفروش هیوندای i30 و مزدا 3 هاچبک را تقریبا یکسان و با کلمه «متوسط» توصیف کرد.

بازار هیوندای i30

از نظر گستردگی خدمات پس‌ازفروش نیز وضعیت هر دو خودرو قابل قبول است و جای نگرانی خاصی برای مالک وجود ندارد. قطعات فنی هیوندای i30 و مزدا 3 هاچ‌بک نیز قیمت‌های قابل قبولی دارند؛ اما در صورت نیاز به قطعات بدنه، باید هزینه بالایی را متقبل شوید؛ البته قطعات بدنه مزدا 3 هاچ‌بک، کمی گران‌تر از قطعه مشابه در هیوندای i30 به فروش می‌رسند.

نکته دیگری که در این میان وجود دارد، این است که آن دسته از قطعات بدنه مزدا 3 هاچ‌بک که با نسخه سدان این خودرو مشترک نیستند، (مثل چراغ عقب و درب صندوق‌بار) در بازار کم‌یاب هستند و باید زمان نسبتاً زیادی را صرف جست‌وجوی آن‌ها کنید. 

جمع‌بندی مقایسه هیوندای i30 با مزدا 3 هاچ‌بک

در بخش پایانی مقایسه هیوندای i30 با مزدا 3 هاچ‌بک، با مرور مجدد ویژگی‌های این دو خودرو می‌توانیم بگوییم که هیوندای i30 در پارامترهای فضای کابین، نرمی سواری و هزینه‌های نگه‌داری، برتر از مزدا 3 هاچ‌بک ظاهر می‌شود. در مقابل، مزدا 3 هاچ‌بک نیز برگ‌های برنده‌ای مثل طراحی ظاهری زیباتر، لذت رانندگی بیش‌تر و امکانات رفاهی کامل‌تر (در نسخه‌های تیپ 3) را در آستین خود دارد. از جنبه ایمنی و بازار خریدوفروش نیز می‌توانیم با اختلاف بسیار جزئی مزدا 3 را برنده این مقایسه بدانیم.

به عنوان کلام آخر باید بگوییم که اگر در طول سال مسافت بیش‌تری را با خودروی خود می‌پیمایید و به‌ دنبال یک خودروی چندمنظوره با هزینه‌های نگه‎‎داری معقول برای استفاده‌های روزمره شهری و مسافرت‌های خانوادگی هستید، به سراغ هیوندای i30 بروید. اما در صورتی که به دنبال تجربه رانندگی با یک هاچ‌بک اسپرت هستید، مطمئناً مزدا 3 به‌لطف ظاهر زیبا، پرستیژ بالاتر و رانندگی لذت‌بخش خود، تا مدت‌ها شما را راضی نگه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها