هیوندای جنسیس کوپه بخریم یا سدان

فهرست مطالب

مقایسه دو خودرو با یک نام مشترک از شرکت کره‌ای هیوندای که هردو طرفداران خود را در بازارهای جهانی دارند موضوع این مقاله مجله همراه مکانیک است. نام هردو جنسیس است اما یکی لوکس است و در دسته‌ی خودروهای سدان قرار دارد و دیگری کوپه و اسپرت است. به عقیده‌ی عده‌ای از کارشناسان این دو خودرو تنها در نام خود وجه اشتراک دارند و دو خودروی کاملا متفاوت هستند، اما اگر به دنبال اطلاعات کافی در این زمینه هستید یا هنوز نمی‌دانید کدامیک از آن‌ها مناسب شما است مقاله هیوندای جنسیس کوپه بخریم یا سدان را از دست ندهید.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

معرفی جنسیس کوپه و سدان

معرفی جنسیس سدان

رونمایی از اولین نمونه‌ی هیوندای جنسیس مربوط به سال ۲۰۰۷ و نمایشگاه بین المللی نیویورک موتور است که در سال ۲۰۰۸ نیز وارد بازارهای جهانی شد و تا کنون دو نسل از آن تولید شده‌ است. اولین نسل از آن بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳  تولید شد و پس ازآن شرکت هیوندای در سال ۲۰۱۳ تصمیم گرفت نسل دوم از این خودرو را طراحی و به جهانیان عرضه کند. پیرو این امر اولین نمونه از جنسیس سدان نسل دوم در سال ۲۰۱۳ وارد بازارهای کره‌جنوبی شد وسپس در سال ۲۰۱۴ و در نمایشگاه‌های نیویورک و تورنتو در معرض دید همگان قرار گرفت و سال ۲۰۱۵ به بازارهای جهانی راه یافت. البته در این میان در سال ۲۰۱۲ نیز یک فیس‌لیفت با تغییرات مثبتی نسبت‌به مدل‌های قبلی از این سدان لوکس تولید شد که این نمونه نیز وارد بازارهای کشورمان شد. 

معرفی جنسیس کوپه

اما خودروی اسپرت جنسیس کوپه محصول شرکت هیوندای موتورکه برای نخستین بار در سال ۲۰۰۸ وارد بازارهای کره‌جنوبی شد، پلت‌فرمی شبیه به همین سدان لوکس هیوندای جنسیس دارد. این خودروی اسپرت که اولین کوپه‌ی تولید شده توسط شرکت هیوندای است مانند نمونه سدان با چندین موتور مختلف وارد بازارهای جهانی شده‌ است. البته با توجه به حجم موتوراین  دو خودرو تنها مدل‌های موجود از آن‌ها در ایران مربوط به سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ است و مدل‌های جدیدتر آن‌ها تاکنون وارد بازار کشور ما نشده است.  باید یادآور شویم که طبیعتا ما در ادامه در مورد مدل‌های موجود در ایران صحبت خواهیم کرد.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

مقایسه طراحی جنسیس کوپه و سدان

مقایسه طراحی جنسیس کوپه و سدان

شاید بیشترین تفاوت این دو جنسیس در طراحی داخلی و خارجی آن‌ها باشد. درحالی‌که جنسیس سدان یک خودروی چهار در پنج نفره است، جنسیس کوپه که خودرویی اسپرت و جوان پسندتر است دو در و چهار نفره است. ردیف عقب جنسیس سدان برخلاف کوپه که ظاهرا برای نشستن بزرگسالان  طراحی نشده‌است، جادار و راحت است و افراد بلندقدتر نیز در آن احساس راحتی خواهند کرد.  در زمینه استایل بدنه، از جنسیس سدان می‌توان به عنوان یک خودوری لوکس نام برد که با توجه به قیمت آن طراحی قابل قبولی دارد و درواقع برای طرفداران خودروهای لوکس که توانایی خرید رقبای گران‌قیمت‌تررا ندارند این جنسیس می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد.

مقایسه طراحی جنسیس کوپه و سدان

طراحی داخلی و خارجی جنسیس کوپه نیز در مدل ۲۰۱۳ آن دچار تغییرات مثبت زیادی شده‎است که کیفیت و ظاهر آن را بهبود بخشیده است، اما هنوز موارد بسیاری درآن وجود دارد که سبب می‌شود در این بخش نسبت به رقبای سرسختی مانند بی ام و عقب‌تر باشد.

مقایسه فنی جنسیس کوپه و سدان

اما نوبت به مقایسه مشخصات فنی می‌رسد جایی که این دو خودروی محصول هیوندای درآن اشتراک بسیاری دارند. هردو از موتور ۶ سیلندر ۳.۸ لیتری استفاده می‌کنند، هر دو دیفرانسیل عقب هستند و سایز لاستیک‌ها در هردو جنسیس ۱۸ اینچ است.  توان تولیدی خودروی اسپرت جنسیس کوپه معادل ۳۴۸ اسب بخاراست در حالی که این عدد برای جنسیس سدان ۳۱۱ اسب بخار است.

موتور جنسیس کوپه
موتور جنسیس کوپه

در مورد گشتاور اما ارقام نزدیک به هم هستند، ۲۹۵ نیوتن بر متر برای جنسیس کوپه و ۲۹۳ نیوتن برمتر برای جنسیس سدان. بالاترین سرعت سدان ۲۱۰ کیلومتربر ساعت است و صفر تا ۱۰۰ را در ۶.۵ ثانیه طی می‌کند؛ اما مدل کوپه که بالاترین سرعت آن ۲۶۰ کیلومتر بر ساعت است صفرتا ۱۰۰ را در ۵.۹ ثانیه طی خواهد کرد. گیربکس هردوجنسیس ۸ دنده‌ی اتوماتیک است.

          نام خودرو               جنسیس کوپه           جنسیس سدان
              پیشرانه     ۶ سیلندر      ۶ سیلندر
            حداکثر قدرت ۳۴۸ اسب بخار ۳۱۱ اسب بخار
             حجم موتور ۳.۸ لیتر ۳.۸ لیتر
           حداکثر گشتاور ۳۰۶ نیوتن بر متر ۳۵۸ نیوتن بر متر
              گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک ۸ سرعته اتوماتیک
         مصرف سوخت(ترکیبی) ۱۱ لیتر ۹.۵ لیتر
        شتاب صفر تا صد ۵.۹ ثانیه ۶.۵ ثانیه
           حداکثر سرعت ۲۶۰ کیلومتر بر ساعت  ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت

مقایسه ایمنی جنسیس کوپه و سدان

مقایسه ایمنی جنسیس کوپه و سدان

جنسیس سدان با قراردادن امکاناتی نظیر سنسورهای پارک در عقب و جلو، کروز کنترل تطبیقی، سیستم هشدار خروج از خط و ۹ کیسه هوا توانسته است نمره‌ی خوب را از موسسه معتبر IIHS، نمره‌ی ۵ را از موسسه‌ی NCAP و نمرات قابل قبول از NHTSA را دریافت کند؛ و در مقابل جنسیس کوپه نیزدراین بخش به همان اندازه قابل قبول عمل کرده‌است و با امکاناتی نظیر ۶ کیسه‌ی هوا، ترمزکمکی، کروزکنترل، ترمز کمکی، سیستم کنترل کشش و سیستم کنترل پایداری توانسته‌ است نمرات قابل قبولی را از موسسات معتبر IIHS و NHTSA کسب کند.

مدل خودرو     

جنسیس کوپه

جنسیس سدان

    تجهیزات ایمنی و حفاظتی

مانیتور نمایش فشارتایر، سنسورهای هشداردهنده در عقب و جلو، کروز کنترل، چرخ‌های آلومینیومی ۱۸ اینچی

ترمز کمکی، کروز کنترل تطبیقی و سیستم هشدار خروج از خط، سنسورهای پارک در جلو و عقب، لاستیک آلومینومی ۱۸ اینچی

 کیسه‌ی هوا

۶  کیسه هوا

۹ کیسه هوا

 سیستم ترمز

ترمز کمکی، سیستم ترمز ABS ، ترکشن کنترل، سیستم کنترل پایداری

ترکشن کنترل، سیستم ترمزABS، سیستم کنترل پایداری، ترمز کمکی

 

مقایسه رانندگی جنسیس کوپه و سدان

مقایسه رانندگی جنسیس کوپه و سدان

رانندگی با جنسیس سدان ترکیبی از فرمان‌پذیری و راحتی است. کابین بسیار آرام در هنگام رانندگی و شتاب مناسب نیز از دیگر مزایای این خودروی لوکس است. تنها درهنگام رانندگی در جاده‌های بسیار ناهموار کمی دچار لرزش می‌شود و صدای جاده به درون کابین نفوذ خواهد کرد. رانندگی با جنسیس کوپه که خودرویی اسپرت و جوان‌پسند محسوب می‌شود هم دلپذیر است و شتاب و عملکرد خوبی دارد اما نسبت به مدل سدان آن از فرمان‌پذیری کمتری برخوردار است و عملکرد دنده‌ هم کمی کند است. نکته‌ی قابل‌توجه در مورد هردو جنسیس این است که ترمزهای آن‌ها ضعیف‌تر از حد انتظار است و از نقاط قوت آن‌ها محسوب نمی‌شود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

مقایسه مصرف سوخت جنسیس کوپه و سدان

در بحث مصرف سوخت که قطعا این روزها و با قیمت بالای سوخت در ایران از اهمیت به‌سزایی برخوردار است، هیچکدام از این دو خودرو چندان راضی کننده عمل نکرده‌اند و انتظار مصرف سوخت پایین را از آن‌ها نداشته باشید. موتورهای ۳.۸ لیتری این جنسیس‌ها با اندکی اختلاف مصرف سوخت ترکیبی نزدیک به‌هم دارند: جنسیس سدان ۹.۵لیتر و کوپه ۱۱ لیتر.

مقایسه آپشن‌های رفاهی جنسیس کوپه و سدان

فضای کابین جنسیس کوپه
فضای کابین جنسیس کوپه

اما نوبت به مقایسه آپشن‌های این دو خودرو می‌رسد؛ یکی از مواردی که با پیشرفت و ورود خودروهای جدید اهمیت آن بیشتر هم شده‌است. از آپشن‌های قابل ذکردر جنسیس سدان، سیستم تهویه دوگانه، صفحه‌ی لمسی ۸ اینچی، صندلی برقی راننده با امکان تغییر در ۱۲ جهت، گرم‌کن صندلی‌ها، آینه عقب الکتروکرومیک، سانروف، چراغ‌های ال ای دی روشن در طول روز و مه‌شکن، سیستم ترکشن کنترل، ABS ،EBD و سنسور باران است. در مقابل، نمونه کوپه از این خودرو نیز دارای آپشن‌هایی مانند سنسور باران، گرم‌کن صندلی راننده، سانروف، آینه عقب الکتروکرومیک، چراغ‌های زنونی، چراغ‌های مه‌شکن در جلو وعقب  وتنظیم برقی صندلی راننده در ۶ جهت است. البته به اعتقاد تعدادی از مصرف‌کنندگان، این خودروی اسپرت در مقایسه با رقبا دارای آپشن‌های رفاهی کمتری است.

فضای کابین جنسیس سدان
فضای کابین جنسیس سدان
برای محاسبه عوارض خودرو کلیک کن

خودرو

جنسیس کوپه

جنسیس سدان

چراغ

چراغ‌های زنونی جلو، چراغ‌های مه     شکن در جلوو عقب

چراغ‌های ال ای دی روشن در طول روز، چراغ‌های اتوماتیک، چراغ‌های مه‌شکن درجلو و عقب، چراغ‌های زنونی در جلو

   سیستم های مالتی مدیا

۱۰ اسپیکر،  سیستم صوتی با قابلیت پخش MP3، CD، بلوتوث، AUX

۱۷ اسپیکر،بلوتوث، کنترل سیستم صورتی روی فرمان، سیستم صوتی با امکان پخش MP3، AUX ، درگاه USB و ipod

    صفحه ی نمایش

                   –

      ۸  اینچی

      آینه 

آینه عقب الکتروکرومیک، آینه‌های جانبی برقی، گرم‌کن آینه جانبی

آینه عقب الکتروکرومیک، گرم کن آینه‌ها، آینه‌های برقی جانبی

       تهویه مطبوع  

سیستم تهویه مطبوع خودکار

سیستم تهویه مطبوع دوگانه، دریچه تهویه برای سرنشینان عقب

 صندلی

۴ صندلی چرمی، تنظیم ۶ حالته برقی صندلی راننده و ۴ جهته صندلی کناری

۵ صندلی چرمی، گرم‌کن صندلی راننده و سرنشینان، تنظیم ۱۲ حالته برقی صندلی راننده

شیشه

سانروف، بالابربرقی آنتی تریپ شیشه‌ها

سانروف، بالابربرقی شیشه ها

سایر امکانات

سنسور باران، سنسور فشارباد لاستیک‌ها، سیستم ورود و استارت بدون کلید

سنسور باران، سیستم ذخیره حالت رانندگی وآینه‌‌‌‌‌ها، گرم کن فرمان آپشن، ورود بدون سوئیچ، درب برقی صندوق عقب، سنسور پارک عقب   

 

نتیجه‌گیری مقاله جنسیس کوپه بخریم یا سدان

نتیجه‌گیری مقاله جنسیس کوپه بخریم یا سدان

پس از مطالعه مقاله هیوندای جنسیس کوپه بخریم یا سدان حتما متوجه شده‌اید که ما با دو خودرو مواجه هستیم که شاید بیشترین اشتراک آن‌ها در نام و مشخصات فنی باشد، پس انتخاب یکی از آن‌ها کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. اگر به دنبال یک خودروی لوکس با قیمت پایین‌تر نسبت به رقبا هستید یا اگر فضای کابین و آپشن‌های رفاهی و البته میزان مصرف سوخت برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار است حتما هیوندای جنسیس سدان را انتخاب کنید؛ و در مقابل اگر از طرفداران خودروهای اسپرت با سرعت بیشترهستید و فضای ردیف عقب اهمیت چندانی ندارد قطعا جنسیس کوپه انتخاب مناسب‌تری خواهد بود. در بحث ایمنی هم هردو در یک رده قرار می‌گیرند.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

مقایسه هیوندای جنسیس و هیوندای آزرا

چرا هیوندای جنسیس بخریم

مقایسه هیوندای ولستر و هیوندای جنسیس کوپه

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها