محاسبه عوارض خودرو

1
3561
محاسبه عوارض خودرو
سازنده خودرو
مدل خودرو
تیپ خودرو
مالیات شماره گذاری
------- تومان
عوارض شماره گذاری
------- تومان
عوارض سالیانه
------- تومان

 

مبالغی که به عنوان عوارض باید از سوی مالکان خودروها پرداخت شود، توسط مصوبه مجلس شورای اسلامی تعیین شده‌است. تعیین میزان این هزینه نخست به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد، سپس به وزات کشور ابلاغ می‌شود. در طی فرآیندهای اداری و کاغذ‌بازی‌ها، تعرفه پرداختی از سوی وزارت کشور به سازمان دارایی و سپس به شهرداری‌ها ابلاغ می‌شود.

این تعرفه هر ساله برحسب اقدامات نامعلوم و غیرشفاف تغییر می‌کند(تغییرات در هر سال با افزایش مبالغ همراه است!). همچنین عوارض پرداختی به عنوان یکی از منابع تأمین درآمد شهرداری‌ها به حساب می‌آید و شهرداری‌ها موظف به بازگرداندن این مبلغ جهت نوسازی شهری هستند.

بیان این نکته ضروری است که بگوییم:«مبنای محاسبه مبلغ عوارض سالیانه به استناد تبصره شش ماده 42 از فصل نهم قانون مالیات بر ارزش افزوده حساب می‌شود.» این قانون می‌گوید:«برای ماشین‌های داخلی، عوارض سالیانه خودرو براساس قیمت فروش کارخانه و برای خودروهای وارداتی، عوارض براساس مجموع ارزش گمرکی به علاوه حقوق ورودی آن‌ها است.»

سازمان امور مالیاتی کشور(سازمان دیگری هم به این غائله اضافه شد) مقدار تعرفه عوارض ماشین را هر ساله بر مبنای آخرین مدل خودروها تعیین و به شهرداری‌ها ابلاغ می‌کند. در گذشته، عوارض سالیانه خودرو برحسب بَند ب ماده ۴۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده، برابر با یک در ۱۰۰۰ ارزش خودرو حساب می‌شد. بر طبق این قانون، شهرداری‌ها نیز موظف بودند میزان عوارض سالیانه خود را با این فرمول تطبیق دهند.

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

1
دیدگاه بگذارید

1 تعداد نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
1 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع از
محمدرضا

محاسبه عوارض سالیانه خودرو